0 km arabada arkadan gelen gurultu

Tunga

New member
Sevgili arkadaslar, foruma hayirli bir konu ile baslamak isterdim ama basimda oyle bir sorun var ki cozemedim gitti.

Kardesime bilgilerimde yazan 0 km arabayi aldik, bayiden yola cikti 1-2 km sonra daha ilk tumsekte arkada bir ses geldi aklim cikti... Once bagajda birsey bosta duruyor sandim, evin onunde duzeltirim diye planladim. Baktim hersey normal.. Yedek lastik ve diger ivir zivir saglam duruyor. Problem, arabanin arka tarafindan en minik bir tumsekte ve cukurda acayip takirti, vurma seklinde sesler geliyor olmasi. Hem sagdan hem de soldan. Meb Basayar`a goturduk aldigimiz yerin servisine, test ettiler, kaldirdilar altina baktilar ettiler, bagaj kapaginin ayarlarina baktilar, birsey bulamadilar, bu arabanin suspansiyonlari sert, bu ses normal, alismalisiniz dediler. Biz de tabii hic sert suspansiyonlu arabaya binmedik ya yedik, :p evin yolunu tuttuk. Ama araba binilecek gibi degil, birinin gozunu kapat arabaya bindir, sesleri dinlet, sonra sor neyle gidiyoruz diye, cevap olarak at arabasi der... Ertesi gun tekrar gittik, yine testler vs... Arabada birsey yok boyle bineceksiniz dediler... Ceed`lerde bu ses normal, hangi Ceed`e binerseniz binin bu sesi duyarsiniz dediler. Bunu boyle kullanin ses artarsa gelin bakariz deyip sepetlediler bizi... Ne hikmetse ne ayni bayinin test aracinda ne de bindigim baska Ceed`lerde boyle bir ses yok tabii... :p

Neyse bende sinir kasayisi yukseldi, Celik Motor merkeze sikayet ettim, sabahin 9`unda Celik Motir servisi aramis ve servis muduru bizi arayarak sorunla ilgilenecegini soyledi tekrar, yine kalktik gittik, baktilar ettiler sesin kaynagi yok ve denemek icin amortisorleri degistirme karari aldilar... Bu sadece bir deneme imis ve gecmezse ses, baska seylere bakacaklarmis.. Bu arada yeni amortisorler onumuzdeki hafta gelecek...

Tabii daha araba birkac yuz km yapti ancak ve o da servise gidip gelmekten, arabadan ben de kardesim de soguduk.. Tonlarca para verdik daha ilk kavsakta araba elimizde kalmis oldu...

Forum`un ustatlarinin bu konudaki yorumlarini almak isterim. Ayrica arabanin tamire girmesindense degistirilmesini talep edecegim, gerekirse kanuni yollari da deneyecegim. :mad:

Sayet Ceed`in normal sesi ise bu ki bunu hayal bile etmek istemiyorum o halde bu sevda baslamadan bitti demektir...

Sesi merak edenler icin tarif: patlak amortisor sesiyle ayni, tak, tuk, tikir tikir, biri sanki cekicle vuruyor gibi...

J

Josefsalvatini

Guest
Ynt: 0 km arabada arkadan gelen gurultu

genel olarak aracın yuruyenı serttır ses vardır amortısorlerde
arka taraf kasısten hızlı gecerse ses gelır fakat sızın soyledıgınız baska bırsey test aracında duymuyorum dıyorsunuz ama benım aracımda var dıyorsunuz baska bır ceed deneme sansınız olursa daha detaylı yardım alabılırsınız

su net ceedler sert yürüyene sahıptır

dıp not bırde lastık havalarını kontrol ettırın 32 olmalı

Tunga

New member

[quote author=Josefsalvatini link=topic=917.msg25993#msg25993 date=1326479919]
genel olarak aracın yuruyenı serttır ses vardır amortısorlerde
arka taraf kasısten hızlı gecerse ses gelır fakat sızın soyledıgınız baska bırsey test aracında duymuyorum dıyorsunuz ama benım aracımda var dıyorsunuz baska bır ceed deneme sansınız olursa daha detaylı yardım alabılırsınız

su net ceedler sert yürüyene sahıptır

dıp not bırde lastık havalarını kontrol ettırın 32 olmalı
[/quote]

Josefsalvatini kardesim, 3 ay once yurtdisinda iken ceed kiraladim 3 gun bindim... Yok boyle birsey.... Sert suspansiyon benim Mazda da var.. Sert suspansiyon sesi ayri bu ses ayri gercekten.... Binmedigim araba kalmadi, boyle birsey yok...

