En Temiz Akaryakıt İstasyonları Veritabanı

gokhanMT

New member
Herkese selamlar,
Forumda araştırdım ama tam olarak emin olamadım, son yaşadığım olaydan sonra böyle bir başlıkla herkese ulaşıp bilgi almak istedim.
Son periyodik bakımımda (45bin) egzos muayenesi de dahil ölçüm sonuçlarından sonra detaylı inceleme yapıldı, kullandığım mazotta su çıktı. Bu arada gittiğim yetkili servis Ümraniye Gül-Al.
Son bir yılda mazotu da Opet'ten alıyorum. Çok uzatmayayım, bu vesile ile bu konuda başından geçen arkadaşlar var mı?
Ayrıca yakıt olarak hangi firmaları kullanıyoruz ve performans olarak memnun muyuz paylaşırsak sevinirim.. Misal ben bacanağımın tavsiyesi mazotu Opet ve Total olarak önermişti. Şimdi çok kötü hüsrana uğradım.
Bu arada bu başlıkta ekşisözlükte açılmış:
https://eksisozluk.com/en-temiz-akaryakit-istasyonlari-veritabani--3527482,
kopyalamış oldum ama başlık doğru olur herhalde.. :)

inimicus

New member
Ankara Ümitköy'deki Shell bence en iyi range'i veriyor. Konya yolunda Konya istikametindeki her iki shell de iyi. Bilkent'teki shell'den uzak durmakta fayda var (range'i en düşük depo doldurma oradan alınca oluyor). Eskişehir yolu Halkbank önündeki Shell de mecbursam aldığım bir yer. Ekşi Sözlükte adı geçen Jandarma Vakfı'ndan sadece 50 liralık almıştım, o yüzden bir yorum yapamam. Deneyenler varsa paylaşsın.

enjanka

New member
Öncelikle geçmiş olsun hocam. Ben Ümraniye'de oturuyorum. Ancak genel olarak yakıtı 2 istasyondan alıyorum. Bunlar Bostancı kavşağında bulunan Shell istasyonları. Birisi yan yolda, diğeri ise Kozyatağı yününde hemen kavşağı geçince. Zaten karşı karşıya bu istasyonlar. Nedenine gelince: Bu iki istasyon da Shell'in kendi istasyonları. Yani isim hakkını kullanan değil, direk Shell Turcas istasyonları. Ve genel olarak yakıttan memnunum. Bir de Dudullu TEM kavşağına çıkmadan önce bir istasyon var. Orada da bir problem yaşamadım. Ancak aynı bölgeye yakın başka bir Shell istasyonu var ki (isim ve yer belirtmeyeceğim) kesinlikle uzak durmalısın. Oradan bir iki defa mazot aldım ve arabanın sesi traktörden farksızdı. Bir daha da tövbe dedim. Şimdi nasıldır, bilemiyorum.

gokhanMT

New member
Öncelikle geçmiş olsun hocam. Ben Ümraniye'de oturuyorum. Ancak genel olarak yakıtı 2 istasyondan alıyorum. Bunlar Bostancı kavşağında bulunan Shell istasyonları. Birisi yan yolda, diğeri ise Kozyatağı yününde hemen kavşağı geçince. Zaten karşı karşıya bu istasyonlar. Nedenine gelince: Bu iki istasyon da Shell'in kendi istasyonları. Yani isim hakkını kullanan değil, direk Shell Turcas istasyonları. Ve genel olarak yakıttan memnunum. Bir de Dudullu TEM kavşağına çıkmadan önce bir istasyon var. Orada da bir problem yaşamadım. Ancak aynı bölgeye yakın başka bir Shell istasyonu var ki (isim ve yer belirtmeyeceğim) kesinlikle uzak durmalısın. Oradan bir iki defa mazot aldım ve arabanın sesi traktörden farksızdı. Bir daha da tövbe dedim. Şimdi nasıldır, bilemiyorum.
çok teşekkürler cevaplar için..
Bostancı kavşaktaki Shell ler lokal olarak banada çok uygun. Ustanın da önerisi zaten firmayı değiştir oldu. Son zamanlarda en sık aldığım Opet istasyon Kozyatağı yan yoldaki FSM (eski PTT) hastanesi karşısı yeni açılan istasyondu. Ama özellikle şikayetvar.com daki kullanıcıları okudum da bunlarla uğraşmaya değmez, kimse bir sonuca ulaşamamış, sonuç rezalet.
Yalnız bu arada şunu da anladım yakıt alım olayına çok çok ciddi şekilde dikkat etmek gerekiyormuş.:confused:

