Direksiyon Sertleşmesi

fatagnuss

New member
tanışma bölümüne yazdığım gibi 2010 kia ceed sw sahibiyim. araç 90 binde. kazası yok. biraz foruma baktım ama benzeri bir sorunla ilgili konu bulamadığım için konu açma gereği duydum.
sorumun şöyleki;
aracımla düz yolda giderken aracı çizgisinde tutmakta zorlanıyorum. aracı yolda tutan milimlik direksiyon hareketlerini yapmak oldukça güç. yada birkaç milim yapıp sağa doğru yol alan aracım direksiyonu bıraktığımda düz çizgisine gelmiyor. orada takılı kalıyor. araç direksiyonunu tam çevirmede herhangi bir sorun yok. sadece son zamanda tam tur çevirince sona geldiğimde lak lak diye bir ses gelmeye başladı. ilk yazdığım sorunla alakası varmı bilmiyorum.
şaşmazda direksiyoncuya gittiğimde belli bir yere kadar usta meramımı anladı ve sökeriz gerekeni yaparız ama söktüğümüz zaman başka bir arıza çıkar yada tamamen değişmesi gerekirse külfetli olur gibi şeyler söyleyince vazgeçtim. aynı usta bana sorunun yazılımsal olabileceğini de söyleyince servise gittim.
serviste direksiyon yazılımını güncelleyince ve test sürüşüne çıktık ve bir miktar azalma oldu ancak tam çözüm olmadı. ayrıca bilgisayara bağlayınca sağ teker üstünde bir sensörün (abs sensör diye hatırlıyorum) sinyal vermediğini bundan olabileceğini söyledi. 380 lira fiyat çekti. bende düzelmezse gelirim diyerek ayrıldım.
başkaca böyle sorun yaşayan arkadaş varmıdır. yapabileceklerim konusunda tavsiyesi olan yada arızayı bilen yardımcı olursa sevinirim. iyi günler.