J

Josefsalvatini

Guest

denemelerı yaptıysanız o zaman problem var demektır
cozerler dıye dusunuyorum normal degıl cunku

zerogravity

New member
Sorunun cozumu cok basit...

Eline elektrik banti alip arabanin arka koltuklarini indiriyorsun. Sonra baglanti yerine sadece birkat olacak sekilde bant sarip sertce kapat ve kullan sorunun hallolacaktir.

Bahsettigin her iki tarafdan gelen vuruntu sesi arka koltuklarin yuvada bosluk yapmasinda dolayi gelen takirti sesidir. Anlatimindan anladigim, yasadigimiz ve cozdugumuz bir konudur. İnsallah sorunda budur...

c@n

Super Moderator
Elektrik banti yerine kumas bantlardan kullanirsaniz daha uzun aoluklu bir cozum olur bu arada....:)

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

assos

New member

[quote author=Tunga link=topic=917.msg25994#msg25994 date=1326480350]
Josefsalvatini kardesim, 3 ay once yurtdisinda iken ceed kiraladim 3 gun bindim... Yok boyle birsey.... Sert suspansiyon benim Mazda da var.. Sert suspansiyon sesi ayri bu ses ayri gercekten.... Binmedigim araba kalmadi, boyle birsey yok...
[/quote]Öncelikle geçmiş olsun.Kullandığınız Mazda ile Ceedin süspansiyonlarını kıyaslamayın,zira ona göre çok serttir.Ben de Mazdadan bu arabaya geçtiğimde ilk bindiğimde özellikle çukurlarda rahatsız oldum,çok hissettirdiği için.Ama anlattığınız kadarıyla bu normalin dışında,bizde ses duyduk ama kabul edilebilir ölçülerdeydi.Bana göre servis kolaycılık yapmış,çözümü basit olan bir sorundur muhtemelen.Çelik Motor böyle durumlarda 'seri üretim olabiliyor zaman zaman böyle şeyler' savunması yapıyor ama sanki Ceedlerde biraz daha sık oluyor.Umarım amartisörlerle sorunu çözersiniz.Şahsi fikrim,dava açma vs. gibi yollara gitmeden önce bir de başka bir servis deneyin.Ben de bazı dertlerden muzdaribim ama şu an çözüm beklemekteyim.Mesleki tecrübemle söyleyebilirimki dava yolu yıpratan ve aynı zamanda riskli bir yoldur.

Tunga

New member

Koltuktan degilmis, baktim zaten kumasla kapatmislar, ben ustune ayrica bant da sardim...Birsey degismedi...
Daha sonra denemek icin bagaji actim ve arabayi asagiya dogru bastirarak yukari asagi esnettim. Tak tuk sesler geldi. %90 amortisorlerde bir sorun var. Neyse Sali gunu gelecek degistirecekler... Bakalim ne olacak ?

Tum bunlar bir yana, servisin tavrini anlamakta gucluk cekiyorum. 3. kez gittigimizde, bir test aracina bindik bir benim arabaya bindik, test aracinda tik yok, servis hala Ceed`lerde bu normal diyor. Ulkemizde servis ve hizmet sektoru isini iyi yapsa ne guzel olacak. Normalde garanti surecindeki bir arac olmasaydi. aninda amortisoru degistirirlerdi, fakat bunun icin 3 kez gitmek ve sonuncusunda Celik Motor`a sikayet etmek gerekti...

Bir de tespit edemedigim vahsi bir hayvan, sol on camurlugun ustunden kaputa cok yakin bir yerden boydan boya cizmiz arabayi. Yahu neden ormanda degiller de sehirde dolasiyor bunlar anlamiyorum. Iste dogal ortaminda olmayinca bu vahsi hayvanlar bu tip zararlar verebiliyorlar. Neyseki pasta cilayla gececek gibi gorunuyor....

Hayirlisi bakalim Sali gunu ne olacak ?

J

Josefsalvatini

Guest

oncelıkle sehırde yasayan hayvanı anıyorum :)
servısın tavrını soyledıgınız gıbı anlamak mumkun degıl ınsallah salı gunu degısım sonrası cozulur sorununuz

c@n

Super Moderator
O hayvanlardan malesef cok var sehirlerde.....

Insallah sali gunu egisim sonrasi sorununuz cozulur.....

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Snaan

New member

arabadan soğumanız için gereken herşey yapılmış yani. ama aslında arabalarımız gerçekten çok güzel. ben gördüğüm herkese tavsiye ediyorum. yürüyen aksam daha sert daha sportif ama yine de söylediğiniz sıkıntı diğer arabalarda yok. o yüzden çözüleceğini umuyorum.

Tunga

New member

Arkadaşlar, 0 km araç alındığında içine en azından bir trafik seti konmaz mı ? ???

