18 " Jant - 225/40/18 Lastik - Proje.2

yalcin

New member
Merhaba arkadaşlar, listede ikinci projem jant takımı ve lastikler olarak devam ediyorum, birkaç haftalık araştırmam sonucu replika jant takımına karar verdim .................................................................
Lastiklere gelince 1. Goodyear Eagle F1 asymmetric 2
2. Michelin Pilot Sport 3
3. Continental SportContact 5 arasında gidip geliyorum
dün michelin bayi arkadaşla konuştum piyasadaki diğer markalara göre michelin daha sessizdir dedi pilot sport 3 ünde aynı düşük gürültüde olduğunu ama zaten 225/40/18 ebatlardanda acayip bir düşük gürültü beklememem gerektiğini konuştuk. yanak düştüğü için elbette yolu daha çok hissettirecek bu aşikar ancak bu 3 markanın fiyatlarıda çok yakın michelin için nakit 320 tl ye anlaştık. diğerleride aşağı yukarı aynı gibi, tecrübe herzaman önemlidir sizin tecrübe ve deneyimlerinizden faydalanmak ve karar vermek istiyorum, kendi adıma konuşursam benim için iddialı bir ebat olacak bu sebeple yanlış karar vermek istemiyorum hem jant hemde lastik seçimi hususunda!

..................................................

şuan proje aşamasında olup gelişmeleri ve görüntüleri bu konu içerisinde paylaşacağım.

unutmadan 18*8.0/9.0J - 5*114,3 ET.15-40 hangi aralıkları seçmeliyim sanırım J yani jant derinliğide önemli yani 9.0J olmuyor gibi bize?? ET. arttıkça iz mi artıyor yoksa azalıyormu?

7.2.2015 proje tamamlandı.
ilk deneyimler;eskisine göre yere tam basan, yol tutuşu ile yolda duruşu ile keskin ve agresif bir yapıya bürünmesi oldukça keyif veriyor. jant ebat büyütmeyi benim gibi konforda isteyen biri olarak tavsiye ederim, konfordan ödün vermiyorsunuz bence daha keskin yol tutuş konfor sayılır zaten. herneyse deneyimleri yeri gelince paylaşırım şimdi sıra görüntülerde fakat unutmadan söyleyeyim önce spor yay ardından ebat değiştirmek beni bir kez daha aracıma aşık etti..darısı sevenlerin başına diyelim Allah herkese nasip etsin. saygılar!
Ekli dosyayı görüntüle 2253Ekli dosyayı görüntüle 2254Ekli dosyayı görüntüle 2255Ekli dosyayı görüntüle 2256

ufak dokunuşlara bundan sonra devam...

ErkanKASIM

New member
40/18 taktırma bence , 45/18 yada 50/18 tavsiye ederim

Berkan

New member
50 yanak takıcagına hiç takma daha iyi daha 18i cirkin olur.maksimum 45'dir bence taktıgına degsin biraz dikkatli olman yeter

michelin yanakları alayının yumusak diger lastiklere göre okadar para verip girdigin ilk cukurda balon yaparsa can sıkar

asymetric yada benimde ilerdeki tercihim conti sp5 al geç kafa rahat olsun :cool:

yalcin

New member
[MENTION=1547]Berkan[/MENTION] bu konuda çok dikkatliyim stock hali ile bile çukurda tümsekte arkadaki trafik canavarlarını deli ediyorum : )) 40 mı 45 mi buna karar veremedim henüz takıpta görmek lazım sanırım. michelin de balon riski dahamı çok diyorsun? goodyeara daha yakınım zaten.

Berkan

New member
yazıdan yanlıs yazmısım sp5 degil sc5 olcaktı :D

aynen deneme yanılma yap dikkatli kullanıyorsan 40 yada 45 görüntü ve tabi kullanabilcegin ölcü limitleri dahilinde takıver gitsin. 3 lastikte güzel ayrı ayrı ama continentale yanaş derim :)

orjinal lastik ölcün ne buarada araçta

yalcin

New member
buarada inforged la mailleştim 25 yıldır bu sektördeyiz ve tasarımlar tamamen ekibiz tarafından yapılmaktadır dediler. ama tabi türkiye de satışı yok! bu iyimi kötümü bilemedim. gerçi replikalarda da sonradan aynı modeli bulamama problemi olur öyle değilmi?

Berkan

New member
jantmax'a bir bakkendi sitesinden sahibinden üstünden güzel jant ve fiyat bulabilirsin

buarada banakalırsa ya 225yada 215 40 takman daha mantıklı

serkanedirne

New member
yalçın 18 jantta agırlıktan kazanımın olmayacak bunuda düşü. görüntü olarak süper olur ama, işin biraz mekanıgını düşün derim. çünkü ben aynı jantın 18 ini düşüşündüm ama zaten arabam cok yakıyo (premium) bide 18'in agırlıgından dolayı o riski göze alamadım. benim jantlarımda ınforget. ben 17 den yanayım derim.

Serkan OĞUZ

New member
Ebat konusunda birşey söylemek istemem zevk ve karar senindir.O Kısımda kararı sen vermelisin eğer arabaya oturuyorsa takabiliyorsan o ebatı gösterecek en güzel 40 yanaktır.Bu konu açık net ve aşikar, ancak dikkatli değilim ve yollar çok kötü diyorsan o zaman 45 düşün ama o kadar kötü yollar var ise 45'tede balon yaparsın bu biraz şans bence.Ben bugüne kadar kullandığım hiçbir lastikte 35 yanakta bile balon sıkıntısı yaşamadım.Araca yay taktıysam ve geniş ebat lastik alacaksam zaten birçok şeyi göze almışım demektir o yüzden 40 yanak lastik jantı her zaman daha fazla ortaya çıkarır.45-50 olmazmı o da olur ama 40 gibi durmaz yapmışken bahsettiğin ebat üzerinde kalmaya çalış, 50 yanak aracı bana göre kamyon gibi yapar .Bu ebatı takarken ET değerine dikkat et. ET değeri düştükçe jant dışarı çıkar, değer arttıkça içeri doğru girer.Bu hususa dikkat etmeye çalış. Birde kaç J jant alacaksın bilmiyorum ama geniş alırsan lastik kenarlardan oval bir şekil alır buna kavun derler genelde ve ben şahsen hiç sevmiyorum. Jant tabanı daraldıkça lastik dümdüz durur.Üşenme ısrar et deneyebildiğin kadar dene.Takmadan denemeden görmeden sakın karar verme bence:)Şimdiden hayırlısı olsun.Birde son olarak örnek veriyorum 205/40 ile 225/40 arasında yanak farkı yok diye düşünme taban ebatı büyüdükçe yanak ister istemez daha iri görünür bunuda hesaba katmalısın.

yalcin

New member
[MENTION=104]serkan[/MENTION] Oğuz senin kullandığın J ve ET değerleri nedir? (emsal olması açısından soruyorum)

omurkadir

New member
eski kasada 18" ile konfor aşırı düşecektir haberin olsun ben 16" yaylı haliyle bile rahatsız oluyorum bazen.
taban arttığından yakıt da artacak ivmelenmen de düşecek ama yol tutuş iyileşir tabiki.

ErkanKASIM

New member
Amaç sadece görüntüyse : 40 yanak, görüntü ve konfor sa 45 yanak , biraz görüntü ve tam konfor :) 50 yanak

yalcin

New member
uzun bir araştırma sonucu sanırım yani tam emin olmamakla birlikte; jant desen ve lastik marka ve ebatları belli oldu. 225/40/18 :)

Serkan OĞUZ

New member
İyi hadi bakalım Yalçın hayırlısı sona doğru geliyorsun. Ben hala bakıyorum ama kayda değerbirşey denk gelmedi bir türlü.

yalcin

New member
bu sitede buldum bizim araçların jant verilerini her yıl ve modele göre sadece jant değil diğer donanımlarla alakalı detaylı veriler mevcut.
ET 51 miş böyle olma ihtimali yüksek buna göre sana gönderdiğim siyah deseni ET si 45 diye hatırlıyorum buna göre çok farketmesede bir miktar jantları öne çekmiş olurum, sanırım. tabii önce takıp deneyeceğim.

unutmadan site linki; Kia CeeD 1gen/II 5-Door 2010-2012 rim dimensions

Serkan OĞUZ

New member
Eğer kesin ET'si kesin 51 ise 45 ET oldukça farkeder,muhakkak üstünde görmen lazım.

MuSTaNG

New member
@Berkan continental sp5 neden tercih etmeliyim?
Buna ben cevap veriyim bu lastikler çabuk ısınır ve ani manevralarda kesinlikle yoldan ayırmaz sizi.. Rio sporty paketler bu lastikle geliyo çok güzel lastik, michelin'e kesinlikle yaklaşmayın ben GT'yi aldığım gibi michelin'leri sattım her serisini kullandım hiç biri istanbul yollarında beş para etmez..