Yeni Ceed Yakıt Tüketimi ...

2berk

New member
Cevap: Re: Yeni Ceed Yakıt Tüketimi ...

Kullanım tarzı ve aracı nerede kullandığına göre çok fazla değişiyor. Bursa'da, Hürriyet'ten Zafer Plaza'ya yazın, akşam trafiğinde 6 litre civarında bir tüketimle gittiğimi hatırlıyorum ki araç o zaman daha 3000km civarındaydı. Ha nerede trafik vardı diyorsan, Merinos kavşağı ve Altıparmak(klasik sorun). Şimdi ise yaklaşık olarak aynı mesafeyi Ümraniye ve Altunizade arasına gidiyorum. Köprü trafiği zaten garanti, en iyi ihtimalle yarım saat sürüyor. Yolun yarısı ağır trafik, ortalama 10 km hız ve dur kalk, diğer yarısı ise bu trafikten kaçmak için kullandığım Çamlıca-Burhaniye alternatifi (bol çıkışlı ve inişli)... Sonuç ne mi? Dede modu sürüş ile 9.5lt ortalama. İki sürüş arasındaki en büyük farklar 1-şehir, 2-mevsim.
Merhaba. Ben Bursada bahsettiğiniz güzergahta bir deneme yapayım ilk fırsatta. Ama şu ara Altıparmakta raylı sistem çalışması var ve durkalk çok fazla. Otomatik araçla 6 lt ortalamayı tutturmam imkansız o trafikte. Belki Hürriyet Merinos arasında akıcı trafik olursa olabilir.

2berk

New member
11 LT ortalamasını yakalayan kişi benim bu nedenle ben cevap vermek istedim. Sevgili arkadaşlar gaz ve fren tepkilerini aracın da henüz 1000 KM altında olması sebebiyle son derece kibar kullanıyorum. Ayrıca hemen hemen denemediğim, kullanmadığım araç yoktur. Düz vites, çift kavramalı, tam otomatik, dizel ya da benzinli. Dolayısıyla sürüş tekniği açısından bir sıkıntım olmadığından eminim. Kaldı ki yukarıda ki mesajımda bahsetmiştim yanılmıyorsam aynı parkurda Subaru Legacy 2.0 AWD AT Benzinli aracım ile 10.5-11 LT tüketim alıyorum. (Yazın %10 daha düşer) Araç sürekli 4*4, benzinli ve tam otomatik ve 2.0 Lt.
Ben sürüş tekniğinden değil araçtan bir sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım.
Merhaba. Ben 11 lt yakıta şaşırıyorum derken yanlış anlaşılmak istemem. Akıcı olmayan bir trafikte, ileriye bakmadan sürmek gereksiz dur kalkları arttırıyor dolayısıyla yakıt sarfiyatını da. Ayrıca arkadaşların da dediği gibi şehir ve mevsim farkları büyük etkenler. Kıyaslama yapmak için aynı şartları yakalamak gerekir. Ama akıcı bir sürüşte bir araç 11 lt yakıyorsa bence bir sorun var demektir. Ki dizel otomatik bir ceed in subaru benzinli 4*4 araçla aynı yakması mümkün olamaz.

şavşat

New member
aracım at premium 4000km de ,gidiş geliş 4+4 =8 km yol güzergahında ortalama 8-12 km/h hız yapabildiğim bol dur kalk olan şartlarda 9.5 lt yakıyor.akıcı bir otoyolda ise 7-7.5 lt yakıyor. tam otm. şanzumanlı araç bu şartlarda bu ağırlıkla bukadar yakması normal ve bunu bilerek aldım.
gelelim ikinci noktaya bir kere dizel araçlar ilk yağ değişiminden önce biraz daha fazla yakar heleki ilk 1000-1500km içinde dahada fazla yakar bunu önceki kasa ceed aracımdan tecrübe ettim. 5000km de kendine gelir 10000km de tam kıvamına ulaşır. bu durumdan sonra hava filtresi ve uygun kullanım ile 1-2 lt arasında daha az yakacağından şüphem yok.
üçüncü olarak az yakma odaklı yazılım ile dahada az yakma şansına sahip olabiliyoruz ki bugün bende yaptırdım. 7500 de yağ ve filtreleri değiştirdikten sonra uzun yol ile şehir içi 5.5 ile 7.5 aralığında gezinen bir aracım olacak buda gayet iyi değerler

