ön ve arka lastiklerin farkli ebatlarda olmasinin + lari ve - leri

descartes

New member
2010 model 55 binde proceed aracım var. Araçta şuan 225/45/17 ebatlarında lastikler takılı. Biliyorsunuz ki bu ebattaki lastikler bizim orjinal fabrika çıkışlı lastiklerden hem daha kalın hem de çap olarak daha büyük lastikler. Lastiklerin 225 mm kalınlıgında olması sebebiyetiyle araçın yol tutuşu artıyor tabi ancak aynı sebebten,lastiklerin kalın olmasından dolayı araçın hızının ve çekişinin azaldığını düşünüyorum. Kısacası ön lastiklerimi bi sebebten dolayı değiştireceğim ve önlere 215/45/17 ebatlarında lastik takmayı düşünüyorum yani arka lastik kalınlıgı 225 mm olacak ön lastik kalınlığı 215 mm olacak. bu işlemin bana eksi yönleri ne olabilir acaba işte bu konuda sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Hızı ve arabanın çekiş gücünü nasıl etkiler? , fren ve yakıta etkisi ne olur? yol tutuşunda ne kadarlık bi düşme olur.? bu yumurtalardan hangisi daha büyük, babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi.

He bir de 215/45/17 lastik acaba bnm jantlarıma olur mu? şu an jantımda 225/45/17 lastik var.

Bir de daha önceden scirocco larda arkaların 225/45/17 önlerinde 215/45/17 oldugunu duymuştum.

-Bu işlem sonucunda benim düşüncelerim de şu yönde

-Araç önden çekişli ve 215 mm kalınlıgında lastik takıcaz. Bu yüzden çekiş gücü ve hız artıcaktır gibi geliyor bana ve aynı zamanda bu 215 mm kalınlıgındaki lastiği diğer 225 mm kalınlıgındaki lastiğe göre daha kolay döndürebileceği için araba yakıt konusunda da çok az bir tasarruf yapacakmış gibi geliyor bana tabi tam emin değilim. Sizin görüşlerinizi bekliyorum
-bu işlem sonrası tamam yakıt,hız,çekiş konularında fayda sağladık diyelim. Peki fren ve yol tutuşunda ciddi bir şekilde olumsuz bir durum oluşur mu bilemiyorum.

dipnot:Şu yazıyı yazarken 3 kere elektrik gitti geldi baştan başlamak zorunda kaldım.

c@n

Super Moderator
17 jantlar icin orjinal fabrika verisi 225/45/17 yani kullandiginiz ebat dogru... bahsetmis oldugunuz bu d3gisiklikle aracin tum dengelerini bozarsiniz, fren mesafesi, yol tutus vs vs vs... bence yapilmamasi gereken bir degisim...

TeamPASAOGLU

SANDIKCI BÜLENT

New member
Lastik ebatlarinizin 215 veya 225 olmasi pek birşey değiştirmez çünkü bu sizin yere basma alaninizi belirler.45 jant ile lastik arasindaki mesafeyi 17 ise kullandiğiniz janti belirler. Buna göre;
eğer ön tekerlerinizi 215 yaparsaniz lastikleriniz 21,5 cm lik bir alanda yere basar,225 yaparsaniz 22,5 cm lik alanda yere basarsiniz. Eğer lastiklerinizin basincini doğru ayarlamazsaniz yol tutuşunuz, fren mesafeniz,ön takiminiz hepsi erkilenir.fabrikasyon değerler aracin statik ve dinamik testleri sonucunda belirlenmiş değerlerdir.bu değerlerde fazla oynamamaniz genel olarak tavsiye edilir. Ancak burasi türkiye herşey yapiliyor.biliyorsunuz....

optimus_prime

New member
215/45r17 ebatindaki lastigin capi 225/45r17 ebatindaki lastikten 4mm daha kucuktur. Bu sebeple 215 takarsaniz aracin onu 8mm alcalir, gercek hiziniz ile gostergede okudugunuz hiz farklilik gosterebilir (hizin on tekerlerden okundugu durumda), yol tutus ve fren bu degisimden negatif yonde etkilenir. On takimlara da ekstra yuk binecegini dusunuyorum.
Netice olarak hic ama hic tavsiye etmem.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

SANDIKCI BÜLENT

New member
Cevap: Re: ön ve arka lastiklerin farkli ebatlarda olmasinin + lari ve - leri

Lastik üzerinde yazan rakamlar ne anlama geliyor? Binek lastiklerinde ebat markalaması lastiğimizin temel ölçülerini yaklaşık olarak belirtmektedir. Örneğin 175/70r13 ebadındaki bir lastiği ele alırsak buradaki 175 sayısı lastiğimizin kesit genişliğinin 175 mm. olduğunu belirtir. Ardından gelen 70 ise lastiğimizin kesit yüksekliğinin az önce belirttiğimiz kesit genişliğine % olarak oranını gösterir. Bir başka deyişle bu lastiğimizin kesit yüksekliği mesafesi 175 mm’nin %70’ine eşittir.R harfi lastiğin radyal gövde yapısına sahip olduğunu gösterirken, 13 ise lastiğin takılabileceği jantin inch olarak çapını ya da başka bir deyişle inch olarak lastiğin iç çapını verir

KAYNAK: LASTİK.COM.TR