..:: Günlük Sohbet ::..

Serkan OĞUZ

New member
Ya benimde bir sorum olacak. P konumu düğmesi üzerinde yer alan tuş ne işe yarıyor acaba? Bana bu tuş hakkında kimse bilgi vermedi merak ediyorum ne işe yaradıgını

iPhone 'den gönderildi. ;)
Sezar inanır mısın merak edip kurcalayıp çözemediğim tek şey o tuş diyordum.Hatta bunun için konu bile açmayı düşündüm ama komik olur diye açamadım:)Geçen gün keşfettim araç park halinde ve çalışmıyorken sanırım güvenlik sebebi ile vitesi hiçbir şekilde diğer konumlara getiremiyorsun ancak oradaki tuşa basıp aynı anda aracı P konumundan başka bir yere alabiliyorsun.Anladığım kadarı ile sadece o işe yarıyor.Yani muhtemelen araç çalışmadığında yada bir sıkıntı olduğunda P konumundan çıkarabilmek boşa alabilmek adına böyle bir seçenek yapmışlar.

By_Cesar

Active member
Banada bir kaza veya arıza durumunda şanzuman kilitlemesi durumunda o tuşa basarak vitesin boşa alındığı söylenmişti ama ne alaka demiştim.. Senin denemenden sonra anlaşılıyorki muhtemelen öyle bir görevi var o tuşun :)

Serkan OĞUZ

New member
Banada bir kaza veya arıza durumunda şanzuman kilitlemesi durumunda o tuşa basarak vitesin boşa alındığı söylenmişti ama ne alaka demiştim.. Senin denemenden sonra anlaşılıyorki muhtemelen öyle bir görevi var o tuşun :)

Aynen öyle başka bir görevi yok sanırım.Ama böyle bir detay düşünmeleri hoşuma gitti arıza durumunda araç çalışmadığında boşa nasılsa alınacağını düşünmedim açıkçası:)

olcayozdogan

New member
Benimde merak ettiğim eco düğmesine bastığımızda işe yarıyormu ?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Serkan OĞUZ

New member
Benimde merak ettiğim eco düğmesine bastığımızda işe yarıyormu ?

Olcay bey eco tuşunu bir ara kullandım ama genelde trafikte olmam sebebi ile ve uzun süreli kullanım yapmadığım için iyi kötü birşey söylemek istemem ancak performans konusunda aracı sıkıyor ve gücü kendince kıstığı için tasarruf sağlıyor mantığı ile çalışıyor ancak ben çok uzun zamandır kullanmıyorum.Belki uzun süreli ve şehirlerarası kullanımda net bir fark görülür emin değilim ama bana gereksiz geldi açıkçası.

olcayozdogan

New member
Şu sıralar eco tuşuyla kullanıyorum ne performansta nede yakıtta bi değişiklik görmedim dikkatimi çekti sizlerede sormak istedim dün istanbuldan ankaraya geldim aracımla uzun yol tecrübesindede bulundum 6-7 bavul ve 4 kişiydik :) yaklasık 1 saat boyunca 160-180 arasıydı ve 7.5 yaktı ankaraya girmeden 60 km kala hızımı 120 lere düşürdüm ortalamayıda sıfırlamıstım eve vardığımda 5 lerdeydi.

Serkan OĞUZ

New member
Şu sıralar eco tuşuyla kullanıyorum ne performansta nede yakıtta bi değişiklik görmedim dikkatimi çekti sizlerede sormak istedim dün istanbuldan ankaraya geldim aracımla uzun yol tecrübesindede bulundum 6-7 bavul ve 4 kişiydik :) yaklasık 1 saat boyunca 160-180 arasıydı ve 7.5 yaktı ankaraya girmeden 60 km kala hızımı 120 lere düşürdüm ortalamayıda sıfırlamıstım eve vardığımda 5 lerdeydi.

