Ses yalıtımı

J

Josefsalvatini

Guest
SES YALITIM

[quote author=enjanka link=topic=1147.msg1#msg1 date=1335333936]
Açıkçası siz söyleyinceye kadar dikkatimi çekmedi ama benim sorunum yüksek hızlardaki yol sesi. Belirli bir hızdan sonra konuşulanları duymak zorlaşıyor. Benim aracım da 2012 ve bir ayı daha yeni doldu. Forumları epeydir takip ediyorum ama sanırım bu sorundan ya da yol sesinden çok fazla rahatsız olan yok ki bunun üzerinde çok fazla tartışılmamış. Açıkçası kıllanmıyor değilim. Acaba Kia 2011'den sonra, maliyeti düşürmek için izolasyon ve kaliteden biraz ödün vermiş olabilir mi? Bunu denemeden anlamak zor. Servise gitsem bile büyük olasılıkla bu normal diyeceklerdir. Ben de Ataşehir'e yakın bir yerde (Tavukçuyolu) oturuyorum. Eğer isterseniz deneme yapabiliriz zira gerçekten kafamı kurcalayan bir konu bu.
[/quote]
Buluşmaya geleceksen orada test edebiliriz

enjanka

New member
Ynt: SES YALITIM

Aslında gelmeyi çok istiyorum ancak çocuğu sünnet ettirdim ve gözünün içine bakıyoruz. Hala keyfi çok yok. Biraz düzelse çok güzel olur bizim için de ama zamanlama sıkıntılı. Bakalım hafta sonuna kadar durum iyiye giderse gelebiliriz diye düşünüyorum.

ceedorf

New member

Getir Mehmet getir,2 çocukta bende var oynayıp dursunlar beraberce :)

Sam

New member

[quote author=enjanka link=topic=1147.msg34137#msg34137 date=1335333936]
Açıkçası siz söyleyinceye kadar dikkatimi çekmedi ama benim sorunum yüksek hızlardaki yol sesi. Belirli bir hızdan sonra konuşulanları duymak zorlaşıyor. Benim aracım da 2012 ve bir ayı daha yeni doldu. Forumları epeydir takip ediyorum ama sanırım bu sorundan ya da yol sesinden çok fazla rahatsız olan yok ki bunun üzerinde çok fazla tartışılmamış. Açıkçası kıllanmıyor değilim. Acaba Kia 2011'den sonra, maliyeti düşürmek için izolasyon ve kaliteden biraz ödün vermiş olabilir mi? Bunu denemeden anlamak zor. Servise gitsem bile büyük olasılıkla bu normal diyeceklerdir. Ben de Ataşehir'e yakın bir yerde (Tavukçuyolu) oturuyorum. Eğer isterseniz deneme yapabiliriz zira gerçekten kafamı kurcalayan bir konu bu.
[/quote]
valla 2012 pro ceed kullanıcısıyım saat gibi ses yok dencek kadar az ses konusunda çok memnunum şahsen

Likya

New member

Nihayet bugün tekrar servise gittim.

Önce lastikleri kontrol ettik, balans makinasıyla hızla döndürerek farklı devilerde rulman sesi ve tıkırtı kontrolu yapıldı , lastik balansına bakıldı kesinlikle temiz ve rulmanlarda falan problem yok.

Lastik hızla döndürüldüğünde arka tekerlek davlumbazlarına kulağınızı yaklaştırdığınızda tekerleğin dönme esnasında meydana getirdiği rüzgardan etkilenen davlumbazın arka ya bakan kısmının benim rahatsız olduğum sesi ( 200-300 hz civarında - akustikçi olduğum için tahminen bu frekanslarda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. ) çıkardığını duydum.

Sıra geldi başka bir ceed de durumu kontrol etmeye.

Satış bölümündeki 2011 model Test aracı ile kısa bir yol sürüşü yaptık ve aynı sesi duydum.

Şöyleki, genelde sesten rahatsız olanlar lastiğin yola temasından oluşan tırlama , torlama , roooorlama gibi seslerden yakınıyorlar. Bu seslerden ben rahatsız olmuyorum çünkü yere sürtünen dişli bir lastik ve yola temastan kaynaklanan bu ses en üst sınıf BMW de ve Mrcedeste bile var. Almanya da iş seyahatlerimde çok kullandım, kaymak asfaltta onlarda çok iyi ama pütürlü yolda tırlama sesi var,her neyse konumuza döneyim,

Uğultu sesinin kaynağı aslında lastikteki diş sayısının ( 80 adet ) 30 kmdeki dönme adedi (yaklaşık 3.5-4 ile çarpımından çıkan ses dalgas- yani 300 Hz ler ccivarı. Bu ses de arka tekerlek davlumbazını titreştiriyor ve benim rahatsız olduğum bass sesli uğultu yaratıyor ( Kafaya takarsanız duyacağınız bir ses öyle aman aman yüksek değil aslında )

Neyse işin nedenini öğrendim ve rahatladım , bu şekilde kullanacağım seve seve ,çünkü araçtan çok memnunum her bakımdan.

Ses takıntısına ileve olarak sizlee küçük bir şey daha sorayım.

Araç rölantideyken belli bir dizel sesi ve tıkırtısı var tabiiki bu normal,ancak klimayı açtığınzda devir saati değişmese bile aracın sesi ve dizel tıkırtısı biraz artıp kalınlaşıyor ,sizde de bariz bir fark varmı. (bu aslında tüm araçlarda klimayı açtığınızda motora Manyetik Coupling ( Piyasa adı Kaplin .) üzerinden yüklendiği için biraz ses değişirde bizim araçlarda biraz daha belirgin gibi geliyor bana , belkide ilk defa dizel kullandığım içindir.

Araç kontrol ve mukayese daveti için teşekkürler, sorun şimdilik çözüldü, inşallah başka bir zaman , ceed club üyeleriyle yapılacak genel toplantılarda veya münferit oluşabilecek sorularımız paylaşmakiçin yüz yüze de tanışma imkanı buluruz.

Teşekkürler

Likya

enjanka

New member

[quote author=Sam link=topic=1147.msg34246#msg34246 date=1335372378]
valla 2012 pro ceed kullanıcısıyım saat gibi ses yok dencek kadar az ses konusunda çok memnunum şahsen
[/quote]

Şimdilik trim sesi falan yok zaten daha yeni sayılır ki olsa da trim seslerine çok fazla aldırış etmem-edemem artık. Ama benim esas sorunum yol sesi ki en son kullandığım accent era bile daha sessizdi, en azından 120 km civarı hızlarda içeride normal şekilde konuşarak sesini duyura-biliyordun. Bu araçta hadi konuşmayı geçtim, aynı uğultu ve ses ile 1 saat gitseniz kesinlikle başınız ağrır. Buradan anladığım kadarıyla benim araçta bir sıkıntı var gibi gözüküyor.

Demek ki buluşmaya gelmek gerek ama sorun benim çocuk. Zira daha 10 aylık ve sünnet yarası henüz iyileşmedi. Ağlamaya başladığında susturmak çok sıkıntılı oluyor. Bakalım hafta sonuna kadar toparlarsak inşallah geleceğim.

Şimdi ben bu sorunla servise gitsem derdimi anlatabilir miyim? Orası da meçhul.

gejder

New member
Re: SES YALITIM

Dun komple sesizalasyonu yaptrdim arabaya ziebartta çıtı cikmiyor garibimin :D

Sent from my HTC Sensation XL with Beats Audio X315e using Tapatalk

BerkayKRC

Moderator
Ynt: Re: SES YALITIM

[quote author=gejder link=topic=1147.msg34321#msg34321 date=1335429151]
Dun komple sesizalasyonu yaptrdim arabaya ziebartta çıtı cikmiyor garibimin :D

[/quote]
işlem detayları ne kadar sürdü ne kadara mal oldu? öncesi sonrası şeklinde biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz?

c@n

Super Moderator

Berkay istersen fiyat alırım sana.... Benim arkadaşın abisi Ziebart ta çalışıyor... :) :)

BerkayKRC

Moderator

[quote author=c@n link=topic=1147.msg34327#msg34327 date=1335429415]
Berkay istersen fiyat alırım sana.... Benim arkadaşın abisi Ziebart ta çalışıyor... :) :)
[/quote]
mütüş :) hep diyorum zaten bu arkadaşlar ve abileri tanıdıkları olmasa hep kazık yiyeceğiz diye :) ben arabanın içi yaptımda altını özelliklede çamurluklarıda kaplatmak istiyorum :)

c@n

Super Moderator

Okey, öğleden sonra haber veririm.... ;)

enjanka

New member

Can Bey mümkünse benim için de bir fiyat alsanız zira kafayı bu konuya ciddi biçimde taktım.

gejder

New member
Re: SES YALITIM

Arabayi lifte aliyolar davlumbazlar sokuluyor puskurtme yontemi ile 2 kat izolasyon yapiolar onceki araclarimdada uygulatmiatim gayet iyidi ayni zamanda kurudugunda katilastigi icin extra dan koruma gibi oluyor uygulama bittikten sonra kurumasi icin bekleniyor sabahtan birakirsaniz arabayi oglende arac cikar nakit 450 tl(indirimli fiyat) uskudar zeynep kamil de ziebart dicle hanim la bnim adimi vererek irtibata gecebilirsiniz sorunsuz surusler...

BerkayKRC

Moderator
Ynt: Re: SES YALITIM

[quote author=gejder link=topic=1147.msg34338#msg34338 date=1335431437]
Arabayi lifte aliyolar davlumbazlar sokuluyor puskurtme yontemi ile 2 kat izolasyon yapiolar onceki araclarimdada uygulatmiatim gayet iyidi ayni zamanda kurudugunda katilastigi icin extra dan koruma gibi oluyor uygulama bittikten sonra kurumasi icin bekleniyor sabahtan birakirsaniz arabayi oglende arac cikar nakit 450 tl(indirimli fiyat) uskudar zeynep kamil de ziebart dicle hanim la bnim adimi vererek irtibata gecebilirsiniz sorunsuz surusler...

[/quote]
kredi kartına taksit yapıyolarsa tadından yenmez :D

gejder

New member
Re: Ynt: Re: SES YALITIM

[quote author=Bkny link=topic=1147.msg1#msg1 date=1335432061]
kredi kartına taksit yapıyolarsa tadından yenmez :D
[/quote]
Kredi kartinda fiyat degisir bide + kdv gelir habernz olsun

metin