Yeni kasa Ceed 1.6 CRDI 30.000km bakımı.

Serkan OĞUZ

New member
Arkadaşlar forumda birkaç konu buldum ancak yinede danışmak istedim.Aracım 28.000km'de ve 30.000km bakımı için şimdiden araştırma yapıyorum. Topladığım bilgiler neticesinde şu ana kadar minimum 610TL gibi bir bakım maliyeti çıkıyor.Bana yeteri kadar afaki bir rakam geldi.Bir önceki 15.000km bakımından fark olarak mazot filtresi ve fren hidroliği dışında herhangi bir değişiklik yok. 15.000km bakımı 380TL gibi bir rakam tutmuştu. Yani bu iki extra için 230 TL fark bana çok geldi. Orjinal mazot filitresini buldum 62TL dediler, servisten tek olarak almak istedim ordan 103TL dediler yani karman çorman bir piyasa:) Hemen hemen hepsini orjinal alıp en kaliteli yağ ile birlikte dışarıda kendim yaptırsam 320TL tutuyor. Arada 290TL gibi bir fark çıkıyor fikrinizi almak istiyorum açıkçası. Malum garanti dedikleri kısmın nasıl işlediği göz önüne alınırsa bazen gözümü karartmak istiyorum çünkü kendi yapacağım bakım daha iyi olacak, en azından en kaliteli yağdan tutun herşeyini yaptıracağım.İşin skandal olan ayrı bir boyutunu paylaşayım, eğer mekanik bakımı serviste yaptırmazsak mekanik dışı çıkacak olan sorunlarda da sıkıntı yaşayabilirmişim:)Sanki ben salağım bu işi hiç bilmiyorum.Karşımdaki kişiyi az çok tanıyorum, kusura bakmayın ama bu kafayla arpa boyu yol alamazsınız dedim.Sırf bu yüzden bir daha Kia almayabilirim.Birde far stop elektrik aksamları akü vs 2 yıl motor şanzuman vs 5 yıl garanti devam eder dediler.Benim servis takıntım yok aracıma onlardan kat ve kat daha iyi bakacağıma eminim neticede baba ve dede mesleği ancak şu anda kusursuz hatasız bir araç konumunda olması sebebiyle satarken takıntılı insanlara dert anlatmak zor geldiği için servise götürme düşüncem devam ediyor yoksa garanti dışında kalması beni hiçte korkutmuyor.Bu konuda forumda daha detaylı bilgibilgiye sahip arkadaşlar var ve yorumlarını rica ediyorum.Bu arada şirketim üstüne kayıtlı olduğu için ikisinide gider gösterip % 20 vergi indirimini göz önüne alırsak servisin bana maliyeti 480TL ,dışarıda kendim yaparsam 255TL'ye denk geliyor. Aradaki 230TL fark için değer mi?

Berkan

New member
benimde çok arada kaldığım bir konu bu

mbatal0

New member
Benim düşüncem garantiden çıkartmamandan yana sebebine gelince aracının başına ne geleceğini bilemezsin.Arkadaşım 300 tl fark için ww jettasını garantiden çıkartmıştı ve talihsizliktir yolda giderken bir ışık yanıyor ekranda garantili olmuş olsaydı ücretsiz değişilecekti ancak garanti dışı olduğu için 2.500 tl gibi bir ücret ödemek zorunda kaltı.Bende servisten yana değilim fakat kasko gibi düşünmelisin...aynı mantık

