Yeni Leon testim ve Ceed karsılastırmam

Serkan OĞUZ

New member
Her 7000 kmde 1 lt yeterli :) Kendi kullandığım araçtan biliyorum. Leon 1.2 TSI
7000km'de 1 Lt yeni bir araç için gerçekten çok fazla.

Cee'd benzinlide kullanılan DCT şanzıman dizel versiyonlara da gelse asıl o zaman tadından yenmeyecek. Aracın en büyük zaafı, rakiplerinden 2 lt kadar daha fazla yakan tork konvertörlü şanzımanı. Gerçi onun da sorunsuzluk gibi bir artısı var.
Usta 2 lt az yakıp tedirgin olmaktansa yada ciddi yaralar almaktansa 2 lt fazla yakar kafam rahat sorunsuz kullanırım daha iyi:)

bir.mann

New member
7000km'de 1 Lt yeni bir araç için gerçekten çok fazla.

Usta 2 lt az yakıp tedirgin olmaktansa yada ciddi yaralar almaktansa 2 lt fazla yakar kafam rahat sorunsuz kullanırım daha iyi:)
Yok yahu, 1000 kmde 5 TL gibi bir maliyeti var, bence hiçbir şey değil. Ayrıca bizim araçlar yağ yakmıyor, yağ azaltıyor. :D:D:D

inimicus

New member
DCT'nin benzinli ceed'deki şehiriçi tüketim değeri 8 litre ve bence kabul edilebilir bir değer değil. Muhtemelen klasik şanzıman da en fazla 8.5'tur fabrika değeri olarak.

bir.mann

New member
DCT'nin benzinli ceed'deki şehiriçi tüketim değeri 8 litre ve bence kabul edilebilir bir değer değil. Muhtemelen klasik şanzıman da en fazla 8.5'tur fabrika değeri olarak.
Benzinli 1.6 motor otomatik bir araç için kötü bir değer değil bence, 1.2 TSI motorlar bile 7-7.5 yakıyor şehir içinde, hatta ben 10 lt.leri bile gördüm.

leonine25

Active member
Benzinli 1.6 motor otomatik bir araç için kötü bir değer değil bence, 1.2 TSI motorlar bile 7-7.5 yakıyor şehir içinde, hatta ben 10 lt.leri bile gördüm.
Bizim dizel otomatiklerin değerleri ortada.. Benzinlinin 8 yakacağını sanmıyorum...

inimicus

New member
Bu dediğin seat leon 1.2 dsg için mi geçerli? Eğer öyleyse 5,6 litre neresi 7,5 veya 10 lt neresi. Aklımı kurcalıyor fiyatı da bugünlerde kaşınıyorum biraz Leon diye diye. Demek ki 6.5 civarı falan şehir içi tüketim yalan...

c@n

Super Moderator
Bizim dizel otomatiklerin değerleri ortada.. Benzinlinin 8 yakacağını sanmıyorum...
Çift kavrama olduğu için sakin kullanımda yakabilir...

Bu dediğin seat leon 1.2 dsg için mi geçerli? Eğer öyleyse 5,6 litre neresi 7,5 veya 10 lt neresi. Aklımı kurcalıyor fiyatı da bugünlerde kaşınıyorum biraz Leon diye diye. Demek ki 6.5 civarı falan şehir içi tüketim yalan...
Mutlu, Ankara'da 1.2 ile 6.5civarlarını yakalayabilirsin diye düşünüyorum, ama ben senin yerinde olsam 1 hafta kiralar dener öyle alırdım.. BEnim düşünceme göre her türlü dizelden sonra benzinli araç üzer, ama dizel ceedlerden az yaktığı doğrudur TSI motorların... :)

leonine25

Active member
Bu sakin kullanımıda anlamıyorum. Ben trafikte iken sağımdan solumdan geçen canının kıymetini bilmeyenleri görünce sakin kullanıyorum diyorum.
Bende tüketim 6.4lt. Abim alıyor 5,6lt. Yalnız Herkes abim gibi kullanıyorsa adamı ve arkasından geleni kanser eder bu ya :) Captiva jip vardı irmire gidip geldim birkaç kez fırsat buldukca 140-160 ın altına inmedim. Tüketim dizel olmasına rağmen 10.5lt . 110-120km ile giderseniz 8,5-9lt gibi. Kendisi kullanıyor uzun yolda 80-90km tüketimi 6,6lt düşürdü. Ama ben yanda kanserden gitmek üzereyim :)
İstanbul Şehir içi ne kadar sakin kullanırsan kullan bizim ceed manueller 5,5-6lt altına düşmez. Çünkü trafiğe göre hareket etmek gerekiyor.

Serkan OĞUZ

New member
Manuel Ceed için şehiriçi 5.5-6 lt bence kötü bir rakam değil daha ne istiyoruz anlamadım:)

c@n

Super Moderator
İstanbul Trafiği için manuel dizel araçta 6 - 6,5 değerleri çok normal, zaten daha aşağısını yakan yok...