2berk

New member
üçüncü olarak az yakma odaklı yazılım ile dahada az yakma şansına sahip olabiliyoruz ki bugün bende yaptırdım. 7500 de yağ ve filtreleri değiştirdikten sonra uzun yol ile şehir içi 5.5 ile 7.5 aralığında gezinen bir aracım olacak buda gayet iyi değerler
Merhaba aracınızı güle güle kullanın. Yazınızdan yazılım yaptırdığınızı anladım yanılmıyorsam? Farkları ve maliyetini de yazarsanız çok memnun olurum. Ayrıca 7500 km de yağ ve filtre değişimini servis öngörmüyor. Siz neden böyle bir değişimi yaptıracaksınız? Kullanılan yağlar daha uzun süre dayanacak türden çünkü.

gorkemsin

New member
aracım manuel yeni ceed . şu ana kadar tamamı şehir içi 3500 km yol yaptım. sabahları üsküdar beylerbeyi yaparım. motor tam ısınır arabayı istop etmek zorunda kalırım. bunun dışında yaptığım yol bazen yoğun trafik bazen üsküdardan acarkente kadar açık yol. ama genelde yoğun. hız ortalamam 22 km/h. Aslında 23-24 km olabilirdi ama hareket etmeden önce sabahları ortalama 2 dakika, çok soğuklarda 3 dakika kadar rolantide araba çalıştırırım. motor sıcakken bile ortalama 15 saniye beklerim. istop etmeden önce arabayı zorlamamış bile olsam 15 saniye rolantide çalıştırırım. sonuç 3500 km boyunca ortalam 6,8 LT. Bence iyi ortalama. Bakıyorumarkadaşın 1,3 motor yürümekte zorlanan Opel Astranın ortalaması 5,5 LT. Onunda sürüş tarzı bana yakındır.
Yarın Boluya gidiyorum. İlk uzun yol tecrübesi olacak yeni arabamla. Yarın tüketimi sıfırlayacağım. sonuçları paylaşırım. İlk yağ değişimini yapmadan 5 altına düşerse ben memnun kalırım. beklentimde altında kalması.

c@n

Super Moderator
Benim aracimda sizin gibi manuel ve degerlerimiz ayni, bende kozyatagi kartal e5 uzerinden ise gidip geliyorum birde cok fazla ara yollara giriyorum mecburen... bu kullanim degeri icin bu yakit tuketimi cok basarili...:):):)

TeamPASAOGLU*

şavşat

New member
Merhaba aracınızı güle güle kullanın. Yazınızdan yazılım yaptırdığınızı anladım yanılmıyorsam? Farkları ve maliyetini de yazarsanız çok memnun olurum. Ayrıca 7500 km de yağ ve filtre değişimini servis öngörmüyor. Siz neden böyle bir değişimi yaptıracaksınız? Kullanılan yağlar daha uzun süre dayanacak türden çünkü.
teşekkür ederim sağol tuğberk
öncelikle yağ değişimine değineyim, motor sıfır olduğundan içinde metal aksamların ilk sürtünmesinden doğan partiküller ve kurumlaşmalar vs fazla olur diye düşündüğümden yağ ve yağ filtresini değiştirmek daha sağlıklı olur kanaatindeyim. olmazsa olmaz bir durum değil tercih meselesi. hava filtresini ise zaten kilometreye bakmaksızın 6 ayda bir değiştirmek gerekir. çünkü değişmediğinde yakacağı fazla yakıt senin hava filtresine vereceğin paradan daha fazla olur

yazılım ekonomi odaklı yapıldı sonuçlarını ise kulandıkça yazarım fiyatını ise özelden yazıyorum

zerogravity

New member
Bende ilk 200km mi 10lt ortalamayla yaptım:D full ağır trafik ve 11km ortalamayla...

Sam

New member
Ynt: Yeni Ceed Yakıt Tüketimi ...

Servis sadece gerek yok diyo ama bende 7500kmde bir bakim yaparim 2500kmde bir hava filtresi degistiririm

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

gorkemsin

New member
aracım manuel yeni ceed . şu ana kadar tamamı şehir içi 3500 km yol yaptım. sabahları üsküdar beylerbeyi yaparım. motor tam ısınır arabayı istop etmek zorunda kalırım. bunun dışında yaptığım yol bazen yoğun trafik bazen üsküdardan acarkente kadar açık yol. ama genelde yoğun. hız ortalamam 22 km/h. Aslında 23-24 km olabilirdi ama hareket etmeden önce sabahları ortalama 2 dakika, çok soğuklarda 3 dakika kadar rolantide araba çalıştırırım. motor sıcakken bile ortalama 15 saniye beklerim. istop etmeden önce arabayı zorlamamış bile olsam 15 saniye rolantide çalıştırırım. sonuç 3500 km boyunca ortalam 6,8 LT. Bence iyi ortalama. Bakıyorumarkadaşın 1,3 motor yürümekte zorlanan Opel Astranın ortalaması 5,5 LT. Onunda sürüş tarzı bana yakındır.
Yarın Boluya gidiyorum. İlk uzun yol tecrübesi olacak yeni arabamla. Yarın tüketimi sıfırlayacağım. sonuçları paylaşırım. İlk yağ değişimini yapmadan 5 altına düşerse ben memnun kalırım. beklentimde altında kalması.

