H&R Deneyimlerim

zerogravity

New member
Selam arkadaslar,

Bugun itibariyle 1hafta ve 400 km dir h&r yay kullanmaktayim.

Her kullanicinin farkli yorumlar yaptigi , kimisini memnun ederken kimisine sikinti veren bu performans urunu hakkinda kendi deneyim ve goruslerimi yalin bir dille sizlere aktarmaya calisacagim.

Bir diger markayi test etmedigim/edemedigim icin sizlere karsilastirmali ornek sunamayacagimi ve, ancak ve ancak ayni aracda farkli markalarin kullanildiktan sonra bu yorumlarin dogru olabilecegini dusunmekteyim.

Araca ait fiziki gorunus ile anlatmaya baslayayim;

Yay takilmadan once

Yay takildiktan 2 gun 70km sonra;

Yay takildiktan bir hafta sonra (yay iyice oturdu) 400km kullanim;

Dis gorunum;

Gordugunuz gibi aracin fiziki gorunusunu daha kasli , genc ve agresif bir gorunume kavusturdu. Bakan mutlaka birkez daha bakiyor, arac ilgi cekiyor.

Stok araclarimizdaki sesler;

Aractaki stok yaylar ile hemen hepimizin sikayeti on takimdan gelen seslerdi. Sinir bozucu sekilde takirdayan , lukurdayam bu sesler benimde cok kafama takiliyordu. Yaylari degistirince aninda kesildi ve hic bir ses kalmadi.

Performans ve yol tutus;

Yaylar takilinca hemen denemek istedim. Yaptigim sert sag sollar ve ardi ardina seri oynamalarda aracin hicbir yerevyigilmadan direksyona tam tepki verdigini , akselarasyonda ivmelenme kaybi yasatmadigini hissttim. Bu his gercekten cok cok iyiydi, ozellikle akselarasyonda aracin arkaya dagilan agirligi sebebiyle ivmelenmede zaman kaybi yasaniyordu. Her daim gittigim forum avm ya normal sartlarda 70 ile arka kopma egilimdeyken 90 km ile artik cook rahat girebilmekteyim. 14/06 sali gunu gebze seyahatimde yogun yagis altinda yolbtutusun ne denli onemli oldugunu iyice ogrenmis oldum, korfeze cikan yoncada 110 ile kayipsiz donus yaylarin ne denli performans ve guvenlik artisi saglattigini bir kez daha gostermis oldu.

Fren mesafesi;

Aracin akselarasyon esnasindaki iyi tepkisi frenlemede ve fren mesafesinde de ciddi iyilesme sagladi. Aracin sert frenler , frenle girilen virajlar veya serit degistirmelerde yolu cok daha iyi tuttugunu , aracin one kafa vermesini sifira indirdigini farkettim. Dun gece maslak dan ciktigimda sorentonun cop kamyonuna girmemek icin onume atlamasi ve 130km hizdayken yaptigim sert fren ve aracin kisa surede yavaslmasi kasayi engelledi. Aracin kaydigi anda tek eksigin lastikler oldugunu ve hemen degistirilmesi gerektigini bana hatirlatti. Ucuz atlatilmis ancak stok arac ile kesinlikle kaza yapilacak bir durumdu, resmen capraz atesde kalmis sagda cop kamyonu onunuzde sorento ve hiz 130km..

Konfor ;

Bu konu aslen tamsmen kullanicinin beklentileriyle ilgili diyebiliriz. Zevk-Renk ikilisinin elestirilememesi gibidir deyip gecmeyecegim.

Yaylar takildigindaki ilk 2 gun eskiye oranla az bur sertlik yasandi.aracin tam olarak oturmasiyla birlikte aracin biraz daha sertlestigini soylemek mumkun. Esim ve oglum bu durumdan cok da rahatsiz degiller, onlar rahatsiz degilse ben de cok memnunum demektir.

Arac 10cm gibi tumseklerden rahatca gecebilirken , hizli girislerde alt orta kisimda surtmeler yasanabiliyor. Dik inisler ve cikislarda hic sorun yasamadim ama pasanin cikisindaki malum tumsekden biraz hizli gecince on flaplarin az bisey surttugunu hissettim.

Yuksek hizlardaki bozuk satihlarda aracin oraya buraya gezmedigini ve tutundugunu siyleyebilirim. Zaten agir olan aracimiz icin sehir efsanesi olan yuksek hizda yoldan ayrilirsin soylemi en azindam bizim araclarimiz icin dogru degil. Arac gayet iyi tutunuyor ve yolu birakmiyor. Siddetli hizlarda bile arac icinde rahatsizlik duymuyor, yol sesi , vuruntu vb sorunlar yasamiyorsunuz.

Benim araca ait son fotograflarida bu vesileyle paylasayim...

Not: konunun ciddiyeti nedeniyle smile isaretlemeleri kullanilmamistir.

aLi

Yönetim Ekibi
Ynt: H&R Deneyimlerim

Güle güle kullanın faydalı açıklama ve bilgilendirmeler için teşekkürler.

