Ses yalıtımı

metin

New member
SES YALITIM

İşlem videosuda var yükleyemedim

enjanka

New member
Ynt: SES YALITIM

Abi sen yaptırmışsın. Faydası oldu mu? Ya da olduysa ne kadar fark etti? Sesin tamamen kesilmesini zaten beklemiyorum ama yarı yarıya azalsa işte o zaman bu araba tadından yenmez.

metin

New member

faydası oldu içeriye gelen lastik sesi bayagı azaldı birde arabayı uzun süreli binecek olan arkadaşlar bence yaptırmalı karsuyu kara serpilen tuz aracı perişan ediyor

enjanka

New member

Metin Abi, Ömer Beyle görüştük ve işlemi yaptırdım. Sana ayrıca teşekkür ederim.Valla Ömer Bey işini sağlam yapıyor. Dediğin gibi lastik sesi baya azaldı ve benim esas sorunun fitillerden kaynaklandığını anladım. Onlara da Renault forumlarından duyduğum bir uygulama var. Onu yapacağım. Zaten işe yararsa buraya yazarım. Bu arada Ömer Beye yaptırdığım işin fotoğraflarını ve uygulama videolarını da yakında eklerim. En azından yaptırmak isteyen olursa bir fikri olur.

metin

New member

hayırlı olsun sevindim güle güle kazasız belasız kullanırsın inşallah.

Sam

New member

dün tekkardaki abimle konuştum normalde alt ses yalıtımı 450ye yapıyolar bana 250ye yapıyo bende haziranda yaptırmayı düşünüyorum

aLi

Yönetim Ekibi

[quote author=enjanka link=topic=1147.msg38044#msg38044 date=1337677133]
Metin Abi, Ömer Beyle görüştük ve işlemi yaptırdım. Sana ayrıca teşekkür ederim.Valla Ömer Bey işini sağlam yapıyor. Dediğin gibi lastik sesi baya azaldı ve benim esas sorunun fitillerden kaynaklandığını anladım. Onlara da Renault forumlarından duyduğum bir uygulama var. Onu yapacağım. Zaten işe yararsa buraya yazarım. Bu arada Ömer Beye yaptırdığım işin fotoğraflarını ve uygulama videolarını da yakında eklerim. En azından yaptırmak isteyen olursa bir fikri olur.
[/quote]

Güle güle kullanın, esas sorun fitiller demissiniz nedir o sorun.

En kısa zamanda uygulama ve fotograflari ayri baslikta paylasirsaniz cok guzel olur.

mertgulkokan

New member
Re: SES YALITIM

Yapilan uygulama ya tekli olan kapi fitillerinin ciftliye dondurulmesi ya da kapi fitillerinin icine akvaryum hortumunun takilmasi

Hortum takmasi benimde aklimda olan bir uygulama:))

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

enjanka

New member
Ynt: Re: SES YALITIM

[quote author=aLi link=topic=1147.msg38218#msg38218 date=1337853228]
Güle güle kullanın, esas sorun fitiller demissiniz nedir o sorun.

En kısa zamanda uygulama ve fotograflari ayri baslikta paylasirsaniz cok guzel olur.
[/quote]

Teşekkür ederim. Aslında daha önce ekleyecektim ama fotoğraflar ve videolar Ömer Bey'in telefonunda kaldı. O da bir cdye atıp verecek ancak henüz görüşemedik. Alta yapılan yalıtım bir miktar işe yarıyor. Zira ben esas sorunun lastiklerden gelen uğultu olduğunu düşünüyordum. Yalıtımdan sonra lastik uğultusu baya azaldı. Ancak aracı eşime verip ben arka koltuğa geçtiğimde sesin aslında kapılardan geldiğini anladım ki arkada biraz daha fazla. Aracı bizim üninin otoparkında şöyle bir etraflıca yokladım. Özellikle arka kapıları üst çerçeveden bastırınca aslında her iki kapının içeriye doğru göçtüğünü görüyorsunuz ki genel olarak sesin kaynağının orası olduğunu düşünüyorum. Kapı ayarıyla ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum zira şimdilik iyi kilitleniyor gibi görünüyorlar. Ancak özellikle fitillerin üst orta ve alt orta kısımları biraz sert ve tam yalıtım sağlamıyor olabilir. Tabii ki bu benim görüşüm. Denemeden kesin bir şey söylemek yanlış olur.

