İş Yerlerinde "Mobbing" ile karşılaşanlar

EmreTasan

New member
Arkadaşlar,

Günümüz iş yaşamında, herkes ekmek parasının peşinde. Aynı şekilde çalıştığımız iş yerleride kurumsal olsun ya da olmasın para kazanma ve iş yapanbilme kapasitesini arttırma düşüncesinde. Buraya kadar her şey normal. Peki iş yerlerinde "MOBBING" denilen kavram ile karşılaşanlar var mı?

Kısaca mobbing nedir diye soracak olursak,
"Çalıştığınız departmanda, bağlı bulunduğunuz yönetici, amir ünvanında bulunanların, yapmış olduğunuz çalışmaları takdir etmemesi ile başlayan ve/ve ya amiyane tavır ile gözünüzün üzerinde kaşınız var sebebiyle sizleri demoralize edecek konuşma ve davranışlar ile, sabrınızı istifa noktasına kadar taşıyan davranışları, hakaret gibi sözleri içeren kavramdır" diyebiliriz.

Bu ve bu tarzda davranışlar ile karşılaşan ve/ve ya bu konuda düşünceleri olan forumdaki tüm arkadaşlar düşüncelerini paylaşabilirse sevinirim.

Herkese Saygılar.

berkan1981

New member
Bizde performance testleri yapilir cikan sonuca gore demoralize yada moralin super oluyor buda ay sonu maasa yansir

sabır ve zaman herşeyin ilacıdır !!!

yalcin

New member
4 sene emek verdiğim işimden 2 nisanda ayrılmak zorunda kaldım; sırf bu mobing yüzünden..sen çalış çabala, ofisde oturan ve seninle aynı makama sahip insanlar sana saygı göstermesin, üstüne dediğini yapmasın sabırda biryere kadardı, ya kalıp katil olacaksın yada onurunu alıp gideceksin...

Serkan OĞUZ

New member
Son 7 yıl performansa dayalı bir sistemde sigortacılık yaptım,iyiysen sorun yok kendi getirdiğinden prim alıyorsun yalandan iki şakşak yapıyorlar yine daha fazlasını istemeler memnuniyetsiz yöneticiler,hedef baskısı,kota baskısı kaldı ki kendisi çıksa yarısını yapamaz.Sadece 2 ay üst üste sendelediğin anda bütün emekler boşa gider sonrada güle güle derler.Bu 7 senelik süre zarfında son aklımda kalan sayı 114 kişi,şaka gibi değil mi 114 arkadaş gönderdim ve bu durum mobbing sayılır mı Emre sen daha iyi biliyorsundur ama eğer öyleyse kralı'nı yaşamışım haberim yokmuş:)Girdiğimde saçlarım vardı şimdi ise yok:eek:Kişisel olarak yaptığım tartışmaların sayısını hatırlamıyorum o derece doyumsuz ve takdir etme özürlü insanlar ile çalıştım.En nihayetinde iyi satış yapanlar için en büyük başarı takdir edilmese bile yaptıklarını kağıt üzerinde ispatlayıp iyi şekilde belgeleyebildiği sürece dokunulmaz olduklarıdır.Zaten 32 kişilik ekipten kala kala son 4 kişi kaldık acentelik teklif ettiler bizde kabul ettik ve sonrada departman kapatıldı:)

NURŞEN

Member
sanırım işim artılarından bitanesi :) bu tür şeylerle pek karşılaşmıyorum ekip olarak çalıştığınız için hem işin riskini de göze alırsanız kimse kimsenin modunu düşürmemeye çalışıyor ...

mtn1905

New member
Biz de işin adı mobbing. Sürekli bir baskı var. Isler hiç bir zaman yetismez. Bundan dolayı gece gündüz yardiriyoruz.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mtn1905