Hasan

New member

[quote author=ERDOGANKESGIN link=topic=917.msg26103#msg26103 date=1326700635]
Citroen ve opelde var hyundai bile veriyor ama kia da yok:(
[/quote]

wv ve dacia da veriyor.

J

Josefsalvatini

Guest
Nereden kirpsa kar görüyor aslında zorunlu olmalı madem muayenede istiyorsun bu araba nasil boyle satilirki :)

zerogravity

New member
Trafige sart galericiye degil, galeriye gelincede sumenalti ediyorlar :(:(:(:(

Tunga

New member

Trafik seti verilmemesini doğru bulmuyorum. Hangi koşulda olursa olsun, araçla birlikte verilmemesi biraz da ayıp. Diyelim arabayı acenta'dan aldın 2 km sonra bir arıza yada bir kaza oldu ve yola koyacak 3 TL'lik bir reflektörün bile yok... Ne güzel !

19 TL'ye komple bir trafik seti aldım. Şimdi düşünüyorum ben bu fiyata aldığıma göre fabrikadan ve toptan alan bunu kaça alır ve neden koymaz arabalara !?

Bu arada bu durum iki markaya özgüdür birinci Kia ikincisi Mazda. Diğer markalardan zibil gibi araba alım satımı yaptım bir kez bile rastlamadım bu duruma...

Neyse konu dağılmasın;
Dört gözle yarını bekliyorum, yeni amortisörler gelecek ve denenecek. İnşaallah problem hallolur. Çünkü iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum; artıları ve eksileri yanyana koyduğumda bu sınıf için, donanım+dizel+otomatik+garanti koşulları gibi faktörleri düşündüğümde ortaya çıkan fiyat diğer markalara göre daha optimum. Fakat kardeşim hergün başımın etini yiyor, neden bildik bir marka almadın , bak problem çıktı bunda diye... Bu tip çıkışta olan markalarda böyle hataların olması çok ciddi ön yargılar oluşturuyor insanda... Şimdi ben nasıl anlatacam kardeşime işin teknolojisini, fayda/fiyat oranını vs... Türkiye'de kullanıcıların %80'i tipe ve markaya bakıp araba alıyor. Böyle bir ülkede yeni önyargılar getirmemek ve varolanları da ortadan kaldırmak için üreticiler ve distribütörler çok dikkatli olmak durumundalar.

assos

New member

[quote author=Tunga link=topic=917.msg26134#msg26134 date=1326722674]
Trafik seti verilmemesini doğru bulmuyorum. Hangi koşulda olursa olsun, araçla birlikte verilmemesi biraz da ayıp. Diyelim arabayı acenta'dan aldın 2 km sonra bir arıza yada bir kaza oldu ve yola koyacak 3 TL'lik bir reflektörün bile yok... Ne güzel !

19 TL'ye komple bir trafik seti aldım. Şimdi düşünüyorum ben bu fiyata aldığıma göre fabrikadan ve toptan alan bunu kaça alır ve neden koymaz arabalara !?

Bu arada bu durum iki markaya özgüdür birinci Kia ikincisi Mazda. Diğer markalardan zibil gibi araba alım satımı yaptım bir kez bile rastlamadım bu duruma...

Neyse konu dağılmasın;
Dört gözle yarını bekliyorum, yeni amortisörler gelecek ve denenecek. İnşaallah problem hallolur. Çünkü iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum; artıları ve eksileri yanyana koyduğumda bu sınıf için, donanım+dizel+otomatik+garanti koşulları gibi faktörleri düşündüğümde ortaya çıkan fiyat diğer markalara göre daha optimum. Fakat kardeşim hergün başımın etini yiyor, neden bildik bir marka almadın , bak problem çıktı bunda diye... Bu tip çıkışta olan markalarda böyle hataların olması çok ciddi ön yargılar oluşturuyor insanda... Şimdi ben nasıl anlatacam kardeşime işin teknolojisini, fayda/fiyat oranını vs... Türkiye'de kullanıcıların %80'i tipe ve markaya bakıp araba alıyor. Böyle bir ülkede yeni önyargılar getirmemek ve varolanları da ortadan kaldırmak için üreticiler ve distribütörler çok dikkatli olmak durumundalar.
[/quote]Mazdadan Kiaya geçmek garanti süresi içerisinde şanzıman arızasıyla karşılaşmaktan tutun da yaşadığınız acabalara kadar tamamen aynı kaderi paylaşıyoruz.Son cümlenizin altına imza atarım.

J

Josefsalvatini

Guest
Arkadaslar trafik seti olmayan araba satilamamali

Ve insallah sorunlarınız çözülür biran evvel :(