Far bugulanmasi ve cozum yollari

zerogravity

New member
Arkadaslar;

Kis aylarina yaklastikca isi farki , yagmur , farlarin acik olmasi nedeniyle olusan ic dis isi farklari farlarimizda buguya sebep olabilmektedir.

Farın yakılması, dış ortam ısısının aniden azalması, motor veya radyatörün ısısının etkisi ve benzeri nedenler farın içindeki ısıyı artırır. Isının etkisi ile farın iç yüzeyindeki nem içeri doğru yayılır. Farın içindeki havanın nemi doyum noktasına ulaşınca da nem farın soğuk kısımlarında yoğunlaşarak buğuyu oluşturur.

Çoğunlukla otomobilin bir süre kullanılıp park edilmesi veya yıkanmasından sonra buğu oluşmasının nedeni bu esnada far içindeki ısının en yüksek değerine ulaşmış olmasıyla iç-dış ısı farkının artması ve hava dolaşımının olmamasıdır. Sağ ve sol farlar bulundukları yerler açısından farklı ısı etkilerine maruz kaldıklarından farklı tepkiler gösterebilirler.

Kaliteli farlar ısı sirkülasyonu da hesaplanarak tasarlanmakta, buğu önleyici kaplama teknikleri kullanılmaktadır. Farın içinde ısı sirkülasyonunu etkileyecek değişiklikler yapıldığında buğu oluşabilmektedir.

Nemin dışarı atılması için farın çeşitli noktalarında havalandırma delikleri bulunmaktadır. Hava sirkülasyonu iyi dizayn edilmiş bir farda bile buğu oluşabilir ancak buğu kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

Farlarin tamamen izole edilmesi , yani hava deliklerinin tamamen kapatilmasi doğru değildir. Havalandirma deliklerinin acik olmasi onem arz ettiginden tamamen izole etmek buguyu arttiracaktir. Soyle dusunun ; camlar kapali , hava soguk arac bir sure sonra buguya baslar , cami araladigimizda bugu kaybolur.

Eger araciniz bugu degil gercekten su aliyorsa garanti dahilinde servislerle goruserek farlarinizi degistirtmenizi tavsiye ederim.

Bilgilerinize...

J

Josefsalvatini

Guest
Ynt: Far bugulanmasi ve cozum yollari

tesekkurler erdogan bende buna ugrasıyorum :)

c@n

Super Moderator
Yazmis yine google erdogan... Sagolasin...:):)

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

rayen

Super Moderator

Cee'dlerin kronik sorunu ne derseniz. İşte bu. Kitapçıkta buğulanmanın normal olduğunu söylüyor. Örnek benim iki farımda da buğulanma oluyordu. Far tapaları değişti. Sağ farda gram buğulanma yokken sol far resmen su alıyor. Adamlar su damlacıklarını görmelerine rağmen bekleyelim diyorlar. Dün yağan yağmurda yine sol far aşırı buğulandı. Servise bir daha uğrayacağım. Olumsuz bir yanıt alırsam, buharı gözlerinin önünde çekiçle tahliye etmeyi düşünüyorum. ;D

J

Josefsalvatini

Guest
Abi ben sana göstereyim abi daha çözemedikte

Sonra servise gittim

Sonra tekrar gittim sol farım tertemiz bu arada

Son olarak bugun gittim 2 havalandırma tapası daha taktılar
Ve aksam üstü yine başladı bugu

Koreli sivri akıllılar bunu normal diyor Çelik motorun zayıflığı ile kabul etmiyor

Ben Şubat'ta aldım 4 gün oncesine kadar sorunum yoktu

Son care arabayı celikmotorun kapısına birakmak olacak herhalde :)

rayen

Super Moderator

Kepazeliğe bakın. Sol farın hali.

rayen

Super Moderator

Dün arka cam silecek süpürgesi için uğradığım serviste farı tekrar gösterdim. Arayacaktınız niye aramadınız diye sordum. Tekrar xenon'u bahane ettiler. O zaman xenondan olmuştur diye yazı verin dedim. Nasıl olsa xenonu satan sizsiniz, montajı yapan sizsiniz. Far garantiden değişmezse hatalı montajdan dolayı beni zarara uğrattığınız için dava açacağım diye yüksek ses tonuyla kendilerine hatırlattım. Sonuç olarak farın fotoğrafı çekildi mail olarak değişim isteğinde bulunulacağı söylendi. Bakalım sonuç ne olacak.
Not: Siz derken Çelik Motoru kast ediyorum. Çünkü xenonu satarken tüm Kia servislerinde gerek ampül gerek balast değişimi yaptırabilirsiniz demişlerdi.

J

Josefsalvatini

Guest
Degisim olmayacak ben cok denedim yeni pipo yeri acıyorlar sorun çözülüyor havalandırma yerini 1 ken 3 e çıkarıyorlar ve artık tekrar olmuyor

rayen

Super Moderator

Anahtar için servise gittiğimde, sol farın geldiğini de öğrendim ve değişim yapıldı. Mutlu sona biraz mücade ile ulaşmış oldum. ;D
Eski far

Yeni far

J

Josefsalvatini

Guest
Valla bravo ben değiştirmedim ama sorunda kalmadı :)

c@n

Super Moderator
Hayirli olsun....

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

hayırlı olsun güle güle kullan

şu işi insanları üzmeden birde kendilerine laf söyletmeden yapsalar ölürler sanki....