Lastik seçimi

bmx

New member
2010 model ceed'im de üstündeki Michelin energy saver lastikler artık baya hırpalandığı için atmıştım şu an üstünde kışlık lastikler var.
yazlığa geçerken lastik almam lazım.Ben aracın 2. sahibiyim yaz kış dönüşümlü kullanıldı en çokta yazlık kullanıldı.Aracın üzerinden çıkardığımda
araç 85 Bin km idi.Dağ dere tepe asfalt heryerde kullanıldı.Lastikten memnundum tek sıkıntısı virajlarda ve ıslak havada kayması.
Yine Michelin almayı düşünüyorum.Ama bu sefer daha güvenli olan Michelin primacy 3 düşünüyorum sizce doğru tercih mi?

bmx

New member
Goodyear EfficientGrip Performance bunuda listeme aldım :)

Tesla

New member
Goodyear Efficiency Grpi Performans kullanıyorum. 15 bin km'lik tecrübemle, şimdiye kadar kullandığım en sessiz, konforlu ve iyi yol tutuşa sahip lastik bu oldu. Balon yapar falan dediler ancak çok sert şekilde lakalara girmek zorunda kaldım ya da yol yapım çalışmalarındaki asfalt tümseklerini çiğnedim, birşey olmadı. Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Micheli Primacy 3 kullanan golf'lü arkadaşım benim lastiğe bayıldı. O da goodyear'a geçecek. Michelin'ler marka bağımlılığı yüzünden ederlerinden pahalıya satılıyorlar.

bmx

New member
Goodyear'ın kullanım ömrünün kısa olduğunu söylüyorlar.Ne derece doğrudur.2000-3000 km sorun değil zaten

Tesla

New member
Lastik ömrü konusunda michelin eskiden rakipsizdi ama artık görüyorum ki, özellikle energy serisi lastikler eskimiyorlar ama çatlıyorlar. Lastik ömerü kullanıma, yola, sıcaklığa, ağırlığa, çekişe, güce vb bağlı. Lastik diş derinliği ne kadar az eksilse de belli süre sonra lastik sertleşiyor. Özellikle sıcak memleketlerde lastik özelliğini 3 yılda kaybediyor. Ben diş derinliği henüz çok iyi olan, en az 1 yıl daha dayanır dediğim continental premium contack lastiklerin sertleşip özelliğini kaybetmesi yüzünden kayarak yoldan çıkmış, ve 2 aracın pert olduğu bir kazaya sebebp olmuştum. Artık lastik diş derinliği ne olursa olsun 3 yılda bir lastiğimi değiştiririm. Size de 3-4 yılda bir yenileme öneririm. Bu yüzden lastik uzun ömürlü olsun 5-6 yıl kullanayım demeyin.

Serkan OĞUZ

New member
Lastik ömrü konusunda michelin eskiden rakipsizdi ama artık görüyorum ki, özellikle energy serisi lastikler eskimiyorlar ama çatlıyorlar. Lastik ömerü kullanıma, yola, sıcaklığa, ağırlığa, çekişe, güce vb bağlı. Lastik diş derinliği ne kadar az eksilse de belli süre sonra lastik sertleşiyor. Özellikle sıcak memleketlerde lastik özelliğini 3 yılda kaybediyor. Ben diş derinliği henüz çok iyi olan, en az 1 yıl daha dayanır dediğim continental premium contack lastiklerin sertleşip özelliğini kaybetmesi yüzünden kayarak yoldan çıkmış, ve 2 aracın pert olduğu bir kazaya sebebp olmuştum. Artık lastik diş derinliği ne olursa olsun 3 yılda bir lastiğimi değiştiririm. Size de 3-4 yılda bir yenileme öneririm. Bu yüzden lastik uzun ömürlü olsun 5-6 yıl kullanayım demeyin.
+100 Kesinlikle her kelimesine katılıyorum.Lastik isterse sıfır gibi dursun alırken üretim tarihine muhakkak bakılmalı,özellikle kampanya adı altında markalara komik fiyatlar isteniyorsa dikkat edilmeli.

bmx

New member
Doğru benim energy saver çatlamıştı.Good year karar verdim piyasayı araştırıp alayım saolun.

huss25

New member
petlasın hiç geri kalırı yok bir eksiği varsa bir fazlası var neden kimse konuşmaz ki yurdumun malını hani bi laf vardı yerli malı yurdunmalı herkez onu kullanmalı :)
arabamız yok alamıyoruz ama lastiğimizi kullanalım bari nasıl ilerleyeceğiz yoksa petlas uçaklara lastik üreten firma güvenmek zor olmasa gerek.

