Çözüldü Kia Yeni Cee'd Fren Problemi

pepe

Active member
Artık bu problemin yazılımsal olduğunu fln düşünmüyorum..eğer frene basıp tepki alamiyorsan bu bariz mekanik bir problem :mad:

akrepkral86

New member
GT sahibi olan arkadaşlardada aynı problem var mı yoksa sadece ceedlerde mi bu problem yaşanıyor merak ettim

ceronimo1978

New member
Ben hem yeni kasa consept plus kullandim suanda gt kullaniyorum. Oncelikle ceedde problem yazilim + lastik degisimiyle kesin cozuluyor. Gt de ise en ufak bir sikinti yok. Buarada gt' nin lastikler michelin ceed hankook. Yani ozetle yazilim bir yere kadar fayda sagliyor sonrasinda lastik secimi geliyor

MuSTaNG

New member
Arabanızın adı ceed'se GT falan farketmiyor istanbulun bi çok yolunda frene bastığınız anda araba hızlanıyor yağmurda arabanın frenleri tam bi çileye dönüşüyor, benim frenlerim iyi diyen kişi gelsin dragos, maltepe sahil, bağdat caddesinde bi frene bassın bakalım ne kadar tutuyor..

unalks

New member
az önce 100 km üstü hızla giderken 2 deneme yaptım birisi viraj alırken frenledim abs devreye girdi kızakladı araç yalpalar gibi oldu diğerinde düz yolda frenledim direksiyonu zor toparladım resmen direksiyom modu konfordaydı ama sonuçta direklsiyon hıza duyarlı sonuçta sanırım lastikler bu araç için çok büyük bir eksi

Berkan

New member
valla nnazar değmesin diyecem kendime memnunum gayet. evet cukurlu yolda 1-2 basıma geldikten sonra caresini cekip birdaha gclü ama abanarak degilde yedirerek basarak hallettim zaten yağmur yada düz yada karlı zeminde Allah korusun hiç sıkıntım olmadı ilk seferinde soguk terlere sebep olmustu tabi elfrenine kadar asılmıstım

Gökhan Turunç

New member
Ben ne zaman panik fren yapsam ABS devreye giriyor. Hatta bu sabah yokuş aşağı viraj alırken, viraj bitimine yakın bir aracın durduğunu gördüm. Panikle fren yaptım ve araç karşı şeride doğru kaymaya başladı. Şansıma karşıdan gelen yoktu; yoksa kafa kafaya girebilirdim.

pepe

Active member
valla nnazar değmesin diyecem kendime memnunum gayet. evet cukurlu yolda 1-2 basıma geldikten sonra caresini cekip birdaha gclü ama abanarak degilde yedirerek basarak hallettim zaten yağmur yada düz yada karlı zeminde Allah korusun hiç sıkıntım olmadı ilk seferinde soguk terlere sebep olmustu tabi elfrenine kadar asılmıstım
Berkan soruna kendimizce çare bulmak maalesef sorunu ortadan kaldırmıyor...Evet ben de senin dediğin gbi mümkün olduğunca uzun ve sert frenlerden kaçınarak sık aralıklı sert frenler ile durmaya çalışıyorum abs devreye girmesin diye ama nereye kadar...Eşim de kullanıyor bu aracı hatta benden çok kullanıyor:mad:

MuSTaNG

New member
Çözüm aslında biraz bizde bitiyo çünkü korenin bu ceed'leri düzelteceği yok yeni kasada düzelir demiştim ama GT'de bile hala aynı bizim yapmamız gereken önümüzdeki araçla her zaman takip mesafesini korumak, bilmediğimiz yollarda dikkatli sürmek ben eski arabayla el frenide çekiyodum durmam gerektiğinde ama bu lanette elektronik el freni var bassamda abs gibi çekip bırakıyo çokta bi yararı yok :rolleyes:

Berkan

New member
Berkan soruna kendimizce çare bulmak maalesef sorunu ortadan kaldırmıyor...Evet ben de senin dediğin gbi mümkün olduğunca uzun ve sert frenlerden kaçınarak sık aralıklı sert frenler ile durmaya çalışıyorum abs devreye girmesin diye ama nereye kadar...Eşim de kullanıyor bu aracı hatta benden çok kullanıyor:mad:
aynen ama dedigim gibi aslaft kaplamasında cukur olup o cukur üstünde frene yavastan yavastan bastınmı sıkıntı olmuyor ozellikle denedigim oldu bunuda. yoksa kendi fikrimce yüksek hız veya baska ıslak yagmur altında falan oldukca basarılı bence

