yağ çubuğu f çizgisinin üzerinde sorun olurmu?

Batum

New member
Başlıktaki gibi bir durumda ne olur ?

Durum buşekilde F çizgisinin bir okadar daha üstünde yağ seviyesi. resim stop ettikten 3-4 saat sonra düz zeminde.

rayen

Super Moderator
Ne kadar üstünde o önemli. Bir foto koyarsan daha rahat yorum yaparız. Her şeyin fazlası zarardır, bunu bilmende fayda var. :D

Batum

New member
[MENTION=214]rayen[/MENTION] rasim abi ekledim :)

rayen

Super Moderator
Epeyce faZla görünüyor. Konuyu tamirci arkadaşıma sordum ve yeni araçta çok sorun olmaya bileceğini ama keçeleri özelliklede krank keçesini zorlayabileceğini anlattı. Sonuç, ilerleyen zamanlarda keçelerden yağ kaçırması olarak sana geri dönecek. Tavsiyesi fazla yağı aldırman.
Nasıl yaptıracağına gelince, yağı nereye koydurduysan oraya gidip yağ çeken makine ile azar azar ölçüm yaparak F çizgisine gelinceye kadar fazlalığı aldıracaksın.

Batum

New member
Epeyce faZla görünüyor. Konuyu tamirci arkadaşıma sordum ve yeni araçta çok sorun olmaya bileceğini ama keçeleri özelliklede krank keçesini zorlayabileceğini anlattı. Sonuç, ilerleyen zamanlarda keçelerden yağ kaçırması olarak sana geri dönecek. Tavsiyesi fazla yağı aldırman.
Nasıl yaptıracağına gelince, yağı nereye koydurduysan oraya gidip yağ çeken makine ile azar azar ölçüm yaparak F çizgisine gelinceye kadar fazlalığı aldıracaksın.
Bende bayabir araştırdım zararlı deniliyordu, zaten oradaki F işaretini koyan mühendis burda dur demiş.
anlamadığım yağ bakımı yaptığım yer yetkili servis!. burası ayrıbir muamma!
tavsiyendeki gibi yaptım zaten Rasim abi nerdeyse bir litre yağ çektik.
F seviyesine geri getirdiler, birde yağ filtresini değişirken altı hep yağ olmuştu motoru yıkattırdım.

rayen

Super Moderator
Yetkili servis açık yağ koyduğundan bir an dalgınlık yapsa usta, 1 litre kaçar. :D
Ama ilginç olan servisten çıkmadan yağ seviyesinin kontrol edilmemesi.

Batum

New member
Yetkili servis açık yağ koyduğundan bir an dalgınlık yapsa usta, 1 litre kaçar. :D
Ama ilginç olan servisten çıkmadan yağ seviyesinin kontrol edilmemesi.

iyikide kontrol etmişim. birde usta bişey olmaz diyordu hâla. :)

Muharrem

New member
İki ay oldu bakım yaptıralı , geçen kontrol ettiğimde aynı senin durumunla karşılaştım ama önemsemedim. ,Hani servistir yanlış olmaz mantığıyla. meğer yanılmışım hemen kontrol edip akşam açık bir tamirhane bulup çektirecem ben de.

khan

Member
Benim de böyle bir sorun olmuştu. Fazlasını kendim serum hortumu ve 50-60lık bir şırıngayla çekmiştim. Kitapçıkta yağ seviyesi kontrolünü düz zeminde aracı çalıştırıp normal çalışma ısısına geldikten sonra durdurup 5dk. bekledikten sonra, seviye çubuğunu çekip silip tekrar yerine takıp çekerek kontrol edilmesi gerektiği yazıyor. Bir de bu şekilde kontrol edin isterseniz.

Muharrem

New member
Servis kitapçığını okumadım, ama araç 4 saattir çalışmıyorken ölçüm yaptım. Ben de tüm yağ kartere (3-5 saat araba çalıştırılmamışken düz zeminde) süzüldüğünde kontrol edilmeli diye biliyorum ama dediğim gibi servis kitapçığını okumadım , yanlış biliyor olabilirim.

khan

Member
Sizin daha önceki kontroldekiyle kitapçıkta belirttiği şekilde yapmış olduğunuz ölçüm arasında pek de fazla bir fark olmamış. Yağ seviye işaretlerinin arası genelde 1 lt.ye denk geliyor, sanırım 300-350 ml kadar bir fazlalık var. Belki bu kadarlık fazlalık birşey yapmaz ama bence fazlalığını bir şekilde çekin veya çektirin. Adamlar oraya ölçü koyuyorlar, yağ seviyeniz bu işaretler arasında olsun diyorlar ama nedense bizim ustalar en üst limitlere kadar doldurmaya pek meraklılar.

BEYNUR

New member
15 bin bakım yaptırdığım zaman aynı durumla bende karşılaştım. Birgün sonra hemen servise gidip fazla yağı çektirdim. Fazla yağın zararı devirli kullanımlarda motor keçelerini patlatabiliyor. Bakımdan sonra ben her zaman aracı kendimde kontrol ederim. Gittiğim servisin şefi tanıdığım ancak çalışanların dikkatsizliği veya dalgınlığından kaynaklı sorunlarla karşılaşabiliyoruz malasef.

Muharrem

New member
Aynen katılıyorum, yetkili servis deyip gözü kapalı güvenmek çok saçmaymış. Yarın bakıma gittiğim servisi arayıp bir de onlardan fikir alacağım.önceki aracımı Sürekli götürdüğüm bir usta var sanayide, acaba yağı komple değiştirsem mi diyorum. 150 /200 e maal olur ama aklım rahat olur. Son bir aydır çekişte de düşme vardı acaba bu fazla yağ mıydı sebebi. Kafamda deli sorular, çok canımı sıktı bu fazla yağ olayı 2 aydır bu halde dolaşıyorum umarım kalıcı yada sonradan bir araza sebep olmaz.

khan

Member
Canınızı sıkmayın, bu kadar fazlalığın problem çıkaracağını sanmıyorum ama en kısa zamanda normal seviyeye getiriniz. Yağ eski değilse bence yağı komple değiştirmeye hiç gerek yok, fazlalığı çektirin yeterli. Fakat daha fazla miktarlarda doldurulmuş yağın çok çok büyük sorunlar çıkardığı da bir gerçek ki öyle keçe, conta patlatmak belkide hafif sorunlar gibi kalabilir çünkü komple motor gidebiliyor. Yağ silindirlere taşarak yanmaya başlıyor, hızla devir yükseliyor kontak devre dışı kalıyor motoru durduramıyorsunuz ancak yüksek vitese alıp vurdurarak motoru durdurabiliyorsunuz. Aşağıdaki videoda motor yağı fazla doldurulmuş araçların akıbeti görülüyor.
http://www.youtube.com/watch?v=Fw2r_lIRgpY
http://www.youtube.com/watch?v=rhlD5yfOV8Q
http://www.youtube.com/watch?v=FH1U93rsuys

khf

New member
Bence servis yağ koyarken böyle bir hata yapmamıştır.

Geçen sene arabanın yağını bizzat kendim değiştirdim, bütün yağı boşalttım ve tamı tamına 5,3 litre yağ koydum, yağ seviyesi de arkadaşın gösterdiği yerdeydi.

Motor çalışır durumdayken yağ seviyesi F ye iniyor diye hatırlıyorum.

Yani kısacası, sorun yok bence. :)

slhyldz

New member
Emre'nin yönlendirmesi sonucu konuyu yeni gördüm. Arkadaş 1 lt. yağ çektirdikten sonra seviyenin "F" ye geldiğini belirtiyor. Siz 5,3 lt. yağ koydurduğunuzda seviyenin aynısı olması imkansız o halde. Bende iki gün önce eski yağı tam olarak tahliye edip, 5lt. yağ doldurdum ve ölçüm yaptım. Yağ seviyesi tam olarak "F" çizgisindeydi.
Bence servis yağ koyarken böyle bir hata yapmamıştır.

Geçen sene arabanın yağını bizzat kendim değiştirdim, bütün yağı boşalttım ve tamı tamına 5,3 litre yağ koydum, yağ seviyesi de arkadaşın gösterdiği yerdeydi.

Motor çalışır durumdayken yağ seviyesi F ye iniyor diye hatırlıyorum.

Yani kısacası, sorun yok bence. :)

khf

New member
Emre'nin yönlendirmesi sonucu konuyu yeni gördüm. Arkadaş 1 lt. yağ çektirdikten sonra seviyenin "F" ye geldiğini belirtiyor. Siz 5,3 lt. yağ koydurduğunuzda seviyenin aynısı olması imkansız o halde. Bende iki gün önce eski yağı tam olarak tahliye edip, 5lt. yağ doldurdum ve ölçüm yaptım. Yağ seviyesi tam olarak "F" çizgisindeydi.
Seeing is believing.

Genelde yağı kendim değiştiririm. Bir sonraki değişimde tekrar dikkat ederim.

Ama böyle bir ölümcül hata yapmadım. Bundan eminim. :)

khan

Member
Benim de anlamadığım nokta şu; madem 5 lt ile seviye F ye geliyorsa araç üreticisi neden 5,3 lt diyor? Gerçekten de 5,3 lt ile F'nin üzerinde oluyor. Üreticinin söylediği ile koydukları seviye çubuğu uyuşmuyor.

En iyisi seviye çubuğuna bir delik de biz delelim kafamız rahat etsin ;);)