Berkan

New member
petlasın hiç geri kalırı yok bir eksiği varsa bir fazlası var neden kimse konuşmaz ki yurdumun malını hani bi laf vardı yerli malı yurdunmalı herkez onu kullanmalı :)
arabamız yok alamıyoruz ama lastiğimizi kullanalım bari nasıl ilerleyeceğiz yoksa petlas uçaklara lastik üreten firma güvenmek zor olmasa gerek.
kışın 4-5 ay sürekli karlar altında kalan bosnadaki arkadasımın tavsiyesi üzerine kış lastigini petlas aldım w651 snowmaster .bukadar memnun olcağımı düşünmezdim uludağa gittim geldim müthişdi, yağmurda muthişdi koca koca su birikintileri üzerinde kızaklamada bile kontrollüuydü çokda yazdım bunu.fiyatına göre performansı gayet iyidi kısaca

yazlık lastikerinin biraz ses aldıgı konusunda kimi insandan sikayetler olsada benim için çok dert degil.onunda kötü olabilecegini sanmam enazından denenir.sava nankang vs gibi ismine birtürlü ısınamadıgım markalar yerine..

huss25

New member
kışın 4-5 ay sürekli karlar altında kalan bosnadaki arkadasımın tavsiyesi üzerine kış lastigini petlas aldım w651 snowmaster .bukadar memnun olcağımı düşünmezdim uludağa gittim geldim müthişdi, yağmurda muthişdi koca koca su birikintileri üzerinde kızaklamada bile kontrollüuydü çokda yazdım bunu.fiyatına göre performansı gayet iyidi kısaca

yazlık lastikerinin biraz ses aldıgı konusunda kimi insandan sikayetler olsada benim için çok dert degil.onunda kötü olabilecegini sanmam enazından denenir.sava nankang vs gibi ismine birtürlü ısınamadıgım markalar yerine..
bende bu tür olumlu yorumları çok duydum internette olsun kullanan arkadaşlarda olsun bu işin üstadlarından olsun brissa bayisi arkadaşım var o bile ağzı açık anlattı petlastan memnuniyetini lakin bizde hala yabancı hayranlığı mevcut.

emreıskn

New member
Bende energysaver kullanıyodum tavsiye üzerine bridgestone turanza aldım yol tutuşu ve ıslak zeminde gayet iyi tavsiye ederim

Tesla

New member
Ben hiç petlas kullanmadığım için yorum yapamam ancak hem yerli malı oluşu hem de çevremde olumsuz sonuç alan tek kişinin bile olmaması bende de Petlas'a sempatiye sebep oluyor. Kış lastiği alıncaksa zaten petlas tek tercih olmalı. O lastiklerde konfor, ses vb 2. plana atıldığı için uzun ömür, soğuk hava ve ıslak zemin performansı çok daha önemli. Petlas çok tavsiye ediliyor.

Serkan OĞUZ

New member
Ben bugüne dek genelde Michelin kullandım ancak son dönemde eskisi gibi olmadığı konusunda çok yorum okumaya başladım.Şu anda lastik değiştirme gibi bir düşüncem yok ama çevremde incelediğim kadarı ile şu anda her türlü özeliği bir arada barındıran Good Year en iyisi gibi görünüyor.Başka bir konu başlığı altında yazdığım bir mesajımda Petlas satış müdürü tanıdığım bir arkadaşın Petlası muhakkak dene memnun kalacağına eminim demesi üzerine lastik değiştirmek istediğimde ikisi arasında gidip geleceğim.

bmx

New member
Kış lastiğim Petlasın markası starmaxx bir çok karlı buzlu yollarda limitleri zorlayarak kullandım gayette memnunum.Yaz lastiğinde de özellikle Sessizliğine dikkat ediyorum.Aracım 2010 ceed malum baya lastik sesi alıyor.Yazın uzun yolda hiç çekilmiyor.