Elektrikli direksiyonlu araçlarda ROT AYAR farkı ve yurdum ustalarının sınavı..

leonine25

Active member
Bu arada Ergin hocam bu bilgilerin çıktısını alıp gideceğim. Sıralaması önemli noktaları vb gibi. Kağıdı verince bana soru sormayacak şekilde düzenlermisin.

ERGIN

New member
Bende ceed var masa arkadaşımda 2014 qashqai aldı. Senin aracı aldığın dönemlerde. Arabayı aldı getirdi. Dedim gideyimde söyle ferah ferah bir araca bineyim. Hüsranla karşılaştım. İç hacim bogucu geldi. Baş üstü yüksekliği ceed kadar değil (çok değil ama 2-3cm düşük).Arkada diz mesafesini geniş göstermek için ön koltuk ray mesafesini sınıramışlar. Dışardan bakıyorum on numra içine giriyorum tırt.Aracı işim oldukca kullanıyorum. Sürüş tepkilerine felan bakıyorum ceedin yerini tutmuyor.Araç sıfır 8-9 defa elektronik ve boya hataları nedeniyle servise gitti. Sizde o dönemde x-trail almayı düşünüyorum demiştiniz. Sonra bir baktım qashqai almışsınız. Dedim bu arac sizde fazla durmaz. :)
Azı var çoğu yok yazdıklarınızın, hepsinin altına imzamı atarım :)
Hayatım boyunca hiçbir araç bu kadar kısa süre içinde beni bu kadar soğutmamıştı; sattık kurtulduk. Ancak sattıktan sonra çevremde en az 7-8 kişiyi vazgeçirmişimdir Qashqai almaktan. Umarım Renault-Nissan grubu bu hatalarından ders çıkartırlar.
Rot ayarınız hakkında güzel haberlerinizi de bekliyoruz.

Berkan

New member
Ersu-yurtta ne varki allaşkına rot cihazı olsun ki söyliyim olsada gitmeyin derdim bu raddeye getirdiler illallah ettirdiler beni

leonine25

Active member
Azı var çoğu yok yazdıklarınızın, hepsinin altına imzamı atarım :)
Hayatım boyunca hiçbir araç bu kadar kısa süre içinde beni bu kadar soğutmamıştı; sattık kurtulduk. Ancak sattıktan sonra çevremde en az 7-8 kişiyi vazgeçirmişimdir Qashqai almaktan. Umarım Renault-Nissan grubu bu hatalarından ders çıkartırlar.
Rot ayarınız hakkında güzel haberlerinizi de bekliyoruz.
Rot hakkında @ErbekOtomotiv Nur banu hanımdan ilgi bekliyorum şuan. Ömer bey ile konuşup 3 defa yapılamayan rot ayarlarının eksiksiz yapılabilmesi için davet etsin :)

leonine25

Active member
Erberk ömer bey aradı. Konu ile alakalı bülten yayınlanmış gelin ayarlarını yapalım dedi... Bilginize...

yalcin

New member
ben hala servisde rot ayarına karşıyım, nedenlerinide belirtmiştim daha önce servis bünyesinde olsun yada olmasın ayarları yanlış gösteriyorlar, ersuyurtta başıma geldi işte; sapasağlam amortisörün eğildiğini değişmesi grektiğini söyleyen servisden daha ne beklerim, heh şimdi bünyesinde değildi bünyesinde olsa ne olacak ozaman daha iyi onlar servis için, bültenlik değil bu iş rota zaten belirli aralıklarla girmek lazım rot problemi olduğunu düşünen varsa beylikdüzünde önereceğim bir adres var, rot girin yapacağı bir işlem yoksa zaten para talep etmiyorlar. benden söylemesi bu rot olayında biraz sinirli düşünüyorum, kusura bakmayın, başıma gelenlerden dolayı.saygılar.

pepe

Active member
Yalçın Ersuyurt belli ki çok çektirmiş sana ve diğer gidenlere...Mimli zaten

Ben Ersuyurt u kıyas almıyorum servis, kalite ve işçilik için...İşini doğru yapan servisler de var illa ki ;)

yalcin

New member
inşallah barış dediğin gibi olur, benim motordan ses geliyordu bahsetmiştim hatırlarsan ben aracı sanayide gösterdim için rahat olsun dedi usta yağ uyum ve trigerden gelen bir ses zamanla azalır geçer dedi, ben üsteledim ustam ben ailemle kullanıyorum uzun yolda bir problem yaşamayalım, için rahat olsun istersen değiştiririz ama emin ol değiştirsekde aynı ses devam edebilir dedi, buarada v kayış ve bilyadan şüphelenerek gösterdim aracı, kayışlarda zaten bir problem yok bilya seside değil bu dedi, neyse şimdi ben aynı sorun ve şüpheyle servise götürseydim eminim ve eminim ve hatta eminim v kayış, v yakış bilyasını değiştireceklerdi.

