Sizce Aracımı 7500 Km ara bakıma götürmelimiyim

By_Cesar

Active member
Abiler,Kardeşler,Arkadaşlar merhaba yeniden. :eek:

Ceed Concept Plus aracımı alalı yaklaşık 3 ay oldu km'si de 5500 civarında. Bir iki aya kadar sanırım 7500 km'yi geçerim. Başlıkta da olduğu gibi sorum sizce aracı ilk bakımı olan 15000 km bakımından önce 7500 km ara bakımına götüreyim mi? Artısı eksisi bana ne olur bu durumun. Konu hakkında tecrübesi olanlardan görüşlerini rica ediyorum.
:confused::confused::cool:

rayen

Super Moderator
İlk yağın 7500 de değişmesi iyi olur. Servise gitmenize gerek yok. Servisten hava filitresi, yağ filitresi alıp herhangi bir yerde değiştirebilirsiniz. Castrol yada shell 5-30 tavsiye ederim. Yağı aldığınız yerde ücretsiz değişim yaptırabilirsiniz.

By_Cesar

Active member
İlk yağın 7500 de değişmesi iyi olur. Servise gitmenize gerek yok. Servisten hava filitresi, yağ filitresi alıp herhangi bir yerde değiştirebilirsiniz. Castrol yada shell 5-30 tavsiye ederim. Yağı aldığınız yerde ücretsiz değişim yaptırabilirsiniz.
Ewet mantıklı bence de. Ayrıca buradan takip ettiğim üzere sizde dahil olmak üzere çoğu kişi castrol öneriyor bende bundan kullanacağım. Servis her hangi bir sorun çıkartmaz değilmi bu işlemlerden? Son olarak kaç litre yağ alıyor bizim arabalar?

iPhone 'den gönderildi. ;)

rayen

Super Moderator
2010 da aracımı aldığımda motorda castrol magnatec etiketi vardı. Ben de hep castrol kullandım. Yeni araçları bilmem ama benim araç 5.3 lt yağ alıyor.
Servisin herhangi bir sorun çıkartması mümkün değil. Zaten size önerilen bakım 15000 km ya da yılı dolduğunda. Siz yine de yağın faturasını saklayın.

By_Cesar

Active member
2010 da aracımı aldığımda motorda castrol magnatec etiketi vardı. Ben de hep castrol kullandım. Yeni araçları bilmem ama benim araç 5.3 lt yağ alıyor.
Servisin herhangi bir sorun çıkartması mümkün değil. Zaten size önerilen bakım 15000 km ya da yılı dolduğunda. Siz yine de yağın faturasını saklayın.
Abicim çok teşekürler dediğin gibi yapacağım ;) ?

Tesla

New member
Denizli servisi 15bin'den önce gelme dedi bana. Ben de rodaja dikkat etmiştim ilk kullanımda. 15bin'i bekleyeceğim.

omurkadir

New member
götür pek bişe tutmaz yeni arabada ilk yağı çabuk değiştirmek lazım.
zaten yağ hava filtresi değişecek o kadar.

c@n

Super Moderator
Ilk yagin 7500 de degismesi bence avantaj hatta bu islemi servis disinda yaptirmak butce acisindan avantaj.. yanliz filtreleri servisten orjinal almak lazim...

ServicePASAOGLU

Serkan OĞUZ

New member
Arabayı aldığım arkadaşım 7500 km'de ara bakımını yaptırmış ancak yinede bildiğim halde bu konuyu dün yetkili servisteki arkadaşıma sordum.Prosedürde böyle bir zorunluluk yok ilk bakım 15.000km'de ancak isteğe bağlı olarak değiştirmek istersen faydası muhakkak olur dedi.Arkadaşlarında dediği gibi bunu serviste değil kendi çevren ile uygun şekilde yaptırmak çok iyi olur.İlk yağ değişimi erken zamanda rodaj döneminde yapılması bence gerekli.

By_Cesar

Active member
Arabayı aldığım arkadaşım 7500 km'de ara bakımını yaptırmış ancak yinede bildiğim halde bu konuyu dün yetkili servisteki arkadaşıma sordum.Prosedürde böyle bir zorunluluk yok ilk bakım 15.000km'de ancak isteğe bağlı olarak değiştirmek istersen faydası muhakkak olur dedi.Arkadaşlarında dediği gibi bunu serviste değil kendi çevren ile uygun şekilde yaptırmak çok iyi olur.İlk yağ değişimi erken zamanda rodaj döneminde yapılması bence gerekli.
Usta haklısın 1200 km filan kaldı 7500'e. Tavsiye edilen motor yağını alıp burdaki bir ustaya hava ve mazot filittelerini değiştirteceğim ;)

Serkan OĞUZ

New member
Usta haklısın 1200 km filan kaldı 7500'e. Tavsiye edilen motor yağını alıp burdaki bir ustaya hava ve mazot filittelerini değiştirteceğim ;)