slhyldz

New member
Garanti ne zaman bitiyor ?
Arkadaşlar forumda birkaç konu buldum ancak yinede danışmak istedim.Aracım 28.000km'de ve 30.000km bakımı için şimdiden araştırma yapıyorum. Topladığım bilgiler neticesinde şu ana kadar minimum 610TL gibi bir bakım maliyeti çıkıyor.Bana yeteri kadar afaki bir rakam geldi.Bir önceki 15.000km bakımından fark olarak mazot filtresi ve fren hidroliği dışında herhangi bir değişiklik yok. 15.000km bakımı 380TL gibi bir rakam tutmuştu. Yani bu iki extra için 230 TL fark bana çok geldi. Orjinal mazot filitresini buldum 62TL dediler, servisten tek olarak almak istedim ordan 103TL dediler yani karman çorman bir piyasa:) Hemen hemen hepsini orjinal alıp en kaliteli yağ ile birlikte dışarıda kendim yaptırsam 320TL tutuyor. Arada 290TL gibi bir fark çıkıyor fikrinizi almak istiyorum açıkçası. Malum garanti dedikleri kısmın nasıl işlediği göz önüne alınırsa bazen gözümü karartmak istiyorum çünkü kendi yapacağım bakım daha iyi olacak, en azından en kaliteli yağdan tutun herşeyini yaptıracağım.İşin skandal olan ayrı bir boyutunu paylaşayım, eğer mekanik bakımı serviste yaptırmazsak mekanik dışı çıkacak olan sorunlarda da sıkıntı yaşayabilirmişim:)Sanki ben salağım bu işi hiç bilmiyorum.Karşımdaki kişiyi az çok tanıyorum, kusura bakmayın ama bu kafayla arpa boyu yol alamazsınız dedim.Sırf bu yüzden bir daha Kia almayabilirim.Birde far stop elektrik aksamları akü vs 2 yıl motor şanzuman vs 5 yıl garanti devam eder dediler.Benim servis takıntım yok aracıma onlardan kat ve kat daha iyi bakacağıma eminim neticede baba ve dede mesleği ancak şu anda kusursuz hatasız bir araç konumunda olması sebebiyle satarken takıntılı insanlara dert anlatmak zor geldiği için servise götürme düşüncem devam ediyor yoksa garanti dışında kalması beni hiçte korkutmuyor.Bu konuda forumda daha detaylı bilgibilgiye sahip arkadaşlar var ve yorumlarını rica ediyorum.Bu arada şirketim üstüne kayıtlı olduğu için ikisinide gider gösterip % 20 vergi indirimini göz önüne alırsak servisin bana maliyeti 480TL ,dışarıda kendim yaparsam 255TL'ye denk geliyor. Aradaki 230TL fark için değer mi?

slhyldz

New member
Serkan bu arada İstanbul'da 30.000 bakımı 520 tl. Servise gitmenin birçok avantajı var. Birisi illaki garanti. Bir başka sebep satarken aracın prim yapması ve alıcıya güven vermesi. Eğer garantinin bitmesine uzun bir süre varsa, pazarlık yap bu bakımıda serviste yaptır. Yada aracına çok güveniyorsan, h,ç sıkıntı olmadı ve olmaz dersen, garantinin bitmesinede az kaldıysa, aradaki fiyat farkıda seni tatmin edecekse özelde yaptırabilirsin. Ama fatura kesmeyi ve yaptırdığın işlemleri yazdırmayı ihmal etme.

gurkan

New member
aslında benimde aynı sorunum var, aracım 27800 km de, aracı aldığımda şirket arabasıydı, 2 tane almışlar, sonra birisini ben satın aldım, geçenlerde aradım diğer aracın 30 bin bakımını sordum ve 450-500 tl civarı bir fatura tutmuş, akım karıştı 610 tl yüksek bi rakam, ve birde şu var, motor yağını 7500 km'de bir değiştiren varmı?

