2013 Ceed Concept Plus'a Blow Off takılırmı ve 16 Inch jant ihtiyacı

By_Cesar

Active member
[SUP]
Abiler kardeşler herkese merhaba...

Yeni aldığım aracıma Blow Off taktırmayı düşünüyorum.. Konu hakkında bilgisi deneyimi olan varmı? Otomatik araçlara taktırılabiliyormu? Zararları neler olabilir yada olur mu? Konu hakkında fikirleri ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ayrıca aracıma kışlık lastiklerimi takmak için 16 Inch jant takımı arıyorum orjinal veya replika.
Elinde olan yada Sakarya'da jant alımında yardım ve tavsiyede bulnabilecek referans olabilecek biri 6 varsa çok sevinirim..[/SUP]
:):)

ceronimo1978

New member
Selamlar ben proceed de blow uygulamasi yaptim. Arac manueldi. Diledigim zaman tek dusla devreden cikarabiliyordum. Sonra sikilip sattim. Bir sure keyif veriyor sonrasinda kafa sisiriyor. Otomatikde pek keyif vermez cunku debriyaj ve kontrollu vites gecisi olmayacak. Yine de taktir sizin. Denemeye deger ancak orjinale donmek isterseniz intercooler hortumunuz cop olur. Yeniside servet. Son olarak orginal HKS disindaki tercihler yag eksiltme ve zamansiz devreye giris cikislar nedeniyle turbonuza zarar verir. Selamlar

Serkan OĞUZ

New member
[SUP]
Abiler kardeşler herkese merhaba...

Yeni aldığım aracıma Blow Off taktırmayı düşünüyorum.. Konu hakkında bilgisi deneyimi olan varmı? Otomatik araçlara taktırılabiliyormu? Zararları neler olabilir yada olur mu? Konu hakkında fikirleri ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ayrıca aracıma kışlık lastiklerimi takmak için 16 Inch jant takımı arıyorum orjinal veya replika.
Elinde olan yada Sakarya'da jant alımında yardım ve tavsiyede bulnabilecek referans olabilecek biri 6 varsa çok sevinirim..[/SUP]
:):)
Blow off konusunu bende çok çok istiyordum araştırdım,sanayide bu işler ile uğraşan arkadaşlarada danıştım. Bu arada benim araçta otomatik.Olmaması için bir sebep yok herhangi bir zararı olmadığını hatta turbonun ömrü açısından faydası dahi olduğu söyleniyor. Hks ve Greedy marka tercih ediliyor ancak orijinalini ayırt ederken dikkat edin uyarısında bulundular.Ucuz olanları sıkıntılı diyorlar ve montajı biraz zaman alıyormuş ne kadar doğru bilemiyorum.Tüm gün sanayide oluyorum kimi kısa sürüyor kimisi uzun sürüyor diyor.Olmadı biraz daha araştırıp ekstra bir bilgi olursa paylaşırım.

dellobaltino

New member
blow off dediğimiz diğer adıyla dump valve bizim araçlarda standart bulunan birşey değil mi. bende de dizel consept 2013 var. okudugum kadarıyla turbonun ömrünü uzatan ve performansı artıran birşey. teknik konularda çok fazla bilgim olmadıgından okuyup araştırarak öğrenmeye çalışıyorum. reelde ne gibi bir etkisi olur. araç mı serileşir ayrıca en kalitelisinin fiyatı nedir. daha önce taktırmış ve bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa memnun olurum

dellobaltino

New member
az önce bi kaç video izledim çuf çuf diye sinir bozucu bi ses. performans artırıcam diye bu saçma sesi hiç çekemem. vazgectim :)

ceronimo1978

New member
Arkadaslar vakum yapabilmesi icin fren vajum hortumunuz kesilip araya T dirsek yapikacak bir tanesi frene digeri blow off a gidecek. Dolayisiyla yuksek hizlarda ve devirlerde blow acilipda vakuma gecerken fren yapmak istediginizde sikinti olacak.en buyuk ve tehlikeki eksisi bu. Dusuk devirlerde sirkelenme olacak. Bence blow off kesinlikle turbo benzinli araclara gore dusunulmus bir parca. Eger dogru yerde isi bilen kisilerce montaji yapilmassa cok bas agritir.

