OTOMATİK ŞANZIMANDA SORUN MU BAŞLADI?

assos

New member
Arkadaşlar herkese iyi akşamlar!BP'den aldığım yakıt sonrası araçta önce ağırlıkla yokuş aşağı inişlerde 70-90 km hız civarı ve düşük devirle kullanımda sallantı ve titreme problemi başladı.Ersuyurtta olayın yakıttan kaynaklanmadığı,gaz-sürat dengesinin sürücü tarafından ayarlanamaması ile ilgili olduğu söylendi,ancak araçta enjeksiyon şakırdaması problemi olduğu gerekçesiyle(ki ben duymamıştım)yazılım yüklemesi yapıldı.Fakat bu kez de uzun yolda daha önce hiç yaşamadığım şekilde, yokuş çıkarken ve ağırlıklı 60-90 km arası hızlarda 4.vitesten 3.vitese geçişlerde aşırı sarsıntı(tak diye sert bir vuruş ve eşlik eden sallantı)başladı.Yokuş çikarken hızım düştüğünde gaza dokunmaya korkar oldum.
Benzer bir durumla karşılaşan oldu mu?Olay otomatik şanzımana alışkın olmamaktan mı kaynaklanıyor?
Not:Araç 2011 Nisan çıkışlı ve 18.000 km'de.Daha önce vites geçişleri bu kadar sarsıntılı değildi.

J

Josefsalvatini

Guest

Slm sorununuz Egr valfinin düşük devirlerde tam kapanmamasi sorunu servisten Mehmet beye Yusuf Bektas in aracindada aynı sorun varmış Çelik motordan yazı geldi ona gore benim aracımıda incelermisiniz deyin

Gerçi çözümü ben Servıs harici kendim çözdüm :)

c@n

Super Moderator
Re: OTOMATİK ŞANZIMANDA SORUN MU BAŞLADI?

Bence bir sanziman yagina baktirtin.... Eksik vuruntu problemi yaptirtabilir.... Birde baska servis deneyin derim...... Her zaman ikinci gorus iyidir....
Kullanci dan kaynaklanma olayini ben anlamadim bu arada, ne demek yahu...??
Servisler zaten herseye kullanici hatasi demiyorlarmi kil oluyorum.....

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

J

Josefsalvatini

Guest

Can bende bakmıştım yağa sorun o degil biliyorsun çözümü :)

c@n

Super Moderator

Abi ikinci soyledigi soruna istinaden dedim ben.....:)

J

Josefsalvatini

Guest

Benim de 3-4 de geciste vuruntu ve ses var ama dip gazda sorun sag ayakla çözülüyor ama tekleme ve sallanti egr valfinden net söylüyorum 1 hafta önce çözdüm çünkü :):)

assos

New member
Ynt: OTOMATİK ŞANZIMANDA SORUN MU BAŞLADI?

Yusuf Bey,Can Bey aranızdaki diyalogdan, sorunun EGR Valfinin düşük devirlerde tam kapanmaması sorunu olduğunu mu anlamalıyım :) Olay sadece yokuş çıkarken,ve benim anladığım 4.-3.vites arasındaki geçişlerde ve zaman zaman oluyor!

J

Josefsalvatini

Guest

2-3 hafta sonra düşük vuteslerdede olacak :) tecrübeye sabit özelden çözümü yolluyorum

J

Josefsalvatini

Guest

Siz servise gittiğinizde sorunun egr valfinin düşük devirlerde gam kapanmamasi sonucu olduğunu belirttin temizlenmesini sağlayın sorun çözülür

c@n

Super Moderator

Tamadir sorun cozuldu...:):)

assos

New member

İlginize teşekkürler!Sonucu burda paylaşırım :)

aLi

Yönetim Ekibi

Onur ayni sorun bende de vardı, arada sırada hala var. BP den aliyordum degistirdim yakıtı shell yada opetten aliyorum nispeten o titreme problemi kesildi.Ama sesli calisma olayi devam ediyor.Müsait zamanda baska bir servise gidip tekrar gosterecegim.

