Manuel kullananlar...Bir soru...

gorkemsin

New member
Arkadaşlar benim araç 70 km hızda giderken 6. vites uyarısı geliyor. Buna göre davranmıyorum ama sizdede öylemi. Bana çok devirsiz geliyor o hızda vites yükseltmek. Ben sakin kullanımda düz yolda 90 km hıza ulaşınca 5. vitese alan,110 dan sonra 6. vitesi kullanan biriyim. Buda ortalama 2000 devirde vites değiştirmeye denk geliyor. Bir dizel aracı ekonomik kullanmak için hangi devirlerde kullanmak gerekir sizce. Ben yen bir dizel araç kullanıcısıyım, bu konuda acamiyim biraz. Sizce ben aracı devirlimi kullanıyorum?

bilgin

New member
Ben otomatik kullanıcısıyım ama anlıyorum ne demek istediğini bundan önceki aracım hyundai de öyleydi aracın dediği uyarılara göre vites değişirsen yakın tüketimin ciddi oranda düşer evet alışık olduğumuzun altında hızlarda vites değişimi istiyor araba.Bu arada benim otomatikte gaza yüklenmezsem 70-80 lerde 6. vitese atıyor.Normal.

berkural34

New member
Ben manuel kullaniyorum , ama 70 de 6. vites uyarisi cikmaz yani suana kadar hic rastlamadim ben ( 33 bin kmdir kullaniyorum )
vites degistirme olayini ise duruma bagli ( yokus , klima , trafik ) degisiyor ama eger yakit ekonomisi icinse maksimum 2000 -2300 devirlerde degistirin. Daha altinda degistirince motor cok dusuk devirde kaliyor , hizlanmak icin biraz daha basmak zorunda kaliyorsunuz hem yakit artiyor hem de motorun sagligi acisindan onermiyorlar.

huss25

New member
Yeni ceedde 70te olmasa bile tam hatırlamıyorum 80de 6. vites istiyo 6 vites ve 128 beygir olayından kaynaklı birşey olabilir banada çok devirsiz geliyo 2 bine yakın değiştiriyorum araç boğulmuyo düşük devirde değişebilirsiniz ama o göstergelerdeki kadar değil bence.

gorkemsin

New member
Ben manuel kullaniyorum , ama 70 de 6. vites uyarisi cikmaz yani suana kadar hic rastlamadim ben ( 33 bin kmdir kullaniyorum )
vites degistirme olayini ise duruma bagli ( yokus , klima , trafik ) degisiyor ama eger yakit ekonomisi icinse maksimum 2000 -2300 devirlerde degistirin. Daha altinda degistirince motor cok dusuk devirde kaliyor , hizlanmak icin biraz daha basmak zorunda kaliyorsunuz hem yakit artiyor hem de motorun sagligi acisindan onermiyorlar.

valla 70 olmasada tam 80 olmadan 6. vites uyrısı geliyor. Belki yenii ceedde böyle. 1500-1600 devirde vites değiştirmek banada garip geliyor. Ama araba bana bunu yap diyor. sana katılıyorum, 2000 devir ve az üstü banada en ideal gibi duruyor ama yanılıyormuyum emin olamadım

berkural34

New member
Dogrudur benim arabam eski kasa 2012 model ve 115lik euro 4 motor. Sizinkilerde o sekildedir haklisiniz. Tork ayni gerci , sanzumanda ve oranlarda fark var mi bilmiyorum .

ceed61

New member
Ekranda çıkan rakamlara pek dikkat etmiyorum 2000 devir üstünde vites değiştiriyorum. Araçta çok fazla titreme boğulma olmaması bu konuda beni sürekli yanıltıyo sesini duyamıyorum aracın zamanla alışacağımı düşünüyorum.

