Necvox Navigasyon taktırmak isteyenler yorumlarımı okusun.

akenatons

New member
[size=8pt]ceedclub,ceed forum,ceed necvox,ceed navigasyon,pro ceed navigasyon,kia navigasyon[/size]

Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 4 aydır aracımda kullanmakta olduğum Necvox navigasyon sistemi ile ilgili internet sitelerinde detaylı bir değerlendirme yazısı bulamayınca, iş başa düştü dedim. Altta bu 4 ay sürecinde cihazla ilgili genel değerlendirmelerim mevcut. Merak eden ve aracına taktırmak isteyen arkadaşlar için faydalı olacağını umuyorum.

Kullandığım cihazın modeli Necvox DVA 9821 HD 6.2 INCH DOUBLE DIN modeli. Ürünün özelliklerini tek tek yazmıyorum çünkü internet sitelerinde zaten detayları mevcut.

Şimdi gelelim ürünün kullandığım özelliklerine ve yorumlarıma.

Ana ekran: Ana ekran 6,2" . Bu noktada 7" ve üzeri isteyenler için ekran biraz küçük gelebilir. Benim için ekran yeterli olmakla birlikte esas can sıkıcı konu ceed in ön panelinin oval yapısı nedeniyle güneşli havalarda ekranın LCD panelini görmenin son derece güçleşmesi. Bilirsiniz genelde entegre navigasyon sistemlerinde panel konsolda 90 derecelik açıyla dik durur ve üzerinde genelde plastikten küçük bir güneşlik şapkası mevcuttur. Ancak mevcut konsolda bunu yapmak mümkün değil.

Dokunmatik kalitesi: Iphone kullanan birisi olarak Necvox un dokunmatik LCD panelinin, dokunmatik hassasiyeti benim açımdan sınıfta kalıyor. Kalibrasyon yaparak hassasiyeti arttırmak işe yaramıyor. Bazen istediğiniz yere tıklamak için bırakın dokunmayı tırnağınızla hafifçe bastırmanız bile gerekebiliyor. Yani Necvox bu kategoride malesef çok yetersiz.

DVD/VCD: Eğer arka koltuk kafalıklarında LCD ekranlar yoksa zaten yolcuların film izlemesi mümkün değil. Ancak ben kliplerden oluşan bir DVD yapayımda aracımda dinleyeyim derseniz bu durumda da Necvox size pek yardımcı olmuyor. Çünkü şu ana kadar yüklediğim kliplerin çoğunda ya dosya hatası ya da çözünürlük hatası aldım. Yani necvox un istediği dosya formatı ve çözünürlüğe sahip dosyaları bilgisayarınızda hazırladıktan sonra ancak izlemek mümkün oluyor. Bir eksi de buradan geldi.

USB ve IPOD: Bu katergoride pek sorun yaşamıyorsunuz. Okuma süreleri yeterli. Ancak klasik ceed teybinde alışık olduğunuz direksiyondan dinlemekte olduğunuz şarkıyı ileri sarma özelliği necvox da aktif değil. Bunu ancak ekrana tıklayarak çıkan menüden yapmanız gerekiyor ki bu durumda dikkatinizi yol yerine navigasyona vermeniz gerekiyor. Bu da sürüş güvenliği açısından pek hoş bir durum değil.

Radyo: Ben necvox un radyo özelliğinden genel anlamda memnunum. FM1-2-3 seçenekleriyle toplamda 24 FM kanalını kaydedebiliyorsunuz. Peki burada olumsuz birşey var mı derseniz, cevabım evet. Şimdi resimde de gördüğünüz gibi 8 tane beğendiğim kanalı kaydettim. Yolda giderken 1 numaralı kanaldan (yani 106 frekansından) 2. kanala (yani 96,20 ye) geçmek istiyorum. Direksiyon üzerinde bulunan şarkı ilerletme düğmesine basıyorum. Ama necvox birden 106 frekansından ileriye doğru kanal aramaya başlıyor (106,20 - 106,40 v.s.) Siz 96,2 yi dinlemek istediğinizde yine yoldan gözlerinizi ayırıp, ekrana bakarak o kanala tıklamak zorunda kalıyorsunuz ve bu durum sürücüyü bir yerden sonra ciddi anlamda sinirlendirmeye başlıyor.