Usta yağ olarak şahsımca tavsiye edebileceğim ve uzun zamandır kullandığım yağ olan Castrol Magnatech'i öneririm.Bundan sonra ki bakımlarda ise yine Castrol Edge'den başka yağ kullanmayacağım.Sizin ki ara bakım olacağı için fiyatı biraz daha uygun olan Magnatech'i tercih edebilirsiniz,7500km sonra 15.000 bakımında ise Edge kullanırsınız.İkisi arasındaki farkı demo olarak verilen kum saati tarzında bir aksesuar içinde iki yağın tutunmalarını renk farkını net görebiliyorsunuz.Mobil1 Esp içinde çok iyi diyorlar ama alışkanlık meselesi:)

By_Cesar

Active member
Usta yağ olarak şahsımca tavsiye edebileceğim ve uzun zamandır kullandığım yağ olan Castrol Magnatech'i öneririm.Bundan sonra ki bakımlarda ise yine Castrol Edge'den başka yağ kullanmayacağım.Sizin ki ara bakım olacağı için fiyatı biraz daha uygun olan Magnatech'i tercih edebilirsiniz,7500km sonra 15.000 bakımında ise Edge kullanırsınız.İkisi arasındaki farkı demo olarak verilen kum saati tarzında bir aksesuar içinde iki yağın tutunmalarını renk farkını net görebiliyorsunuz.Mobil1 Esp içinde çok iyi diyorlar ama alışkanlık meselesi:)
Bende castrol kullanmayı düşünüyordum zaten evet. Eski aracımdada magnetech kullandım yıllarca.. Dediğin gibi alışkanlık meselesi bende castrol kullanmaya devam edeceğim. Tavsiyen için teşekkürler dostum

Serkan OĞUZ

New member
Bende castrol kullanmayı düşünüyordum zaten evet. Eski aracımdada magnetech kullandım yıllarca.. Dediğin gibi alışkanlık meselesi bende castrol kullanmaya devam edeceğim. Tavsiyen için teşekkürler dostum

Estafrullah dostum rica ederim.

Tesla

New member
Yıllarca magnatec kullandım. Dizel'e geçince Mobil 1 esp formula'ya geçtim. Tavsiyem Mobil'e bir kerelik de olsa şans tanıyın. Castrol'den bariz farklı olduğunu motor sesinden bile anlayabilirsiniz. Beğenmezseniz bir sonraki bakımda castrol'e dönersiniz. Ben sırf Mobil 1 esp kullandırmayı reddediyor diye servis bakımını Denizli yerine Fethiye'de yaptıracam.

Bu arada servislerin kullandıkları yağlara çelik motor ya da kia karışmıyor. Normlara uygun olan sınıfta, keselerine en uygun yağı kullanıyor servisler. O yüzden güvenmiyorum da. En temizi 4+1+1 alıp değiştirtmek.

rayen

Super Moderator
Dün aracın yağını değiştirdim. Bu sefer değişiklik yapıp (Yurtdışı çıkışı için haziranda yeniden yağ değiştirme ihtimali olduğundan) shell 10W-40 yağ kullandım. Zaten İstanbul'da servis diğer aracımız procee'd için bu yağı kullanmıştı. Her neyse, yağ için 4 litre 55, 1 litre 17 tl olmak üzere 72 tl, 30 tl servisten daha önce aldığım yağ filitresi ile birlikte 102 Tl ye bakımı gerçekleştirmiş oldum. Hava ve polen filitresinde aşırı kirlilik olmadığından değişim yapmadım ama elimin altında hazır vaziyette bekliyorlar. :D
Hava tutarak kabaca tozunu attırıp yerine aynen geri taktım. Eskiden yağı mutlaka 5.3 lt ye tamamlatırdım. Bu sefer 5 litre aldı. Yağ çubuğunun üzerindeki F harfinin üzerine tam oturdu. :D
Demek ki, ya biz biraz fazla koyuyorduk ya da artık kanallarda bir miktar yağ kalıyor. Bugün tekrar kontrol ettim yağ aynı seviyede duruyor. Demek ki bundan sonra zorlama olarak +300 ml'yi koymadan önce yağın seviyesine bakacağız, gerekirse o 300 ml'yi ilave edeceğiz. Fazladan elimde 1 litre yağ kaldı, o da proceede nasip olacak anlaşılan. :D
Bu arada araç 48.250 km'de.
Castrol magnetec yağın fiyatını da sordum. 10W-40 4 lt 65 Tl emin olmamakla beraber 1 lt'si de 20 tl. Yağcı tanıdık olduğundan ne gerek var 10 tl fazla vermeye dedi ve böylece shell'de karar kılmış oldum. Küçük hatırlatma 4 lt yağ shell benzin istasyonunda 68 Tl.

c@n

Super Moderator
Rasim abi gule gule kullan...

TeamPASAOGLU