Kia harici yeni araç ariyorum! Lütfen yardim!!

slhyldz

New member
Şimdi fiyat performans olarak bir şey diyemem. Tercih sizin. Fransız araçlarının otomatik vitesi sorunludur. Birde elektronik arıza çokça verirler. Tabiki bunları tetikleyende birçok etmen vardır. Bunların başında sizinde belirttiğiniz gibi tüp gelir. Tüpün motorla beraber beyne bile zararı var. Ben bizzat yaşadım bunları. Onun için alacağınız aracı illede tüplü binecekseniz tüpsüz alıp, kendiniz taktıracaksınız. Yüksaek devir çevirmelerine karşıda yağlama sistemi veya farklı sistemler var onlardan kullancaksınızki subaplar gitmesin. Bunun dışında ne aradığınız önemli. Kimi marka konforludur, kimisi güçlü, kimisinin ikinci eli iyidir ama hepsinin birbirine karşı üstünlüklüleri veya kötü yönleri vardır. HEpsinin birarada olduğu markalarda pahalıdır. Almak istemezsin. NEyse sen önce ne istediğine karar vermelisin. KArar verdikten sonrası kolay. MEsela ben sana şimdi mazda 6 al derim ama sana uymaz. gibi :)
şimdi internetten bakarken şöyle bir ikilemde kalıyorsunuz : örneğin Toyota avensis. 2008 2.0 d-4d dizel elegant modelleri var. fakat yıllık vergisi çok yüksek geliyor. o yüzden 1.6 benzinli modeline dönüş yapıyorsunuz. lpg takarım diyorsunuz. bu seferde lpg motora zararlı, ömrünü kısaltıyor gibi yazıları görünce arada kalıyorsunuz ve istediğiniz aracı alamıyorsunuz. mesela ben avensis istiyordum. bu sebeple vaz geçtim. aynı sebeple ford mondeo dan da vaz geçtim. bi baktım 407 1.6 dizel var.. o na yöneldim.. acaba doğru mu yapıyorum ki? bilinmez.. başka önerileri olanlar var mı bu doğrultuda.. (Suzuki tek kapı vitara 1.6 benzinli den de bu yüzden vaz geçtim)

Tsunami Dream

New member
Şimdi fiyat performans olarak bir şey diyemem. Tercih sizin. Fransız araçlarının otomatik vitesi sorunludur. Birde elektronik arıza çokça verirler. Tabiki bunları tetikleyende birçok etmen vardır. Bunların başında sizinde belirttiğiniz gibi tüp gelir. Tüpün motorla beraber beyne bile zararı var. Ben bizzat yaşadım bunları. Onun için alacağınız aracı illede tüplü binecekseniz tüpsüz alıp, kendiniz taktıracaksınız. Yüksaek devir çevirmelerine karşıda yağlama sistemi veya farklı sistemler var onlardan kullancaksınızki subaplar gitmesin. Bunun dışında ne aradığınız önemli. Kimi marka konforludur, kimisi güçlü, kimisinin ikinci eli iyidir ama hepsinin birbirine karşı üstünlüklüleri veya kötü yönleri vardır. HEpsinin birarada olduğu markalarda pahalıdır. Almak istemezsin. NEyse sen önce ne istediğine karar vermelisin. KArar verdikten sonrası kolay. MEsela ben sana şimdi mazda 6 al derim ama sana uymaz. gibi :)
ahahah.. şimdi mazda lar hakkındaki yorumları okuyordum.. mazdalar en az kronik sorunu olan araçlarmış okuduğuma göre.. içi de genişse neden olmasın.. ama dizel seçeneği az ve pahalı galiba.. bir zamanlar da bir yerde mazda Japonların audi si diye okumuştum. doğru mudur bilmem?..

slhyldz

New member
Eskiyi bilmem ama şuandaki skyactive mazdalar, kalite,donanım,motor-şanzuman,şase ve yol tutuş açısından 10 numara. Ben özellikle bu yeni mazda 3' e hastayım. Benzinli ve otomatik olmasına rağmen İstanbul içi 6,5 lt ile çok rahat dolaşabiliyorsun. Trafik yoksa rahat 5 lt leri bile görürsün. Eski modellere gelince. Gözün kapalı alacağın bir araç ama gerçekten tanımıyorum. İncelemek gerek.