New member
Otomotiv

rayen

Super Moderator
Ynt: İş Yerlerinde "Mobbing" ile karşılaşanlar

Bana mobing sökmez. :D
Öğretmenler odasında kıdemli öğretmenlerin üzerine çaydanlığı fırlattığımda 4 aylık öğretmendim.
Daha sonra belli zamanlarda müdürleri uyarmışlığım vardır. :D
24 yılda hakkımda ne yazılı bir şikayet, ne de bir soruşturma yapılmıştır.
Tüm görüşmelerimi teke tek ve yasal ortamlarda yapmışımdır. :D

mtn1905

New member
Allah razı olsun

EmreTasan

New member
Cevap: Ynt: İş Yerlerinde "Mobbing" ile karşılaşanlar

Öğretmenler odasında kıdemli öğretmenlerin üzerine çaydanlığı fırlattığımda 4 aylık öğretmendim.
Hocam öğretmenlik de zor iş. Neler yaşanıyor, kimler kimlerin arkasından ne iş çeviriyor yakinen biliyorum. Allah kolaylık versin.

EmreTasan

New member
Son 7 yıl performansa dayalı bir sistemde sigortacılık yaptım,iyiysen sorun yok kendi getirdiğinden prim alıyorsun yalandan iki şakşak yapıyorlar yine daha fazlasını istemeler memnuniyetsiz yöneticiler,hedef baskısı,kota baskısı kaldı ki kendisi çıksa yarısını yapamaz.Sadece 2 ay üst üste sendelediğin anda bütün emekler boşa gider sonrada güle güle derler.Bu 7 senelik süre zarfında son aklımda kalan sayı 114 kişi,şaka gibi değil mi 114 arkadaş gönderdim ve bu durum mobbing sayılır mı Emre sen daha iyi biliyorsundur ama eğer öyleyse kralı'nı yaşamışım haberim yokmuş:)Girdiğimde saçlarım vardı şimdi ise yok:eek:Kişisel olarak yaptığım tartışmaların sayısını hatırlamıyorum o derece doyumsuz ve takdir etme özürlü insanlar ile çalıştım.En nihayetinde iyi satış yapanlar için en büyük başarı takdir edilmese bile yaptıklarını kağıt üzerinde ispatlayıp iyi şekilde belgeleyebildiği sürece dokunulmaz olduklarıdır.Zaten 32 kişilik ekipten kala kala son 4 kişi kaldık acentelik teklif ettiler bizde kabul ettik ve sonrada departman kapatıldı:)
Serkan ne demek istediğini çok iyi anlıyorum. Zamanın birinde çalıştığım bir firmanın yaptıkları yüzünden 6 ay içerisinde 6 mühendis işten ayrılmıştı. Bu sadece Türk firmalarında da olmuyor. Çalıştığım bir Alman firmasında görev yapan tiniyetsiz bir salak yüzünden 11 personelin işten ayrıldığını biliyorum.

Dip not geçmek gerekirse, hiçbirimizde saç kalmadı kardeşim:)

berkan1981

New member
Arkadaslar benim taktigim herzaman ise yaramisitir 13 yildir iskideyim is yerini kendine gebe birakicaksin birazda is bilgini cok iyi tutucaksin üstüme 5 müdür eskittim

Serkan OĞUZ

New member
Rasim abi mesajlardan tanıdığım kadarıyla,iletişimi,esprileri,maceraperest hayatı seven gezmeyide seven,ruhu genç birisi olarak görüyorum ve senin yapını çok iyi tahmin edebiliyorum.Gerçekten senden mükemmel bir öğretmen olacağından zerre şüphem yok,okulda muhakkak en sevilen ilk iki öğretmen arasında olduğunu düşünüyorum ama öğretmenler odasının sevilmeyen öğretmenide oluyorsundur.Genç oluşun,anlayışlı oluşun,oğlunla olan iletişim olsun tam bir öğrenci hayalindeki öğretmensin.Aklıma direk hababam sınıfında ki kel Mahmut ve bıyıklı genç bir öğretmen vardı hatta öğrenci zannediyorlardı o iki karakterin bir arada olduğu bir öğretmen tipi geliyor.

