Manuel kullananlar...Bir soru...

gorkemsin

New member
Cevap: Re: Manuel kullananlar...Bir soru...

Bu gıbı sorunlar genelde vıtes konum sensorunden cıkar. servıse bı basvur buyuk bı ıhtımal konum sensoru arızalı
Ömer Bey, o zaman herkesin konum sensoru arızalı. hemen hemen bütün millet 70-80 km arası 6. vites uyarısını alıyor. siz bu durum normal değil mi diyorsunuz?

akenatons

New member
Arkadaşlar buna çok takmamak lazım. Ben şimdiki otomatik vites ceed'den önce cool düz vites kullanıyordum. Tasarruflu sürüş istiyorsanız yol bilgiayarının vites değiştir uyarısını dikkate alabilirsiniz.

Belki forumun taşınması esnasında silinmiş olabilir ama ben 90 km de 6. viteste Eskişehir - İstanbul arasını 100 km de 3,4 lt yakıt ortalamasıyla gelmiştim. Netice itibariyle dizel araçlar yüksek torku düşük devirlerde üretebilme yeteneğine sahip olan motorlardır.

Ben tasarruflu kullanmak istediğimde 2000 d/d yi görür görmez vites değiştirirdim. "Devirli kullan" lafı aslında daha çok benzinli motorlar için söylenen bir söz çünkü onlarda devir - tork eğrisi dizel motorlardaki gibi işlemiyor.

Dizellerde motor torkuyla, krank milinin açısal hızı yani devir sayısı ters orantılıdır. Birkaç sıra dışı motoru saymazsanız dizellerde devir azaldıkça tork artar.