turbo selonoid valf sesi

sumi

New member
arkadaşlar selam;
aranıza yeni katıldım. 5 aydır 2013 dizel ceed sw premium kullanıcısıyım. ilk dizel aracım. size 1-2 sorum olacak. yardımcı olursunuz umarım.

aracımla kalkarken gaza dokunup çektiğimde çuff diye bir ses geliyor. galiba bu turbo selonoid valfinin sesiymiş. servis bunun normal olduğunu söyledi. bu durum sizin araçlardada varmı?

birde bu araçlar hızlanırken motor sesi diğer dizel araçlardan farklı olarak biraz daha yüksek biraz daha şıkırtılımıdır?

teşekkürler

Berkan

New member
turbonun 1500 2000 arasında yaptıgı sestir duymanız bir nebze normal ise yada asırı yüksek ıslık /cıglık gibiyse anormal olur.

motor sesi fena değil aslında hafif benzinli kıvamıda var ama. ilk calısmada başta biraz yüksek gelir malum soğuklarda motor tamamen ısınana kadar daha yüksek sesli çalışıyor sonra düşer.

sumi

New member
aslında gelen ses turbonun ötme sesi değil. özellikle ilk kalkışta gaza dokunup ayağını pedaldan çektiğin zaman aşırı basıncı geri boşaltan valfin sesi.sizde de o ses varmı?

unalks

New member
ben bu kadar detaylı sesleri alamıyorum nedense malum dizel araç sesi çok oluyor hatta soğuk havalarda berkanında dediği gibi biraz fazla lakin dün akşam müzikte açık olmayınca birşey fark ettim enjektör basınçla alakalımıdır bilmem. değişik bir sesti yani video vs çekince duyulacak gibi değil. hani tabir i caizse uzay filmlerinde olan garip ses olur ya. ama dediğim gibi çok düşük bir ses.
sizin dediğiniz şekilde bariz bir durum duymadım ama soğukken ses artıyor ve sanki zincir sesini bile bariz hissediyorum içeride sağ camı açtığımda özellikle..