Leicageo

New member
Benim C4 (dizel-otm) ile ortalama 120-140 km hızla şehirdışı 1400 km yapıyorum. Yaklaşık 4.3 lt yakmış oluyor sanırım. ( Depo 60 lt )

Tamamı şehir içi ise 1000 km civarlarında oluyor tüketim. 6 lt'de şehir içi diyebiliriz.

bir.mann

New member
Bu düz vites için geçerli, ama DSG'lerin de aman aman bir farkı yok. [MENTION=164]can[/MENTION]'ın dediği gibi lt olarak Cee'd dizel otomatikten az yakıyor ama kuruş hesabına gelince aynı yakıyor. Belki DSG km.de 2-3 kuruş daha az yakıyor olabilir. O da belki.

leonine25

Active member

bmx

New member
Ne kadar sakin olursa olsun ceed otomatiği çok yakıyor.
kısa mesafe bende 10 Lt 3-5 km yokuş iniş çıkış var.
E-5 veya sahil havalimanı istikameti git gel 25km-25km trafiğin durumuna göre zaman zaman dur kalk 8 lt
kışın 9 Lt
kendime göre bir şeyler üretiyorum düşürmek için ama Türkiye'de bu mümkün değil
takip mesafemi ayarlıyorum.Dip dibe gitmiyorum öndeki frene basınca ben gazdan ayağımı çekiyorum o şekilde yavaşlıyorum.
yalnız bunu uygulamak Türkiye'de çok zor göt kadar boşluk görse millet dalıyor araya.aralarda belli mesafe olsa frene basıp durmaya gerek yok.

leonine25

Active member
Evet daha sakin kullanmak demek artık durma kıvamına gelmek demek:) Yinede ayaklarımız hassasiyet konusunda fena sayılmaz:)
ceed aldığımda fark ettiğim nokta gaz pedalıydı. Topuk kısmı sabit pedalların eski AS600 kamyonlar gibi daha önce kullanmadığım için alışamadım bir süre :) Alışık olmadığım içinde aracı 2000 devirlerde kullanıyordum. Ani hızlanmalar için topuğu biraz kaldırmam gerekiyordu.. Aklıma bahsettiğiniz ayak hassasiyeti geldi. Acaba hassasiyeti iyi kullanabilmek içinmi dizayn edilmiş ?

Serkan OĞUZ

New member
ceed aldığımda fark ettiğim nokta gaz pedalıydı. Topuk kısmı sabit pedalların eski AS600 kamyonlar gibi daha önce kullanmadığım için alışamadım bir süre :) Alışık olmadığım içinde aracı 2000 devirlerde kullanıyordum. Ani hızlanmalar için topuğu biraz kaldırmam gerekiyordu.. Aklıma bahsettiğiniz ayak hassasiyeti geldi. Acaba hassasiyeti iyi kullanabilmek içinmi dizayn edilmiş ?
Bu şekilde dizayn edilmesi bence hassasiyet ile alakalı değil sadece markanın kullanmak istediği tarz.Hatta diğer tip gaz pedalıda hassas kullanmak için oldukça kullanışlı ama ben bu tarz seviyorum.Metal set ile daha tok ve oturaklı güzel görünüyor.Daha önce kullandığım ağırlıklı olarak Alman araçlarında bu tarz pedal tercih edilmekte.Gerek Mercedes gerekse Bmw,Audi markalarında kullanmış olduğum birçok modelinde otobüs pedalı tarzı dediğim ayak bileği hareketleri ile basılan gaz pedalı mevcut ve bence alışkanlık ile alakalı,dengeli basabilen her türlü pedala uygun şekilde basabilir:)

leonine25

Active member
Bu şekilde dizayn edilmesi bence hassasiyet ile alakalı değil sadece markanın kullanmak istediği tarz.Hatta diğer tip gaz pedalıda hassas kullanmak için oldukça kullanışlı ama ben bu tarz seviyorum.Metal set ile daha tok ve oturaklı güzel görünüyor.Daha önce kullandığım ağırlıklı olarak Alman araçlarında bu tarz pedal tercih edilmekte.Gerek Mercedes gerekse Bmw,Audi markalarında kullanmış olduğum birçok modelinde otobüs pedalı tarzı dediğim ayak bileği hareketleri ile basılan gaz pedalı mevcut ve bence alışkanlık ile alakalı,dengeli basabilen her türlü pedala uygun şekilde basabilir:)
Daha önce kullanmadığım için garip geldi ama bende sevmeye başladım artık..

ceronimo1978

New member
Arkadaslar gecen hafta Romanyadaydim ve yeni kasa opel astra benzinli kullandim. Sonuc rezalet. Bizim araclar gercektende emsallerine gore cok onde. Motorun cekisi,estetik gorunumu, ic dizayn,malzeme kalitesi aklima ilk gelenler bunlar yani kesinlikle vay be opelde bu var bizde yok diyecegim hicbirsey goremedim. Ceed ile yola devam