Saç Jant Boyama

mertgulkokan

New member
Herkese Merhaba,

Geçen hafta kışlık lastik ve saç jant aldım. Jantların kondüsyonu iyi olmasına rağmen görsel olarak kötü durumdaydım. Takıldıktan sonraki aracın durumu...,

Lastiklerde yeni olmasına rağmen kötü hava şartlarından dolayı oldukça kirlenmiş durumdaydı. Şaç jantı boyamak için kullandığım ekipmanlar

1-Mat sprey boya(1 adeti 4 jantı boyamaya yetiyor)
2-Sprey vernik
3-1 adet 180 lik sünger zımpara
4-1 adet 150 lik sünger zımpara
5-İşçi eldiveni(1 milyoncularda satılıyor üzerinde özel bir kaplama var. Eliniz daha az acıyor:))
6- Makas
7-Maskeleme bandı veya elektrik bandı
8-Ayakkabı fırçası ve normal boya fırçası
9-Vinet(genel bir temizleyici ben araç içinde genel temizlik için kullanıyorum ancak çok amaçlı genel temizleyici diyebiliriz linki http://erdemboya.tic...-konsantre.html detaycıların bir numaralı ürünü bulanın ellerinden öpüyorum)
10-Arap Sabunu(Normalde özel firmaların ürünlerini kullanıyorum ancak benim kisi bitti daha sipariş veremedim. Ucuz yollu olsun diye kulladım)
11- Detay taburem(uzun bir süre çömelerek iş yapılacağı için en iyi yardımcım oldu ona rağmen her yerim ağrıdı)
12-1 deste iskambil kağıdı
13-Gazete
14-Mikro fiber bez

Malzemelerin genel resimlerini ekliyorum

İlk olarak aracı genel olarak dıştan yıkadım. Jnatlara daha özel bir ilgi uyguladım tabiki. Sonrasında jantları araç üzerinde iken boyayacağım için bir güzel makselemeye başladım. İskambil kağıtlarıni yatay olarak jant ile lastik arasına koydum. Bundan iyi bir maskeleme olamaz sanırım. Sonra elektrik bandı ile bijonları maskeledim. Sonrasında gazete ve maskeleme bandını kullanarak bir güzel aracın kaportasını izole ettim.
İlk olarak jantı 180 lik sünger zımpara ile bir güzel zımparaladım. Sonra 150 lik zımpara ile tüm yüzeyleri zımparaladım. Değer yükseldikçe daha kaba oluyor zımparalar. Tabi ki ortam iyice kirlenmiş oluyor. Ben iyi bir temizlik için vinet diye bir ürün kullanıyorum. Konsantre bir ürün sulandırarak kullanıyorum. Vinet su ile birleşince oldukça akışkan oluyor. Janta sıkınca bütün kiri tozu yere indiriyor. Zımparadan sonra tüm jantı vinetledim. Ayakkabı fırçası ile bir güzel detaylı fırçaladım. Onun yerine boya fırçasıda kullanılabilir.Sonra su ile duruladıktan sonra mikro fiber bez ile sildim. Tüm işlemlerden sonra ortamın şekli resimdeki gibi:)

Ben ilk jantı yaparken boşluklardan arkaya kaliperlere, fren diskine ve kampanalara boya gelmesin diye boşlukları sünger ile doldurdum ancak sonrasında gerek olmadığını anladığım. Diğer 3 jantı sünger olamadan boyadım.

Sonra mat sprey boya ile jantı boyamaya başladım. Her bir jantta 2 kat boya kullandım. Her kat arasında 5 ile 10 dakika arasında bekledim. Boyayı sıkarken aynı bölgeye sürekli uygulamıyoruz ki boya akmaya başlamasın. Sonrasında kötü bir görüntü oluşuyor. 2 kat mat boya attıktan sonra oluşan durum

Boya kuruduktan sonra üzerine sprey vernik attım. Aslında tam net olmamkla birlikte boya tam kurumadan verniği atmak gerekirmiş ki vernik tam olarak boya üzerinde tam olarak tutunsun. Abilerimiz gerekli yorumu yaparlar sonrasında:)
Verniği attıktan boya sanırım piyano black oluyor ancak tam bence bilmiyorum. Oluşan renk hoşuma gitti açıkçası. İlk jant ile son jant arasında işçilik olarak gözle görülür bir fark oldu ancak yinede kötü değil. Jantlar adama benzedi açıkçası. Son jantı yaparken hava karardığı için genel bir resim çekemedim. Yarın sabahtan arap sabunu yemiş lastiklerle jantın genel durumunu gösteren resim eklerim.

c@n

Super Moderator
Mert süpersin... eline sağlık...:D :D :D

HAKAN1979

New member
Ellerine sağlık güzel iş çıkarmışsın

Sent from my iPhone using Tapatalk

rayen

Super Moderator
Ynt: Saç Jant Boyama

Eline sağlık Mert, güzel olmuş.

GT-P3113 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

GOGO

New member
Süper olmuş ellerinize sağlık. İskambil kağıdı olayı bence uygulamanın en can alıcı noktası olmuş. Daha iyi bir çözüm olamazdı herhalde :)
Ben malzeme listesini okurken ya boya kururken fal bakılacak ya da bir arkadaşla pişti oynanacak diye düşünmüştüm açıkçası :D
Süper uygulama, süper sonuç ve süper anlatım olmuş. tekrar elinize sağlık.

Srhn

New member
güzel olmuş emeğine sağlık güle güle kullan

Sam

New member
Ynt: Saç Jant Boyama

teneke jantta vericen arabayi yere yerle bir gezicen.) eline saglin mert

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

flea_cn

New member
Cevap: Ynt: Saç Jant Boyama

keşke daha önce görseydim.. fiestam vardı ona yapardım bunu.. ellerine sağlık..

Serkan OĞUZ

New member
Gerçekten ilk hali ile son hali arasında oldukça fark var:) Mat bile çok güzel duruyor böyle el işçiliği ile yapılan çalışmalara bayılıyorum.Eline sağlık güle güle kullan.