icmumcu

New member
ben bu hafta sonu yetkili serviste 75bin bakımı yaptırdım. 550 tl gibi bir rakam istedi. 60bin bakımı içinse 650tl gibi bir fiyat istemişlerdi. yani 15 ve 30 bin bakımları arasında en fazla 100tl fark oluyor. Ben aracımın yağını kendim castrol edge 5-30 alıyorum(140tl 6lt yağ) servis sadece bu yağ için 210 tl para istiyor. çünkü bir miktar indirimle 300tl verdim. yani 140+300 toplam 75bin bakım maliyetim 440tl oldu. garanti olayına gelince 60bin km veya 2 yıldan sonraki garanti faso fiso. adamlar zaten garanti klavuzunda çoğu şeyi garantiye almayacaklarını yazmışlar. bence bu yıl ve kmden sonra servise gitmek tamamen size kalmış. ben bundan sonraki bakımlarımı özel serviste yapmayı düşünüyorum.

i_batmaz

New member
serkan bey 200 tl için garanti dışı kalmanıza değmez,bu tarz işler aksi olur heran beklenmedik süpriz arızalar çıkabilir.Atalarımız sakınan göze çöp kaçar diye boşuna dememiş.iyi günler.

icmumcu

New member
hatta ön fren disk aynası çatlamış değişmesi lazım dediler.garantiden değişin dedim. malum cevabı verdiler.

Serkan OĞUZ

New member
benimde çok arada kaldığım bir konu bu
Sorma valla Berkan ben karalarım konusunda çok çabuk karar veririm gözüm kara biraz ama bu sefer araçlar ucuz olmadığı için çekiniyorum açıkçası.

Benim düşüncem garantiden çıkartmamandan yana sebebine gelince aracının başına ne geleceğini bilemezsin.Arkadaşım 300 tl fark için ww jettasını garantiden çıkartmıştı ve talihsizliktir yolda giderken bir ışık yanıyor ekranda garantili olmuş olsaydı ücretsiz değişilecekti ancak garanti dışı olduğu için 2.500 tl gibi bir ücret ödemek zorunda kaltı.Bende servisten yana değilim fakat kasko gibi düşünmelisin...aynı mantık
Olmaz olmaz olacağı tutar dediğin gibi o konularda biraz şanssız olabiliyorum:)

Garanti ne zaman bitiyor ?
Salih araç 2013 Nisan yada Mayıs çıkışlı. Yani 2 yıllık garanti hangisi ise 6 ay bir süre kaldı. 15.000km yaklaşık benim yaptığım yol km ortalamasına göre 9 ay civarı götürüyor. Hiçbir sorun çıkacağını sanmıyorum ama benim düşüncem eğer ki bu bahsettikleri 5 yıllık garanti kapsamına giren haller geniş bir liste ise o zaman servise gitmeye değer riske girmeye değmez ama ben garanti konusunada güvenmiyorum ki.Bana motor şanzuman 5 yıl kesin garantide deseler emin olsam elbette 200 değil 400 fazla veririm konu para değil aslında sadece garanti muhabbeti ile korkutulan insanların cebinden etmeyecek paralar istenmesi can sıkıcı.Kimileri böyle araç kullanıyorsan bunları göze alacaksın der bende geç o hikayeden muhabbetleri diyorum ben babamın ne model arabaları yıllarca sorunsuz yürüttüğünü görmüş tecrübe etmişim.Garanti güzel birşey servise gitmeye değer ama garanti adam gibi olursa. Sen garanti var diye servise git sonra birşey olduğu zaman kusura bakmayın bu garantiye girmiyor yok o parça ne yazık ki garanti dışı deyip suyu yokuş yukarı akitmaya başlayacaklarsa orda ben yokum.

aslında benimde aynı sorunum var, aracım 27800 km de, aracı aldığımda şirket arabasıydı, 2 tane almışlar, sonra birisini ben satın aldım, geçenlerde aradım diğer aracın 30 bin bakımını sordum ve 450-500 tl civarı bir fatura tutmuş, akım karıştı 610 tl yüksek bi rakam, ve birde şu var, motor yağını 7500 km'de bir değiştiren varmı?
Banada yüksek geldi ondan konu açtım normalde çok konu açmıyorum canım sıkıldı bu duruma. 7500km'de yağ değiştirmek bence durumun iyi ise yağ parası belini bükmüyor ise neden olmasın. Bence çok gerekli değil ama sıfır alındığında benim aracın ara bakımı 7500km'de yapılmış. Bu zorunlu degil tamamen tercih meselesi.

