Osram Night Breaker UNLIMITED

rayen

Super Moderator
Bugün Osram Night Breaker Unlimited aldım.
Aslında niyetim night breaker plus almaktı. Ancak, satıcı unlimited yeni geldi. Her yeni çıkan eskisinden daha iyi oluyor deyince verdim farkı aldım yeni ürünü. :D
Daha önce night breakerı partner tepee de kullanmıştım. Ömrü uzun değildi. 6 ay kadar gitmişti. Ancak, xenonu söktükten sonra haliyle görüş problemim çıktı. Tekrar sırf muayene probleminden dolayı xenon taktırmak istemedim. Sök tak işi beni yoruyor. Bakalım bu ampüler ne kadar gidecek, eğer 1 yılı yakalarsam bunlarla devam ederim. Yok gitmezse gece araba kullanmayacağım. :D :D :D
Ampülleri aşağıdaki sitenin dükkanına gittim aldım, sağolsunlar takma işini de hallettiler, ortak bir tanıdık olunca işler de kolaylaşıyor.
Xenon takmak istemeyenler için iyi bir alternatif olabilir. Görüntü aşağıda, galaxy ace ile çekildiği için pek iyi değil ama aydınlatma konusunda fikir veriyor.
Osram Night Brekar UNLIMITED H7 %110 Artrml Far Stop & Aydnlatma - Halojen Ampller Aracnz in Herey

Ekli dosyalar

cevatkal

New member
Coo iyi duruyor..

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

c@n

Super Moderator
Hayirli olsun abi.. guzel olmus..:) insallah uzun omurlu olir ampuller...

TeamPASAOGLU

cevatkal

New member
Cok guzel gorunuyor

rayen

Super Moderator
Teşekkürler Bülent.

cevatkal

New member
Farlara xenon degilde bu sekilde uygulama yapmak istiyorum diyelim.peki viraj lambalari ve sis lambalarinada bu kalitede ampuller bulabiliyormuyuz...

rayen

Super Moderator
Bulursun. Sisler yanlış hatırlamıyorsam H3'dü. Herneyse numarayı bulduktan sonra ampulü de bulursun.

akrepkral86

New member
Abi bu ampüllerden bende almak istiyorum fakat şunu öğrenmek istiyorum görüş xenon kadar iyi olmasada xenon'a yakın bir görüş sağlanıyor mu?

akrepkral86

New member
Abi sitede gördüğüm kadarıyla philips'in diamond vision h7 ampulü var bunlarda xenon ayarında ışık veriyormuş ne dersin bir fikrini almak isterim birde virajlar için hangi ampulü almalıyım

enjanka

New member
Abi hayırlı olsun. Gayet güzel görünüyor.
Açıkçası bizim orijinal ampullerin aydınlatmasından pek memnun değilim. Zaten yakında ölecek gibi duruyorlar. Yağmurlu havalarda görüş ne durumda abi? Zira beyaz ışık biraz sıkıntılı diye duymuştum. Bu beyaz ışık veren ampullerle değiştirmekten vazgeçmiştim. Sende herhangi bir problem oldu mu? Ha bir de uzunlara herhangi bir şey yaptın mı?

rayen

Super Moderator
Abi bu ampüllerden bende almak istiyorum fakat şunu öğrenmek istiyorum görüş xenon kadar iyi olmasada xenon'a yakın bir görüş sağlanıyor mu?
Xenon'da görüşün iyi olması için Kelvin değerinin düşük, lümen değerinin yüksek olması gerekiyor. Basit bir anlatımla 4300K, 8000K bir xenondan daha iyi görüş sağlar.
Bu ampullerin avantajı standart halojen ampullere göre daha fazla aydınlatma sağlamasıdır. Tek olumsuz yönü ömürlerinin normal halojen ampullere göre daha kısa olmasıdır. 6 ay gitmesi bile büyük başarı sayılıyor. Örneğin ben daha önce hiç bir aracımda standart ampul değişimi yapmadım, hep sağlam kaldılar. Ama bundan önceki aracım partner tepee idi ve bu aldığım ampulün ilk versiyonu olan sadece night breaker olanını kullandım ve patladığı için 1 yıl içerisinde iki kez değiştirmek zorunda kaldım. İşin ilginç tarafı ikisinde de sol far ampulü patladı. Diğeri 1 yıl olduğunda bile sağlamdı. Aracı sattığımdan ömrünü takip etmek mümkün olmadı.
Ceed'i sıfır aldığımda bayide xenon taktırmıştım ve standart ampullerinin görüntüsü hakkında hiç bir bilgim yoktu. Ancak xenonları sökünce ampullerin aydınlatmasının ne kadar dandik olduğunun farkına vardım. Tabi net görüş konusunda yaşında etkisi var. Sonuçta ben memnun olmadığım ve tekrar xenona dönmek istemediğim için daha doğrusu araca uygun 4300K xenon bulamadığım için tekrar bu ampulleri denemeye karar verdim. Eğer ömrü kısa olursa tekrar xenona döneceğim.
Ömrü uzun olsun diye taktik olarak artık gündüz farları açmayacağım park + sislerle idare edeceğim. :D
Tabi bu aydınlatma konusu uzun uzun konuşulacak bir konu. Sana önerim aşağıdaki siteyi iyice bir incelemen.
Halojen - Gece Uçuşu

rayen

Super Moderator
Abi hayırlı olsun. Gayet güzel görünüyor.
Açıkçası bizim orijinal ampullerin aydınlatmasından pek memnun değilim. Zaten yakında ölecek gibi duruyorlar. Yağmurlu havalarda görüş ne durumda abi? Zira beyaz ışık biraz sıkıntılı diye duymuştum. Bu beyaz ışık veren ampullerle değiştirmekten vazgeçmiştim. Sende herhangi bir problem oldu mu? Ha bir de uzunlara herhangi bir şey yaptın mı?
Daha önceki kullanım deneyimime göre yağmurda herhangi bir sorun olmuyor. Zaten buradaki mantık daha fazla beyaz ışık değil, daha fazla aydınlatma. Her ne kadar ampulün özellikleri arasında %20 daha fazla beyazlık dense de o beyazlık bariz belli olmuyor. Bu ampulü görüntü olsun diye takılan beyaz ışık veren ampullerle karıştırmayın. Uzunlarla herhangi bir renk uyumsuzluğu oluşmadığı için (Xenon takılı araçlarda bariz renk uyumsuzluğu oluyor) uzunlara herhangi bir şey yapmadım. Yapmaya niyetim yok, çünkü uzunları çok fazla kullanmam söz konusu değil. Bence uzunlar yeterli aydınlatmayı zaten yapıyor. Ama ortalık gündüz gibi olsun istiyorsan taktırabilirsin.

rayen

Super Moderator
Abi sitede gördüğüm kadarıyla philips'in diamond vision h7 ampulü var bunlarda xenon ayarında ışık veriyormuş ne dersin bir fikrini almak isterim birde virajlar için hangi ampulü almalıyım
Philips hakkında bir bilgim yok, görmüşlüğüm de yok. Ama philipsinde mantığı aynı daha fazla aydınlatma. Viraj için hangi ampulü alırsın bilemiyorum. Çünkü bendeki eski kasa, öyle bir güzelliğe sahip değilim. :D
Ama kitapçık da yazıyor olması gerekiyor. Ampul nosunu bulduktan sonra gerisi kolay.

akrepkral86

New member
Rasim abi ben şu anda kısa,uzun ve viraj lambalarına taktırmayı düşünüyorum sislere düşünmüyorum zaten gereklide değil benim bu far konusunda pek bilgim yok kısalar,uzunlar ve viraj için hangi tür ampülleri seçmeliyim ayrıca bunun montajını kendim nasıl yapabilirim.

rayen

Super Moderator
Uzunlar= H1
Kısalar= H7
Viraj aydınlatma= Ampul nosu hakkında bilgim yok.
Montaja gelince yeni kasalarda far kapaklarının arkasındaki durum nedir? tam hatırlamıyorum.
Eski kasada sol farın arkasında akü, sağ farın arkasında sigorta kutusu var. Dolayısıyla el girmiyor. Zorlanırsa yapılabilir ama uygun olanı aküyü ve sigorta kutusunu sökerek geniş alan yaratmak. Ya da farları sökmek. Farları sökmek birinci yöntemden daha riskli tırnaklar kırılabilir. Ampulleri takarken ampul camının tutulmaması gerekiyor çünkü elimizdeki yağ ampule geçiyor ve ampul ısınınca bu yağ yüzünden ampul patlıyor. Benim el becerim var yaparım diyorsan dene ama kendine güvenemiyorsan bir elektrikciye taktır. Tabi ampulleri internetten alırsan bu dediklerim geçerli. Herhangi bir dükkandan alırsan takarsanız alırım şartını koş, o zaman ampulleri satmak için takıyorlar. :D

akrepkral86

New member
Abi sen yeni aldığın ampullerden memnunmusun osram night breaker unlimited serisini tavsiye edermisin birde elektrikçi bu ampulleri kaça takar astarı yüzünden pahalı olmasın

rayen

Super Moderator
Ben aydınlatmasından memnunum. Ömrü konusunda da inşallah memnun kalırım. Zaten ampullere bişey olursa bu başlıktan paylaşırım.
Elektrikci konusuna gelince konuşmakla ağız eskimez. :D Yaptıracağın işi söylersin, fiyat alırsın iki, üç yer dolaşınca ortalama fiyat zaten çıkar. İşine gelirse, gözünün tuttuğu birisine taktırırsın. Bizim burda xenonun montajını bile 30 tl'ye yapıyorlar. Serviste 60 Tl. Buradan kıyas yaparsan en fazla 10-15 Tl uygundur.
Forumdan arkadaşların tanıdığı bir elektrikci olursa da çok iyi olur, bu mesajı okuyanlar belki öneride bulunurlar.

rayen

Super Moderator
ProCee'd eve gelince üşenmedim gittim foto çektim. :D
Ve makina 600D idi. (Bülent'e :D)
Sağ taraf Osram Night Breaker Unlimited, sol taraf Cenmax 6000K xenon

Aydınlatma
Sol taraf Osram Night Breaker Unlimited, sağ taraf Cenmax 6000K xenon

Umarım aydınlatıcı olmuştur. Osramın xenonla uzaktan yakından ilgisi yoktur ve verdiği ışık sarıdır.