ERGIN

New member
Erberk ömer bey aradı. Konu ile alakalı bülten yayınlanmış gelin ayarlarını yapalım dedi... Bilginize...
İnsan garip hissediyor kendi yayınlattığı bülteni duyunca :) Az uğraşmadım o bülten için.
Bu arada gerekli ayarlar yapılırken mutlaka aracın başında sizde izleyin.

Son düzenleme:

ERGIN

New member
ben hala servisde rot ayarına karşıyım, nedenlerinide belirtmiştim daha önce servis bünyesinde olsun yada olmasın ayarları yanlış gösteriyorlar, ersuyurtta başıma geldi işte; sapasağlam amortisörün eğildiğini değişmesi grektiğini söyleyen servisden daha ne beklerim, heh şimdi bünyesinde değildi bünyesinde olsa ne olacak ozaman daha iyi onlar servis için, bültenlik değil bu iş rota zaten belirli aralıklarla girmek lazım rot problemi olduğunu düşünen varsa beylikdüzünde önereceğim bir adres var, rot girin yapacağı bir işlem yoksa zaten para talep etmiyorlar. benden söylemesi bu rot olayında biraz sinirli düşünüyorum, kusura bakmayın, başıma gelenlerden dolayı.saygılar.
Ersuyurt' la yaşadıklarınız üzücü, umarım bu tutumlarından dolayı ciddi müşteri kaybederler.
Özel serviste rot yapılmasında ise şu sorun var, rot ayarı yapıldıktan sonra GDS ile sıfırlanması gereken açı sensörlerini nasıl sıfırlayacaklar? Bence bu kadar katı olmayın servislere karşı. Tüm servisleri istisnasız gezdim ve açıkçası Bayraktar (Avrupa) ve Tekkar (Anadolu) oldukça iyiler. Denemenizi tavsiye ederim.

leonine25

Active member
İnsan garip hissediyor kendi yayınlattığı bülteni duyunca :) Az uğraşmadım o bülten için.
Bu arada gerekli ayarlar yapılırken mutlaka aracın başında sizde izleyin.
Merak etme Ergin hocam an ve an kontrolde olacağım :)

leonine25

Active member
Evet arkadaşlar... Geçtiğimiz cuma cuma günü Erberk te rot ayarlamasını yaptırdım. Ergin hocamın söylediği kriterlerede uyduk. Ancak sanki hala problem mevcut.

Rot ile ilgilenen arkadaş bayaa ilgilendi. Bülten yayınlanmadan öncede biz bu ayarları kalibrasyonları yapıyorduk dedi. Yalnız elektrikli direksiyonlarda tam olarak toplama yani sıfır noktasına geri dönme hidrolikteki gibi tam anlamıyla olmuyormuş.Yani direksiyona cok ufak bir açı verildiğinde o yönde yavaş yavaş akıyormuş araç. Bendeki problemde bu aslında. Yani düz yolda gidiyorsunuz 100km/h hızla.mesela şeritin soluna kaydınız ortalayayım diye direksiyonu sağa kırdınız hafifce. sonra direksiyonun kendini sıfır noktasına alması gerekiyor. Almıyor diye siz sola hafifce kırıp ortalamaya çalışıyorsunuz bu seferde sola doğru ufak ufak kayıyor araç.

Ergin hocam yorumun nedir birde Tekkara götürelimmi aracı ? Yoksa bu haliyle normal birşeymi? Yada söylediğiniz işlemler yapıldı ancak sorun çözülmedi bu durumda direksiyon kutusundan süphelenmemiz gerekiyormu?

ERGIN

New member
Evet arkadaşlar... Geçtiğimiz cuma cuma günü Erberk te rot ayarlamasını yaptırdım. Ergin hocamın söylediği kriterlerede uyduk. Ancak sanki hala problem mevcut.

Rot ile ilgilenen arkadaş bayaa ilgilendi. Bülten yayınlanmadan öncede biz bu ayarları kalibrasyonları yapıyorduk dedi. Yalnız elektrikli direksiyonlarda tam olarak toplama yani sıfır noktasına geri dönme hidrolikteki gibi tam anlamıyla olmuyormuş.Yani direksiyona cok ufak bir açı verildiğinde o yönde yavaş yavaş akıyormuş araç. Bendeki problemde bu aslında. Yani düz yolda gidiyorsunuz 100km/h hızla.mesela şeritin soluna kaydınız ortalayayım diye direksiyonu sağa kırdınız hafifce. sonra direksiyonun kendini sıfır noktasına alması gerekiyor. Almıyor diye siz sola hafifce kırıp ortalamaya çalışıyorsunuz bu seferde sola doğru ufak ufak kayıyor araç.