Bu arada artı bir soru daha eklemiş olayım:
Deponun doluluk oranına göre ne sıklıkta yakıt alıyorsunuz? Misal en az yarım depo ile seyir etmek gerekiyormuş, ne kadar depoda yakıt az olursa o kadar fazla pompalama oluyormuş.:confused:

enjanka

New member
çok teşekkürler cevaplar için..
Bostancı kavşaktaki Shell ler lokal olarak banada çok uygun. Ustanın da önerisi zaten firmayı değiştir oldu. Son zamanlarda en sık aldığım Opet istasyon Kozyatağı yan yoldaki FSM (eski PTT) hastanesi karşısı yeni açılan istasyondu. Ama özellikle şikayetvar.com daki kullanıcıları okudum da bunlarla uğraşmaya değmez, kimse bir sonuca ulaşamamış, sonuç rezalet.
Yalnız bu arada şunu da anladım yakıt alım olayına çok çok ciddi şekilde dikkat etmek gerekiyormuş.:confused:

Bu arada artı bir soru daha eklemiş olayım:
Deponun doluluk oranına göre ne sıklıkta yakıt alıyorsunuz? Misal en az yarım depo ile seyir etmek gerekiyormuş, ne kadar depoda yakıt az olursa o kadar fazla pompalama oluyormuş.:confused:
Dikkat ettiğim tek konu yakıt ışığı yanmadan almak oldu. Araba yaklaşık 30000'de ve şimdiye kadar yakıt ışığının toplasam iki ya da üç defa yandığını görmüşümdür. Geriye kalan zamanlarda genellikle gösterge maksimum 1 buçuk - 2 çizgiye düştüğünde yakıt aldım. Alınca da eğer kampanya vs. yoksa fullerim.

bmx

New member
Markanın kendi işlettiği istasyonlardan alacaksın kasımpaşa BP'den alıyorum kendi istasyonu olduğu için

Serkan OĞUZ

New member
Uzun süredir Total kullanıyorum motor sessizliğine etkisi açısından azda olsa farketti diyebilirim çok memnun kaldım ancak denemek için son 2 depodur Shell Nitro alıyorum sorun yaşamadım.Güzergah ve trafik aynı koşullarda km açısından Shell Nitro ile biraz daha fazla km yaptım ama ikisindende memnun kaldım.

Berkan

New member
Uzun süredir Total kullanıyorum motor sessizliğine etkisi açısından azda olsa farketti diyebilirim çok memnun kaldım ancak denemek için son 2 depodur Shell Nitro alıyorum sorun yaşamadım.Güzergah ve trafik aynı koşullarda km açısından Shell Nitro ile biraz daha fazla km yaptım ama ikisindende memnun kaldım.
evet Müthiş kararsız oldugum konuda burda.
1-çevremde yakında hiç shell yok git gel yapmaya degermi ?

2-exellium alıyodum hatta ilk.5000 km kadar kullandım 7.0-7.5 arasında gezdi durdu 210-230 TL ye 600 650km ite kakaydı (buarada yakınımda 5 tane total olmasına ragmen en uzaktaki avcıların basındaki kendi istayonları e tabi mesafe biton yine )

3- uzun yola gitme etkisimidir bilemedim gidip dondugum mazotta dahil 3.- 4.d epomdur opetden alıyorm bari fazla km gidiyorum. bukadar farkın aracın biraz daha kendine gelip oturması ve biraz daha düzgün kullanmam ortalamanın 1 litre düsmesine sebepmidir 6.2-6.5 arasıym suan

gokhanMT

New member
bende dün aracımı servisten alırken usta mutlaka firmayı değiştir deyip PO yu önerdi.
ama yinede ilk etapta shell bostancı e-5 ten full depoladım. [MENTION=472]enjanka[/MENTION] nın da önerisini dikkate alarak denemek istedim. yaklaşık 45lt ile 690km verdi.
ilk kalkış ve kavramada farkı hissettim. psiklojikte olabilir mi bilemedim doğrusu :)
ama bu son olaydan sonra opet ten tövbe ettim. tesellim zararın neresinden dönsem kardır oldu.
sonuç olarak son gelen mesajlara göre öncelikli tercih, firmanın kendi işlettiği istasyondan almak olmalı diye düşünüyorum.
yaradan hepimizi sulu akaryakıttan uzak tutsun.;)

Serkan OĞUZ

New member
evet Müthiş kararsız oldugum konuda burda.
1-çevremde yakında hiç shell yok git gel yapmaya degermi ?