serkan bey 200 tl için garanti dışı kalmanıza değmez,bu tarz işler aksi olur heran beklenmedik süpriz arızalar çıkabilir.Atalarımız sakınan göze çöp kaçar diye boşuna dememiş.iyi günler.
Orası öyle aynı fikirdeyim yaparsın serviste bakımı tık demez bir defa yaptırmazsın olacağı tutar. Parasında değilim aslında, yukarıda belirttiğim gibi garanti garanti değil ki hadi vereyimde aklım kalmasın diyeyim.Bugün 200tl yarın bir diğer bakım iyice abartacaklar, sonrasını şimdiden düşünmeye başladım.Yinede az buz paralar değil bunlar.

hatta ön fren disk aynası çatlamış değişmesi lazım dediler.garantiden değişin dedim. malum cevabı verdiler.
Şaşırmadım açıkçası:)

Yasin

New member
Arkadaşlar bende bu konuda yıllardır ikilemde kalıyorum 2008 yılından beri 4 ayrı KIA arac sahibi oldum hepsinde servis sıkıntısı yaşadım verdiğimiz ücretler çok ayrıca servislerde kalifiye eleman yok... Kalifiye olanlar bir an önce çıkıp özel servis açıyorlar zaten bu ciddi düşündüren bir konu... Birde garanti diyoruz benim 6-7 yılda garanti den tek aldığım turbo oldu oda sıfır aracımın turbosu 6binde patladı :))) bunun piyasa fiyatı çok çok 1.000 TL olsun 6-7 yıldır servise verdiğimiz fazla paralar peki ne oldu??? Ayrıca çoğu konularda garanti dışı kullanıcı hatası gibi durumu benim gibi çoğu kişi yaşamıştır. Bende sizin gibi bu yeni aracımda kararsızım.

ErbekOtomotiv

New member
Serkan bey, indirimli tutar 525 liradır [MENTION=1513]Serkan OĞUZ[/MENTION]

Normal fiyat ise; 606 liradır, 620 fazla demisler. Fakat 15 bin icin iyi bir tutar ödemişsiniz normalde 450 lira gibi bir tutar indirimsiz.

Serkan OĞUZ

New member
Serkan bey, indirimli tutar 525 liradır [MENTION=1513]Serkan OĞUZ[/MENTION]

Normal fiyat ise; 606 liradır, 620 fazla demisler. Fakat 15 bin icin iyi bir tutar ödemişsiniz normalde 450 lira gibi bir tutar indirimsiz.
Nurbanu hanım ilginiz için çok teşekkür ederim. Dedigim gibi paradan ziyade bu kadar farklılık olması insanı sitem etmeye zorluyor.Size özel indirim ile 620TL yaparız dediler yoksa ilk telafuz ettikleri rakam 660TL idi:) Diğer servis ile görüştüm bizde 2 yağ var dediler Castrol ve Lukoil hangisini seçersek fiyat değişiyor herhalde.Birde Muadil filitre takarız vs artık bu hale gelmiş piyasanın durumu.Muadil dediği üründen çok daha kaliteli ürünü daha uygun fiyata varken bile bile lades yapmak gelmiyor içimden.En nihayetinde orası işletme tabii ki kazanacak, maliyetine kimse çalışsın diyemez ama 525 TL deseler hemen gider yaptırırım.

ERGIN

New member
Nurbanu Hanım merhaba,

Farkettiyseniz konunun özünde bir çok arkadaşın garantiden olma çekincesi yatmaktadır. Bu yüzden merak ettiğim için size sormak istedim, Kia Avrupa araçlarına 7 yıl tam kapsam garanti verirken (İngiltere, Almanya, Belçika, Polonya...), aynı şekilde Kia Cee'd'in aynı yumurta ikizi i30 için Hyundai-Assan Türkiye'de tam kapsam 5 yıl garanti verirken neden Çelik Motor 2 yıl tam kapsam + 3 yıl kofti garanti vermektedir? Hyundai Assan gibi gerçek tam kapsam 5 yıl garanti ile ilgili bir çalışma var mıdır?

icmumcu

New member
Nurbanu Hanım merhaba,

Farkettiyseniz konunun özünde bir çok arkadaşın garantiden olma çekincesi yatmaktadır. Bu yüzden merak ettiğim için size sormak istedim, Kia Avrupa araçlarına 7 yıl tam kapsam garanti verirken (İngiltere, Almanya, Belçika, Polonya...), aynı şekilde Kia Cee'd'in aynı yumurta ikizi i30 için Hyundai-Assan Türkiye'de tam kapsam 5 yıl garanti verirken neden Çelik Motor 2 yıl tam kapsam + 3 yıl kofti garanti vermektedir? Hyundai Assan gibi gerçek tam kapsam 5 yıl garanti ile ilgili bir çalışma var mıdır?[/QUOTE

sizin tam garanti cümlenizden sonra hyundai nin sitesinden garanti koşullarına baktım. orada da 2yıl/60bin km ve sonrasında 5yıl/100bin km (bizim araçlarımızla aynı) garanti olduğunu gördüm. yani farklılık yok. ama uzatılmış garanti benim kanaatimce sadece ve sadece satış stratejisi ve servise müşteri bağlama. honda da 3yıl/100bin km ve sonrasında 6yıl/150bin km ye garanti verir.
ama garanti ek klavuzunu incelerseniz bizim 60bin km/2yıldan sonraki garanti çoğu şeyi turbo, enjektör, debriyaj aksamı,fren batası gibi aşınan parçalar gibi karşılamaz. zaten diğerleri de bozulsa daha önceden bozulurdu.
ancak şöyle bir durum vardır; sürekli servise getiren müşteriler için müşteri memnuniyeti kapsamında bozulan bir parça (örneğin turbo) servis onayıyla ücretsiz olarak değiştirilebilir tabi işçilik ücretini siz ödeyerek. bu da tamamen canım isterse mantığıdır.

Serkan OĞUZ

New member
İşte benim gözümde burda ki en büyük sıkıntı ve handikap net bir klozun olmamasıdır.Yani canım isterse mantığı benim için garanti demek olmuyor. Yanlış anlamayın lütfen lafım size değil güdülen mantığa kızıyorum:) Hadi işçilik size ait denilse onada okey derim. Bu kesinlikle Kianın Türkiye pazarına bir türlü alışamamış olduğunun göstergesi. Eminim yurtdışı ülkelerde bu tarz bir uygulama yoktur diye düşünüyorum. Bu aracı garanti kapsamı geniş ve uzun süreli diye tercih edip alan kişilerin sıkıntı anında iki dudak arasına bakmak zorunda olmaları iyi bir pazarlama şekli değil. Sizler gene servis olarak foruma giriyor gerek pazarlama, gerek müşteri kazanma ve sorunları dinleyip çözüm yaratma çabasındasınız bu bile bizim için hoş bir durum.Genelde servisler bu teknoloji çağında forumlarda insanların paylaşımları olduğunu ve herkesin ilk etapta marka ile ilgili şikayet ve memnuniyetlerini paylaştıkları bu ortamları takip edip karar verdiklerini öğrenmeleri gerekiyor.Şu anda bile forum üyesi olmayan ama bilgi amaçlı buraya giren insanların araçlarımızdan ne kadar memnun kalsakta böyle basit şeyler yüzüne markaya soğuk bakarlar.Biraz çaba gösterseler ve genel şikayetleri Kia Motors firmasına bildirseler küçük hesaplar peşine düşmeseler herşey daha güzel olacak. Şu anda Kia son araçları ile gözlerine üzerine çevirmeyi başardı ancak özellikle Türkiye alternatifleri çok olan bir ortamda bu başarıyı çok kısa sürede kaybeder. İstanbulda ki arkadaşlar şanslı sizler güzel bir ortam yakaladınız olan bizlere oldu:)Kısmet artık önümüzdeki günler neler getirir götürür bakacağız.

rayen

Super Moderator
Ynt: Yeni kasa Ceed 1.6 CRDI 30.000km bakımı.

Burada biraz da tüketicinin hatası var. Küçük yazıları okumayı beceremiyor. Ya da aracı almadan şu garanti kitapcığını okuyabilir miyim? demiyor. Bunu yapıp sorgulasalar belki Kia'nın tavrı değişecek.
Bayi ve servislere gelince, forumlara gelip başlarını niye ağrıtsınlar, nasıl olsa müşteriler de internette benim araçla ilgili ne var diye araştırma bile yapmıyor. Bu üye sayımızdan belli değil mi?
Daha yakın bir tarihte tüm yetkili servis ve bayilere forum yönetimi olarak davet maili gönderdik. Tık yok. Erbek zaten burdaydı.
Sonuç olarak biz keyfimize bakalım, yeri geldiğinde haklarında olumsuz bir durumda yardırırız. :D

c@n

Super Moderator
Benim Kia servislerinde tek anlamadigim konu, servisler arasindaki bu kadar fiyat ucurumudur.. Bir servis 200 derken otekisi ayni is icin 300 diyebiliyor...

ERGIN

New member
sizin tam garanti cümlenizden sonra hyundai nin sitesinden garanti koşullarına baktım. orada da 2yıl/60bin km ve sonrasında 5yıl/100bin km (bizim araçlarımızla aynı) garanti olduğunu gördüm. yani farklılık yok. ama uzatılmış garanti benim kanaatimce sadece ve sadece satış stratejisi ve servise müşteri bağlama. honda da 3yıl/100bin km ve sonrasında 6yıl/150bin km ye garanti verir.
ama garanti ek klavuzunu incelerseniz bizim 60bin km/2yıldan sonraki garanti çoğu şeyi turbo, enjektör, debriyaj aksamı,fren batası gibi aşınan parçalar gibi karşılamaz. zaten diğerleri de bozulsa daha önceden bozulurdu.
ancak şöyle bir durum vardır; sürekli servise getiren müşteriler için müşteri memnuniyeti kapsamında bozulan bir parça (örneğin turbo) servis onayıyla ücretsiz olarak değiştirilebilir tabi işçilik ücretini siz ödeyerek. bu da tamamen canım isterse mantığıdır.
Hyundai'nin sitesinden ve kullanım kitapçığından bende garanti prosedürünü inceledim ancak bir konuyu yanlış anlamışsınız. Ek garanti belirttiğiniz gibi hepsinde aynı ancak;

Honda 2 yıl yasal garanti + 4 yıl tam kapsam garanti,
Hyundai 2 yıl yasal garanti +3 yıl tam kapsam garanti (Lastik, akü gibi sarf malzemeleri doğal olarak garantide değil, ancak turbo vs. garantide),
Kia ise 2yıl yasal garanti + 3 yıl kofti garanti sunuyor (Turbo, enjektörler, şanzıman garanti dışı).

Bana göre bu Çelik Motor'un yaptığı şark kurnazlığından başka birşey değildir.

Bilgi: http://www.hyundai.com/tr/tr/Services/Warranty/WarrantyPolicy/index.html

ERGE

New member
Ben servise gitmenden yanayım. Senin avantajın izmirde birden fazla servis olması. Hepsinden fiyat al derim çok bi fark olmayacağını düşünsemde. Serkan 15000 bakımda fren balatalarını değiştirmediysen (doğru kullanımda bitmiyor zaten) 30000 de az kalmış demektir. onuda hesaba kat bence. Allah kolaylık versin