Ergin hocam yorumun nedir birde Tekkara götürelimmi aracı ? Yoksa bu haliyle normal birşeymi? Yada söylediğiniz işlemler yapıldı ancak sorun çözülmedi bu durumda direksiyon kutusundan süphelenmemiz gerekiyormu?
Elektrikli direksiyonlu araçların orta noktaya toplarken milimlik fark kalması geniş tabanlı araçlarda olabiliyor. Ancak bu her iki yön içinde geçerlidir.
Eğer aracınız sadece bir yönde çekme yapıyorsa ve her zaman aksi istikamette toplama yapıyorsanız ya rot ayarlarınız yada lastiğinizde sorun vardır.
(Lastiğin desenleri basınç ve yük altında doğrusal basmıyorsa yani yönleri bozulduysa veya akışkanlık denilen kauçuğunun yanaklar arası ciddi gram farkı varsa araç çekme yapabilir).
Denk getirebilirsek sizinde aracı test etmek isterim.

Son düzenleme:

pepe

Active member

Ümit Hocam bu işlem için herhangi bir ücret verdin mi servise?

leonine25

Active member
Ümit Hocam bu işlem için herhangi bir ücret verdin mi servise?
Barış hocam benim problemim serviste jantlara boya uygulaması yapıldıktan sonra gündeme geldiği için servisten kaynaklanan bir problem olduğundan bir ücret ödemedim.

Sizin sormanızda fayda var...

Son düzenleme:

leonine25

Active member
Elektrikli direksiyonlu araçların orta noktaya toplarken milimlik fark kalması geniş tabanlı araçlarda olabiliyor. Ancak bu her iki yön içinde geçerlidir.
Eğer aracınız sadece bir yönde çekme yapıyorsa ve her zaman aksi istikamette toplama yapıyorsanız ya rot ayarlarınız yada lastiğinizde sorun vardır.
(Lastiğin desenleri basınç ve yük altında doğrusal basmıyorsa yani yönleri bozulduysa veya akışkanlık denilen kauçuğunun yanaklar arası ciddi gram farkı varsa araç çekme yapabilir).
Denk getirebilirsek sizinde aracı test etmek isterim.
Ergin hocam bir fırsat olsada incelesek iyi olur. Çünkü bu boya işleminden önce ben hiçbir problem hissetmedim.Yani elektrikli direksiyon çekiyorsa bile daha önce neden yoktu

ERGIN

New member
Ergin hocam bir fırsat olsada incelesek iyi olur. Çünkü bu boya işleminden önce ben hiçbir problem hissetmedim.Yani elektrikli direksiyon çekiyorsa bile daha önce neden yoktu
Düşük ihtimal ancak şu da olmuş olabilir; lastikleriniz misal veriyorum 25.000 km sorunsuz kullanılmıştır ancak bu boyama işlemi sırasında lastiklerin yerleri karıştırıldıysa ve özellikle dönüş ekseni farklı lastikler yer değiştirmişse çekme olayı ile karşılaşabilirsiniz. Bizim lastikler sadece ön-arka yer değiştirebilir; çapraz veya tek taraf ön-arka değiştirilmemeli. işyerim Tuzla tarafında, ev Göztepe tarafında; yolunuz düşerse mutlaka test için beklerim.

leonine25

Active member
Düşük ihtimal ancak şu da olmuş olabilir; lastikleriniz misal veriyorum 25.000 km sorunsuz kullanılmıştır ancak bu boyama işlemi sırasında lastiklerin yerleri karıştırıldıysa ve özellikle dönüş ekseni farklı lastikler yer değiştirmişse çekme olayı ile karşılaşabilirsiniz. Bizim lastikler sadece ön-arka yer değiştirebilir; çapraz veya tek taraf ön-arka değiştirilmemeli. işyerim Tuzla tarafında, ev Göztepe tarafında; yolunuz düşerse mutlaka test için beklerim.
Hocam sen iş yeri adresini ve telefonunu özelden yolla bana yakında izne çıkacağım.Fırsat olursa uğramaya çalışacağım yanınıza..

ozgurcan

New member
Selam Ceedçiler, yazdıklarınızı okudum, üstünden 1 seneden fazla geçmiş ama servislerde bülten yayınlanmasına karşın sorun devam ediyor, KİA Nazer GEBZE ye dün bakım için goturdum ve hafif sağa çektiğini söyledim, rot yapalım dediler, teslim sonrası gordum ki çekme devam ediyor, muhtemelen sıfır noktasını tanımlamadılar, rot için 40 liramı aldılar, şimdi sizin yazdıgınız yonergelerle birlikte yeniden gitmem gerekecek Nazer' e. Belliki yayınlanan bültenleri okumuyorlar, Çelik motora şikayet kaydı açtıracağım..