Bluetooth: Telefonunuzla eşleştirme yaptığınızda CAR-Kit diye bir seçenek çıkıyor. Böylelikle yolda giderken arama geldiğinde otomatik olarak direksiyon üzerindeki arama ve iptal tuşlarıyla görüşme yapmanız mümkün oluyor. Ancak burada da Necvox yine sinirlerinizle oynamayı bırakmıyor. Menüden bluetooth için gelen ses yüksekliğini arttırmak mümkün değil.
Bu da ne demek derseniz bir örnek vereyim. Şimdi farzedelim ki yolda giderken MP3 dinliyorsunuz. Birden müzik kesiliyor ve telefon çalmaya başlıyor. Hemen direksiyondan arama tuşuna basarak çağrıyı aracın hoparlörlerine verip konuşmayı başlatıyorsunuz. Buraya kadar herşey normal. Ancak karşıdan gelen sesin son derece düşük olduğunu farkediyorsunuz ve hoparlör sesini normalin en az 2 katı kadar açıyorsunuz. Sonra konuşma bitiyor. Tabi necvox da konuşma gelmeden önce dinlemekte olduğunuz şarkıya sizi yönlendiriyor otomatik olarak. Ama siz hoparlörü az önce normalin en az 2 katı kadar açmıştınız. İşte o anda araçta inanılmaz bir gürültü çıkıyorki kulaklarınız birden patlıyor.
Burada da -

TV: Bu özelliğin aktif olması için ön camınıza bir anten yapıştırıyorlar serviste. Ancak size tavsiyem bu parçayı hiç taktırmayın gerek yok. Çünkü bu güne kadar TRT-1 in bile çektiğini görmedim. Kısaca TV özelliği sadece ekranda bir button olarak var.

Navigasyon: Üzerinde bulunan Black edition navigasyonu Tomtom-Garmin ya da IGO ile kıyaslamayın tek kelimeyle berbat. Cihaz üzerinde bulunan mikro SD karta farklı navigasyon yazılımı atılabiliyor. Bir an önce yazılımı değiştirin.

Geri görüş kamerası: Bu ürünün hatasız kusursuz eksiksiz çalışan tek özelliği bu. geri vitese taktığınız anda ekran otomatik olarak geri görüş moduna geçiyor. Karanlık otoparklarda bile gayet güzel görüş alabiliyorsunuz.

Sonuç: minimum 1000 USD verip bu cihazı almaya değer mi derseniz bence değmez arkadaşlar. Evet araca güzel bir hava katabilir, belki satışı da kolaylaştırabilir, ancak bu maliyete, harici navigasyon ve performans arttırıcı pek çok şey satın alabilirsiniz. Umarım yazım sizlere yardımcı olmuştur.

bloodmen

New member
Ynt: Necvox Navigasyon taktırmak isteyenler yorumlarımı okusun.

Eline sağlık çok sağ ol

macyunus

New member

Kendi kullandığınız ürün olmasına rağmen tarafsız değerlendirmeniz için sizi tebrik ediyorum. İlgilenenlere çok faydası olacaktır.

ağızına line sağlık

omurkadir

New member
Elinize saglik.anladigim seyse...alinmaz.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

ahmet50

New member

Aracın ses müzik donanımı bana yeterli. Hatta fazla bile. Sökmeye kıyamadım. Gömme navigasyon - müzik sistemi olursa harici gps anteni gerekiyormuş bunu takmak için iç kaplamayı aralamak gerekiyormuş., arabanın kendi mikrofonu kullanılamıyormuş, aynanın arkasına başka mikron takılacakmış... vs

Media Markt'tan, 400 TL Tomtom GO1000 aldım. Güzel çalışıyor. Ben de bunu öneririm

inimicus

New member
Akenatos gayet titizce hazirlanmis bu inceleme icin tesekkurler.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

c@n

Super Moderator
Valla eline klavyene saglik...