Berkan

New member
yeni skyactive motorlar çok acaip birşey oldu yine herzamanki gibi mazda kendini konusturup rotary de oldugu gibi kendine has degisik bir motor üretti. üstünde nerdeyse dizel motorlara benzeyen 14 sıkıştırma oranına sahip motorları var ama hem benzinli hemde atmosferik hemde yakıtı düşük :D

leonine25

Active member
markalara karşı peşin bir hükmüm yok. aracı alıp denemeden yorum yapamam hiç bir markaya.. tavsiye için teşekkürler c elysse dıştan dar gibi gözüksede içi geniş bir araç.. peki bir şey soracağım.. doğru mudur ki? açıkçası pek inanasım gelmiyor. Peugeot 308 alacağım dizel diyorum.. yada 407 dizel.. ya da sizin dediğiniz c- elysse.. tepki şöyle oluyor : Peugeot mu? citroen mi? yooook uzak dur diyorlar.. ama neden diye soruyorum.. cevap ise hep aynı.. bi arkadaşımda vardı öyle oldu böyle oldu.. :D hep kullanmayanlar kötülüyor.. ama kullananlar memnun.. :D. kafam açıkçası karışık Peugeot ve citro da..
Peugeot ve citroen aslında renodan çokta farklı markalar değiller. İkiside elektronik özellik çok kullanıyor bu nedenlede elektronik arıza çok veriyorlar. Peugeot vasat ama citroen iddalı radikal modeller çıkartma yolunda. Yapıyorlar da. DS serilerine diyecek söz yok.Yalnız c4-c5 gibi modellerinin içine bakıyorsun elektronik düğmeleri eski 2000 model bmw lerin gibi. Yani tamam araç yeni ama böyle düşününce eski gibi geliyor.
İç hacim konusunda hep bir adım geride gider citroen. Koca kasaların içine ne bulupta sokuyor iç hacmi işe yaramaz hale getiriyor anlamıyorum.C5 iç hacmi verilere göre iyi olablir ama ben ayağımı sokamadığım iç hacmi ne yapayım.

Peuqeot bügüne kadarki tecrübelerime göre çabuk dökülen,sağından solundan gıcırtıları eksik olmayan ve iç dizaynın üzerine fazla düşmeyen bir marka. 2014 yılında 308 ile birlikte getirdiği sade ön göğüs tasarımı büyük yenilikler katmış araçlarına.. 407 gerçekten konfor donanım ve görünüş açısından güzel bir araç. ancak istisnalar olsada arıza verme olasılığı yüksek bir araç. Bunuda kullanıcılarından gelen yorumlardan anlıyoruz.Parçaları pahalımı kısmen evet. Yan sanayisi olanlar ucuz gibi ama bir şanzuman dağıttığınızda parça fiyat farklarını görebilirsiniz.

Yeni teknolojileriyle iki markanında araçları zevkle tercih edilebilir. İki markanında türkiyede şatış rakamlarının fazla olmama sebebi; renoult ford fiat gibi ülkemizde montajı yapılan markalar olmadığından gerçekten parçaları ve işçilikleri pahalıdır. buda ister istemez bir adım geri itiyor insanları...

Son olarak bende sizin gibi uzun boylu bir insan olarak tercihlerimi söyleyeyim.
C sınıfında Kia ve hyundai tercih nedenim iç hacimleri koltuk mesafeleridir.
D sınıfında ne alırsanız alın :) tavsiyem vw grubu tabi..
Bu qaskahi cadjar gibi cakma jiplerden uzak durun 100 bin tl lik paralarının yarısını hak etmiyorlar.
Ticari bir araç düşünürseniz cady on numara..

En önemli şu geliştirilmi 5 yıldız almıs yeni cerato gelsede arabaya binsek..

leonine25

Active member
Eskiyi bilmem ama şuandaki skyactive mazdalar, kalite,donanım,motor-şanzuman,şase ve yol tutuş açısından 10 numara. Ben özellikle bu yeni mazda 3' e hastayım. Benzinli ve otomatik olmasına rağmen İstanbul içi 6,5 lt ile çok rahat dolaşabiliyorsun. Trafik yoksa rahat 5 lt leri bile görürsün. Eski modellere gelince. Gözün kapalı alacağın bir araç ama gerçekten tanımıyorum. İncelemek gerek.
Salih hocam test etmedim ancak hiçbir benzinli aracın heleki otomatik vites ise normal kullanımda şehir içi 6,5lt tüketimde olacağını düşünmüyorum. Ha test verisi alır gibi hızlarda ve periyodikte kullanırsanız bile çok zor diyorum.İnşallah öyledirler...

slhyldz

New member
Bunun sebebi kullandığı motordan ve ona uyumlu neredeyse dsg hızında çalışan 6 ileri vitesli şanzumanından kaynaklı. Adamlar 14:1 oranında sıkıştırma yapan motor üretmişler. Dünyada bir eşi daha yok. Buda fazla enerji ve güç daha az yakıt demek. Yani daha düşük devirlerde daha yüksek hp ve tork üretebiliyor. Ben fabrika verilerine göre konuşmuyorum. Çokçana okudum ve dinledim.
Salih hocam test etmedim ancak hiçbir benzinli aracın heleki otomatik vites ise normal kullanımda şehir içi 6,5lt tüketimde olacağını düşünmüyorum. Ha test verisi alır gibi hızlarda ve periyodikte kullanırsanız bile çok zor diyorum.İnşallah öyledirler...

leonine25

Active member
Bunun sebebi kullandığı motordan ve ona uyumlu neredeyse dsg hızında çalışan 6 ileri vitesli şanzumanından kaynaklı. Adamlar 14:1 oranında sıkıştırma yapan motor üretmişler. Dünyada bir eşi daha yok. Buda fazla enerji ve güç daha az yakıt demek. Yani daha düşük devirlerde daha yüksek hp ve tork üretebiliyor. Ben fabrika verilerine göre konuşmuyorum. Çokçana okudum ve dinledim.
Bizim dizel veriler bile aşağıdaki gibi iken. Onda imkan yok gibi geliyor. Neyse denemeden konuşmayayım. Test için uğrasam iyi olacak.

Bizim verileri normal kullanımda yakalayan oldumu?

Şehir içi : 5,2lt Şehir Dışı : 3,8lt Karma : 4,3lt

slhyldz

New member
Bu paylaştığın verileri ben yakalıyorum. Örneğin hiç trafiksiz 3,4 ortalamasını 60 km ortalama hız ile defalarca test ettim ve videosuda var. (Kadıköy Pendik arası) Aynı güzergahı daha hızlı ve dikkat etmeden gelerek 5 lt ilede tamamladım. Pendikten Bağcılara gidiş gelişte 5,3 lt. ortlamasınıda tutturdum. Giderkende gelirkende boğaz tarafiğini yedim. Mazdaya gelince test etmeni öneririm ama birkaç km. test ederek anlaman imkansız. Test güzergahının yolları ve kullandığın km. çok önemli. Onun haricinde testlerini okuyabilir, forumlardan okuyabilirsin. Hatta mazdanın bu konuyla alakalı mini bir belgeseli var izlemenide tavsiye ederim.
Bizim dizel veriler bile aşağıdaki gibi iken. Onda imkan yok gibi geliyor. Neyse denemeden konuşmayayım. Test için uğrasam iyi olacak.

Bizim verileri normal kullanımda yakalayan oldumu?

Şehir içi : 5,2lt Şehir Dışı : 3,8lt Karma : 4,3lt

Berkan

New member
valla sabit şekilde bahçeşehir-kavacık erbek otoya bakıma otoban 2.kopru yolundan giderken 80-100 arası sadece 2-3 dakikalık durkalk trafige kaldım ve 4.1 litre gosteriyordu .dönüşte trafikte 5.5 oldu.hiç bir zamanda bunun altına inemedim inememde heralde.

geçen ankara gidişimde sıfırladım 120-140arası gittim ortalama hızım 100-110 falandır yol bilgisyarına göre 5.5 litre yaktı.

hem boş hem hafif sekilde dönüşümde bitane dizel a3'e dadanınca 7.2 litre yaktım. ortalama hızım 130-140 falandı. 200'e sabitleyip usul usul bir 5 dakika gitmişimdir sonrasındada 150 160 altına nadir düştüm buna ragmen bence hala insaflı yakıyor

