benzin ışığı sonrası gidilen km

hakan078

New member
arkadaşlar çok merak ettim benzin ışığı yandıktan sonra kaç km gidiyo bu araçlar yeni ceed için soruyorum tabi bunu
ben 33 km yaptım dün benzin ibresi 0'ın altına kadar indi çok az geldi bana bu km ,polo vardı bende 150 km gidiyodu lambadan sonra ,en fazla kaç km giden var merak ettim?

rayen

Super Moderator
Genellikle yakıt ışığı yanınca 43-44 lt aliyor. Depoda 10 lt kalmış olduğuna göre, ortalama yakıt tüketimine göre hesap yapılabilir. Ben prensip olarak Işık yandıktan sonra pek fazla gitmem.

babıesrar

New member
O dediğin sınırdan sonra mazotu bitip yolda kalmış biri olarak 40 km yaptım diyeyim üstad. Niye başıma geldi onu da diyeyim. Nerden duydum bilmiyorum. Birisi önce sarı oluyor sonra mazot en dibe varınca kırmızı oluyor demişti sanki. Deneyeyim kç km yapacağım tam depoyla derken öyle kaldım rampada ;)

Berkan

New member
ışık kalan menzilin 95 ile 80km arasındayken yanar, kalan 50kmden sonra cizgi cizgi cıkar ondan sonrası allaha kalmış artık :D. o ışık yandıgımda 30 km degil 70 80 yaparsın en aşagı .o dediginde şamandıra ve deponun ozelligne gore degisebilir arkadasm 2009 c30 u 150km menzin varken bile ışık yakıyodu :)

bende cok gitmiyorm öyle hem pislik cekmemek hem pompanın icine etmemek için dizelde ısıkla cok gezmemek lazım ozellikle 50km altında

babıesrar

New member
Zaten 50den sonrasını geriye doğru saymaması da sanırım oradaki parçaların güvenliği vs ile ilgili.

berkural34

New member
Bu durum birazda ortalama tüketimle alakası var . Sonuçta kalan menzil son kmlerde ki ortalama tüketime göre değişiyor. Ben 75-80 menzil varken 60 km falan yapmak zorunda kalmıştım , tabi çok sakin kullanarak. Genelde sarı ışıktan sonra iyi bir yer bulunca hemen alırım.

hakan078

New member
bende zaten arabamı uzun yıllar kullanıcağım için acil durumlar için sordum. bende ışık yanınca pek gitmiyorum. ama rasim abimin dediğine göre 10 lt ile en az 100-120 km gitmesi lazım. ama fatih arkadaşım 40km de yolda kaldım diyince olmadı :) demekki sınırda almışım mazotu bi daha 40 km yi görmem artık :))

babıesrar

New member
Yok hocam sakın riske atma. Ben çok net hatırlıyorum. Işık sarı oldu kaç km tam bilmiyorum ama rahat 4 5 gün kullandım aracı. Bu bahsettiğim 40 km yol bilgisayarının 50km dedikten sonra 49 48..diye geri saymayı bıraktığı andan itibaren oluşan km. Berkin dediği gibi bu genel ort ile ilgili bişey sonuçta. Bingöl saoğuk memleket. Olay kışın oldu.Üstelik hep çok kısa mesafe kullandığım için benim ort yüksek haliyle. Buna nazaran 50 dediği yerde 40 gitti. Öte yandan şehir içi kullanımla oluşan ort ile belirlenen kalan mesafeniz diyelim ki 150 km. Siz ort hız yakıt tüketimi ve gidilecek kmyi A seçeneğinde sıfırladınız. Ve uzun yola çıktınız. Haliyle daha az yakacak ama sizin yakın zamanki ort aklında olduğundan 150km kalan mesafe diyor pc. Ben 100 110 km hızı geçmeden 150 kmden fazlasını yaptım üstelik daha 60 70km gidilecek mesafe var dedi kendileri. Yani kullanım sahası hava şartları vs değiştikçe o ölçümler de değiştiğinden kalan mesafe bilgisine sürekli güvenmek doğru değil.. Çok uzun yazdım özür ;)
[MENTION=1714]hakan078[/MENTION]

