2011 Cee'd EPS Problemi

Tsunami Dream

New member
Arkadaşlar aracımı alalı yaklaşık 4.5 yıl oldu. O yüzden zamanları net olarak söyleyemeyeceğim. Aracımı aldıktan yaklaşık bir yıl sonra, arabayı çalıştırdığımda direksiyonun yumuşamadığını farkettim. EPS ışığı yanık bir şekilde kaldı. İstop ettim, çalıştırdım düzeldi. Bir kaç ay sonra tekrarladı. Yine düzeldi. Bu 4.5 yılda 4-5 kere başıma geldi. Çok seyrek olduğu için ve istop edip çalıştırınca düzeldiği için bunu pek önemsemedim. Hatta arabamı götürdüğüm özel serviste aracın hata log larına baktılar bir şey bulamadılar. Geçen pazar günü aracıma bindim ve çalıştırdım EPS ışığı sönmedi ve direksiyon aynı sertlikte kaldı. İstop ettim çalıştırdım olmadı :D . Tekrar tekrar denedim maalesef EPS devreye girmedi. İşin kötüsü aracı yerinden oynatmak çok zor oluyor. Kullanım kılavuzunu okudum, EPS nin sigortasını buldum ve değiştirdim yine olmadı. Bizim foruma girdim böyle bir şikayete pek rastlamadım. İnternetten araştırdım korktum. Direksiyon içindeki motor değişebilir falan diyorlar ve aşırı pahalı diyorlar. Bugün Kia servisine gittim. Arabayı zar zor götürdüm oraya. Çok ilgilendiler. Hemen fişe taktılar ve çalışmadığını gördüler. Bilgisayar bir hata kodu yazdı. Bu hata kodunu tanıdılar hemen (büyük bir ihtimalle Kia bülten yayınlamış) ve EPS nin yazılımını güncellediler. Hatta bütün yazılımı güncellediler ve düzeldi. İçim rahatladı :D . Ama belirttiler düzelmeyebilir falan dediler. Bende sordum kaç kişi geri geldi bugüne kadar diye %20 dediler. Yani bazılarında yazılım güncellemeside işe yaramıyormuş anladığım kadarıyla ve o zaman motor bozuk diyorlarmış. Garanti dışı bir değişim oluyormuş öğrendiğim kadarıyla. Sordum çocuğa bozulsaydı ne kadardı bu motor dedim. Fiyatı duyunca kulaklarıma inanamadım. 4.200 TL dedi. İşçiliği sormadım bile. Tepki gösterdik güldük. Abi dedi 7000 TL den indi. Ağzım açık kaldı.

Şimdi diyeceğim o ki;
EPS denen illet çok rahat tamam kabul. Neticede basit bir elektirik motoru ve arabada en çok çalışan parçalardan biri. Yani bozulması gayet normal ve olası. Peki bu fiyat ne kardeşim ? Hayır o olmazsa arabayı kullanamıyorsunuz birde. Hİdrolik direksiyonun gözünü seveyim. Bu fiyata parça satacaksan koyma abi o özelliği araca. Arabayı satsam 35000 TL, direksiyon motoru 5000 TL bu ne şimdi? Oldu mu? Tabiki olmadı. Yani şimdi 5000 yoksa cebinde arabayı yaptıramayacaksın ve araba yatacak öyle aşağıda. İşe gidemeyeceksin v.s. Az para mı bu? Ha deyince çıkar mı? Ne o standart C sınıfı, standart marka bir araç kullanıyoruz..

paylaşayım dedim..

Berkan

New member
koca servis çözemedimi eps'nin(electronic power steering) akünün seviseyi azaldıgında.(diğer elektrikle calısan kısımda hiç problem yaratmıyor bu akü azlıgı) taş kıvamında oluyor ve yerinde oynamıyor. aynı sorun 2009 model i30 umda oldu.

direksiyonunuzda gram sorun yok araya 150 200 liralık akü parası sıkısmıs. aküyü değiştirin direksiyonunz %90 düzelicek.

buda zamanında başka forumda açtıgım konum linkini veriyorm altta :

EPS Hatası

3. mesajda yazan arkadasa yok artık ne alaka dedim inanmadım bende basta ama 8. mesajda dogru oldugnu servis kanıtladı bana

Tsunami Dream

New member
koca servis çözemedimi eps'nin(electronic power steering) akünün seviseyi azaldıgında.(diğer elektrikle calısan kısımda hiç problem yaratmıyor bu akü azlıgı) taş kıvamında oluyor ve yerinde oynamıyor. aynı sorun 2009 model i30 umda oldu.

direksiyonunuzda gram sorun yok araya 150 200 liralık akü parası sıkısmıs. aküyü değiştirin direksiyonunz %90 düzelicek.

buda zamanında başka forumda açtıgım konum linkini veriyorm altta :

EPS Hatası

3. mesajda yazan arkadasa yok artık ne alaka dedim inanmadım bende basta ama 8. mesajda dogru oldugnu servis kanıtladı bana
Şimdilik bir problem yok. Güncellemeden sonra direksiyon eskisinden çok daha rahat ve kuş gibi hafif oldu. Umarım bir daha olmaz. Eskilerin dedikleri gibi aslında ne kadar az elektronik aksam o kadar az sorun

inimicus

New member
Yine yazılımla çözülmüş. Benim komple motor değişti iyi niyet garantisinden. O zaman için 3600 liracıktı. Yine de motor değişim isterse (ki inşallah olmaz) sahibinden.com'da çıkması 600 lira civarına denk gelmiştim geçen sene. Aklında bulunsun.

Tsunami Dream

New member
işin enteresan tarafı.. direksiyonun yanındaki sigorta kutusunda akıllı sigorta denen illeti söktük taktık yerine.. teypin çıkışları yandı. :D daha doğrusu neden durup dururken yandığını kimse bilmiyor. servis ona bağladı bu olayı. kesin bir cevap yok. şimdi sabit bir seviyede ses geliyor. kıssanda açsanda ses aynı. bi de onunla uğraşacağım. nazar bunlar hep nazar :D