Serkan ne demek istediğini çok iyi anlıyorum. Zamanın birinde çalıştığım bir firmanın yaptıkları yüzünden 6 ay içerisinde 6 mühendis işten ayrılmıştı. Bu sadece Türk firmalarında da olmuyor. Çalıştığım bir Alman firmasında görev yapan tiniyetsiz bir salak yüzünden 11 personelin işten ayrıldığını biliyorum.

Dip not geçmek gerekirse, hiçbirimizde saç kalmadı kardeşim:)
Doğrudur Emre inanırım,bazen isyan etmek için 1 kişi bile yeterli olabiliyor.Saç konusuna girmiyorum bile artık sinirimden son 6 aydır ustura moduna geçtim alıştım artık:)

Arkadaslar benim taktigim herzaman ise yaramisitir 13 yildir iskideyim is yerini kendine gebe birakicaksin birazda is bilgini cok iyi tutucaksin üstüme 5 müdür eskittim

Seninkide iyiymiş Berkan 5 tane müdür sağlam bir mobbing olmuş;)Ben 7 yılda 2 bölge müdürü,2 genel müdür,8 tane uzman,114 satış danışmanı gönderdim.Şaka bir yana dediğin gibi iş bilgisi ve sana gebe kalınması önemli.

rayen

Super Moderator

Benim saçlar yerinde. :D

mtn1905

New member
Gözünü sevdiğim öğretmenlik. Becerip öğretmen olamadık

rayen

Super Moderator
Bir ara yoldan geçeni öğretmen yaptılar. Sen o ara nerdeydin? :)

mtn1905

New member

Bir ara yoldan geçeni öğretmen yaptılar. Sen o ara nerdeydin? :)
Aklım havadaydi eczacı olacaktık oda olmadı.

slhyldz

New member
Ben 11 yıldır köklü bir firmada beyaz eşya sektöründe arge teknisyeni olarak çalışıyorum. Mobbingin olmadığı yer yoktur zaten. Sadece ismini bilmiyorlardırki bende yeni öğrendim.:) 18-25 yaş aralığında o kadar işte çalıştımki tecrübelerim saymakla bitmez. Bu tecrübelerimle şuanki işyerimde sorunsuzca çalışmaktayım. İş anlayışım bellidir.Fazla detaya girmeyeceğim ancak şunuda belirteyim. Etrafımda işlerini yaptığım onlarca mühendisle çalışıyorum ve hiçbirisiyle işle alakalı asla takışmam. İş saatim ve çalışma gücüm bellidir. Bir iş istendiği vakit asla yapamam, işim var, çok yoğunum, yetiştiremiyorum vs... mazeret üretmem tamam derim ama yine işin oluru neyse onu yaparım ve bugune kadar bu anlayışımdan dolayı hep taktir aldım ve kimsedende fazla çalışmadım. Tabi birinci derece yöneticinle aran iyi olması şart o ayrı. Benim şansım bütün çalışma arkadaşlarımla aram iyidir.
Gelelim asıl meseleye. Benim başıma böyle birşey gelseydi bir tercih yapardım. Bu işyerindemi kalacağım yoksa başka bir işe girebilirmiyim.
Eğer işten çıkmayı göze aldıysam yasaların bana verdiği bütün hakları kullanarak esas mobbisi yöneticime ben yapardım. Tazminatımı alır arkama bile bakmadan giderdim. (Gerçi benim 17 senelik çalışma hayatım var ve istediğim an SGK'dan bir yazı ile tazminatımı alabiliyorum.)
Eğer o işe ihtiyacım varsa bir çözüm yolu arayışına girer ve sorunu çözmeye çalışırdım. Eğer çalıştığım departmanı değiştiremiyorsam sorunlu olduğum kişi ile iyi diyolog kurmaktan başka çaremde olmazdı.
Herkeze Allah kolaylıklar versin.Dünyada ve ahirette hakkınızda hayırlısı olur inşallh.