Cok guzel bir inceleme olmus... almak isteyene, tabi bunu okuduktan sonra istenirse, cok guzel yol gosterecektir...:)

Sent from my Galaxy Nexus using Xparent ICS Blue Tapatalk 2

haykol

New member

Yorumlar için teşekkürler. NAVİTECH NX 212F aldım, 1 aydır kullanıyorum. Bahsettiğiniz kusurların hiç biri yok, hem de sadece 800 TL. Almayı düşünenlere öneririm. Sadece OEM olmadığı için kavisli olan yere tam oturmuyor, ama çerçeve ile takılıyor ve öyle çok fazlada sırıtmıyor. Fiyat performans olarak süper bir ürün bence.

aLi

Yönetim Ekibi

Gayet aciklayici tanitici bir yazi olmus, indexlemesi acisindan konuyu tagledim. Görüntü ve Ses sistemlerine tasiyorum konuyu.

c@n

Super Moderator
Çocuk ne sıkıntı çekmiş yahu.... Ama bizden benim bildiğim bu kadar sıkıntı çeken olmadı.....

Sent from my HTC One X using Xparent ICS Tapatalk 2

kocosman

New member

necvox dan bende de var yalnız şöyle bir sıkıntım var usb den muzık dınlerken kornaya basınca usb resetlenıp şarkılar en baştan tekrar çalmaya başlıyor nedendir acaba nasıl çözülür bu durum ?

Hasan

New member

büyük ihtimalle direksiyon kumandasında yanlış bağlantı var

[quote author=kocosman link=topic=1477.msg44937#msg44937 date=1347066087]
necvox dan bende de var yalnız şöyle bir sıkıntım var usb den muzık dınlerken kornaya basınca usb resetlenıp şarkılar en baştan tekrar çalmaya başlıyor nedendir acaba nasıl çözülür bu durum ?
[/quote]

c@n

Super Moderator
Baglantilarda kesin problem vardır, Hasan nin dediği gibi...

Sent from my HTC One X using Xparent ICS Tapatalk 2

kocosman

New member

[quote author=Hasan link=topic=1477.msg44939#msg44939 date=1347088064]
büyük ihtimalle direksiyon kumandasında yanlış bağlantı var
[/quote]

doğrudur da servise gidip sordugumda bu bunlarda oluyor baskasında da olmustu gibi klasik bır cevap alınca sorma geregı duydum ilginize tesekkurler

akenatons

New member

Arkadaşlar merhaba. Biliyorsunuz sizlerle Necvox navigasyon ile olan deneyimlerimden bahsetmiştim. Bugün tesadüf eseri Adli Tıp'ın oradan geçerken Necvox'un Türkiye distribütörü Esse Grubun önünden geçiyordum. Aklıma şunlara bir gidip bu şikayetlerimi bir söyleyeyim belki hata bendedir dedim.
Hemen söyleyeyim internet üzerinden kendilerine de bu sıkıntılarımı bildirdiğim halde herhangi bir geri dönüş alamamıştım.
Neyse girdim aracımla firmaya anlattım şikayetlerimi sıra sıra. Her şikayetim için aldığım yanıt malesef "bunlar böyle" oldu. Dedim ki "bu sıkıntılarımın çoğu yazılımsal siz düzeltemiyormusunuz?" Aldığım cevap "bu cihazların yazılımları yurt dışından geliyor" oldu.
En son "ya bari hiçbir şeyi çözemedik cihaz üzerinde bulunan miero black edition yazlımı berbat, bunu igo ile değiştirin" dedim. "Biz kialara bu yazılımı yüklüyoruz, igo için o yazılımı satın almanız gerekir" dediler.
Kısacası bu tecrübelerim ışığında artık navigasyon alacaklar, kesinlikle Necvox dışındaki ürünlere bakmalı diyorum.

Keşke Kia araçlarına orjinal navigasyon getirse de bu sıkıntılarla uğraşmasaydık. Sonuçta ben 2.000 TL para verdim ekstradan. Neyse en azından alacak olanlar bu yazılarımızı okurlar umarım.