MAF Sensörü Temizleme

khf

New member
Merhaba.

Herkesin kolaylıkla yapabileceği Hava Akış Sensörünü (Mass Air Flow) temizledim.

Temizlik için yağsız kontak spreyi kullandım. Sensörü temizledikten sonra kuruması için belli bir müddet de bekledim. Kağıt peçetedeki kir sensörden çıkan kirdir. Baya bir kirlenmiş.

Dikkat etmemiz gereken nokta, sensörü sökerken küçük pul ve vidaların motorun iç kısmına düşmemesi. Bende düştü, şükür tekrar düştüğü yerden zor da olsa aldım.

Bir de MAF sensörü temizlerken şunu farkettim;

Sensörden turboya giden hortumun içi yağlı. Bu normal mi sizce?

Önceki aracımda (2011 ceed manuel) da aynı durum söz konusuydu, hatta onda sensörün dışı bile yağ olmuştu.

Kolay gelsin.

Muharrem

New member
Merhaba,
öncelikle eline emeğine sağlık, işlem sonrası hissedilir bir iyileşme oldu mu ? Bildiğim kadarı ile daha canlı ve atak oluyormuş araç doğru mu bu

khf

New member
Merhaba. Ben aracı yeni alır almaz bu sensörü temizledim, dolayısıyla öncesine göre bir değişiklik olup olmadığını test etme imkanım olmadı.
Bunu daha çok yakıt tasarrufu için temizledim. Gerçi onu da test edemedim ama :)

Muharrem

New member
Benin araç 45000 i yeni geçti her depodaki tüketimi hesapladığım gibi birde kaydını tutuyorum, resimlerde çok anlaşılır gelmedi ama yinede yerini bulup söküp temizlemeye niyetliyim(cesaret edeip akabinde becerebilirsem tabi). Neticeyi buradan yazacağım.

khf

New member
Cesaret edemeyecek bir durum yok.

Ayriyeten motor kaputunu kaldırıp bakarsanız resimler daha anlaşılır olur :)

khan

Member
Benin araç 45000 i yeni geçti her depodaki tüketimi hesapladığım gibi birde kaydını tutuyorum, resimlerde çok anlaşılır gelmedi ama yinede yerini bulup söküp temizlemeye niyetliyim(cesaret edeip akabinde becerebilirsem tabi). Neticeyi buradan yazacağım.
MAF sensörü fotoğrafta işaretli parça;

Muharrem

New member
Aslında dediğin gibi kaputu açınca neresi olduğunu anladım cesaret de ok. :) sprey yok o yüzden biraz oteledim. Yapı markete uğrayıp almam lazım .

mehmetyilmaz77

New member
maf sensor temizleyici spreyler var yurtdısımda. burda da vardır mutlaka. deniyecek arkadaslar onu alsın bence.

yalcin

New member
dün edindiğim bilgiye göre genel bakımlarda maf temizliği yapmıyorlarmış, servis yada özelde. siz özellikle talep edin, ustamın söylediğine göre motorun kalbi, turbo ömrü için önemli bir ekipman. bakımlarda mutlaka temizletin arkadaşlar.

mako

New member
MAF sensörünü Eczaneden alacağınız İsopropil alkol ile temizleyin.Bende ki sorunda Sensör fişini bir türlü çıkaramadım kırmaktn korktum bıraktım siz nasıl çıkarttınız.