2-exellium alıyodum hatta ilk.5000 km kadar kullandım 7.0-7.5 arasında gezdi durdu 210-230 TL ye 600 650km ite kakaydı (buarada yakınımda 5 tane total olmasına ragmen en uzaktaki avcıların basındaki kendi istayonları e tabi mesafe biton yine )

3- uzun yola gitme etkisimidir bilemedim gidip dondugum mazotta dahil 3.- 4.d epomdur opetden alıyorm bari fazla km gidiyorum. bukadar farkın aracın biraz daha kendine gelip oturması ve biraz daha düzgün kullanmam ortalamanın 1 litre düsmesine sebepmidir 6.2-6.5 arasıym suan
1) Valla o konuda İnan birşey diyemiyorum eğer mesafe çok ise şu an ki psikolojime göre git gel yapmaya hangi yakıt olursa olsun değmez diye düşünüyorum:) Yani markası belli olan yakıtlar neticede içine saçma sapan şeyler koyacak markalar değil hemen hemen hepsi aynı mazotu alıp içine kendilerine has yaptıkları katkıları (duyumlarına göre koca tankerin içine 1-2 bardak miktarında) koyuyorlar diye bu işin içinden gelen birinden duydum.Bu sebepten ötürü belirli bir standartları zaten var.O yüzden biraz fazla km yapacağım kar yapacağım diye daha depoyu doldurmak için baştan yapacağın ufak bir avantajı yolda zaten yiyeceksin ve yaptığın km ise cabası.Shell katkısını atıyor Nitro diyor,Total kendi katkısını atıyor Excelium vs vs böyle gidiyor.

2) Aracım şu anda 16.100km'de verdiğin toplam rakam ve yaptığın yol benimki ile birebir aynı.

3) Eğer önceden almış olduğun yakıt ile aynı güzergah içinde daha az yakıyorsan bilemiyorum ancak yazdıklarına bakacak olursak uzun yol kesinlikle değerleri fazlası ile değiştirir.Ben kendi aracım ile aldığım günden beri hep aynı güzergah ve hep %90 aynı yoğunluk içinde kullanıyorum ve dediğim gibi değerlerim seninki ile aynı.Ancak şöyle bir durum var son verdiğin 6.2-6.5 bence çok iyi bir değer çünkü aracın şimdi farkettim manuel.Daha önceki vermiş olduğun ve benimki ile aynı dediğim değerler biraz fazla çünkü benim aracım otomatik bu sebepten ötürü sen biraz fazla yakmışsın bende otomatik ve trafik olan bir yer için iyi yakmışım.Kısacası senin eski değerlerini ben otomatik ile yakalıyorum.Ben yakıt anormal geriledi diyemem ancak 12.000km'den sonra yakıtın biraz daha geri geldiğini gördüm.Allahın izni ile daha uzun süreler beraberiz o günler gelince gene bilgileri paylaşırız.

Serkan OĞUZ

New member
bende dün aracımı servisten alırken usta mutlaka firmayı değiştir deyip PO yu önerdi.
ama yinede ilk etapta shell bostancı e-5 ten full depoladım. @enjanka nın da önerisini dikkate alarak denemek istedim. yaklaşık 45lt ile 690km verdi.
ilk kalkış ve kavramada farkı hissettim. psiklojikte olabilir mi bilemedim doğrusu :)
ama bu son olaydan sonra opet ten tövbe ettim. tesellim zararın neresinden dönsem kardır oldu.
sonuç olarak son gelen mesajlara göre öncelikli tercih, firmanın kendi işlettiği istasyondan almak olmalı diye düşünüyorum.
yaradan hepimizi sulu akaryakıttan uzak tutsun.;)
Önceki aracım Rio 1.5 Crdi idi.O zaman Shell Nitro yoktu birkaç firma denedikten sonra hep Shell Gtl yakıtı kullandım ve açıkçası performans farkını psikolojik değil ciddi şekilde net bir şekilde farkettiğimi söyleyebilirim ancak dolu depo ile yaptığım km biraz daha az oldu(yaklaşık10-15km arası) Ama sonuç olarak piyasada bilinmedik markalar dışında çok kötü yakıt olduğunu sanmıyorum.Allah sulu yakıttan uzak tutsun hepimizi ama Avrupa'da kullanılan kaliteli yakıtıda kullanmıyoruz orası zaten aşikar.