hakan078

New member
Yok hocam sakın riske atma. Ben çok net hatırlıyorum. Işık sarı oldu kaç km tam bilmiyorum ama rahat 4 5 gün kullandım aracı. Bu bahsettiğim 40 km yol bilgisayarının 50km dedikten sonra 49 48..diye geri saymayı bıraktığı andan itibaren oluşan km. Berkin dediği gibi bu genel ort ile ilgili bişey sonuçta. Bingöl saoğuk memleket. Olay kışın oldu.Üstelik hep çok kısa mesafe kullandığım için benim ort yüksek haliyle. Buna nazaran 50 dediği yerde 40 gitti. Öte yandan şehir içi kullanımla oluşan ort ile belirlenen kalan mesafeniz diyelim ki 150 km. Siz ort hız yakıt tüketimi ve gidilecek kmyi A seçeneğinde sıfırladınız. Ve uzun yola çıktınız. Haliyle daha az yakacak ama sizin yakın zamanki ort aklında olduğundan 150km kalan mesafe diyor pc. Ben 100 110 km hızı geçmeden 150 kmden fazlasını yaptım üstelik daha 60 70km gidilecek mesafe var dedi kendileri. Yani kullanım sahası hava şartları vs değiştikçe o ölçümler de değiştiğinden kalan mesafe bilgisine sürekli güvenmek doğru değil.. Çok uzun yazdım özür ;)
@hakan078
:D benim anladığım ışık yanınca 30 km yi geçmemek :)

ERGE

New member
Off of. Güzel ülkemizde akaryakıt fiyatları bu kadar yüksek olmasa da o hain sarı ışık hiç yanmasa. Hep full depo gezsek:) Ben yanar yanmaz korku belasına alanlardanım:cool:

Berkan

New member
:D benim anladığım ışık yanınca 30 km yi geçmemek :)
anlamadın :)

ışık yanınca değil kalan menzil 50km 'nin altına düştügünde yani menzili göstermediğinde (----)çizikler çıktığında.30 35 km den fazla gitme

bmx

New member
Ben arabayı arkadaşa vermiştim bir yerlere gitti geldi.Meğer sarı ışık yanmış farketmedim havalimanına doğru yola çıktım.
sahil yolunda eksperese girdim.Bir baktım --- gösteriyor.dedim yandık yolda kalsak yakında istasyon yok.
ayrıca ekspres yoldayız sağa çekme durumuda yok.Neyseki havalimanın shell'e girebildim.mesafe 25 km idi

43YD620

New member
50 km nin altına inince zaten çizgi çekiyor, prensip olarak hemen yakıt alıyorum, deneme yapmadım açıkçası biraz korkuyorum araç dizel olduğu için

inimicus

New member
Çizgi gösterdikten sonra bugün tam 50 km gittim. Sonra girdim yakıt aldım. 47 litrede attı pompa. Demek ki hala yakıt vardı depoda.

Berkan

New member
Çizgi gösterdikten sonra bugün tam 50 km gittim. Sonra girdim yakıt aldım. 47 litrede attı pompa. Demek ki hala yakıt vardı depoda.
hemen aldıysanız sıcaktan hava falanda yaptıgından atmış olabilir.ben mesela tepede gozukuyodu mazot 52 litreden fazla sokturamadm depoya. :) yurt dışı sitelerindeki ceed katalogundada 53 lt diye belirtmişlerdi hatta

akrepkral86

New member
Ben valla çizgiden sonra benzin almaya özen gösteriyorum bu konuda titizim

argovolkan

New member
Mecbur kaldıgım bir zaman, 150 km civarında gittim bende...