Yeni Cee'd ve i30 ABS Sorunu

sid

New member
50km/h hızın altın panik fren yapılması durumunda ABS'nin devreye girmesinin bir mantığı yok. 50km/h ile giderken tabi ki zınk diye durmak isterim, pedalım pıt pıt pıtırdarken öndekine kim vurmak ister. Konuyu dağıtmanın anlamı yok, düşük hızda araç takla mı atacak, yoldan çıkıp asansöre mi binecek de can güvenliğinden bahs ediiyor.
Madem frenleme esnasında o kadar hesap kitap yapabilecek bir kapasitesi var bu aracın, 40-50km/h'de de düz fren yapabilsin.

Yanlış anlaşılmasın ama çok tehlikeli bir durum, sokak aralarında bu hız ile gidiyoruz ve Allah göstermesin bir çocuk fırlar önümüze ve hayatımızın en zor anını yaşarız.

Likya

New member
Aracınız kia ceed mi. değilse hangi marka kullanıyorsunuz ? ,üyelik bilgilerinizde belirtmemişsiniz.
Aşağıdaki linkte BOSCH tarafından yapılmış video var.
ABS siz araba frene basınca kızaklayarak öndekine çarpıyor.
ABS li arabada ise kızaklama yok, ABS devreye giriyor ama araç ilerlemeye devam ediyor. Fakat direksiyonla tekerleklere yön verebildiğiniz için doğrultunuzu değiştirip öndeki araca çarpmıyırsunuz.

Kısacası ABS sensörü hızınız ne olursa olsun tekerlekler anlık bile olsa yolda dönmeyip sürttüğü anda ( yağışlı yolda veya karda veya normal yolda panik frende ) ABS hızınız ne olursa olsun devreye girmek zorundadır.

Videoyu seyredersiniz ABS in fonksiyonu hk açıklamayı görebilirsiniz.

Bosch ABS - The advantage - YouTube

rayen

Super Moderator
Abs'nin mantığı siz 50 km hızla da gitseniz tekerleklerinizin kitlenerek kızaklamasını önlemek ve bunu yaparak size tehkeli durumdan kurtulmak için manevra yapma olanağını sağlamaktır. Trafikte sadece sizin değil, başkalarının da can ve mal güvenliği önemlidir.

sid

New member
Hiçbir geçerliği olmayan videoları paylaşmanızı anlayamadım, ABS iyidir, karşı çıkan da yok zaten ama bu testler 120km/h kuru, 80km/h ıslak zemin de yaparlar ki test sonucunda büyük farklar oluşsun. Gerçek test örneği: http://www-nrd.nhtsa.dot.gov/pdf/Esv/esv16/98S2W36.PDF Motorlar için: http://www.msf-usa.org/imsc/proceedings/a-green-comparisonofstoppingdistance.pdf
Kimse bana araç üreticilerinin baskıları sonucu oluşmuş verileri koymasın. Sırf bu yüzden bu hafta abs'li 3 araç denedim ve problem yoktu fakat bizim araçta var, bunu kötülemek için yazmıyorum. Tek derdim ortalama ABS 20km/h üzeri hızlarda devreye giriyorken bizdekinde her hızda mı giriyor?
İddda ediyorum 40km/h ile kuru zeminde giderken ABS kapalıyken 10m'nin altında dururum (maksimum 1m savrulma olur) ama ABS açıkkken 15m'nin altına inmez, burada ki 5m fark yayaların hayatı demektir, halen anlamamakta diretiyorsunuz.

Not: 2012 ceed sahibiyim

Likya

New member
Bende aynı görüşteyim.
beğenmiyorsa aracını satar başka araç alır.
Ülkemizde otomobil geliştirme ve dizayn hakkında Ar-Ge yapılamıyorken,( ÜR-GE yapılıyor -Ürün geliştirme- Yeni dizayn veya İnnovasyon hala yoktur) ancak taşeron şekilde ünlü markaları başarıyla üretirken, milyonlarca dolar Ar-Ge yatırımı yapmış Kia,VW, Reanult, BOSCH, Hyundai, , Opel ....... gibi markaların araç ve ürünlerine ait bireysel problemleri internet ortamında paylaşırken daha dikkatli olmak lazım diye düşünüyorum. Keza Renault, VW, Opel gibi markaların forumlarını dolaşın birkez , bakın neler göreceksiniz. Toyota da oluşan kronik motor probleminden dolayı tr dahil dünyadaki birçok müşteri ile toyota mahkemelik, ve tr deki Auris üretimi durduruldu. Renault un yeni Clio 4 ündeki problemleri bir okuyun. şikayet var com a girin her markada bir çok problem veya serzeniş var.

Hatta öyleki bir ürün alırken bu araştırmaları derin bir şekilde yapmaya kalktığınızda hiçibir ürünü almayıp elinizdeki eskisi ile idare etmeyi bile düşünüyorsunuz.
Kısacası Fren işi emniyet işi. Burada bir kronik sorun şayet varsa , gerek Kia gerekse Çelik motor uluslarrası kanunlar gereği zaten bu konuda çalışma yapıp gerekiyorsa RECALL-Geri çağrım yapabilir. Bundan emin olun.

Kalan kısmı detaydır, ve araçların kendine has özelliğidir.
Ben bu konuyu burada kapatıyorum , daha fazla yazmayacağım.

Hepimize iyi günler.

omurkadir

New member
Yusuf abi yazın çıkarıyorum demişti absyi diye hatırlıyorum :)

bir.mann

New member
Kronik bir arızada bende olmadığı düşünüyorum. Ancak kendi sınıfındaki araçlara göre kıyazladığımızda alt sıralarda. Birde özellikle 30-40 km gibi yavaş bir hızda ani duruşlarda beklenmedik bir fren performansı (zayıf) görebiliyoruz. Bu bana iki defa oldu. Baska denemeler yaptım olmadı.

Lastikleride merak ediyorum arkadaşlar. Aranızda lastik değiştiren varmı. Bir farklılık görüyorlarmı?
Merhaba,

4. sayfada benden alıntı yapmışsınız. Rica etsem oradaki Kia yetkilisinin ismini siler misiniz?

sid

New member
Bugün 60km/h ile giderken tekrar denedim ama abs kapansın diye bir defa pompaladım ve yüzüm güldü, arkamda 5-10m lasik izi oluştu :D Tek problem 50km/h ve altında bir defa pompalamayı akıl edebilecek miyim..
Pompalamak bir problem yaratır mı?

ceronimo1978

New member
Arkadaşlar konu yanlış manalara çekiliyor sanki. Bu konunun açılma amacı, farklı kullanıcıların aynı hata modunu kendi aracında tespit etmesi ve paylaşımda bulunarak bunun çözümünü araması.Her araç demek ki aynı standartta üretilmiyor. Hatalı bir şeyler var. Kök nedenini bulup çözme derdindeyiz. 2009'dan buyana kia kullanıyorum aracımı seviyorum her zamanda her ortamda kia'dan çelik motordan övgüyle bahsediyorum. Neden bir anda aracı abartılı bir şekilde savunma yoluna gidiliyor. Yarın servise gidip işi zaten çözeceğiz. Halen anlamıyorum illa ölüm yada ağır maddi kazamı yapılmalı.

Çok enteresan geldi eski yazışmaları okuyunca...

rayen

Super Moderator
Benim burada yazılanlardan çıkardığım. Kimse aracı abartılı bir şekilde övmüyor, sadece bu kronik bir sorun değil diyor. Hata varsa zaten serviste tesbit edilme yoluna gidilir. Arıza varsa giderilir. Ayrıca bu forum Çelik motora bağlı değil ki, övebilirsiniz de, eleştirebilirsiniz de. Ben kendi adıma Çelik motoru övmüyorum. Marka imajını olması gereken yere getiremediğini düşünüyorum.

gorkemsin

New member
Hiçbir geçerliği olmayan videoları paylaşmanızı anlayamadım, ABS iyidir, karşı çıkan da yok zaten ama bu testler 120km/h kuru, 80km/h ıslak zemin de yaparlar ki test sonucunda büyük farklar oluşsun. Gerçek test örneği: http://www-nrd.nhtsa.dot.gov/pdf/Esv/esv16/98S2W36.PDF Motorlar için: http://www.msf-usa.org/imsc/proceedings/a-green-comparisonofstoppingdistance.pdf
Kimse bana araç üreticilerinin baskıları sonucu oluşmuş verileri koymasın. Sırf bu yüzden bu hafta abs'li 3 araç denedim ve problem yoktu fakat bizim araçta var, bunu kötülemek için yazmıyorum. Tek derdim ortalama ABS 20km/h üzeri hızlarda devreye giriyorken bizdekinde her hızda mı giriyor?
İddda ediyorum 40km/h ile kuru zeminde giderken ABS kapalıyken 10m'nin altında dururum (maksimum 1m savrulma olur) ama ABS açıkkken 15m'nin altına inmez, burada ki 5m fark yayaların hayatı demektir, halen anlamamakta diretiyorsunuz.

Not: 2012 ceed sahibiyim
Sana katılıyorum. Likya' yada bir çok noktada hak veriyorum. Bende bazı denemeler yapmaya devam ediyorum. Gerçekten ABS devreye girmeyecek ölçüde basılan fren çok etkili. 120 km hızla ilerlerken çok başarılı bir şekilde bugün 50 km ye düştüm.5 Otobanın ortasında da durmayayım dedim:) 50 km hızlada panik fren yapmazsan gayet iyi. Ama gel gelelim 40-50 km hızlarda yapılan panik fren ne olursa olsun daha başarılı olmalı. Ya Abs erken giriyor devreye, yada girmemesimi gerekir nedir bilmiyorum. Bu konuda çok teknik bir bilgiye sahip değilim. Ancak 37 yaşındayım, 15 yaşından beri araba kullanırım. ABS li 2003 model Golf , 2002 model Astra da nede arkadaşın 94 model C180 mercedesinde( eskilerde çok kullandım) Ceed deki bu tecrübeyi yaşamadım.

sid

New member
Bu videolar aldatıcı; 50km/h fren mesafesi 8-9m olarak gösterilmiş ama abs'li araç ile hele ki bizim araç ile 50km/h hızla giderken bir deneyim bakalım 2 araba boyu mesafede durabilecek misiniz? 100km'e gelince ferene hesaplanmış ve değerler buna göre gibi. Fazla uzatmaya gerek yok ama ortada bir sorun var, 20 ile giderken de devreye giriyor bu abs. Belkide problem eps'dir.
En başta dedğim gibi fren esnasında lastik konumları düz değilse frenleme mesafesi daha da uzuyor, abs derken sorun eps'de olabilir.

c@n

Super Moderator
Bu mesaj silinmiş, bence çok yanlış bir hareket olmuş.. Çelik Motor ile bir bağlantımız yok, ve onlar istedi diye isim silinmez silinmemeli de...
Cevap: Yeni Cee'd ve i30 ABS Sorunu

bir.mann Nickli Üyeden Alıntı Arkadaşlar Kia'dan gelen cevap aşağıdadır.Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için size teşekkürlerimizi sunarız. Araçlarımızda bahsetmiş olduğunuz şekilde kronik arızalar mevcut değildir. Lütfen forum sitelerinde yazılanları dikkate almayınız. Aracınızda herhangi bir durum var ise sizİ en yakın bayimize yönlendirebiliriz.

İYİ GÜNLER DİLERİZ.