Çözüm aslında biraz bizde bitiyo çünkü korenin bu ceed'leri düzelteceği yok yeni kasada düzelir demiştim ama GT'de bile hala aynı bizim yapmamız gereken önümüzdeki araçla her zaman takip mesafesini korumak, bilmediğimiz yollarda dikkatli sürmek ben eski arabayla el frenide çekiyodum durmam gerektiğinde ama bu lanette elektronik el freni var bassamda abs gibi çekip bırakıyo çokta bi yararı yok :rolleyes:
haklısın aynen ama bence adamlar yamalı asfalt vs gibi seyin noldugnu bilmediginden olabilir bunlar :D

BerkayKRC

Moderator
Arabanızın adı ceed'se GT falan farketmiyor istanbulun bi çok yolunda frene bastığınız anda araba hızlanıyor yağmurda arabanın frenleri tam bi çileye dönüşüyor, benim frenlerim iyi diyen kişi gelsin dragos, maltepe sahil, bağdat caddesinde bi frene bassın bakalım ne kadar tutuyor..
objektif olarak bakıp, yahu benimki GT tutuyor tabiki triplerine girmeyen erol panpamı tebrik ederim :cool:

akrepkral86

New member
Bende bu sorun halledildi diye seviniyordum meğer hala devam ediyormuş benim başıma yazılımdan sonra herhangi birşey gelmedi ama tabii araçlarla takip mesafemi hep koruyorum ve ani fren pek yapmıyorum inşallah benim aracımdada bu sorun tekrarlamaz artık arkadaşlar dile getirince bu konuyu tekrar üzüldüm doğrusu ama bu sorunun artık yazılımla çözülemeyeceğini ve mekanik bir sorun olduğunu anladım kia'nın bunu bir an önce çözmesi lazım aksi halde çok itibar kaybeder

c@n

Super Moderator
Arkadaşlar merhaba konuyu baştan sona okudum ve üye olup bende birşeyler eklemek istedim.
Dün 2014 ceed c.p. d. at aracımla kaza yaptım. Anadolu otobanında giderken önümdeki minibus durdu frene bastım araç durmak istemiyormuş gibiydi ve eskiden kullandığım skoda roomster comfort 2007 aracımla çok rahat durabileceğim bir mesafede duramayarak arkadan minibüse çarptım. Yolda fren izi felan hiçbirşey yoktu. Hankook vp2 17" lastikler var araçta ancak eğimli yollarda inişlerde aracı yavaşlatmak içinde aynı hissizlikle karşılaştığım düşünülürse lastiklerin bir kabahatı yok. Arabayı hemen götürüp servise bıraktım yapılması için frenler konusunuda konuştum tamir sürecinden sonra kontrolden geçireceğiz beraber.
İlter Bey merhaba, size özel mesaj da attım, sizden istediğim bilgileri bana acil ulaştırırsanız sevinirim. Çelik Motor'dan sizi arayacaklar. Teşekkürler,

akrepkral86

New member
Arkadaşlar merhaba konuyu baştan sona okudum ve üye olup bende birşeyler eklemek istedim.
Dün 2014 ceed c.p. d. at aracımla kaza yaptım. Anadolu otobanında giderken önümdeki minibus durdu frene bastım araç durmak istemiyormuş gibiydi ve eskiden kullandığım skoda roomster comfort 2007 aracımla çok rahat durabileceğim bir mesafede duramayarak arkadan minibüse çarptım. Yolda fren izi felan hiçbirşey yoktu. Hankook vp2 17" lastikler var araçta ancak eğimli yollarda inişlerde aracı yavaşlatmak içinde aynı hissizlikle karşılaştığım düşünülürse lastiklerin bir kabahatı yok. Arabayı hemen götürüp servise bıraktım yapılması için frenler konusunuda konuştum tamir sürecinden sonra kontrolden geçireceğiz beraber.
Geçmiş olsun kardeşim böyle bir olayla bende karşılaşmıştım benim araç bu arada 2013 model benim başıma 60 km hızla giderken geldi araç kızaklama yaptı önümdeki araca vurmaya ramak kalmıştıkı son anda kurtardım yani bir tık daha az mesafede olsaydı çarpmıştım tabii bunlar yazılımdan önce başıma geldi sonra yazılım yaptırdım böyle bir sorunla karşılaşmadım allaha şükür ama tabii yinele önümdeki araçla mesafemi olabildiğince korumaya çalışıyorum sanada öyle yapmanı tavsiye ediyorum ben 2014'lerde bu sorun yok diye biliyordum şaşırdım açıkçası

c@n

Super Moderator
Ben anlamakta zorlanıyorum, sorun var diye mesaj yazılıyor, ben Çelik Motor ile irtibata geçiyorum ama bir zahmet bana araç bilgisi gelmiyor. Zor durumda bırakıyorsunuz beni @swamp

Size özel mesaj, e-mail attım bana hiç bir şekilde geri dönüş yapmıyorsunuz.. Aracınızı incelemek istiyorlar ama tabi size ulaşabilinir ise.. Foruma yazdığınız yazıları takip etmenizi öneririm hele bu kadar önemli bir konu da...

Bu konu ile ilgili bir daha hiç bir aksiyon almıyacağım... Sorunu olan gitsin Çelik Motor'a bizzat başvursun...

pepe

Active member
Sonunda Can abiyi kızdırdılar...Üyemizin yerine uğraşın için ben teşekkür ederim...

Bence forum kayıt aşamasında irtibat numarası da alınsın üyelerden. Bu gibi sorunları yaşamamak adına...

yalcin

New member
[MENTION=1948]YASİN61[/MENTION] frenleme yüzünden araba satılır mı diyeceğim gülecekler biliyorum ama merak ettim sattınız mı acaba???

kimseye sürüş dersi verecek değilim ben daha yolun başındayım zaten fakat frenleme takip mesafesini korumaz isek kabahati frene balataya atmak yersiz, çok şükür ben bu problemi yaşamadım, ani fren en fazla 3 kere yapmışımdır onda dahi abs küt diye devreye girmedi ki kaldı ki yağmurlu havada şehirlerarası yolda katettim yine bu problemle karşılaşmadım, fakat yine söylüyorum takip mesafesine ben riayet ediyorum hatta daha fazla pay bırakıyorum çünkü ben önce yola sonra yoldaki şoförlere sonra kendime güvenmiyorum..
aman nazar değmesin : )))

buarada ani frenlemeyi yarın deneyeceğim!

berkan1981

New member
[MENTION=1948]YASİN61[/MENTION] frenleme yüzünden araba satılır mı diyeceğim gülecekler biliyorum ama merak ettim sattınız mı acaba???

kimseye sürüş dersi verecek değilim ben daha yolun başındayım zaten fakat frenleme takip mesafesini korumaz isek kabahati frene balataya atmak yersiz, çok şükür ben bu problemi yaşamadım, ani fren en fazla 3 kere yapmışımdır onda dahi abs küt diye devreye girmedi ki kaldı ki yağmurlu havada şehirlerarası yolda katettim yine bu problemle karşılaşmadım, fakat yine söylüyorum takip mesafesine ben riayet ediyorum hatta daha fazla pay bırakıyorum çünkü ben önce yola sonra yoldaki şoförlere sonra kendime güvenmiyorum..
aman nazar değmesin : )))

buarada ani frenlemeyi yarın deneyeceğim!
Yalcin yasayan bilir bu sorunu bende ilk yaptigimda inanki öluyordum tirin dorsesine giriyodum resmen o kadar hizli olmamama ragmen baska bir aracla 50 kere durman gereken yeri duramiyorsun resmen digerinde ise 15m takip mesafem varken hizimda 30km iken onumdeki aracin isikda durmasindan dolayi yine panik frende arac kizakladi ve ondeki araca carptim sonuc on tampon on kaput degiscek sekilde hasar olustu farzedelimki bu arac degilde yola atliyan bir cocuk olsaydi ne olcakdi bi cocuk ölecek bende hapisde curuycekdim kia akillanmamis hala ama

Şunuda herkes bilsin burdaki moderatör arkadaşlarımız özellikle bu sorun hakkında ellerinden gelenin fazlasini yaptılar CAN bu arkadaslarin icinde en cok caba sarf eden biridir ben ona kendi adima teşekkür ederim. ..

akrepkral86

New member
Haklısın Berkan kardeş buradaki arkadaşlar elinden gelen herşeyi fazlasıyla yaptılar burdan sonra iş Kia ve Çelik motora kalıyordu ancak onların fazla birşey yapmadıklarını gördük yazılım getirdiler araçlarımıza yaptırdık ama iş yazılımda değilmiş mekanik bir problem varmış demekki gerçi benim başıma yazılımdan sonra birşey gelmedi ama takip mesafemi hep koruyorum ve ani fren yapmaktan mümkün oldukça kaçınıyorum burada bize düşen şey bu iş kesin hallolana kadar araçlarımızı temkinli bir şekilde kullanmaktır.

inimicus

New member
Bence size düşen bundan daha fazlası olmalı: Kore'yle yazışmalardan başlayıp mahkemeye vermeye kadar bir çok yolu denemek gerekir. O ya da şekilde sorun çıkan araçları bütün iyi firmalar geri çağırıp sorunu hallediyor. Çelik motor ve kia da yapmalı.

GT-I9100 cihazımdan gönderildi