Serkan OĞUZ

New member
Selamlar ben proceed de blow uygulamasi yaptim. Arac manueldi. Diledigim zaman tek dusla devreden cikarabiliyordum. Sonra sikilip sattim. Bir sure keyif veriyor sonrasinda kafa sisiriyor. Otomatikde pek keyif vermez cunku debriyaj ve kontrollu vites gecisi olmayacak. Yine de taktir sizin. Denemeye deger ancak orjinale donmek isterseniz intercooler hortumunuz cop olur. Yeniside servet. Son olarak orginal HKS disindaki tercihler yag eksiltme ve zamansiz devreye giris cikislar nedeniyle turbonuza zarar verir. Selamlar
Erkan bey Hks gerçekten marka olarak bir numara.Sizin takılma işlemi yaklaşık ne kadar sürdü? İntercooler hortumu fiyatını hatırlıyor musunuz. Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.

ceronimo1978

New member
Serkan bey soyle soyleyim. Ben basindan sonuna kadar aracin basinda beklemistim. Gaz pedali sokuluyor, intercooler hortumuna blow offun oturacagi yatak yapikiyor, fren hortunu kesilip araya blow a giden bir hortum cekiliyor, arac icine ac/kapa dugmesi icin tesisat cekiliyor. Yani anlayacaginiz tum bu islemler ustanin tecrubesine gore en az 1 gun surer. Intercooler hortumuda 600 tl civariydi. Taktirmak istersenuz isin ehli bir tanidigim var. Alibeykoyke islandtuning huseyin.

vlknylmz

New member
[video=youtube;quym3hXnwDc]http://www.youtube.com/watch?v=quym3hXnwDc[/video]

Serkan OĞUZ

New member
Serkan bey soyle soyleyim. Ben basindan sonuna kadar aracin basinda beklemistim. Gaz pedali sokuluyor, intercooler hortumuna blow offun oturacagi yatak yapikiyor, fren hortunu kesilip araya blow a giden bir hortum cekiliyor, arac icine ac/kapa dugmesi icin tesisat cekiliyor. Yani anlayacaginiz tum bu islemler ustanin tecrubesine gore en az 1 gun surer. Intercooler hortumuda 600 tl civariydi. Taktirmak istersenuz isin ehli bir tanidigim var. Alibeykoyke islandtuning huseyin.
Cevap için ve ayrıntılı bilgi için çok teşekkür ederim.Oldukça çetrefilli gibi görünüyor.Yeni aracın bu şekilde kesip biçme işlemini görmeye dayanamam herhalde :) Biraz daha düşünsem fena olmayacak.

ceronimo1978

New member
Aynen oyle. Motoru ve turboyu garanti disina cikartmis olursunuz. Ben bu islemi yaptirdim bir muddet boyle kullanip sonra orjinale dondum. Zaman zaman cok keyif veriyor ama daha guvlu cufflatmak icin gaza abaniyorsunu buda yakit tuketimini olumsuz etkiliyor. Yani sozun ozu yeni araca yapilacak is degil en az 3 sene sonra yapilacaklar listesinde seri basi olur. Selamlar keyifli forumlar

Serkan OĞUZ

New member
Aynen oyle. Motoru ve turboyu garanti disina cikartmis olursunuz. Ben bu islemi yaptirdim bir muddet boyle kullanip sonra orjinale dondum. Zaman zaman cok keyif veriyor ama daha guvlu cufflatmak icin gaza abaniyorsunu buda yakit tuketimini olumsuz etkiliyor. Yani sozun ozu yeni araca yapilacak is degil en az 3 sene sonra yapilacaklar listesinde seri basi olur. Selamlar keyifli forumlar
Aynı fikirdeyim:) Uzun zamandır aklımda ama dediğiniz gibi 3 sene sonra hevesim kalırsa muhakkak yaptırmak istiyorum.

By_Cesar

Active member
Tüm yorumlar için teşekkürler öncelikle..

Bende araştırdığım ve bildiğim kadarıyla Blow Off'un aracın turbo ünitesine yararı olduğu ömrünü uzattığı ile ilgiliydi ama montajı esnasında ve sonrasında yaşanılabilecek sorunlar açıkcası gözümü korkuttu.

Arkadaşımda 2013 kasa 3 16 Bmw var Benzinli motor ve vites geçişlerinde öyle tatlı bir ses veriyorki insanın devamlı vites değiştiresi geliyor ayrıca onun aracıda otomatik ama tabi motor farkı var bizimki ile. Bende bu yüzden merak edip tecrübesi yada bilgisi olan sizlere bu soruyu yönelttim ama sanırım 2 3 sene sonra bu işlemi yaptırmak uygun olacak gibi gözüküyo. :)

Peki elinde eşinde dostunda çıkmacısında 16 ınch bizim araçlara uygun jant'ı olan varmı ? Bizim buralara yakında kar düşer hava sıcaklıkları oldukça azaldı kısa sürede kışlık lastik jant işini halletmem lazım :rolleyes::rolleyes:

omurkadir

New member
Tüm yorumlar için teşekkürler öncelikle..