Valla denemediğim için birşey diyemiyorum ancak o kadar bavulu nasıl sığdırdınız diyecektim,sonra aracın sw olduğunu gördüm:)Aracın kendi ağırlığına rağmen içindeki insan sayısı bavullar ayrıca aracın otomatik olması üstünede o süratlere rağmen bu sonuç bence mükemmel.Normal modda uzun yolda az yaktığını herkes söylüyor ancak bu değelere ulaşmanızda eco modununda azda olsa etkisi olmuştur sanırım.

olcayozdogan

New member
3 bavul yanyana koydum ve 2 sıra uste daha aldı tavana kadar file bile kasılmıstı artık :) bu arada yazılımlı oldugu içinde olabilir arac bos agırlıgı 1450 kg bencede veriler normal hatta iyi sehir içindede yakalayabıldıgım en ıyı deger 6,5 ama genelde 7,2 bundan once 508 dizel allure kullanıyodum ondan sonra bunun vites konforu tartısılmaz fakat yakıt olayıda 508 cok cimriydi

Serkan OĞUZ

New member
3 bavul yanyana koydum ve 2 sıra uste daha aldı tavana kadar file bile kasılmıstı artık :) bu arada yazılımlı oldugu içinde olabilir arac bos agırlıgı 1450 kg bencede veriler normal hatta iyi sehir içindede yakalayabıldıgım en ıyı deger 6,5 ama genelde 7,2 bundan once 508 dizel allure kullanıyodum ondan sonra bunun vites konforu tartısılmaz fakat yakıt olayıda 508 cok cimriydi

Yakıt tabii ki önemli ama herşey yakıt değil bence,yakılan mazota karşılık alınan konfor ve yakıtı beraber düşündüğünüzde zaten memnuniyetinizde göz önüne alınırsa seçiminiz sanırım gene Ceed'ten yana olur.Yazılım özellikle uzun yolda çok belli ediyor kendini,bende yazılımlı kullanıyorum çok memnunum.Şehirdışı hala net bir deneme yapamadım ama şehiriçi değerleriniz benden daha iyi bravo valla.Çünkü oldukça hassas ve dikkatli kullandığım halde şu anda ortalamam 7.5lt ile 7.7 arası değişiyor gördüğüm en düşük değer ise 7.3-7.4lt oldu.Yani depoyu doldurup şehir içimde depoyu bitirdiğimde 6 küsürlü bir değer yakalayamadım daha,kaldı ki sizin araç birde sw.Aralarında aman aman bir kilo farkı yok ona rağmen güzel değerler yakalamışsınız.Peugeot veya farklı markalar için birşey demek istemiyorum hepsinin ne yaktığını biliyorum ama performans konusunda yaktığının karşılığını gidişi ve konforu ile telafi ediyor bence.Özellikle sarsıntısız ve hissettirmeyen vites geçişleri oldukça fark atıyor.

olcayozdogan

New member
Kesinlikle konfor cok cok iyi hatta sınfının en iyilerinden birisi 6,5 yakaladıgım oran yıne sıfırlayıp 100 kmde ızledıgım orandı depoyu doldurup sonuna kadar denemedım 7.2 lerde oyleydi periodik ilk bakımdan sonrada düşebilir diyorlar istanbula dödüğümde kısmetse ilk bakımına girecek acaba ne kadar dır ilk servisi bi bilginiz varmı serkan bey ?

ibrakbulut

New member
Concept Plus MAnuel. Ocak ayında ilk yıllık bakım(11.500 km) Kia Mar grup'ta 430 TL ödemiştim. Araç şuanda 16.000 km'de... Yazılım var ve uzun yolda gaza yüklenirsem 6.8 lt , normal 5.5-5.7 arasında yakıyor. Şehir içi tüketim 6.5 lt. Kia Mar servisi önermiyorum.Servise gittiğimde opel şefi aracılığıyla geldiğimi hatta anadolu yakasında oturduğumu söylemiştim ama ilgi alaka istediğim gibi değildi. Gül-al serviste eniştemin 2013 cee'd için garanti kapsamında şikayet için aracını götürdüm daha fazla ilgili ve güleryüzlü davranmışlardı.