Boluya geldim. Hız ortalamam 101 km. Ortalamanın 101 olması genelde 100 km/h hızla sürdüğümü düşündürmesin. Evden otobana girene kadar yaklaşık 12 dakikalık sürüş, gişelere doğru oluşan sıkışıklıktan kaynaklı 5 dakika dur kalk ve 5 dakika 20-30 km hızla hareket ettim. Uzatmıyayım yaklaşık 100 km lik mesafe 120 km hız sabitleyerek gittim. Sonunda sıkıldım. O zamana kadar yakıt tüketimim 4,8 deydi. Sonra 130-160 arası değişen hızlar. Bir ara 180 denemesi, sonrasında bir KİA Cerato takıldı peşime 190 denemesi.Tüketim oldu 5,1. Arkasından başladık Bolu ya tırmanmaya 5,3 ortalamayla bitirdik.

Yalnız mazot ibresindeki değişimle ilgili tereddütüm var. Yol bilgisayarı ile ilgili şüphelerim oluştu. En kısa zamanda aracı fulleyip yol bilgisayarını test edeceğim. Yol bilgisayarı düşük değer gösteriyor gibi bir düşünce oluştu. Konu ile ilgili test yapan oldumu daha önce?

gorkemsin

New member
Bir de yolda yaşadığım bir şeyi paylaşayım istedim. Hızım 160 civarı önde bir kia cerato. arkadayken ya dedim aracın ön koltuğunda bebekmi var? Adam 150 km hızla gidiyor. Yanından geçerken istem dışı merakımdan bir daha baktım. Gerçekten önde oturan hanımın kucağında 3-4 yaşlarında bebek. Hey Allahım deim. Buna çılgınlıkmı demek lazım, salaklıkmı, cahillikmi diye yanımda eşime söyleniyorum. Geçerken dönüp bakınca adam gıcıkmı oldu bilmem, (amacım tabiki kimseyi gıcık etmek değil,aslada yolda kimseyle kapışmam,istemdışı anlık merak, çocukmu var önde diye baktım)adam arkadan bir bastırıyor, 160 km hızla 3 metre arkamdan geliyor.arkamdan uzak dursun dedim bastım gaza. benim hız oldu 190 .Kaldı 20 metre arkamda ama hala geliyor. Bu arada helal sana kia dedim. 2006 yada 2007 cerato bile deli gibi gidiyor dedim. Sonra fırsatını bulduğumda sağa girdim yol verdim. Adam 190 la gidiyor ön koltukta bebek taşıyor. Allah korusun. Hiç düşünmüyor.
Geçti gitti hiç bakmadım sonra. Aradan saniyeler geçmiştiki 150-200 metre kadar önümde bembeyaz bir duman. Tüm TEM i kapladı. Bir baktım aynı cerato. Beyaz duman nedir tam bilmem ama galiba yağ yaktı, işallah birşey olmamıştır.En son dikiz aynasından gördüğüm araç durmuştu,arkadan attığı yoğun beyaz duman devam ediyordu.

c@n

Super Moderator
Muhtemelen turboyu eline almistir...:)

Olay hakkinda is yorum yapmayacagim, malesef dusuncesiz ve cahil insanlarimiz cok canim Tukiye'mde....

TeamPASAOGLU*

2berk

New member
teşekkür ederim sağol tuğberk
öncelikle yağ değişimine değineyim, motor sıfır olduğundan içinde metal aksamların ilk sürtünmesinden doğan partiküller ve kurumlaşmalar vs fazla olur diye düşündüğümden yağ ve yağ filtresini değiştirmek daha sağlıklı olur kanaatindeyim. olmazsa olmaz bir durum değil tercih meselesi. hava filtresini ise zaten kilometreye bakmaksızın 6 ayda bir değiştirmek gerekir. çünkü değişmediğinde yakacağı fazla yakıt senin hava filtresine vereceğin paradan daha fazla olur

yazılım ekonomi odaklı yapıldı sonuçlarını ise kulandıkça yazarım fiyatını ise özelden yazıyorum
Teşekkür ederim bilgi için. Mesajınız gelmedi bu arada.

2berk

New member
Yalnız mazot ibresindeki değişimle ilgili tereddütüm var. Yol bilgisayarı ile ilgili şüphelerim oluştu. En kısa zamanda aracı fulleyip yol bilgisayarını test edeceğim. Yol bilgisayarı düşük değer gösteriyor gibi bir düşünce oluştu. Konu ile ilgili test yapan oldumu daha önce?
Ben üçüncü depomu doldurdum. Son iki seferdir yolbilgisayarını da kontrol ediyorum. Sapma yok denecek kadar az. Örneğin son depoda tüketim benim hesabıma göre 7,08lt/100km. Yolbilgisayarı verisi 7 t/100km. Siz de bir kontrol edin bakalım aynı sonucu alacak mısınız?
Depo dolumunda pompa dursa bile nerdeyse ağzına kadar dolacak kadar yakıt almaya özen gösterdim. Hatalı ölçüm olmaması amacıyla.

Sam

New member
Ynt: Yeni Ceed Yakıt Tüketimi ...

Bir de yolda yaşadığım bir şeyi paylaşayım istedim. Hızım 160 civarı önde bir kia cerato. arkadayken ya dedim aracın ön koltuğunda bebekmi var? Adam 150 km hızla gidiyor. Yanından geçerken istem dışı merakımdan bir daha baktım. Gerçekten önde oturan hanımın kucağında 3-4 yaşlarında bebek. Hey Allahım deim. Buna çılgınlıkmı demek lazım, salaklıkmı, cahillikmi diye yanımda eşime söyleniyorum. Geçerken dönüp bakınca adam gıcıkmı oldu bilmem, (amacım tabiki kimseyi gıcık etmek değil,aslada yolda kimseyle kapışmam,istemdışı anlık merak, çocukmu var önde diye baktım)adam arkadan bir bastırıyor, 160 km hızla 3 metre arkamdan geliyor.arkamdan uzak dursun dedim bastım gaza. benim hız oldu 190 .Kaldı 20 metre arkamda ama hala geliyor. Bu arada helal sana kia dedim. 2006 yada 2007 cerato bile deli gibi gidiyor dedim. Sonra fırsatını bulduğumda sağa girdim yol verdim. Adam 190 la gidiyor ön koltukta bebek taşıyor. Allah korusun. Hiç düşünmüyor.
Geçti gitti hiç bakmadım sonra. Aradan saniyeler geçmiştiki 150-200 metre kadar önümde bembeyaz bir duman. Tüm TEM i kapladı. Bir baktım aynı cerato. Beyaz duman nedir tam bilmem ama galiba yağ yaktı, işallah birşey olmamıştır.En son dikiz aynasından gördüğüm araç durmuştu,arkadan attığı yoğun beyaz duman devam ediyordu.
Arac 2006-2007 degildir cunku ilk ceratolarda sanzuman farkli 180i gecmez devir biter. Buyuk ihtimalle makyajli kasadir o onlar 210-220gidiyo:)

gorkemsin

New member
Cevap: Ynt: Yeni Ceed Yakıt Tüketimi ...

Arac 2006-2007 degildir cunku ilk ceratolarda sanzuman farkli 180i gecmez devir biter. Buyuk ihtimalle makyajli kasadir o onlar 210-220gidiyo:)

sen haklı olabilirsin belkide. ben 2007 yılıydı cerato alacaktımki son anda vazgeçmiştim. ordan biliyorum.

esenpak

New member
Şimdiye kadar bu araçta 1 depo mazot ile yaptığım en uzun menzil oldu, 54.250litre dolmuştu. Daha ne kadar gider bilmiyorum ama risk almayıp işten çıkışta depoya takviye yapacağım. Genel olarak tasarruf amaçlı sürmedim ve son 50km eco modu devreye aldım. Sürekli o şekilde kullanılsa ne kadar farkettirir en ufak fikrim yok..

c@n

Super Moderator
Rica etsek de kucuk harf kullansaniz...

TeamPASAOGLU*

LawyerAnkara

New member
Selamlar. Mesaj fotoğrafınızda yol bilgisayarı ve kadran görünümü farklı. Benim aracım 2012 consept plus ancak yol bilg. böyle ayrıntılı değil. Bilgi verebilir misiniz? Pre. model mi aracınız?