Tsunami Dream

New member

Bu vuruntu problemini sık sık duymaya başladım ben. Belki konuyla alakası olmayabilir ama bazı araçlarda motor şaklaması gibi bir tabir ile tarif edilen bir sesin olduğunu okumuştum önceden. daha sonra konuyu takip ettiğimde motorun bazen sesli çalıştığını bazen ise sessiz çalıştığını yazan arkadaşlara rastladım. kimisi yazılımla düzeltildi diyordu kimisi yazılımla düzelmedi diyordu. Sonra bende aracıma dikkat ettim ama anlayamadım bende de problem var mı diye? Acaba bu konu hakkın bilgisi olan var mıdır? Bir bilinmezlik var gibi sanki :)

assos

New member

Benim anladığım üç tip sorun var araçlarda,üçü de aracı dinlemezseniz rahatsız etmiyor :)
1)Çoğunlukla rastlanan ve şakırdama denilen bazı arkadaşların yaşadığı.Serviste teste çıktığımız arkadaş, rölantide gaz vererek sesi dinlettiğinde(ilk kez dikkatlice kulak verdim)böyle gar gar gar diye tarif edebileceğim bir ses.Düşük devirlerde 1800-2000 devir civarı duyabileceğimizi okumuştum.Ben daha önce fark etmemiştim mesela servise başka bir nedenle gittim orada bunu fark ettim.Beni hiç rahatsız etmemişti,yazılım yüklemesi ile kesildi gibi.
2)Yokuş aşağı ya da düz yolda giderken ve çoğunlukla gaza çok az bastığınızda hatta ayak gazda değilken 70-90 km civarı aniden sallanma ve titreme araçta.bu sanırım Ali'nin başka bir linkte anlattığı ve yakıtla ilgili olabileceğini düşündüğü,Yusuf Beyin ise EGR valfinden kaynaklandığını söylediği sorun.Servise göre bu gaz-sürat dengesinin sürücü tarafından ayarlanamamasından kaynaklanırmış.
3)Rampa çıkarken örneğin trafik nedeniyle hız kestiğinizde(mesela 90 kmden 60 kmye)ve tekrar gaza asıldığınızda sarsıntılı ve tak diye bir sesle gerçekleşen vites geçişi.Bu da 4.vitesten 3'e ve tekrar 4'e geçişlerde yaşanıyor.Eğer önünüz açıksa ve normal hızlanıyosanız mesela 0-100 km arası yaşanmıyor,ancak çıkış esnasında hızınızı azaltmanız gerekirse tekrar gaza asıldığınızda oluyor ve gerçekten çok rahatsız edici.

Ben kendi adıma 1 ve 2 nolu sorunlara aldırmayabilirim ama 3 numarada anlattığım sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

J

Josefsalvatini

Guest

1 numara daki sakirdama çözülemiyor artık Servıs yazılım yüklemiyor çünkü bir müddet sonra yeniden başlıyor
2 numara egr ile olan sorun çözülmeli çünkü git gide artacak hafif gaza dokunduğunuzda geçiyordur muhakkak Ersu ile konuştum sizin sorununuzu bekliyorlar
3 ise korkacak birsey yok at sanzimanlarda olabilecek sorun mil kesmedir eğer o olursa müdahale ederler yolda debriyaj bitmiş gibi kalırsınız ve sıfır sanziman takılır

zerogravity

New member

Dpf olmasa egr yi hemen iptal ederdim. Ceed de 2000km de iptal edip kurtulmustum...

omurkadir

New member

evet bende de motor soğukken eski iş yerimden çıkınca yokuş aşağı oluyordu arada gaza çok az dokunduğumda titriyordu inceden sonra düzeliyordu.
şimdilerde hiç karşılaşmadım.
iptal etsek mi egryi?

aLi

Yönetim Ekibi

Ben bir de bağcilar daki servise bi danisalim diyorum.

omurkadir

New member

[quote author=aLi link=topic=849.msg24716#msg24716 date=1324374988]
Ben bir de bağcilar daki servise bi danisalim diyorum.
[/quote]

ali unuttum bak o işi sormayı dur soracağım birazdan.

c@n

Super Moderator

egr iptali iyidir... çevreyi biraz daha fazla kirletirsiniz, ancak motoruda aşırı kurumdan kurtarırsınız....