Okmeydanı Kia Bayraktar atölye şefiyle maslak'ta yazılım yaptırırken tanışmıştım. Bayraktar serviside deneyeceğim bir sonraki serviste.

Saygılarımla

Serkan OĞUZ

New member
Kesinlikle konfor cok cok iyi hatta sınfının en iyilerinden birisi 6,5 yakaladıgım oran yıne sıfırlayıp 100 kmde ızledıgım orandı depoyu doldurup sonuna kadar denemedım 7.2 lerde oyleydi periodik ilk bakımdan sonrada düşebilir diyorlar istanbula dödüğümde kısmetse ilk bakımına girecek acaba ne kadar dır ilk servisi bi bilginiz varmı serkan bey ?

Olcay bey merhaba mesajınızı ancak şimdi gördüm dün gece uyuyakalmışım cevap veremedim kusura bakmayın.Ben 15.000 km bakımını 2 hafta önce yaptırdım indirim isteği ile pazarlık ile bana ilk verilen fiyat 430 TL gibi bir rakamdı en son 365-370TL bonus karta 6 taksit şeklinde hallettim.Biraz pazarlık yapmanı tavsiye ederim ne kadar işe yarar bilemiyorum ama indirim iste başka örnekler göster.Çünkü burda sadece 2 tane servis var ve birbirlerine tek rakip oldukları için ellerindeki müşterisini kaybetmek istemiyorlar.Beni gormedigim servis aradı bizde yaptırın diye özel fiyat verdik dediler kendi gittiğim servise bu şekilde fiyat verdiler ama ben sizinle devam etmek istiyorum deyip aynı fiyattan bizde yaparız deyince orası ile devam ettim.Yapılan işlemler 5-30 Castrol edge yağ, hava filitresi, yağ filitresi,polen filitresi, ufak tefek sarf malzemeleri vs vs fatura yanımda olsa resmini çekip gönderecektim ama bulamadım.

olcayozdogan

New member
Serkan bey merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim söyledikleriniz herşeyi dikkate alıcam.

Bocek06

New member
Herkese günaydın . Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

olcayozdogan

New member

Uzun yolda 130 km hızı geçmedim sonuçlar beni çok memnun etti ankarada depoyu doldurdum istanbula evime vardığımda yarımın bi tık üstündeydi.

Saygılarımla...

cevatkal

New member
Arkadaslar isyerim kabatas iskelesinin yanindaki 2.cay bahcesi hergun esenyurt torium avm nin 2 sokak ustunden buraya gidip geliyorum ve yakit tuketimim 6.5 ile 6.9 arasi degisiyor.ozellikle sabah gelirken 6.9 a cikiyor oda trafik var diye malum gece 12 de kapatip dukkani yola cikiyorum yollar bombos ve yakiti 6.6 da ortalamam ama ozen gosteriyorum acikcasi bencr deneyin biraz sizde dusurceksiniz.fakat unutmadan trafik cok onemli.markalarin yaptigi testlerde araclari kullandiklari yerler istanbul trafigiyle kiyaslanamaz eger verilere gore cok yakarsaniz bile bence uzulmeyin derim....

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

berkan1981

New member
Aracim 33000kmde manuel vites ortalama yakıt 4.3.ile basarsam 5 oluyo

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cevatkal

New member
Bu arada aracim concep plus otomatik.ve 13800 km de

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Serkan OĞUZ

New member
Serkan bey merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim söyledikleriniz herşeyi dikkate alıcam.

Rica ederim bu arada yukarıda ki resmi gördüm oldukça başarılı bir sarfiyat resmi tebrik ederim,şehirdışı bile olsa sw otomatik bir araç için bence güzel değerler:)