[quote author=mertgulkokan link=topic=1147.msg38254#msg38254 date=1337872719]
Yapilan uygulama ya tekli olan kapi fitillerinin ciftliye dondurulmesi ya da kapi fitillerinin icine akvaryum hortumunun takilmasi

Hortum takmasi benimde aklimda olan bir uygulama:))

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
[/quote]

Evet, bu bahsedilen uygulama Ford forumlarında anlatılıyor :). Ama eğer uygun malzeme kullanılmazsa hem kapıların kapanması zorlaşıyormuş hem de zamanlar fitiller yırtılıyormuş ki aracım daha 1700km'de. Bu nedenle bu uygulamayı yapsam bile muhtemelen 60000km'yi devirdikten sonra yaparım.

Benim Renault forumlarında okuduğum başka birşey var. Megane 3'te kapı fitillerinden kaynaklanan ve kronikleşen ses sorunundan bahsediliyor. Çözüm olarak da servislerin bir sprey sıktığı ve genel olarak işe yaradığı söyleniyor ki spreyi internette buldum. Yorumlarda da yine sesi kestiği yazılmış. Ayrıca İmes'te bu markanın kendi mağazası var ve bana yürüme mesafesinde. Bu yüzden en kısa zamanda alıp deneyeceğim. Fiyatı da 30 TL civarında idi. Sesi kesmese bile esas amacı zaten fitil bakımı. Dolayısıyla ses konusunda işe yaramasa bile tek kaybım zamanım olacak, ha ses sorunu çözülürse (ki şu anki hali bile iyi sayılır) tadından yenmez :D.

BerkayKRC

Moderator

Ne spreyiymiş o imes te satılıyormuş? marka model bilgilerini alayım benim iş yerim imese 400metre bi gidip konuşabilirim.

enjanka

New member

[quote author=Bkny link=topic=1147.msg38328#msg38328 date=1337934558]
Ne spreyiymiş o imes te satılıyormuş? marka model bilgilerini alayım benim iş yerim imese 400metre bi gidip konuşabilirim.
[/quote]

Merhaba Berkay. Marka Würth. Valla Würth'ün sitesine girip baktım. İMES'te 305. sokakta mağazası varmış. Sprey de şu: http://shop.wurth.com.tr/lastik-bakim-ve-tazeleme-spreyi-300ml

Ayrıca son baktığımdan bu yana internette indirime girmiş.

Sam

New member

güzel bir ürün alınabilir aslında

BerkayKRC

Moderator

[quote author=enjanka link=topic=1147.msg38330#msg38330 date=1337934961]
Merhaba Berkay. Marka Würth. Valla Würth'ün sitesine girip baktım. İMES'te 305. sokakta mağazası varmış. Sprey de şu: http://shop.wurth.com.tr/lastik-bakim-ve-tazeleme-spreyi-300ml

Ayrıca son baktığımdan bu yana internette indirime girmiş.
[/quote]
Su sprey arabanın kapı sesini çözecekse ben bundan 5 tane alıp komple arabanın her yerine sıkarım :D :D :D

aLi

Yönetim Ekibi

Mehmet bey siz simdi aracinizin altina ses yalitimi yaptiniz ama asil sizi rahatsiz eden sesin kapilardan geldigini farkettiniz..? Ses yalitimi yuzde kac eskiye gore degisti. Degermi yani yaptirmaya.

Kapi fitilleri icin ise bildigimiz akvaryum hava hortumu kullanalim diyorsunuz.. Fitilleri deforme etmeyecekse hemen denerim ben.

Sam

New member

[quote author=aLi link=topic=1147.msg38335#msg38335 date=1337936780]
Mehmet bey siz simdi aracinizin altina ses yalitimi yaptiniz ama asil sizi rahatsiz eden sesin kapilardan geldigini farkettiniz..? Ses yalitimi yuzde kac eskiye gore degisti. Degermi yani yaptirmaya.

Kapi fitilleri icin ise bildigimiz akvaryum hava hortumu kullanalim diyorsunuz.. Fitilleri deforme etmeyecekse hemen denerim ben.