Bende araştırdığım ve bildiğim kadarıyla Blow Off'un aracın turbo ünitesine yararı olduğu ömrünü uzattığı ile ilgiliydi ama montajı esnasında ve sonrasında yaşanılabilecek sorunlar açıkcası gözümü korkuttu.

Arkadaşımda 2013 kasa 3 16 Bmw var Benzinli motor ve vites geçişlerinde öyle tatlı bir ses veriyorki insanın devamlı vites değiştiresi geliyor ayrıca onun aracıda otomatik ama tabi motor farkı var bizimki ile. Bende bu yüzden merak edip tecrübesi yada bilgisi olan sizlere bu soruyu yönelttim ama sanırım 2 3 sene sonra bu işlemi yaptırmak uygun olacak gibi gözüküyo. :)

Peki elinde eşinde dostunda çıkmacısında 16 ınch bizim araçlara uygun jant'ı olan varmı ? Bizim buralara yakında kar düşer hava sıcaklıkları oldukça azaldı kısa sürede kışlık lastik jant işini halletmem lazım :rolleyes::rolleyes:
valla bizim araçlara blow off bence saçma olur kesinlikle düşünmem.
yeni bmw 116i de de aynı motor kendinden motor sesi vites geçişlerde ufak tıslamalar turbodan gelen çok güzel benim de dikkatimi çekti. ama tabiki orijinal.

ceronimo1978

New member
Birde "forge dump valve" var arkadaşlar. Benim bacanağın sciroccoya taktık. "Çuff" yerine çok tatlı bir "tıss" sesi var. Vites geçişlerinde turbo boşalırken bu ses çıkıyor. Bir de onu araştırmak lazım. Blow off yerine dump valve olabilir. Montaj ve değişecek parçaları sorgulamak gerekiyor. Wolswagen ve seat leon grubuna özel üretiliyor. Ancak Hyundai Kia için var mı bilmiyorum. Ama ben sciroccoyu kullanırken bu ses yüzünden kendimden geçiyordum. Hatta bir ara scirocco araştırdım ama araç benzinli olunca yakıt masrafı yüzünden hep ertelemek zorunda kaldım. Mesela pro ceed gt alsam kesin bu tarz bir uygulam yapardım

By_Cesar

Active member
valla bizim araçlara blow off bence saçma olur kesinlikle düşünmem.
yeni bmw 116i de de aynı motor kendinden motor sesi vites geçişlerde ufak tıslamalar turbodan gelen çok güzel benim de dikkatimi çekti. ama tabiki orijinal.
Valla bende Bmwdeki o sese deli olduğumdan böyle bir şey yaptırabilirmiyim diye düşündüm. Hız yükselirken dahada belli oluyo o tıss sesi bakan bir daha bakıo arabaya :)
Ama işte uygulanacak işlemler vs uzun ve sıkıntılı olabileceği için şu anda daha 20 günlük aracımı Blow off yaptırma işinden gözüm korktu. 2 3 yıl içnde yaptırabilirm ama :cool:

Birde "forge dump valve" var arkadaşlar. Benim bacanağın sciroccoya taktık. "Çuff" yerine çok tatlı bir "tıss" sesi var. Vites geçişlerinde turbo boşalırken bu ses çıkıyor. Bir de onu araştırmak lazım. Blow off yerine dump valve olabilir. Montaj ve değişecek parçaları sorgulamak gerekiyor. Wolswagen ve seat leon grubuna özel üretiliyor. Ancak Hyundai Kia için var mı bilmiyorum. Ama ben sciroccoyu kullanırken bu ses yüzünden kendimden geçiyordum. Hatta bir ara scirocco araştırdım ama araç benzinli olunca yakıt masrafı yüzünden hep ertelemek zorunda kaldım. Mesela pro ceed gt alsam kesin bu tarz bir uygulam yapardım

Bostancı sanayide kuzen var ona bunu bir soracağım sanayide çevresi geniş mutlaka bu işlemi yapan yada yaptıranlar hakkında bilgisi vardır. Şayyet konu ile ilgili bilgi bulabilrsem burdan paylaşırım. Teşekkürler verdiğin bilgiler için Jant lastik içinde o arkadaşla iletişime geçeceğim sağol :eek: