Macera devam ediyor ...

amorusso

New member
2008 Yilinda baslayan Ceed macerasi devam ediyor. Dayanamadim gittim 3.cu Ceed'i aldim :)

Marka tutkunlugundan ziyade, bu aracin hala F/P endeksinde benim icin cok yuksek degere sahip olmasi etkili oldu.
Hem dizel otomatik, hem full ozelliklerde Station bir aracin fiyati rakip bir cok markada 60-70 bin lira civaryken ,
CEED'in SW modeliin fiyati 54 bin lira civarinda olmasi bu araci ciddi anlamda cazip kilmaktadir.
Gerci arac bulmak cok problemli oldu, bir cok bayide aradigim konfigurasyon yoktu, ama en sonunda istedigimiz araci bulduk. :)

Maceranin biraz basindan bahsetmek gerekirse :

Yil 2008 ve aylardan hazirandi . Sirasiyla honda city, Opel corsa, Opel asta HB, opel astra sedan, ford focus HB , ford focus sedan, hatta ford transit :), toyota corolla'ya baktim. Hem fiyat bakiminda hem de ic dis tasarim bakiminda hicbiri hosuma gitmemisti. Son karari vermek uzere Besiktas'taki bir opel bayisine gittim, yine bazi suphelerim oldugu icin 1-2 gun sonra gorusmek uzere ayrildim :) Derken yolun karsisinda bir Kia bayisi gordum ( daha sonra orasi ordan tasindi ) . Kapinini onunde bir tane test araci ceed vardi :) Kullanabilirmiyiz dedim, tabi ki dediler,disi tasarimi guzeldi, ici de ayni sekilde. Yildiz'in arka sokaklari ve rampalarina bir girdim, aman Allah'im, keci gibi tirmaniyordu. Daha once Opel corsa 1.3 dizel kullananlar bilir, 2 vitesin zor ciktigi yerlerde ceed 3.cu vitesle cikiyordu. Herneyse geri donduk. Cuma aksami oglenden sonra oldugu icin satis temsilcisi beklemeye luzum gormemis cikmis, arabayi satin almak icin kaparo birakacaktim, oyle bir tebiyesizlik karsisinda, iyi aksamlar dedim ciktim :) ...

( Devam edecek )

Edit : yazim hatalari

ceedorf

New member
Ynt: Macera devam ediyor ...

Kolay ulaşır zor vazgeçersin :)

amorusso

New member

Hikaye uzun, zaman oldukca devamini yazarim :)

c@n

Super Moderator

Resimli kanıt ta isteriz..... :):):)

omurkadir

New member

bu maceraya bi kisa film cekilir ha:)

c@n

Super Moderator
Ben 4 tane fiat bravo almistim, az kaldi beni yakalamana....

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

amorusso

New member

Can, Benimki biraz uzun sureli galiba, 2 yilda bir :) Gerci yeni ceed wagon'un cift kavramalai otomatigine bagli :)

amorusso

New member

2. bolum :)

Ve o 2008 haziran aksaminda uyuyamadim ...internetten bayagi arastirdim yeni ceed'i...
Turkiye'ye daha yeni geldigi icin fazla bilgi yoku, forumlarda falan da gecmiyordu,
daldim yurtdisi forumlarina, oralarada full versiyonunun cazipliginden , golf killer unvaninin
kazandigindan bahsediliyordu ...o gece oyle gecti...

Ertesi gun gittim Honda'ya..City'ye ancak pazaramiz yetiyordu, yillar once 1985 model Civis
kullanmistim, sorunsuzuluguna hayran kalmistim 4,5 yakit ortalamasi vardi..hey gidi gunler.
Neyse sadede gelelim Honda city test surusunue ciktik, incecik kapilar, yillar onceki civici andiran
kokpit, ama genel olarak fena degildi, otomatigine 32000 kusur, manueline 29.000 dediler...
alsak mi almasak mi diye dusunurken dedim ki ordaki satici bayana...niye city'yi alalaim,
bu arabanin ekstra ozellikleri neler anlatirmisiniz ? Bakti suratima ve dedi ki : cunku Honda :):):):)
Tesekkur ettik ciktik, biz size doncez dedik ...Ayni gun internetten arastirdim...10.000 km altinda
bir cok ilan vardi sahibinden'de, anladim ki almayan pisman alan daha cok pisman....:D

Ondan sonraki gun cumartesiydi...ford'ta test surusu randevusu vardi...
gittim focusu kullandim, ici plastik doluydu, trend versiyonuna 37.000 lira..dizel titanium manuele ..
40.000 lira istediler....ciktim gittim... opele gittim...opel corsa..ya baktim..kucuk geldi...opel astranin dizel 1.3 tu test araci bir kac kere stop etti...eve gittim..yine aksam oldu :)

Sabah kalktim pazardi, guzel bir kahvati yaptim sonrasinda gittim Anadolu kia'ya ya..showroom'da 1 ceed 1 proceed vardi...ve diger arabalar...once rio'ya baktim...cok teneke geldi (eski rio sahipleri alinmasinn) ,eski daewoo-nexia tadindaydi...pro'ya baktim cok guzeldi, 2 kapi bana gelmedi, ceed'e baktim... yine YAKTI...o zamanlar calisiyordum...butce cool'a yetti ... 31000 anlastik...cool paket 1.6 dizel..sis farlari ekstraydi,
cam filmi, park sensoru derken 32.000 'e geldi araba :) Bedava'dan ucuzdu...city'ye verecegim
paraya tank gibi dizel araba aldim...Turkiye'ye gelen ilk 100 aracin icindeydi buyuk ihtimalle

Evet macera boyle baslamisti, hosuma giden bir aracti, Avrupa'da herkesin ovdugu, Turkiye'de kimsenin daha bilmedigi,
7 yil garanti ile alman arabalarin korkulu ruyasi bir Ceed macerasiydi. Ced diyorlardi, Sed diyorlardi, Ceed ( okundugu gibi), Sid dediler en son ... Ama o aracin Turkiye'de populer olmasina 1,5 sene daha vardi....

O araci, Ceed'in ilk kasasini. 2 sene kullandim, tepe tepe dag bayir, gik demedi, bir gun istop etmedi, motorunun yagini koydum sadece. Her binen hayran kaldi, boyle araba nerden gelmis diye. Onceleri kol dayamasi icin cok yalvardik servislere..olmaz dediler takamayiz dediler, inat ettim bir gun internetten buldum, aldim taktim, sonrasinda cok sattim,
cok taktirdim o aksesuardan. Ama o baska hikaye ...

Ilk goz agrimdi o Ceed, zevki ayriydi, daha onceleri hep sirket araci kullanmistim, simdi kendi aracimdi artik...kiyamadim pek ona, ses yalitimi da yaptirdim, boya koruma da... Etrafta Ceed gordugumde acayip seviniyordum, baskalari da kesfetti diye...Cok azdi o zamanlar Ceed...Forum bile yoktu...:p

( devam edecek )

J

Josefsalvatini

Guest

vay be fılım gıbı )

c@n

Super Moderator

Harbi ha oyle bir yazmissin ki aglayasim geldi.... ;D ;D ;D

amorusso

New member

Zamaninda cok hatun aglatmistim, ama erkekleri ilk kez aglatiyom:):):):)

c@n

Super Moderator

Herşeyin bir ilki vardır....

amorusso

New member

Kitap ta olur film de :) Devami ilerleyen gunlerde, bu aralar yogunum ... :p

Sam

New member

ercan abi sana ilk ceed'ini bulucam forum olarak çıkıcaz sokak sokak aricaz hikayesi duygulandırdı bütün forumu :'( :'( :'(