Tsunami Dream

New member
Peugeot ve citroen aslında renodan çokta farklı markalar değiller. İkiside elektronik özellik çok kullanıyor bu nedenlede elektronik arıza çok veriyorlar. Peugeot vasat ama citroen iddalı radikal modeller çıkartma yolunda. Yapıyorlar da. DS serilerine diyecek söz yok.Yalnız c4-c5 gibi modellerinin içine bakıyorsun elektronik düğmeleri eski 2000 model bmw lerin gibi. Yani tamam araç yeni ama böyle düşününce eski gibi geliyor.
İç hacim konusunda hep bir adım geride gider citroen. Koca kasaların içine ne bulupta sokuyor iç hacmi işe yaramaz hale getiriyor anlamıyorum.C5 iç hacmi verilere göre iyi olablir ama ben ayağımı sokamadığım iç hacmi ne yapayım.

vallahi kafam karıştı artık.. insan araştırdıkça korkuyor.. benzin&lpg li araçları es
Peuqeot bügüne kadarki tecrübelerime göre çabuk dökülen,sağından solundan gıcırtıları eksik olmayan ve iç dizaynın üzerine fazla düşmeyen bir marka. 2014 yılında 308 ile birlikte getirdiği sade ön göğüs tasarımı büyük yenilikler katmış araçlarına.. 407 gerçekten konfor donanım ve görünüş açısından güzel bir araç. ancak istisnalar olsada arıza verme olasılığı yüksek bir araç. Bunuda kullanıcılarından gelen yorumlardan anlıyoruz.Parçaları pahalımı kısmen evet. Yan sanayisi olanlar ucuz gibi ama bir şanzuman dağıttığınızda parça fiyat farklarını görebilirsiniz.

Yeni teknolojileriyle iki markanında araçları zevkle tercih edilebilir. İki markanında türkiyede şatış rakamlarının fazla olmama sebebi; renoult ford fiat gibi ülkemizde montajı yapılan markalar olmadığından gerçekten parçaları ve işçilikleri pahalıdır. buda ister istemez bir adım geri itiyor insanları...

Son olarak bende sizin gibi uzun boylu bir insan olarak tercihlerimi söyleyeyim.
C sınıfında Kia ve hyundai tercih nedenim iç hacimleri koltuk mesafeleridir.
D sınıfında ne alırsanız alın :) tavsiyem vw grubu tabi..
Bu qaskahi cadjar gibi cakma jiplerden uzak durun 100 bin tl lik paralarının yarısını hak etmiyorlar.
Ticari bir araç düşünürseniz cady on numara..

En önemli şu geliştirilmi 5 yıldız almıs yeni cerato gelsede arabaya binsek..
vallahi kafam karıştı artık.. araştırdıkça korkuyor insan.. benzin&lpg li araçları es geçiyorum artık.. çünkü lpg riskli bir işlemmiş.. iyi takılmazsa aracın beynini falan bozuyormuş, aracın motorunun ömrünü kısaltıyormuş.. araçta değişik sorunlar çıkıyormuş.. bu sebeple orjinal dizele ve orjinal benzinliye yöneldim..

skyactive e gelince.. pahalı yahu pahalı!! :D .. adamları tebrik etmek lazım.. bence bir çok marka benzinli motorda çok ilerledi.. 8-9 lt çok iyi rakamlar bence.. ama ülkemizde benzin çok pahalı adamlar ne yapsın..

geçen citroen e gittim bütün araçlara bindim.. arkadaş o darlık nedir ya!! neden abi neden?!! :D bırak bacağını oynatmayı neredeyse elini kolunu oynatamıyorsun.. hadi ben ekstrem bi adamım yanımda normal boyutlarda bir adam vardı.. o da aynı hisse kapıldı.. bir tek c-elysse genişti diğerleri bitik benim için..

yok mu ceed den başka geniş sorunsuz az yakan bir araç arkadaş başka? ben sattığıma pişman olmayayım da en sonunda.. :D

Tsunami Dream

New member
volvo v50 dizel hoşuma gidiyor.. yada toyota corolla, auris, yaris.. başka araç kalmadı resmen bu gidişle..

Tsunami Dream

New member
vw e gelince.. ben oldum olası vw gruptan (skoda, seat,vw,audi) haz almadım.. gerek tipleri, gerek lüzumsuz pahalı olmaları.. toplan satın alma maliyeti bu kadar yüksek olan bir marka bu ülkede nasıl bu kadar tutuluyor bilemiyorum ama saygı duyuyorum.. zevktir..anlayıştır..
ama yine de eğer genişse düşünülebilinir.. 2 hafta 2014 model jetta kullandım. dizeldi. hiç beğenmedim. ne gidişi ne de iç kalitesi hoşuma gitmedi.. yalnız ceed den daha sessizdi motoru..

c@n

Super Moderator
İthal Megane HB'lere de bak derim. 1.5 dizel 105 hp.. :) 2009 model az km de bir araç bulabilirsin. Yerli üretimlerde güzel ama ithallerin kalitesi bir kaç tık daha önde...

Tsunami Dream

New member
İthal Megane HB'lere de bak derim. 1.5 dizel 105 hp.. :) 2009 model az km de bir araç bulabilirsin. Yerli üretimlerde güzel ama ithallerin kalitesi bir kaç tık daha önde...
megane sportywagon lar feci güzel görünüyor.. içleri geniş midir peki? yol tutuş.. Volvo v50 1.6d ile kıyaslayabilir miyiz? artı yönlerini eksi yönlerini.. Volvo özel servisine gittim geçen.. baş ustayı çağırdım.. motoru sordum.. parça sordum.. kronik arızaları sordum.. dediği şuydu hangi aracı alırsan al dedi.. ilk kullanan çok önemli.. bu Volvo da da böyle.. zamanında iyi bakım yaparsan motoru ömürlük kullanırsın dedi.. sonra aracı lifte kaldırdı.. v40 vardı. gel dedi yanına çağırdı.. girdik aracın altına.. motor kısmına geldik citroen işareti.. :D motor citroen..

Tsunami Dream

New member
sonra şu geliyor insanın aklına.. acaba bütün araçlar, bütün markalar belirli bir fiyat aralıklarına göre aynı kalitede mi? örneğin c segmenti focus, ceed,i30, auris, 308, c4, golf, a3, megane hatta merso a serisi,BMW serisi bunların motor, şanzıman, alt takım kaliteleri aynı da(aradaki fiyat farkları marka değerinden olduğunu var sayıyorum) iş kullanıcıda mı bitiyor? doğruluğu tartışılır tabi ki. sadece bir var sayım. çünkü bir değil iki değil.. aynı model araçtan kimisi feci memnun.. kimisi aman uzak dur diyor..

wrc1-f1

New member
Selam arkadaşlar . Forumu okumaya çalışıyorum ama yazmaya pek vaktim olmuyor. Yazdıklarımada pek cevap alamadım zaten .Bir şey dikkatimi çekti. Pro-ceed GT ülkemize sınırlı sayıda geldi. Alanların çoğu satışa çıkarmış. Forumdan tanıdığım arkadaşlar bile var aralarında . Neden memnun kalmadılar merak ettim. Ben ülkemizde ilk GT' yi alan kişiyim. Gelmesini aylarca beklemiştim . Çokda severek kullanıyorum. Kısmetse 2016'da Focus ST almayı düşünüyorum. Sizin bu model hakkındaki görüşlerinizi merak ettim . Saygılar...

c@n

Super Moderator
megane sportywagon lar feci güzel görünüyor.. içleri geniş midir peki? yol tutuş.. Volvo v50 1.6d ile kıyaslayabilir miyiz? artı yönlerini eksi yönlerini.. Volvo özel servisine gittim geçen.. baş ustayı çağırdım.. motoru sordum.. parça sordum.. kronik arızaları sordum.. dediği şuydu hangi aracı alırsan al dedi.. ilk kullanan çok önemli.. bu Volvo da da böyle.. zamanında iyi bakım yaparsan motoru ömürlük kullanırsın dedi.. sonra aracı lifte kaldırdı.. v40 vardı. gel dedi yanına çağırdı.. girdik aracın altına.. motor kısmına geldik citroen işareti.. :D motor citroen..
Sportswagon iyidir, ve ic genisligide fena degil. Uzmez bence. Ama bir dene derim.