Yaylarda hortum takılımı? Birde kış aylarında ses şikayetleriniz articakmi onu bekleyip görelim ondan sonra kararımı veririm bende taktırıp taktırmama konusunda.

punisher90

New member

hayırlı ugurlu olsun erdogan abi bende taktıran biri olarak hemen hemen aynı izlenimlerde bulunuyorum,hortum konusuna gelince cogu araçta takılmaz çünkü onlarda ses yapıyor bazı araçlara gerekiyor bazılarına gerekmiyor ozellikle 5cm ve ustunde baklalar arası çok mesefe olmadıgı için takılıyor bizdekilerde ztn baya mesafe var arka tarafta ise sadece 2 baklasında kutudan çıkıs hali hortumlu olarak çıkıyor arka yaylarda 2 baklasında takılı onlarda dedigim gibi birbirine çok yakın oldugu için dier hiç bir yerde yok ne onde ne arkada ses yapmıyor ztn saygılar sevgiler. egsozda yakışmıs abi bu arada :)

zerogravity

New member
[quote author=punisher90 link=topic=351.msg8676#msg8676 date=1308397688]
hayırlı ugurlu olsun erdogan abi bende taktıran biri olarak hemen hemen aynı izlenimlerde bulunuyorum,hortum konusuna gelince cogu araçta takılmaz çünkü onlarda ses yapıyor bazı araçlara gerekiyor bazılarına gerekmiyor ozellikle 5cm ve ustunde baklalar arası çok mesefe olmadıgı için takılıyor bizdekilerde ztn baya mesafe var arka tarafta ise sadece 2 baklasında kutudan çıkıs hali hortumlu olarak çıkıyor arka yaylarda 2 baklasında takılı onlarda dedigim gibi birbirine çok yakın oldugu için dier hiç bir yerde yok ne onde ne arkada ses yapmıyor ztn saygılar sevgiler. egsozda yakışmıs abi bu arada :)
[/quote]

Eyvallah kardesim, cift cikisi da obur ay yaptiracagim;)

zerogravity

New member
[quote author=aLi link=topic=351.msg8673#msg8673 date=1308391294]
Güle güle kullanın faydalı açıklama ve bilgilendirmeler için teşekkürler.

Yaylarda hortum takılımı? Birde kış aylarında ses şikayetleriniz articakmi onu bekleyip görelim ondan sonra kararımı veririm bende taktırıp taktırmama konusunda.
[/quote]rica ederim...
kis aylarinda artacagini sanmiyorum, hr gibi bir marka genlesme oraninida dusunerek hamura sertligini vermistir kanimca...

omurkadir

New member

yorum için teşekkürler hayırlı olsun.lastikler değişse tutuşa güzel katkı olur.
şu egzos ucunu da maslakta mı taktırıyorsunuz yerini öğrenebilir miyim?

punisher90

New member

garage 2008 emil abi oraya gidip adımı verin o ilgilenir sizinle :) maslak sanayide 2.kısımda girişte hemen vmax-evotechin karsisi

zerogravity

New member
[quote author=Ömür link=topic=351.msg8685#msg8685 date=1308399575]
yorum için teşekkürler hayırlı olsun.lastikler değişse tutuşa güzel katkı olur.
şu egzos ucunu da maslakta mı taktırıyorsunuz yerini öğrenebilir miyim?
[/quote]2.kisim 26.sokak , diger bilgi Barisin dedigi gibi:)

omurkadir

New member

teşekkürler hrli arkadaşlar :)

inimicus

New member

Hayırlı olsun. Araç çok güzel durmuş. Kaç milimetre alçaldı ve kaça mal oldu bu işlem?

punisher90

New member

montaj dail 450 ye mal oldu 3.5 cm dio ama zamanla 4 oldugu kesin özellikle ön biraz daha düşüo dizel motor agırlıgındna dolayı arka 3.75 ön 4cm desek yanlış solemiş olmayız heralde ne diosun erdogan abi ?

zerogravity

New member
[quote author=punisher90 link=topic=351.msg8696#msg8696 date=1308400810]
montaj dail 450 ye mal oldu 3.5 cm dio ama zamanla 4 oldugu kesin özellikle ön biraz daha düşüo dizel motor agırlıgındna dolayı arka 3.75 ön 4cm desek yanlış solemiş olmayız heralde ne diosun erdogan abi ?
[/quote]aynen
Olk haline gore on 3.9 arka 3.7 dustu...

c@n

Super Moderator
Hayirli olsun diyelim tekrar Erdogan kardes.... Ama ben hala hr a karsiyim.... :):):)

zerogravity

New member
[quote author=c@n link=topic=351.msg8707#msg8707 date=1308413720]
Hayirli olsun diyelim tekrar Erdogan kardes.... Ama ben hala hr a karsiyim.... :):):)
[/quote]carsi herseye karsi:):):)

c@n

Super Moderator
[quote author=ERDOGANKESGIN link=topic=351.msg8738#msg8738 date=1308424251]
carsi herseye karsi:):):)
[/quote]

Her zaman....:):) olumune carsi....:):)

aLi

Yönetim Ekibi

kış aylarında ses articaktir kanimda 3 aracimda h&r kullandim ucunde de ayni sekilde kış aylarinda ses vardi ne yazik ki.

zerogravity

New member
[quote author=aLi link=topic=351.msg8746#msg8746 date=1308432158]
kış aylarında ses articaktir kanimda 3 aracimda h&r kullandim ucunde de ayni sekilde kış aylarinda ses vardi ne yazik ki.
[/quote]gulu seven dikenine katlanacak o zaman :)