Brkcn

New member
70 de 6. Vites cikmaz 5 cikar 90 da ise 6. Vites cikar o sabit bir sistem zaten 2000 devire gelince otomatik cikiyor uyari.

berkan1981

New member
Arkadaslar ben 1500 2000 devir arasinda degisiyorum ve ne bogulma yasadim bugune kadar nede yakit fazla yaktı

gorkemsin

New member
70 de 6. Vites cikmaz 5 cikar 90 da ise 6. Vites cikar o sabit bir sistem zaten 2000 devire gelince otomatik cikiyor uyari.
70 değilde 70-80 arası. Yarın ölçer net yazarım. ama sende ölç arkadaşım 80 ni geçmeden yazıyor diye hatırlıyorum.

bir.mann

New member
Ben de otomatik araç var. 80 civarında 6. vitese attığımda 3 lt civarında yaktığını gördüm. Tabi yol düz olmak kaydıyla. Yokuş çıkmaya başlayınca 5'e alıyorum. Düz yolda 1600-1700 devirde kullanabiliyorsunuz 6. vitesi 80 km hızla..

sbeyazit

New member
Merhabalar,

Bende de aynı şekilde 70-80 Km/h civarlarında 6. vitesi istiyor. Fakat ekranda 6. vites uyarısı verken gaza yüklenirseniz araba devirlendiği sırada ekranda rakam sönüyor. Anladığım kadarıyla sakin kullanımlarda yakıt sarfiyatı sağlanması amacı ile düşük devirlerde sizi vites yükseltmeye yönlendiriyor. Ben tüm kurallara uymama rağmen daha ortalama 6.5 den aşağıya düşebilmiş değilim :)

gorkemsin

New member
en komiği 2 ile zor çıkılan yokuşlarda 3e at diye ikaz veriyor ulan 3e atsam bayılacan tekrar 1e atmak zorunda kalıcaz :D Yapan mühendis bunları hiç düşünmemiş :D

Kahlısınız. :) Artık o değerleri düz yol için düşünmek gerekiyor hep galiba. yokuşun dikliğine göre hep değişir.

gorkemsin

New member
en komiği 2 ile zor çıkılan yokuşlarda 3e at diye ikaz veriyor ulan 3e atsam bayılacan tekrar 1e atmak zorunda kalıcaz :D Yapan mühendis bunları hiç düşünmemiş :D

Haklısınız. :) Artık o değerleri düz yol için düşünmek gerekiyor hep galiba. yokuşun dikliğine göre hep değişir.

gorkemsin

New member
sbeyazit size katılıyorum ...tam olarak dediğiniz gibi olmalı. ancak birmann ında dediği gibi o hızda gidecekseniz vitesi yükseltip 1700 devrede düşssen araba zorlanmadan gidecek ve yakıt sarfiyatı en ekonomik düzeyde olacak galiba.

sbeyazit

New member
sbeyazit size katılıyorum ...tam olarak dediğiniz gibi olmalı. ancak birmann ında dediği gibi o hızda gidecekseniz vitesi yükseltip 1700 devrede düşssen araba zorlanmadan gidecek ve yakıt sarfiyatı en ekonomik düzeyde olacak galiba.
Aslında 1700-2000 devir arası hem yakıt hem de motor sesinin içeriye girişindeki en ideal oran diyebiliriz. Zaten araba 2000 devirdeyken yaklaşık 110 KM/h'a ulaşıyor. Bence şehir içinde gayet makul değerler. Ama ara sıra gazlamak da fena olmuyo. Bastığında araba uzuyorsa gerisi teferruat bence.
Hee bir de 7. vites olan BOŞ vites var. Genelde yokuşlarda aşağıya doğru çekiş mükemmel oluyor :D Yakıtta ve sesde de mükemmel :D

omr_clskn

New member
Bu gıbı sorunlar genelde vıtes konum sensorunden cıkar. servıse bı basvur buyuk bı ıhtımal konum sensoru arızalı

Ardylm

New member
İşin komik yani yokuş yukarı 75 80 gibi 6 istiyor gülmekten alamıyorum bende kendimi :D

gorkemsin

New member
Eminim dedigim hizlarda oluyor tam sende bakip gorebilirsin
aynen dediğim gibi 75 le giderken 6. vites uyarısı geliyor. ancak gaza yüklen sönüyor. düz yolda dene hocam gaza çok yüklenmeden görürsün. benim araçta arıza olmadığını düşünüyorum herkeste durum aynı