Yeni Ceed Yakıt Tüketimi ...

gürko82

New member
Selam,

aracım 2012 concept plus düz-dizel kia ceed.Şu an 2500 km ; yakıt tüketimi şehir içi 7,2 lt civarında.Yalnız yazında söyle bir hata var fabrika ayarları bu araç için şehir için 5,2 lt ; senin söylediğin 7,2 bu aracın otomatiği için.Benim de şu an için yakıtta sıkıntım var ; 50 lt full depoyla benim şahsi fikri şehir içinde 700-800 rahat görmesi yönünde ...Benimle datalarını sürekli paylaşıp karşılıklı bilgilendirme yaparsak çok yararlı olur.

erginy

New member
Aracım Yeni Ceed Premium SW Otomatik vites Dizel.

Daha 1000 km yi yeni yaptım.

Cep telefonumda kurulu FuelLog programı ile tuttuğum ve kesin bilgilere en yakın bilgileri elde ettiğim bu programın verileri aşağıdadır. Arabanın üzerindeki yakıt tüketim değerleri çoğu zaman doğru bilgi vermemekte.

100 km hızı aşmadan ve sakin kullanarak elde ettiğim verilerdir. Araba yeni olduğu için yakıt tüketiminin kullandıkça daha da düşeceğini düşünüyorum.

Şehirdışı: 4.6 Lt
Şehiriçi: 7.3 Lt

Doğru bilgiler sunmak için, bence aracın üzerindeki sayaçı dikkate almayınız.

dante

New member
1.6 Concept Manual 2012 aracımın deposunu sonuna kadar fulledim 60 lt mazot aldı. Şu an için harika gidiyor şehir içi istanbul'da genelde açık yolda ortalamam 5.9 civarı gibi.Yakıt Shell GTL.700 km'yi şimdiden buldum.Bakalım 900 km'yi geçebilcek miyim bu sefer bende bekliyorum.Hedefim 950-1000 km civarı hayal de olabilir ama görücez.

babıesrar

New member
Arkadaşlar bi konu içinde bi arkadaş cc'de tüketimin arttığını söylemiş. Nerde olduğunu hatırlamıyorum. Doğru mu bu siz de gözlemlediniz mi? uzun yolda en çok ccyi seviyorum da :D

ceedlove

New member
S.A arkadaşlar dün memlekete gittim ailemle babam toplam 4 yolcu 350 kg yolcu dahil yük ile ortalama 90 ile 100 arası nadiren 120 sollamalar vs için memleket yolu çoğunlukla düz son 7 km si dağ yolu, bildiğiniz ralli yolu toprak sırf viraj olan bu yolda vites 2, anlık tüketim 30 - 25 arası geziniyor ortalama git gelde yol bilgisayarı 6.1 ile eve döndüm. Gelgelelim tüketim bu kadar değil yol bilgisayarı hatalı gösteriyor. 5.6 litre tüketmişim eminim dağ yolu olmasa 5 litre yada 4.8 gibi bir rakama tekabül ederdi tüketim bu arada chipletttiğim bu aracım otomatik 2010 sw ceed dizel. Bir önceki aracımda 2006 mondeo manuel dizel 6 ileri ne yalan söyleyeyim chipli 160+ beygir olan aracımın performansı 130 beygirlik 2.0 litre mondeonun yanında bir hiç. Açıkçası aracımın 160 beygir olduğuna inanmıyorum tüketime gelince de yol bilgisayarı yalancı biraz :p cc tüketimi artırır ben cc ile gittim zaman zaman cc disable ettim ancak cc ile gitmek tüketimi azaltmaz arttırır yokuşlarda hızı sabitleyeceğim diye araç fazla gaz veriyor haliyle yakıyor ancak aracımdan memnunum araba kullanmak artık yorucu gelmiyor koltuk konforu biraz daha iyi olsa daha güzel olurdu yolculuk. İyi forumlar dilerim.

metin

New member
Yeni olmasına rağmen süper bir değer
40 km ortalaması e5 ten gebzeden kavacık

Çok şey bilmek önemli değil önemli olan doğruları bilmektir

bir.mann

New member
Merhaba,
Kartal-Otoban'dan Körfez-Bursa-Edremit-Ayvalık-İzmir güzergâhı. Gidiş 5.5 lt ortalama. İki kişi.. Dönüş 5.7 lt. 3 kişi ve dolu sayılacak bagaj. Gidiş hız ortalaması 82 km. Bursa otoban'da 160km, Balıkesir-Edremit arası 40-50 km, devamlı hızlan yavaşla. Otoban'da yavaş olsam, Edremit yolu düzgün olsa daha da düşerdi ortalama. Bu arada bu yol bilgisayarının verileri. Belki gerçek veriler daha farklıdır.
Bu arada CC daha da az yaktırabilir, daha da çok. Eğer çok yokuşlu bir yolda gidiyorsanız daha çok gaz verme ihtiyacı hissedeceği için yakıt artabilir. Otomatik vitesin bir dezavantajı da hemen üst vitese atma isteği. O yüzden yokuşlarda manuel'e aldım genellikle.
Bir önceki aracım Corsa idi. Ona kıyasla %40 daha fazla yakıyor. Ancak yazılım yaptırmayı düşünüyorum. Böylece fark %20 civarına düşecek ki, bu konfor ve yol tutuş için değer.
http://o1304.hizliresim.com/18/r/mcswc.jpg

maximous

New member
Bu yazılımlar serviste mi atılıyor ya da garanti dışı mı yapılıyor ?

rayen

Super Moderator
Bu yazılımın servisle alakası yok. Paşaoğlun'da Bekir tarafından yapılıyor. Yazılımın amacı beygir ve torku arttırıp alt devirlerde ivmelenmeyi yükseltip yakıt ekonomisi yapmak. Ben yazılıma şaşı baktığım için belki yanlış bilgi vermiş olabilirim ancak üstatlar gerekli bilgileri verirler. :)

c@n

Super Moderator
Abi dogru soylemissin.. birde garanti olayi evet arac garanti disi kalir ama servis ispatlayabilirse ya da anlayabilirse...:D

TeamPASAOGLU

rayen

Super Moderator
Anlayan çıktı mı peki? Ben daha duymadım da. :D
Onlar önce kendi işlerinden anlasınlar dimi. :D

c@n

Super Moderator
Anlayan cikti mi..???... :D Dedigin gibi daha daha arabanin bir haltindan anlamiyorlar...:D :D :D :D :D

TeamPASAOGLU

erginy

New member
Bence aracın verdiği değerleri önemsemeyin.

Cep telefonunuz iphone ve ya android işletim sistemine sahip ise, marketinden FuelLog u yükleyin ve her tam dolumda girin. Size matematiksel kesinlikte bilgi sunacaktır.

Ben doğru bir ölçüm için yakıt tabancası attıktan sonra daha fazla yakıt koydurmuyorum.

babıesrar

New member
Bence aracın verdiği değerleri önemsemeyin.

Cep telefonunuz iphone ve ya android işletim sistemine sahip ise, marketinden FuelLog u yükleyin ve her tam dolumda girin. Size matematiksel kesinlikte bilgi sunacaktır.

Ben doğru bir ölçüm için yakıt tabancası attıktan sonra daha fazla yakıt koydurmuyorum.
Ergin pompacılar fullemek için tabanca attıktan sonra ağzına kadar doldurmak gerekir diyolar. Bana da en doğru ölçüm depo giriş ağzına kadar doldurmakla olur gibi geliyor. Tabancanın attığı nokta tüm benzincilerde aynı mıdır ki? yani atıyorum 48 lt her yerde tabancanın attığı yer mi?

ceedlove

New member
çok ince hesaplar tabancanın içi ne kadar farkedecekki? ayrıca çok incelemek lazımsa aynı pompadan tabancanın attığı yerde dolumu durdurarak ölçüm yapabilirsiniz. Birde şehir içi dışı tüketim kavramı önemsiz gördüğüm bir konu ben şu ana kadar ne yakmışım eğer yakıt önemli ise bunu hesaplamak en mantıklısı yazı kışı yakıt fişlerini biriktirip 10 binde bir hesaplama yapılabilir. Nihayetinde birşeyinde değişeceği yok araçlarımızdan memnunuz hem sorunsuz konforlu vites hem az yakıt olsun ikisinden birini tercih ettik ve buna göre 7 - 8 litreye razı olacağız demektir. Not kimse yanlış anlamasın bende ekonominin peşindeyim ancak değiştiremediğim gerçek şehir içi dışı karışık tüketimim 7.5 litre sağlık olsun diyorum benzinli olsa en az 10 litre olurdu.

erginy

New member
Ergin pompacılar fullemek için tabanca attıktan sonra ağzına kadar doldurmak gerekir diyolar. Bana da en doğru ölçüm depo giriş ağzına kadar doldurmakla olur gibi geliyor. Tabancanın attığı nokta tüm benzincilerde aynı mıdır ki? yani atıyorum 48 lt her yerde tabancanın attığı yer mi?
Fazla fark etmiyor hocam. Yani tabancalar hemen hemen aynı yerde atıyor. Yalnız her mazot aldığımda kontrol ediyorum. Tabancanın aynı miktarda girip girmediğini.