Elif SADIKOĞLU
KIA Müşteri Deneyim Yönetimi Sorumlusu
ÇELIKMOTOR TICARET A.S.
Şekerpınar Mahallesi Yanyol Sokak No:5
41480 Çayırova - Kocaeli
T:(0 262) 677 88 95
F:(0 262) 658 27 26www.celikmotor.com

Kronik bir arızada bende olmadığı düşünüyorum. Ancak kendi sınıfındaki araçlara göre kıyazladığımızda alt sıralarda. Birde özellikle 30-40 km gibi yavaş bir hızda ani duruşlarda beklenmedik bir fren performansı (zayıf) görebiliyoruz. Bu bana iki defa oldu. Baska denemeler yaptım olmadı. Lastikleride merak ediyorum arkadaşlar. Aranızda lastik değiştiren varmı. Bir farklılık görüyorlarmı?

O yüzden mesajı tekrardan geri getiriyorum.. Bu mesaj da silinmez artık burdan...​

amorusso

New member
Eski kasa Ceed kullanici olarak, ABS ve EBD tepkisi olarak dusuk hizda zayif kaldigini dusunuyorum , ben 2 sene once motion paket kia ceed stok aracla,
40-50 kms hizda ondeki araca carpmamak icin 2-3 cm kala zor durdum, bunun haricinde gecen sene, 2012 ceed sw arac ile uzerinde stok balata ve disk olmamasina ragmen benzer hizda kaza yaptim :)

her iki durum duz zeminde, kuru asfaltta oldu. 1.ci olayda aracin resmen durmadigini yanimdaki sahis ta farketti, 2.ci olayda biraz da dikkatsizlik ve takip mesafesi yetersizligi de vardi, yine de frenler yeterince tepki vermedigini dusunuyorum, ama belkide daha sert basmam gerekirdi.

O yuzden kronik bir sorun oldugunu dusunmuyorum, frenleme sistemi tepkisi biraz tuhaf diyelim. yine de takip mesafesine dikkat edilmesi lazim.

4 senedir Stok C-max. 1 senederi stok mondeo kullaniyorum, Allah a sukur frenlerden yana hic sikayeyim olmadi.

huss25

New member
i30 formundan frenle ilgili bir bilgi..
Fren konusunda sikayetler bir degil iki degil bunu hem burda hemde facebook i30fanclub de gordum.Bir arkadas serviste bahsetmis olaydan kore ile gorusmusler,yazilim degismis ama sonucu tam olarak bilmiyorum.En kisa zamanda bilgilendirme yapilir.Eger yeni yazilimla sorun duzelirse bunu tum araclara uygularlar.

EDIT:Yazilimdan sonra frenler eskisine gore daha iyi olmus,sikayet eden arkadas sonuctan memnun.Guzel gelisme
yazılımsal olabileceğini vurgulamıştım orta hızlarda gereğinden düşük hızlarda devreye giriyor diye araç 40 km hızla giderken savrulmuyor zaten ama abs devreye girince fren mesafesi gereksiz yere uzuyor ve kaza oluyo mesele tamamen bu bence bunun hız olayını en az 20 km daha yukarı taşırlarsa iyi olur videodaki testler ise yüksek hızlar için yapılmış test videoları bizde burda zaten yüksek hızda iken fren şikayetlerinden bahsetmiyoruz orta hızlarda ani fren sorunu var çelik motorun dediklerinede zerre itibar etmiyorum çok kolpa bi anlayışları var malesef...

berkural34

New member
Eski kasa manuel motion kullaniyorum 2012 model. Gectigimiz gunlerde 30 bin bakimda araba 31.500 de falandi on balatalarim degisti. Simdi yaklasik 350 km yol falan yaptim degistiginden beri , rodaj icin sert fren yapmiyordum hep yumusak basiyordum . Az once gelirken kasisten once gec bastim daha once olmadigi kadar sert sekilde abs devreye girdi , ama baya sertti . Balatalarin yeni olmasindan midir ? Frene cok sert dip sekilde basmadim orta veya ortanin biraz daha sert seklinde bastim daha once bu sekilde asla abs devreye girmiyordu . Hala alisma surecinde mi acaba ?