[/quote]
ali abi 2 hafta önce arabama boya koruma yapılıyoken tekkarda ordaki abimin arabasını kullandım venga alt yalıtımlı sadece motor sesi var arabada boşa attım 70 80 km hızla gidiyoken yağ gibi akıyodu araba sessiz ben karar verdim yaptıracam haziranın ilk haftası birde boş boya kutuları varya küçük onda deneme yapmışlar birinin dışını yalııtm yapmışlar biri boş içine bozuk para atıyosun birinde 'lop' diyip duruyo diğerinde 'çın çın çıkırt' edip duruyo ben şahsen denedim ve hoşuma gitti kapılarada ilerde tesisat yapacağım zaman yalıtımı yapacağım. akvaryum hortumu olayını duymadımda denemedimde ama yararı avrdır diye düşünüyorum zarar vermicekse fitillere.

enjanka

New member

[quote author=aLi link=topic=1147.msg38335#msg38335 date=1337936780]

[/quote]

Aslında eğer cihaz bulabilseydim yalıtımdan önceki ve sonraki sesi ölçüp direkt olarak emin olacaktım. Bana sorarsan alt ses yalıtımı tekerlerden gelen ses konusunda en azından %20 ilâ %50 arasında bir yalıtım sağlıyor. Amortisörlerden bile daha tok bir ses gelmeye başladı. Yaptırmaya değer mi? 350 lira ve altı fiyatlara yaptırılabiliyorsa değer. Zira arabanın altını her türlü etkenden koruyacağı bir gerçek. Ziebart'ta ne yapıyorlar bilmiyorum. Fotoğrafları ve videoları koyunca yaptıran arkadaşlarla karşılaştırırız. Eğer bir fark yoksa boşuna fazla para vermeye gerek yok derim. Ha bunun dışında eğer ben sorunun fitillerden kaynaklandığı daha önce anlamış olsam büyük ihtimalle öncelikle fitillerle uğraşır, sonra alt yalıtıma giderdim.

Bu akvaryum hortumu işine aslında şu an için çok sıcak bakmıyorum. Bu konuyu epeyce araştırdım. Memnun olan da var olmayan da. Ancak bu işe girişilecekse bile akvaryum hortumu ile değil de hidrolikçilerde metre ile satılan kauçuk o-ring var. Orta sertlikte bir kaç metre alıp onu kullanmak daha çok aklıma yatıyor. Zira hortumunu içi boş ve zamanla kuruyup kırılabiliyor. Ha bu o-ring dediğim meret de zamanlar kırılıp parçalara bölünüyor. Servisini verdiğim birkaç makinede başıma gelmişti. Ama kalınlık iyi seçilirse çok fazla dağılmadan yerinde kalıyor ki biz zaten vakum peşinde değiliz. Sadece orada dursun istiyoruz. Ha bu uygulamayı en az bir 60000'i devirdikten sonra yapmayı düşünüyorum zira araç yeni.

Sprey ise işe yarayacak mı bilmiyorum. Denemeden bilemem ama benden önce deneyecek olan varsa şunu da ekleyeyim. Renault forumunda spreyi hem gövdedeki hem de kapıda fitillere uygulayın diyorlardı. Zira tek tarafa sıkınca etkisi çok kısa sürede kayboluyormuş. Ve kalıcı bir çözüm değil. Altı ayda bir tekrar edilmesinde fayda varmış. Zaten amaç fitilleri koruyup yumuşak tutmak.

enjanka

New member

[quote author=Bkny link=topic=1147.msg38334#msg38334 date=1337936477]
Su sprey arabanın kapı sesini çözecekse ben bundan 5 tane alıp komple arabanın her yerine sıkarım :D :D :D
[/quote]

Valla aynı şeyi düşünmedim değil. Şimdilik bir tane alıp bagaj da dahil olmak üzere tüm fitillere, eğer işe yararsa bir kaçtane daha alıp komple lastiklere sıkarım ;D. Maksat yumuşatmak değil mi :D.

enjanka

New member
Ynt: Ses yalıtımı

[quote author=Bkny link=topic=1147.msg38405#msg38405 date=1337959437]
Ben bu urunu alsam on kolsolun camla birlestigi kose plastiklere siksam birde kaputun oradaki gicirti yapan yere siksam yumusatip sesi kesermi acaba?

---
I am here: http://tapatalk.com/map.php?fqijm1
[/quote]

Valla internette biraz yabancı forumları araştırdım. Zaten kullanım amacı bu tarz işler. Hem plastiklerin rengini soldurmuyormuş hem de yumuşak tutuyormuş. Plastiklerden gelen gıcırtıları kestiği de söyleniyor. Ama tabi denemek lazım. Bu hafta sonu Bursa'dayım ama önümüzdeki hafta alıp denemeyi düşünüyorum.