Tozlanınca ortaya çıkan çizikler

babıesrar

New member
Arkadaşlar sakınan göze çöp batar misali ben arabama dikkat ettikçe ya kendimden yada dışardan bişeyle oluyo mutlaka. Ve moralimi çok bozuyor bu :( Araç yıkandığında çiziksiz görünen bölgelerde bugün tozlanınca çizikler ortaya çıkıyor. Mikrofiber bezle kurulamama rağmen acaba silme esnasında mı oluşuyor anlamadım gitti.. Kimi çizikler temiz olsun olmasın araç bellidir. Ama bunlar tozlanınca ortya çıkıyor. Kılcal çizik denen şeyler bunlar mı oluyor acaba ? Bununla nasıl baş ederim? Oluşanlardan nasıl kurtulurum ? :(

Srhn

New member
aynı dertten bende şikayatçiyim çizik giderici falan aldım ama cok cok ince çizikleri giderdi kapı kollarında tırnak ızınden olusanlar gibi

babıesrar

New member
Yok ben bi de şu duruma sinir oluyorum serhan. Araba ilk arabam önceki araç eşimindi. Haliyle araca duygusal bi bağ oluştu. Ben dikkat ettikçe bişey çıkıyo. Önce el freni gitti servis ilk olduğumu söyledi . Sonra sun roof kapanmadı servis yağ sürdü cam tavanda yağ kaldı. Yıkamakla geçmiyor. Şimdi de bu çizikler. Kurban da kestik yahu. Anlamadım neyin nazarı bu :(

Srhn

New member
Abi gözü kalıyo milletin parlatınca sürekli temiz gezerdim artık koyverdim gitti ya 2 haftada bir yıkıorm fırsat bulursam gözden sakındıkca daha cok çiziliyo bu bi gerçek

babıesrar

New member
Evet ya doğru söylüyosun. Kimseyi kınamıyorum ben olsam ben de bakardım temiz arabaya. Zamanla ben de koyveririm byük ihitmalle

Srhn

New member
bu konuda rasim ve erdoğan abinin bi formulu vardır abi paylasırlar seninle :)

rayen

Super Moderator
Kılcal çizik ergeç her arabada mutlaka olur. Fırçayla yıkarsan hemen olur, microfiber eldivenle yıkarsan uzun sürede olur.
Bunu önlemenin birinci koşulu, araç alınır alınmaz boyayı koruma altına almak. En adi cila bile boyanın yüzeyinde bir tabaka oluşturur ki, boyayla teması kısmen engeller.
Bir de yıkama ve kurulama sırasında yapılan bir hata var. Neredeyse güç denemesi yapılarak bastıra bastıra iş yapılıyor. Kullandınız malzeme Microfiber de olsa sonuçta boya ile eldiven arasında kirler olduğu için siz bastırdıkça bu kirler zımpara etkisi yaratıyor. Yıkama işi de kurulama işi de nazikce yapılmalı.
Tozlanınca çizik görünüyor diyorsunuz. Siz tozların aldığı şekilleri çizik olarak algılıyorsunuz sanırım. Yoksa çizik araç yüzeyinde olduğu için tozlanınca görünmez. Kılcal çizikler aşağıdaki gibi olur.

Dert etmeyin bu tarz çizikler polisajla çok rahat giderilir. Ama ben çizikler görünmesin istiyorum derseniz maskeleme yöntemi kullanabilirsiniz. Bu da autoglym'in srp adlı ürünü ile sağlanabilir.

babıesrar

New member
Çok teşekkür ederim rasim abi. Yine çok faydalı bilgiler verdin. Benim kurularken yapmış olabileceğimi şundan dolayı düşünüyorum: İzler dairesel şekilde görünüyor. Öğleden sonra resim koyarım

berkural34

New member
Benimde arabam siyah , alirken zorunlu aldik gibi birsey oldu ve en istemedigimiz renkti :) :)
1 hafta icinde ilk uygulamami yapcam elle , okullardan sonra da profesyonel birine polisaj makinasiyla yaptirmak istiyorum ciziklerin kaybolmasi icin :) bakalim bu yaza parlak sokmak istiyorum arabayi :)