Ceed Concept Plus fren sorunu ve sevmedikleriniz

Tesla

New member
Mrb arkadaşalar. Denizli'den yazıyorum. Öğretmenim ve Peugeot 308 sahibiydim. Yeni bir araç satın almayı planlıyorum. 2-3 gündür almayı düşündüğüm araçların forumlarını okuyorum. Böylece arabalardaki kronik sorunları öğrenmeye çalışıyorum.

Kia Ceed Concept Plus inceledim bayide. Çok da beğendim. Hatta sabit akslı arka süspansiyona rağmen yeni Leon almayı düşünüyordum. Leon'u incelemeden önce Kia Ceed Concept Plus'a bakınca Leon gözümden düştü. Hatta kesin Ceed alacağım derken forumlardaki fren sorunuyla karşılaştım. 308'lerde frendeki titreme sorunu yüzünden 550 lira masraf yapmıştım. Şimdi de Ceed ve i30'lardaki düşük hızda devreye giren ABS yüzünden yaşanan / atlatılan kazaları okuyunca korktum arabadan. 308 titreme yaşatsa da frene dokunmamla aracın durması bir olurdu. Fren sistemi mükemmeldi.

Bu sorunu yaşayan/çözebilen var mı? Tarafsız gözle değerlendirirseniz aracın sevmediğiniz yönleri nelerdir? 2.el'de sorun yaşatır mı?

Leon / Ceed concept plus / mazda 3 / focus arasında tercih yapmayı planlıyorum.

amorusso

New member
Bende yeni ceed yok o yüzden frenler konusunda yorum yapmayacağım , forum ortamında şikayetler var ama gerçeğini ne oranda yansıtıyor bilmiyorum, bir önceki kasanın 3frklı modelini kullandım öyle bir sıkıntı görmedim, sadece çok nadir durumlarda aba tepkisi değişik geliyor o da zaten onu çalışma prensibine uygun .

Şahsi fikrim yeni mazda 3 , sedan kasası çok şahane olmuş , 2.ci tercih ise yeni kia ceed. :)

berkan1981

New member
panık fren sıkıntılı kızaklama yapıyor arac

deadgarden

New member
alacağınız model kiayı çıkın bi test edin bayide. basın gazına basın frenıne girin virajlara. beğenırsenız aklınıza yatarsa alın. bende hiç yenı model kia ceed kullanmadım ama . eski aracımdaki fren balataları bitmişdi bu yuzden sorun yaşamıştım. değiştirince sorun çözuldu gibi.

Tesla

New member
Bu hafta içi test sürüşüne çıkacağım. Sonuçları yazarım. Ne yazık ki test güzergahı aşırı kısa ve yavaş sürmek gerekiyor. "yüksek hızda kelebek camı civarından gelen ıslık sesi" ya da tıkırtılarla ilgili şikayetler var. Eğer test aracını ana yola çıkarabilirsem bir dinleyeceğim.

ahmymn

New member
Bu hafta içi test sürüşüne çıkacağım. Sonuçları yazarım. Ne yazık ki test güzergahı aşırı kısa ve yavaş sürmek gerekiyor. "yüksek hızda kelebek camı civarından gelen ıslık sesi" ya da tıkırtılarla ilgili şikayetler var. Eğer test aracını ana yola çıkarabilirsem bir dinleyeceğim.
Şu anda arabam 8000k civarında ama bahsettiğiniz sesi hiç almadım... Aracımı da otobanda yüksek süratlerde kullanan biri olarak bunu da ilk defa sizden duyuyorum:confused:

Tesla

New member
Mrb arkadaşlar. Şehir içi panik frende ABS'nin devreye girmesinden başka marka ve modeldeki araçlarda da şikayetlerin olduğunu okudum. Yarın test sürüşüne çıkıyorum. (1 haftadır test arabasını yok müdür geldi, yok servis müdürü götürdü, yok teftişe geldiler, aldılar gibi bahanelerle bana sunamayan Denizli Yön Oto'ya teşekkürü borç bilirim). Test sürüşünde frenle ilgili bir test yapıp sonucu buraya yazarım. Zaten şehir içinde çok ani fren yerine baskıyı arttırarak fren yapmak daha sağlıklı.

Ses için de uzunca bir test sürüşü yapacağım için tecrübelerimi yazıcam. Kimi Ceed kullanıcıları şikayetçiyken kimi hiç duymadığını söylüyor.

Şu anda Ceed Concept Plus bağımsızarka süspansiyonları ve donanımı sayesinde tercih listemde bir numarada ve leon ile kapışıyorlar. Umarım hayırlı bir tercih yaparım. Yorum yapan herkese teşekkürler. Bir araç alırken araçla ilgili hareketli forumların olması da birçok sorunun çözümü için büyük kolaylık sağlıyor.

