Yanık Kokusu

barisulusoy

New member
Selam Arkadaşlar,
Arabada 2 gündür ama özellikle bugun hissettiğim bir koku oluştu. İlk başta dışardan gelen bir koku sandım, daha sonra indim ve kaputun orayı kokladım böyle balata gibi değil ama benzer yanık kokusu geliyordu. Kaputu açtım baktım ama birşey anlamadım tabi :)
60.000 bakımından 2 hafta oluyor çıkalı. Ön ve arka fren balataları değişti, onlarmı yerine oturdukça kokuyor pek anlam vermedim. Sizin var mı tahmininiz?

rayen

Super Moderator
El frenini kontrol ettin mi? :)

c@n

Super Moderator
Belki de egzosa torba yapışmıştır...

barisulusoy

New member
El frenini kontrol etmedim ama sanki gaza bastıkça koku geliyor.

Berkan

New member
emin olmamakla birlikte katalizörün içini hafiften dolmaya basladıysa yada dolduysa, aracı devirli kullandıkca olusan sıcaktan içteki kurum elyaf ıvır zıvır şeyleri yakıyor olabilirsin belki Barış. buda bir sorun yaratmaz aksine daha iyi senin için. tabi nedeni buysa

barisulusoy

New member
Bugün sol farım yanmamaya başladı, kornamda çalmıyo, elektrik aksamında mı birşey var acaba anlamadım :/ koku hala devsm ediyor.

rayen

Super Moderator
Sana servis yolu gözükmüş, burda ne desek boş.

Serkan OĞUZ

New member
Geçmiş olsun,balata oturma sürecinde koku yapmaz,ancak yeni balataları çok sıkıştırıp çok sert şekilde fren üzerinde kalırsan balata ancak o zaman yanar.Kokunun ondan olduğunu sanmıyorum.

barisulusoy

New member
Yanik kokusuna erberk "motora kedi girmis pislemis filan" dediler, motoru yikadilar bakalim suanlik bir koku yok :)

slhyldz

New member
Ne kedi be. Girmediği yer yok. Bakan trofaya girdi dedide herkez ti ye almıştı. Baksanıza Barış'ın arabaya girdiği yetrmemiş birde ... :D

slhyldz

New member
Madem konu açıldı bende bir tecrübemi paylaşayım o zaman. Kapalı garajı olan iki arkadaşımın farklı zamanlarda motoruna fare girmiş. Bİrini ben farkettim. Ne kadar kablo varsa kemirmiş, yetmemiş şöför koltuğunun kılıflarını yemeye başlamış birde Barış'ın araç gibi motora bölgesini çişaretlemiş :D Tek tek izole bantla sardım. Bir diğeride yolda kaldı ve çekici ile tamire gitti. Farenin kopardığı kablo yapılınca araç çalıştı. Arkadaş sıfır aldığı daha 10 000 km deki arabayı satıp aynı modelde yine sıfır aldı ve garajın etrafını komple ilaçladı vs. bir sürü önlem aldı. Kısaca farelerede dikkat diyelim.

ERGE

New member
Bakım sırasında egzoz manifoldunun üstüne eski yağ veya yeni konulurken yağ dökülmüş olabilir. Oda egzoz ısınınca koku yapar. Onun çok tuhaf bir kokusu var zaten. Eğer öyle olduysa zaten yıkanınca çıkmıştır. tekrar edeceğini sanmıyorum