Arka amortisör ve Turbo hakkında

ulubey

New member
Merhaba arkadaşlar konuyu tekniz bilgiler kısmına açmıştım yazan olmayınca buraya açtım konuyu.

Yeni almış olduğum 2012 Kia Ceed 1.6 CRDİ OV aracım hakkımda bir sorum olacaktı. Aracı satın aldığım kişinin exper raporunda arka iki amortisör patlak ve turbo yağ kaçağı var diye not düşülmüş.

Benim aracı satın alırken yapmış olduğum exper raporunda (Arada 2 ay fark var) bunlar çıkmayınca exper yapan arkadaşa bir önceki exper raporunda bunlar çıkmış diye sordum. Kendisi bana genelde karşılaştığımız bir problem Hyundai ve KİA larda arka iki amortisör değerleri önlere göre düşük çıkar aslında patlak değil dedi. Motoru alttan kontrol edip bana da göstererek Turbo kaçağı olmadığını altta az bir yağlı bölüm var buda terlemeden kaynaklı olduğunu söyledi.

Bu konuya takıldığım için sizlerinde görüşünü alayım dedim. Bu almış olduğum bilgiler sizce doğru mudur.

Şimdiden teşekkür ederim.

Berkan

New member
Terleme kısmı normal benimde motorun üstündeki crdi 16v yazan koruma kapağında yağ bulaştı ondan sonra zamanı gelince bakıma girdim özellikle sordum hiç bir problem yok. zaten kacak varsa egzozdan beyaz duman atarsanız gaza bastığınızda (motor sogukken ilk basta gelen değil turbonun acık oldugu 1500 1600 sonra her devirde bastıgınızda )

amortisor kısmı için bişey diyemem. ama patlak amortisörü rahat anlarsınız zaten. en ufak çukurda tümsekte yükseltide bile lok lok ses yapar rahatsız eder

ulubey

New member
Terleme kısmı normal benimde motorun üstündeki crdi 16v yazan koruma kapağında yağ bulaştı ondan sonra zamanı gelince bakıma girdim özellikle sordum hiç bir problem yok. zaten kacak varsa egzozdan beyaz duman atarsanız gaza bastığınızda (motor sogukken ilk basta gelen değil turbonun acık oldugu 1500 1600 sonra her devirde bastıgınızda )

amortisor kısmı için bişey diyemem. ama patlak amortisörü rahat anlarsınız zaten. en ufak çukurda tümsekte yükseltide bile lok lok ses yapar rahatsız eder
Ses duymuyorum aslında. Sitede Exper raporu alan arkadaşlarımız varsa arkalar önlere göre gerçekten düşük mü merak ettim birazda.

gogo46

New member
amortisör patlaksa tümseklerde,yüksek hızda arka fazladan havalanır. uçacak gibi.

Berkan

New member
Ses duymuyorum aslında. Sitede Exper raporu alan arkadaşlarımız varsa arkalar önlere göre gerçekten düşük mü merak ettim birazda.
motor sanzıman vs dahil gibi ağır tüm parçalar (hatta soförde) önde oldugu için önün arkaya göre ağır(arkada tek agırlık ufak stepne) ve daha düşük/alçak olması gayet normal durum aslında. Tabi bu durumu eşitlemek için arka kısmı on kısımdan bir miktar daha alcak amortisorle/yayla eşitlemiş olabilirler valla. hiç aklıma gelmedi bu durumu denemek ama elinize metre alıp düz zeminde yerden camurluk agzına kadar(sadece lastik camurluk arası boslukta deneyebilirsiniz) ölcerseniz net anlarsınız :) g

ulubey

New member
Anladım çok teşekkür ederim. Ben Exper raporunde amortisör değerleri veriliyor ya herkeste aynı mıdır diye merek etmiştim yardımlarınız için teşekkürler. :)