Artik tum markalar birbirlerinin motorlarini kullaniyor. Mesela son ornek, mercedes'in renault motorlarini kullanmasi. A ve CLA serilerinde kullanilan 1.5 dizel unute benim arabanin motoru. Bmw de PSA grubu (peugeot ve citroen) motorlarini kullaniyor..

Meganlarda kronik sorun yok, zaten araba yillardr piyasada oldugu icin tum sorunlari biliniyor ve cozumu var..

Sent from my A0001 using Tapatalk

leonine25

Active member
vallahi kafam karıştı artık.. araştırdıkça korkuyor insan.. benzin&lpg li araçları es geçiyorum artık.. çünkü lpg riskli bir işlemmiş.. iyi takılmazsa aracın beynini falan bozuyormuş, aracın motorunun ömrünü kısaltıyormuş.. araçta değişik sorunlar çıkıyormuş.. bu sebeple orjinal dizele ve orjinal benzinliye yöneldim..

skyactive e gelince.. pahalı yahu pahalı!! :D .. adamları tebrik etmek lazım.. bence bir çok marka benzinli motorda çok ilerledi.. 8-9 lt çok iyi rakamlar bence.. ama ülkemizde benzin çok pahalı adamlar ne yapsın..

geçen citroen e gittim bütün araçlara bindim.. arkadaş o darlık nedir ya!! neden abi neden?!! :D bırak bacağını oynatmayı neredeyse elini kolunu oynatamıyorsun.. hadi ben ekstrem bi adamım yanımda normal boyutlarda bir adam vardı.. o da aynı hisse kapıldı.. bir tek c-elysse genişti diğerleri bitik benim için..

yok mu ceed den başka geniş sorunsuz az yakan bir araç arkadaş başka? ben sattığıma pişman olmayayım da en sonunda.. :D
Hyundai ceed e en yakın araçları üretiyor. Yalnız bu markanında benzinli motoru çok abartılı yakıt tüketiyor. Dizelleri malum vw grubuna,ford,reno,citroen markalarına göre fazla tüketmekte. Konfor olarak fiyat performans yolunda bu gruptan vaz geçme derim.

LPG li araçlardan ben uzak duruyorum. Çok nadir olan birşey ama karşımdan gelen araçın birden bire alev aldığını gördüm. Gaz kaçağı varmış adam sigarayı yakarken alev almış.

Aklıma ne geldi şimdi garip gelecek ama bagaj hacmini sorun etmezsen honda jazz 2010-2011 modellere denk gelirsen bir incele. B sınıfı bir açaçtan beklenmeyecek bir içi hacim mevcut. Üstelik tüketimleride benzinli olmasına rağmen 6-6,5 civarı

Son düzenleme:

slhyldz

New member
Focus st ler bildiğim kadarı ile 2 litrelik benzinli ve dizel ile satışa çıkacak. Her ikiside güçlü motorlar. Sıfır alacağın için vergi, kasko vs. üzmezse sorun yok. Yani bu sınıfta megane rs'ye rakip olacak tek araba desem :) Fordu hepimiz biliyoruz konuşmaya gerek yok. Yol tutuşu, direksiyon dendimi örnek modeldir. Arabayı çok beğendim. Motor dersen kağıt üzerinde muhteşem duruyor. Reklamlarını izleyince çok etkilenmiştim. Buda farklı bir yorum. http://www.otopark.com/2015/01/19/185-pslik-focus-st-dizel/
Selam arkadaşlar . Forumu okumaya çalışıyorum ama yazmaya pek vaktim olmuyor. Yazdıklarımada pek cevap alamadım zaten .Bir şey dikkatimi çekti. Pro-ceed GT ülkemize sınırlı sayıda geldi. Alanların çoğu satışa çıkarmış. Forumdan tanıdığım arkadaşlar bile var aralarında . Neden memnun kalmadılar merak ettim. Ben ülkemizde ilk GT' yi alan kişiyim. Gelmesini aylarca beklemiştim . Çokda severek kullanıyorum. Kısmetse 2016'da Focus ST almayı düşünüyorum. Sizin bu model hakkındaki görüşlerinizi merak ettim . Saygılar...

Son düzenleme: