Yeni Cee'd ve i30 ABS Sorunu

huss25

New member
bu arabayı çok savundum ama şimdi gözümden düştü kesinlikle frenlerinde sorun var balata ile ilgili değil sanki frene basamıyormuşum gibi gücüm kesilmiş dokunuyorum ama güç veremediğim için frene basamıyorum ve tutmuyo gibi bi his oluyo yani pedaldanmıdır başka bişeydenmidir bilmem ama içimde tereddüt kalmadı buda beni çok üzdü.

rayen

Super Moderator
Bu konuda Çelik motor yetkilisinin forumda yazılanları dikkate almayın yazılarından dolayı, protesto amaçlı yazılarımı askıya aldım. Forumdaki görevimi bıraktım. Daha önce bu konuda yazdığım mesajlara bakarsanız ben frenlerde kronik bir sorun olmadığını yazdım. Uzman değilim. 2 adet ceed aracım var.
Bugün oğlumun kullandığı prooceed'i yakıt tüketimi 5.1'den 5.9'a çıktı şikayeti ile servise götürdüm. Giderken de acaba kullanımdan kaynaklı bir sorun var mı diye kendimce test etmeye çalıştım. Gittiğim mesafe 10 km ve asla onaylamadığım ama denemek zorunda kaldığım makas olaylarına da girdim ve frenle ilgili hiç bir sorun yaşamadım. Çelik motor don lastiği satsa alır mıyım? almam. Ama bu nedenle de ceed'i kötüleyemem. Siz bu fren işini bir video ile özellikle panik fren anında görüntüleyin, bakalım kullanım hatası mı ? yoksa araçtantan kaynaklanan hata mı? Üzerinize alınmayın ama ben b.k at izi kalsın olaylarına çok gıcık oluyorum.

sid

New member
Denediğim araçlar; fluence, golf, astra, symbol, c5, corsa, fiesta (2011-2012 hepsi), dün sürmeyi öğrendim ve b*k atıyorum. Sanki satarken de bedavaya verme niyetindedim.
Denemenizi yavaşlama olarak yapmayın, 40-50 ile giderken direkt durmaya çalışın, yok ben makas atarken yavaşlamasına baktım 30-40'a inince okey verdim demekle olmaz.

gorkemsin

New member
Denediğim araçlar; fluence, golf, astra, symbol, c5, corsa, fiesta (2011-2012 hepsi), dün sürmeyi öğrendim ve b*k atıyorum. Sanki satarken de bedavaya verme niyetindedim.
Denemenizi yavaşlama olarak yapmayın, 40-50 ile giderken direkt durmaya çalışın, yok ben makas atarken yavaşlamasına baktım 30-40'a inince okey verdim demekle olmaz.
son iki haftada 25-30deneme yapmışımdır. Özellikle ışıklara 50 metre kala değil 20 metre kala frene basıyorum. boş yollarda denedim. Bu araçta frene basmaya oldukçaalıştım. ABS devreye girmezse fren çok başarılı. ABS yi devreye sokarsan evet 3 metre geç durursun ama sana iyi bir yol hakimiyeti veriyor. Çok rahat arabayı yan şeride alabiliyorsun. Tabi o an yan şeritte araba varsa keşke 3 metre erken dursaydım dersin. Kimi durumdada hiç duramaz yan şeride kaçabilmeyi tercih edersin. Bence aracımızı acımasız eleştirmeyelim. Sonuçta yeni ceed i olanlar arabasına hala tanımaya çalışıyor. Benim keyfim yerinde. başlangıçta bende ne oluyor dedim. Ama sanada hak veriyorum. Araç ABSyibence çok az daha geç mi devreye sokmalı bende emin değilim. Bunun yeri geldiğinde artısı yeri geldiğinde eksisiolabilir. Bu ilacın doğru olduğuna KİA mühendisleri karar vermişler. ;Eleştirilebilir tabi. Ama şuda var her ilaç bir tarafı tamir ederken vucudun diğer bir tarafına zarar verebilir. Artısı eksisine bakmak lazım bu durumda. Artısı daha fazla ise o zaman doğrusu bu dersin.

gorkemsin

New member
Bu arada benim yaptığım denemeler 50 km hızdan sıfıra düşecek frenlemelerdir. Diğer türlü zati bir sıkıntım yok. Gerçekten frene birden sert basmak değilde freni bir ayarda basıp sertleştirmek gibi. Benim iyi durduğumu düşünüyorum şimdi. Biraz daha arabaya alışmak lazım.
Daha önce Opel Astra yı aldıktan sonra da demiştimki ulen bu araba 40-50 km hızla girdiğim virajlar da (ancak o hızlarda emniyetli girebileccek bir viraj) yolda geziyor. İlk 3 ay 2-3 kez kaydırdım arabayı. Golfden sonra moralim bozulmuştu ozaman. Ama banamı öyle gliyor bilmiyorum ama 2002 Astram otobanda 120-130 km hızla girdiğim virajlarda 1999 golfume göre bana kendimi daha güvende hissettiriyordu.Daha rahat giriyordum sanki viraja.

rayen

Super Moderator
Belli ki, dediğim dedik çaldığım düdük havasındasınız. Hangi havada olursanız olun. Benim umrumda değil. Ben diyorum ki, araç sürüş teknikleri sana, bana, ona göre değişir. Ben de dün araç kullanmayı öğrenmedim, 2 tane ceed sahibiyim, biri pro, biri sw. Ki benim araçta en önem verdiğim unsur frenler, 1993'den bu yana sahip olduğum araçların hiç birinin fren balatalarını, disklerini değiştirmedim. Fren açısından araçların bana beş kuruşluk masrafı olmadı. Demek ki, fren kullanmayı biliyorum. Hatta ötesine geçiyorum 1 tane oğlum var onun altına frenleri tutmayacak bir arabayı vermek gibi bir gerizekalılığı yapmam mümkün değil. Bu konuda hassasım. Ha ben bu araçlarda kronik fren sorunu görüyorum, bu böyle olmaz diyorsanız. Çelik motora mesaj atın, aracınızın frenlerini değiştirsinler.
Yok değiştirmiyorlarsa, s.ktir edin, satın aracı gitsin. Alan adam düşünsün. Ha unutmadan, Çelik motor babamın oğlu değil, benim adımla forumla araştırma yapın, ne yazmışım okuyun. Hayatta kimsenin fanatiği olmadım, kendimin bile, anlatabiliyor muyum? Eğriye, eğri, doğruya, doğru.

sid

New member
i30'lara abs'yi de kapsayan yazılım atılıyormuş.
Hocam sınıfta ki öğrencilerden biri tarih dersinde başarsız olunca "evlat sen okulu bırak, kafan rahat olsun" mı diyorsunuz, yazık valla..Üçtür sat kurtul muhabeti söz konusu, ben sizin gibi sabit fikirli değilim. Sorunun çözümü hatayı kabullenmekle başlar ki i30'lara da başlanmış.

josefsalvatini

Yasaklı Üye
Ynt: Yeni Cee'd ve i30 ABS Sorunu

Zorla yazı yazdiriyorsunuz adama :)
Ahali bu sorun butun c sinifi arabalarda var degisik arabalari özellikle deneyin sonra yazin denemenizi suandan sonra yapin eskileri dikkate almayin
Bu abs sistemi butun arabalarda kullanılan sistem
Yok ben bundan şikayetçiyim diyen gider spor freni olan araba alir :) benim fabia da boyle bir sorun yok nedeni fren sistemi daha farkli

Bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip ahali
Can in basina benzer olay geldi celik motoea biraktik arabayi bwn gitmeden dedim normal diye ve normal cikti
Eski arabamda ebc disk balata ve dot 5.1 yag kullanıyordum ve sorun minimize idi
Ama yine vardi...
Konu gereksiz uzmasin lütfen

TeamPASAOGLU

amorusso

New member
Ynt: Yeni Cee'd ve i30 ABS Sorunu

Gecen gun arkadasimin q7 sini kullandim, arac 2 ton uzeri ve stok fren tepkisi oldukca zayif, cok dikkatli kullanmak lazim, 15 gun sonra fren modifiyesini Almanya da Audi onayli Abt firmasinda yapacak ve 2000 euro para verecek. Bu audinin frenleri kotu ve kronik sorunu var demek degil :)

Bence tamamen algi meselesi. Bir onceki Ceed kasasinda bir ara bir furya vardi, araba saga sola cekiyor diye, elektronik destekli direksiyon sistemin tepkisini herkes farkli algiliyordu dh forumda ceedler saga sola cekiyor diye yorum kayniyordu, ne oldu mu sonrasinda.? hic bir sey :)

Abs tepkisi tuhaf olabilir, ama frenlerinde kronik sorun var demek degil.

İ30 da yazilim atilyor olmasi, ceed de sorun oldugu anlamina gelmez.

Yalniz 2010 yilinda Avrupada 2008 ve 2009 model bazi Espli ceedler ile ilgili fren pompalarindaki bazi sorunlarindan dolayi araclar servise cagriliyordu.
Sase numarasina gore kontrol yapilip, fren pompasi kontrol edilip, gereginde garantiden degisiyordu. Bahsettigim yillarda kullandigim
Ceec espli olmadigi icin pek sallamadim :)

Yine de bu is yaygin anlamda olmadi, ornegin Romanya da 800 arac icin islem yapilmis, sadece bazilarinda degisim yapilmis.

Genelde Celik motor un soylediklerine ben pek itibar etmiyorum, gecen sene sw arac bagaj perdesi yan bakalit destekleri kirildi, servislerde ararken,
Hep bana 1000 liralik komple bagaj perdesi sistemi satmaya calistilar, inatla aradim ve internetten parca kodunu buldum. Tabi bu ara bunun
Kronik bir sorun okdugunu bakalit tutacaklarinin kolay kirildigini sportage ve kia ceed sw icin Kia nin bulten yayinlandigini ogrendim. Servise
Bulten numarasina kadar verdim, once yok oyle bir sey dediler, sonra garanti ile ilgilenen gorevli bulteni buldu, fakat turkce versiyonunda
Ceed sw ile ilgili bolum cikarilmisti :) ugrasmak istemedim 20 tl verdim ciktim. Yani kia bultenlerini kafasina gore yorumlayanlar ilerde kim
Bilir neleri gizler. O yuzden iciniz ferah olsun, frenler ile ilgili kronik bir durum oluraa ortaya cikartiriz, fren ile ilgili sikayetiniz varsa servise gidin ya modifiye yapin ya da araci satin :) baska secek gozukmuyor, Fazla polemige gerek yok. Kimse burda distrbutor yalakasi degil, ben 3 ceed eskittim ve sayisiz arac kullandim, bende su an problem yok, abs normal calisiyor. Problem olursa da servise giderim, :)

İlerde de geri cagirma olursa bir sekilde ogreniriz, Turkiye garanti ve musteri memnuniyeti acisinda farkli acilarda yaklasiyor, ornegin Avrupa 5 sene full
Vidasina kadar garanti + 2yil motor sansuzman ozel onari, garamtisi veriyor, burada ise 2 yil ( ne kadar full oldugu tartisilir) + 3 motor sanziman ve onarim garantisi. Bana gore Dogus ve Celik motor benzer yaklasimlara sahip, dsg sorunleri tum ulkelerde varken, turkiye de yok diyorlar:) bakarsin ilerde kia da da cikabilir de cikmayabilir de.

GT-P6800 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

huss25

New member
Bu konuda Çelik motor yetkilisinin forumda yazılanları dikkate almayın yazılarından dolayı, protesto amaçlı yazılarımı askıya aldım. Forumdaki görevimi bıraktım. Daha önce bu konuda yazdığım mesajlara bakarsanız ben frenlerde kronik bir sorun olmadığını yazdım. Uzman değilim. 2 adet ceed aracım var.
Bugün oğlumun kullandığı prooceed'i yakıt tüketimi 5.1'den 5.9'a çıktı şikayeti ile servise götürdüm. Giderken de acaba kullanımdan kaynaklı bir sorun var mı diye kendimce test etmeye çalıştım. Gittiğim mesafe 10 km ve asla onaylamadığım ama denemek zorunda kaldığım makas olaylarına da girdim ve frenle ilgili hiç bir sorun yaşamadım. Çelik motor don lastiği satsa alır mıyım? almam. Ama bu nedenle de ceed'i kötüleyemem. Siz bu fren işini bir video ile özellikle panik fren anında görüntüleyin, bakalım kullanım hatası mı ? yoksa araçtantan kaynaklanan hata mı? Üzerinize alınmayın ama ben b.k at izi kalsın olaylarına çok gıcık oluyorum.
şu forumda b.k atalım izi kalsın mantalitesinde olabilecek biri var deseniz inanmam herkez bu arabaları kullanıyo siz bukadar kolay yargıya nasıl ulaştınız bende buna anlam veremedim çocukmuyuz biz çamur at b.k at izi kalsın kia ile derdimiz olsa kia almayız alıpta destek olmayız bence bu arabada fren sorunu var Yusuf hocam çok güzel açıklamış tüm c sınıflarında var absler ile ilgili demiş bizde aptal değiliz hocam gelip burda gereksiz konu açıp birbirimize destek olalım kianın fabrikalarını batıralım gibi bi paranoyada hiç değiliz yani sizin pencerenizden bakınca bizim (şikayet edenler) yaptıklarımıza bi anlam veremiyorum.

SaRRaF

New member
Benim aracım manuel bu fren sorunu benımde başıma geldi 3 kere !hemde çok komik hızlarda 30-40 km gibi frene basıyosun abs devreye giriyo ama araç sanki daha da hızlanıyor 2 kere servise gittim herşey normal dediler frene nasıl basacağımı anlattıkar ! Şaka gibi ya arkadaşım 20 senedir araç kullanıyorum en az 15 20 araç sahıbı oldum ve bunların en az 3 kia onlarda yokduda bu sorun bında niye çıkdı yada niye araca çamur atayım sevıyorum arabayı sadece bu bi hata bunu düzeltmelerini istiyorum olay bu 30 la 40 la gıderken durmuycaksa araba abs yi napıyım ya??? Babamda rio vardı eski kasa abs siz o bıle bndan daha fazla güven veriyodu bana

GOGO

New member
Benim de şahsen frenlerle ilgili bir sıkıntım yok ama bir gözlemimi aktarayım; aracı ilk aldığımda 2700 km kullanıp sonra kış lastiklerimi taktım. Kışın aracın üzerinde gelen hankook'ları satarak 4 adet yeni Pirelli P7 Cinturato aldım. Nisan ayında yeni lastikleri taktığımda hem konfor, hem yol tutuş hem de yol sesi konusunda çok fark gördüm ve tabi rahatladım. Bu arada lastik değişimine gitme sebebim aracın fren performansı vs değil virajda yol tutuş ve özellikle de yol sesi idi.
Şikayeti olan arkadaşların deneyebileceği bir alternatif olarak düşünülebilir belki.

deadgarden

New member
3-4 tür başıma geliyor. ilkinde. ogs gişelerine girmeden çok suratlıydım. frene bastım yavaşlamak için. ilkden yawaşlar gibi oldu sonra fren sıkıştı araba yawaş bişekilde yawaşladı sonuna kadar köklememe rağmen frenı.

gene örnek verıyım bugun ani hızlandım. . önume araç çıktı frene bı bastım yok abi durmuyor araba gömuyordum önumdekine. Allahdan adam benm şeride girerken tekrardan kendi şeridine girdi. normalde o hızda. eskiaracımla frenleseydım çok rahat durabilirdim. aracım otomatik servise götürücem fren sistemini değiştirme ihtimalleri olabilirmi.?. araç garanti kapsamında halen.

khan

Member
Ben şimdiye kadar böyle bir sorunla karşılaşmadım. Gerçi kullandığım absli araçlarda abs'nin devreye girdiğini de pek hatırlamıyorum. Fakat burada yazılan problemleri okuyunca kısa bir araştırma yaptım ve birçok marka araçlarda benzer durumlar olduğunu yerli ve yabancı sitelerde gördüm. Sanırım bu durum ABS nin kuru-temiz yollarda düşük hızlardaki bir dezavantajı.

omurkadir

New member
abs devreye girme süresi markadan markaya değişiyor galiba.yanlışsam düzeltin.
bizimkinde de çabuk devreye giriyor düşük hızlarda.
özellikle yol azıcık bozuk olsun frene yüklenince araba durmuyor :)
daha dün yaşadım.
hatta frene basarken biraz yol bozukluğuna denk gelince abs devreye mi giriyor ne oluyorsa bir boşluk oluyor anlık.

ama genel olarak memnunum yani bu aracın gidişi de duruşu da hiç fena değil.

Melikkiraz

New member
Benim aracımda daha dün (yine) böyle bir olay yaşandı 50 km hızla giderken durmak için frene bastığımda araç tepki vermedi ve aynı şekilde seyrine devam etti. Bu sebeple ufak çaplı bir kaza geçirdim. Bu başıma 3. kez geldi ve üçüncüde kazayı yaptık :D Benim aracım benzinli otomatik arkadaşımda dizel manueli var onda da aynı sorunlar var maalesef.

gorkemsin

New member
Benim aracımda daha dün (yine) böyle bir olay yaşandı 50 km hızla giderken durmak için frene bastığımda araç tepki vermedi ve aynı şekilde seyrine devam etti. Bu sebeple ufak çaplı bir kaza geçirdim. Bu başıma 3. kez geldi ve üçüncüde kazayı yaptık :D Benim aracım benzinli otomatik arkadaşımda dizel manueli var onda da aynı sorunlar var maalesef.
iyice abartılıyor artık.tepki vermedi ne demek. frenlerin tepki vermiyorsa kardeş sen o arabaya hiç binme...
daha bugün 60 km den frene var gücümle asıldım. ben bu konu ile ilgili görüşümü en başta yazanlardanım. bende sıkıntı olduğunu düşünüyordum amaşunu söyliyeyim aracın freni alışagelmişden biraz farklı olduğu kanaatine vardım artık. direksiyon düz değilken frene asıldığınızda abs hemen devreye giriyor. frene dengeli basmayı beceren daha çabuk durur.panik frende abs nin devreye girmesiyle 50kmden 0 km ye 3 metre geç durabilirsin. Ölçmedim. tahmini konuşuyorum. ama çok denedim.3 metre geç ama iyi bir direksiyon hakimiyeti veriyor araç. doğrusu hangisi. bence en doğrusu diye bir şey yok. duruma göre değişir. daha doğrusu olan var. Daha öncede dedim eksisi artısına bakmak lazım. hangisi ağır basıyorsa.
Ancak frenler Türklerin araba kullanma alışkanlıklarına uygun olmayabilir. Biz seviyoruz yollarda deli gibi gitmeyi, öndekini kıçından takip etmeyi,makas atmayı. Kia nın mühendisleride diyorki ben bu alışkanlıklara göre kullanılacak bir araba üretmedim. Belli bir takip mesafesi altında sen ani fren yaptığında yoldan atmasın seni araba diyor belkide. Belkide 100 km hızla girdiğin bir virajın arkasında bir yaya karşına çıktığında tekerlekler düz değilken frene asıldığında tarlaya,dereye uçma diyor.
Brn yinede daha iyi olabilirmiydi diyorum,bu iki durum arasında daha optimum bir denge. ama öyle yorumlar geliyorki okuyanda sanırki arabada hiç fren yok...

berkan1981

New member
Bende aracin frenlerden memnun degilim istanbulda araba kullaniyorsan panik frende yapicaksin ve arac malesef duruyor ama biraz gecikme yasiyorsun durana kadar bazende kizaklama yapiyor okadar yuksek hizda olmama ragmen

argovolkan

New member
2011 Ceedimde yeni başlayan bir sorun..Önceden frenler çok iyiydi..ABS çok zor devreye giriyordu..1-2 aydır artık frene azcık dokunayım. hemen ABS devreye giriyor. Lastikler ömrünü tamamlıyor galiba..53000 km yaptım 2010 10. aydan beri..Değiştirme zamanı geldi galiba.Diş derinliğinde sorun yok ama lastikler özelliğini yitirdi sanırım..

huss25

New member
Evet arkadaşlar 3 gündür bu konuyu arıyorum bulamadım çok şükür birisi hortlatmış bu konu hakkında en çok şikayet edenlerden biride bendim ve kendimde çok büyük bi eksik olduğunu öğrendim Kadir abi sayesinde İzmite yanına gittim tanışmak için keyiflide bir gün geçirdik öncelikle kendisini tanıdığım için çok mutlu oldum evet konuya dönecek olursak abs sorunundan bahsettim bana debriyaj ile birliktemi kullanıyorsun dedi freni ki bende orta hızlarda araba hemen durur mantığı ile istop etmesin falan filan gibi eskiden kalan abs si olmayan araçlardan kalan bi alışkanlık ile debriyaj ile kullanıyordum evet dedim sonra uygulamalı olarak debriyaj ile ve debriyajsız arabanın abs durumlarını gösterdi bana kendisine özellikle bu konu için çok çok teşekkür ederim aracı 80 km hızla birkaç metrede durdurdu sonrasında defalarca denedim resmen araca ısındım sürerken aşırı mesafe bırakıyordum şimdi artık gaza basmaktan çekinmiyorum çok uzun oldu özetleyecek olursak kızaklama yapıyor lakin debriyaj ile kullanırsak araba viteste ise ve debriyaja basmıyorsak fren çok çok iyi tutuyor isteyen uygun trafikte denesin debriyajı son çare olarak kullanın araba duracak ise ve kaza riski ortadan kalktı ise istop etmesin diye yok vuracaksanız istop etsin bırakın kazadan iyidir