Zift nasıl çıkarılır?

slhyldz

New member
Dün itibari ile memleketten geldim ve ilk iş aracımı temizledim. Birde baktimki kapılarda zift dolu.
Geçmişte birisi konuşurken duymuştum ve denemeye karar verdim.

Malzeme :
1 paket margarin.

Temizleme aşaması :
Margarini ziftli bölgeye sürüyorsunuz ve eliniz ile birkaç sn. ovalıyorsunuz. Sonra güneşe doğru bırakıyorsunuz. Ben 15 dk. bıraktım ve yağ kendisi ile beraber zift dahil ne kadar yabancı madde varsa eriterek aktı. Sonra sildim ve sıcak su tuttum.

Tertemiz oldu.

c@n

Super Moderator
Benim aracta zift icinde.. Bana da mazot ile silecem dediler.. Bu hafta sonu ugrasmayi planliyordum..

Sent from my A0001 using Tapatalk

pepe

Active member
Mesleğim gereği müdahale edeyim...Zift yağ bazlı bir kimyasal olduğundan ''benzer benzeri çözer'' mantığıyla yağ bazlı herhangi bir madde yada direk yağ zifti çözecektir.

Yada yağ çözücü solventler var örneğin isopropil alkol...Bulursanız onunla da temizleyebilirsiniz...

slhyldz

New member
:) Ben yokluk icindeyken bu yontemi yaptim. [MENTION=8]c@n[/MENTION] Ancak guneste bekletmek sart. Sicak suda sart degil. Guneste zaten akiyor. Sonrasinda guzelce sabunlarsan yine cikar.

Bocek06

New member
Sonax'ın zift sökücü spreyi var 20 tl ziftin üstüne sıkıp 3 dk sonra su ıle temizliyorsunuz tertemiz . Valla ben çok memnun kaldım. Ama bende çok yoğun zift yoktu.

leonine25

Active member
2013 yılında Kahramanmaraştan memleket Tokata gitmek istedim. Bilenler için söylüyorum.Sivas tarafından tokata girince benzinlikte Artovaya nereden gideceğim dedim. Amcalar iki yol var biri ziftlidir diğerinden git dedi. Bende diğerini seçtim. Ancak şans bu ya ziftli dedikleri yoldaki ekip o gün benim gittiğim yola geçmiş. tam 27km su gibi ziftin üstünde gittim ve köye vardığım da metalik gri fluence camlara kadar tamamen simsiyah idi.(aşağıdaki fotoğraf yoğunluğa örnek olabilir ancak benimkinde kapı kollarına felan elleyemiyorsunuz) kaput ve hatta tavandaki yüzlerce damlayı sayımıyorum bile. 2 Gün durdum Döndüm maraşa. Şantiyeye girmeden 1lt mazot aldım. 3 tane elemanı çağardım verdim bezleri hadi bi el atın dedim. :) Dalgamı geçiyorsun bu çıkarmı siyaha boyamışşsın dediler arabayı..
Bismillah dedik arabanın her yerine birinci kat mazotu geçtik araba dahada berbat oldu :) Sonra araç yıkama makinesi ile duruladık. Sonra temiz bezlere tekrar mazot tekrar tüm kaporta. Sonra bulaşık sabunuyla iyice yıkadık araç eskisinden daha iyi oldu. daha parlak :D
Mazottan vazgeçmeyin boyaya zarar vermeyecek tek ürün...

Ekli dosyayı görüntüle 2721

Son düzenleme:

slhyldz

New member
MAzot nasıl bilmiyorum ama tokatın köylerinde gaz yağı ile anında çözüyorlar. Ben burada bulamadım. MAzot için ise yıkamacıda üşendik almadık. Bir daha başıma gelince gaz yağı, olmazsa mazotla temizleyeceğim.

leonine25

Active member
MAzot nasıl bilmiyorum ama tokatın köylerinde gaz yağı ile anında çözüyorlar. Ben burada bulamadım. MAzot için ise yıkamacıda üşendik almadık. Bir daha başıma gelince gaz yağı, olmazsa mazotla temizleyeceğim.
Gaz yağı ile mazot içerik olarak birbirlerine çok yakın. Uçucu özellikleri az ve yağ formunda. Gaz yağı biraz daha uçucu özelliğe sahip. Buda içerisindeki çözücü miktarı fazla demek. Gaz yağını temin edebilirsen oda olur. Mazotu temin etmek kolay diye ben o yolu sectim.

Tokatı bildiğinize göre ya hemşeriyiz yada toprak .. hangisi ?

slhyldz

New member
Tokat \ Reşadiye \ Bereketli kasabası \ Hebüllü köyü
Gaz yağı ile mazot içerik olarak birbirlerine çok yakın. Uçucu özellikleri az ve yağ formunda. Gaz yağı biraz daha uçucu özelliğe sahip. Buda içerisindeki çözücü miktarı fazla demek. Gaz yağını temin edebilirsen oda olur. Mazotu temin etmek kolay diye ben o yolu sectim.

Tokatı bildiğinize göre ya hemşeriyiz yada toprak .. hangisi ?

blackbety

New member
aslında en ıyı cozum alt bolgelerı kaplamak fılmle