Ceed su eksiltmesi

UBYKH

New member
Merhabalar arkadaşlar, 2013 model kia ceed consept otomatik vites aracım ile ilgili bir sıkıntıyı sizinle paylaşmak istiyorum. 15 Ağustos 2023 günü dışarıda hava gölgede 48 derece iken klima açık dik bir rampadan çıkarken birden bire klima sıcak hava üfleme başladı, hararet göstergesi 90 ile 130 arasına geldiğini gördüm ve klimanın düğmesine basıp klimayı kapattım. Hararet düşmeye başladı ve rampa bitip düzlüğe çıktığımda araç çalışır vaziyette biraz bekledikten sonra klimayı tekrar açtım soğuk hava geldi ama pis bir koku (tahminimce yanık antifiriz kokusu) geldi, bir süre sonra koku kesildi. Bundan sonra klimayı ilk çalıştırdığımda ilk başta o pis koku hep geldi. 3 gün sonra sabah yağ ve su seviyesini kontrol etmek için baktığımda yedek su deposundaki suyun min. seviyesinin de altına düştüğünü gördüm ve en üst seviyeye kadar su ilave ettim, bundan sonra her gün sabah su seviyesini kontrol ettiğimde az da olsa suyu eksilttiğini gözlemledim. Bir arıza vardı bu nedenle de tanıdığım ustaya ( Kahramanmaraş'ta Kia yetkili servisi yok) gittim. Üst kapak contası ile ilgili test yaptı; sıkıntı yoktu, mevcut motor suyunu radyatörün altındaki vanayı açarak boşalttı ve 3 litre yeni antifiriz koydu sonra test sürüşüne çıktık eksilen su seviyesine de ekleme yaptı, klimayı açtığımda da o pis koku yine geldi. Sabah motor soğuk iken ve araç çalışmıyorken radyatör kapağını açtığım anda yedek su deposundaki suyu boşalttı. Bunu bütün tanıdığım ustalara çektiğim videoları da göstererek anlattım. Sonuç olarak bir çözüm olmadı. Aracımın ilk çalışmasında, egzostundan duman atma vs hiç bir sıkıntısı yok. Aracın harareti de maksimum hep 80 derecede, ancak ne zaman ki klimayı açtığımda o pis yanık antifiriz kokusu gelmekte olup polen filtresi kirli bile olsa hiç koku almazdım. Kaldı ki kirlendiği zaman hem polen hem de hava filtresini mutlaka değiştiririm. Konu hakkında bilgisi olan değerli arkadaşlar sorunun çözümü için yardımlarınızı bekler saygılarımı sunarım.

Son düzenleme: