Otomobil Rengi Karakter Temsilcisi

Srhn

New member
Otomobil Rengi Karakterin Temsilcisi

“İlişkini Kurtar” kitabının yazarı Psikolog-Nefes terapisti Işıl Evrim Akgün, otomobil rengi seçiminizin kişiliğinizi nasıl yansıttığını anlattı…

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi büyüktür, hem kişinin içinde bulunduğu ruh halini yansıtırlar hem de onu etkileyerek farklı hisler uyandırırlar. Bazı renkler kişiyi sakinleştirip huzurlu hissettirirken bazıları heyecanlandırır ya da özgüveni arttırır. Otomobil firmaları da renklerin psikolojik etkilerinden sıkça faydalanarak buna uygun pazarlama metotları geliştirirler. İşte araba rengi seçiminizin psikolojik karşılığı…
Beyaz: Sembolik olarak beyaz renk; soğukkanlılığı ve istikrarı temsil eder. Düşünce gücünü arttırdığı için trafikte dikkatli olunmasını ve her an tetikte olunmasını sağlar. Beyaz otomobil, temizliği seven ve uzlaşmacı kişilerin sıkça seçtiği otomobiller arasındadır. Bu kişilerle trafikte karşılaştığınızda sakin bir şekilde otomobil kullanmalarından da anlayacağınız üzere yapıcı kişiliklerdir.
Siyah: Sembolik olarak siyah matemi ve gizemi temsil eder. Siyah otomobil seçen kişiler genellikle özgüveni yüksek, azimli ve hırslı kişilerdir. Siyah otomobili seçenler fazla hırslı oldukları için trafikte sıklıkla sollamalar yapabilir ya da kural ihlalinde bulunabilirler ve biraz intacı olduklarından onlarla uzlaşmakta zorluk çekebilirsiniz.
Kırmızı: Sembolik olarak kırmızı hareketliliği, dinamizmi ve kararlılığı temsil eder. Kırmızı otomobil kullanan kişiler çoğunlukla genç yaş grubu olduğu gibi hız yapmayı ve trafikte yarış yapmayı seven yapıdadırlar. Kırmızı renk kendini yakından çok fark ettirse de uzak mesafede en az belirgin olan renklerdendir. İlk anda fark edici özelliği olan kırmızı, uzun sürede insanları rahatsız edip gerginleştirmeye başladığından daha az tercih edilmesi önerilir.
Lacivert: Sembolik olarak lacivert, otoriteyi temsil eder. Lacivert otomobiller çoğunlukla orta yaşın üzerindeki insanların seçimi olduğu gibi mevki ve ağırbaşlılığı da yansıtır. Tıpkı beyaz renk de olduğu gibi düşünce gücünü arttırdığı için lacivert araba kullananların trafikte kurallara sıkı bağlılık gösterdiği ve ciddiyet sahibi olduğu söylenebilir.
Gri: Sembolik olarak gri, dengeyi temsil eder. Gri otomobil kullananlar genelde sakin, durağan ve serinkanlı kişilerdir. Trafikte gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Düşük hızda otomobil kullanan bu kişiler, çoğunlukla da sağ bir şeritte yolculuk yaparlar. Bu kişiler çoğunlukla da karamsarlığa yatkındırlar.

Sizin renginiz hangisi :D

Kaynak : Otohaber

deadgarden

New member
kesinlikle Beyazzzzzzzzzzz. güzel yazı kanka :D

Berkan

New member
külliyen yalan :D

aracım gri ben tercih etmedim ama güzel fiyata bırakılınca aldm .

normalde sakinim ama trafikte deliriyorm. karamsarlığım hiç yoktur sağ seritte gitmem yavas kullanma kısmını atlıyorm :D

deadgarden

New member
külliyen yalan :D
aracım gri ben tercih etmedim güzel fiyata bırakılınca aldm .

normalde sakinim ama trafikte deliriyorm. karamsarlığım hiç yoktur sağ seritte gitmem yavas kullanma kısmını atlıyorm :D

sonucda senin rengin siyah ozaman. aracını sıfır almak isteseydin hangi renk alırdın onunla alakalı.

Srhn

New member
Berkan kaplatalım senin arabayı :D

43YD620

New member
ben araç alırken beyaz almak istedim fakat siyah almak zorunda kaldım ne olacak şimdi :p

Berkan

New member
mavi/lacivert ve kahverengi ikiside kısmet olmadı düz klasik renkleri sevemedim birtürlü.ama nekadar istemesemde dibimde bitti :) gerçci sonradan sevmeye basladımda kir göstermyor gri

mesela xenonu ledi anlarımda bu rengi niye getirmezler anlamış değilim harika bence biraz cilayla enfes parıl parılda parlar

Srhn

New member
Kesinlikle renk harika yaa tekrar sıfır araç alırsam eğer böyle bi renk alırım kesin :D

deadgarden

New member
mavi/lacivert ve kahverengi ikiside kısmet olmadı düz klasik renkleri sevemedim birtürlü.ama nekadar istemesemde dibimde bitti :) sonradan sevmeye basladımda kir göstermyor gri

mesela xenonu ledi anlarımda bu rengi niye getirmezler anlamış değilim harika bence biraz cilayla enfes parıl parılda parlar

bu bmw lerde yeni çıkan scuba blue mıdır nedir ona benziyor bende çok seviyorum bu rengi. ilk aracım parlament mavisiydi cilaladıkdan sonra yanıyordu ateş ediyordu resmen :)

Berkan

New member
sana gelsin ozaman daha carpıcı :) @Srhn

bu bmw lerde yeni çıkan scuba blue mıdır nedir ona benziyor bende çok seviyorum bu rengi. ilk aracım parlament mavisiydi cilaladıkdan sonra yanıyordu ateş ediyordu resmen :)
estoril blue var m paketlerde olan acık metalik< kiadakine benzeyen>

lemans blue var lacivertimsi estrorilden koyu olan

interlagos var lemansdanda koyu

carbon black özel renklerden siyah ama ısık acısı ve günese gore felaket koyu lacivert durur resimlendirebilirim istersen :D

deadgarden

New member

İlk arabam. rengine bayılıyordum güneşde yaldır yaldırdı parlament mavisi.. ama tozu çamuru çok kötü gösteriyor.

ErbekOtomotiv

New member
Vallahi aracı cok lakabım olan otoban faresi gibi kullanmasam gecicem, dizele yakıt yetiştiremiyorum benzinliyi hic düşünemiyorum ?

akrepkral86

New member
Benim beyaz tercihim zaten aracı alırken özellikle beyaz olmasını istedim bunun için birkaç bayi araştırdım sonunda Kartal tek-kar kia'dan aldım ama bu lacivert renk olsaydı kesin tercih ederdim bu renk yakıyor resmen ya:cool:

Serkan OĞUZ

New member
Yeni kasa mavi Ceed güzel renk ama yinede tercih etmem herhalde:) Beyaz istedim beyaz aldım memnunum. Önümüzdeki dönemde durum müsade ederse plastidip yaptırmayı düşünüyorum.O zaman 3 renk bir kaplama niyetine girdim:)

goofyrider

Yasaklı Üye
pek gerçeği yansıtmayan tespit bence, pro_cee'd'im siyah, sti'ım tabiki ralli mavisi ;)