Tesla

New member
Arkadaşlar, Hyundai i30 inceledim bugün. Malum sürüş dinamikleri, lastikleri, platformu, motoru vs hep aynı. Ceed ile aralarında birkaç donanım farkı var.

Acaba Ceed ve i30'un ikinci elde farkı nasıldır? i30 daha fazla pazar payına sahip olduğu için daha kolay satılır gibime geliyor. Aracı 5-6 sene kllanmayı planlıyorum.

Bir de Ceed aracın 2012 mi yoksa 2013 üretimi olduğunu nasıl anlayabiliriz? Aracın üretim tarihini gösteren herhangi bir yeri var mı?

bilgin

New member
fren sorunu bende yaşadım birkaç defa ama yinede bu araçtan soğumama neden olmadı 7 aydır zevkle kullanıyorum hatta opel astra dan ceed e geçiş yaptım şimdi arabaya bindiğimi hissediyorum. Eğer Cee'd araba ise opel astra ne ?? :)

serdar1457

New member
bende bu araçta problem yaşamadım eksik yanı consept modellerde park sensörünün olmaması serviste taktırdım oda kötü durdu göstergeli şık değil. aracın tasarımında iç dizaynda kafama takılan bu ne dediğim yer ne yalan söleyeyim olmadı (cruz kontrol direksiyon düğmeleri solda olabilidi)
aracta koltuklar daha kaliteli olabilirdi daha özenli..
yanlız lake kaplama yerler çabuk çiziliyor..

o halde bile güzel :)

Tesla

New member
Kia Bayisine gittim. Özellikle fren ile ilgili endişelerimi belirttim ve aracı sürüp sürekli sert ve ani frenle 100 / 80 / 50 / 40 / 20 km gibi hızlardan aracı durdurduk. öncelikle özellikle yüksek hızlarda yapılan frenleme çok çok başarılı. Aracın frenleme sırasında direksiyonunu bıraktık, yine de en ufak bir sapma olmadı. Düşük hızlarda abs devreye giriyor, doğru ama eğer hankook lastik kayma eğilimli olmasa belli ki abs devreye girmeyecek. Çünkü ABS lastik durağan olduğunda devreye giriyor. Eğer panik fren yerine baskı arttırılarak fren yapılırsa araç gayet güzel duruyor. Test aracı otomatik 1.6 dizeldi bu arada. ABS devreye girince durma mesafesi bence yeterli. İstanbul trafiği gibi sıkışık trafikle hiç uğraşmayacağım, Marmaris'te yaşıyorum. Bu yüzden ABS'nin devreye girmesini problem olarak görmüyorum artık. Manuel vites araçlarda debriyaç + fren yapılırsa bu sorun zaten yaşanmıyormuş. Başka froumlarda da bu dile getirilmiş. Ben de zaten manuel alıcam.

Ceed'in viraj dönme kabiliyetine ve stabil sürüş yeteneğine resmen hayran kaldım. Aracı tabiri caizse sınırlarına kadar zorlamak istedim ve yüksek hızda slalom, ivmelenirken viraj dönme vb denemeleri yaptım. Sonra bayideki arkadaş benim yaptığım hızların çok çok üstünde aynı hareketleri yaptı. Ben meğerse yavaş kullanıyormuşum. Araba güvenli sürüş konusunda benden tam puan aldı.

Triger'in zincir oluşu, motor performansı, ses yalıtımı çok iyi. Gerçekten arabada şikayet edilebilecek tek şey hankook lastikler. Yine de 4 tekerde bağımsız süspansiyon ve 16" jant sayesinde hiçbir konfor sorunu yok.

Satın alma konusunda kesin kararımı Ceed yönünde verdim. Yarın Allah izin verirse kaporayı yatırıcam.

ahmymn

New member
Hayırlısı olsun şimdiden. Ağız tadıyla kullanmak nasip olsun.

Tesla

New member
Teşekkürler arkadaşlar. Az önce Toyota Auris test sürüşüne çıktım. özellikle 50 km ve altındaki hızlarda ani fren denemesi yaptım. Ceed'lerden hiç bir farkı yok. ani frende Abs kesinlikle devreye giriyor.Forumlarda yer alan fren sıkıntısı bence boşuna dile getiriliyor çünkü kızaklamayı engelleyen ABS eğer devreye çok giriyorsa lastik kızaklamaya meyilli demektir.

Ceed için kaporayı ödedim. İnşallah bu hafta kasko paramı öderse kalanı da ödicem.

bilgin

New member
doğru seçim hadi hayırlı olsun kazasız belası inşallah

c@n

Super Moderator
Hayirlisi olsun...

TeamPASAOGLU