Kia ceed 2013 Navigasyon Çalışmalarım ve Merak Ettikleriniz.

Kadir KURT

New member
Arkadaşlar bu konuda sizlerden gelen özel mesajlar doğrultusunda bu konuyu açtım.
Bir çok konu başlığı var yeni ceed navigasyon hakkında. Ben tüm yazışmalarımı bu konu başlığı altında fırsatım oldukça yazacağım.
Kafanıza takılan bir konuda veya bir sorununuzda buradan sizlere elimden geldiğince yardımcı olabilirim. (zaman el verdiği sürece)

Şimdi bana sorulan sorulardan bazılarını buraya açıklamalarını yazıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

1. Navigasyonunuzu nereden ve kaça aldınız?
Cevap: Cinden istanbulda ki bir firma aracılığı ile 1250TL ye aldım.

2. Kutu içeriğinde ne vardı?
Cevap: Navigasyon cihazı, kabloları, 2 adet canbus, (1 i bi işe yaramıyor), Geri görüş kamerası, ipod bağlantı kablosu, 3G/Wıfı Kablosu

3. Montaja ne kadar ödediniz?
Cevap: Benim araç Premium olduğu için her şey vardı zaten üzerinde ek tesisata (geri kamera için) gerek olmadığından montajı 10 dakika sürdü.
Montaj için servise gittiğimde abi biz anlamayız seni falanca yere yollayalım onlar yapsın dediler. Bende kızdım ben takarım siz sadece piano black nasıl acılıyor cıkarın dedim ve kendim hallettim.

4. Sorun yaşadınız mı cihaz ile.
Cevap : Evet yaşadım. İlk önce Navigasyon bende de çalışmadı. Bende oturdum kendim hatlarını yavaş yavaş cözmeye basladım. Navigasyon olayını standartların üzerine çıkararak çok güzel bir hale getirdim. Bu işi de hallettikten sonra cihazın kendi öz yazılımında kendi çapımda bazı eksiklikler gördüm ve onları da düzenledim. Benim cihazım da Türkçe dil seçeneği yoktu. Cihazı Türkçeye cevirdim. (Kendi terimlerim ile matrak bişi yaptım.)

5. İnternet e girebiliyor musunuz?
Cevap: Evet hem 3G, hemde Wifi ile rahatlıkla İnternet e girebiliyorum. (Bu konuyu hala ESSE Firması çözememiş yazık valla)
Bunun için ama ben bir eklenti yaptım ve cinden de uyumlu USB modem getirttim. Bu modem haricinde TR deki modemler ile çalışmıyor. Yani bende acıkcası merakla bekliyorum ESSE Grubu bunu nasıl çözecek inanmıyorum.
Kablosuz bağlantı ile cep telefonunuda modem gösterip Seyehat halinde nete girilebilir.

6. Cihazın Performansı, Ekranı v.s genel anlamda nasıl?
Cevap : Cihazın en kötü yeri ekranı arkadaşlar güneşte birşey görünmüyor maalesef. Hız olarak gayet güzel sorunsuz. Ben cihaza standartlarının üzerinde bir baskı yaptığım için 512 ram yetersiz geliyor. Bu remi 1 gb çıkartınca (kendim için diyorum) süper olacak.

7. TV izlenebiliyor mu?
Cevap : Hayır. Dururken karıncalı izlersiniz. Karasal yayın çok kötü ama DVB-T desteklediği için önümüzdeki yıllarda ek aparatı takıp sayısal yayınları da izleyebilirsiniz.

8. Cihazda karşılaştığınız canınızı sıkan olay oldu mu?
Cevap : Evet, Uyumsuz video codeclerin de cihaz kapanıyor. Uyumlu videoları yüklemen gerek cd yada usb ine içinde bir uyumsuz oldu mu hatası donuyor cihaz ve hemen ileri sarman gerekiyor yoksa kaldığı yerden devam etmek istediği için takılıp kalıyor.

9.
Tavsiye eder misiniz ?
Cevap : 1250 TL normal üstü fiyatları almanız yazık olur.
Ayrıca bence biraz bekleyin ESSE grubu bakalım ne yapacak. Sonuçta cihaz bir çok yazılımsal eksikle geliyor. (Sadece navigasyon değil) Esse bunları düzeltecek mi?
Karar sizin. Cinden getirtirseniz veya aracı baska yerlerden alırsanız ileride kesinlikle muhattap bulamazsınız. Ama Servis de çok kazık atıyor abicim.

[HR][/HR]

Cihazıma kendi geliştiridiğim İGO8 yazılımını ve Kablosuz Wifi / 3G internet bağlantı videosunu çektim. (Bu video da cihazımı daha türkçeleştirmemiştim.) An itibari ile Cihazım artık Türkçe!

[video=youtube;0kuHrnQ2dj0]http://www.youtube.com/watch?v=0kuHrnQ2dj0[/video]

[HR][/HR]Bazı Ekran Görüntülerim.

Ekli dosyayı görüntüle 472Ekli dosyayı görüntüle 474Ekli dosyayı görüntüle 475Ekli dosyayı görüntüle 476

[HR][/HR]
İlerleyen Projelerim de :

* Türkçe Sesli Komutu TTS kullanarak direksiyondan sesle kumanda edilmesi. (Tamamlanan : % 98) Çok az kaldı. Test aşamasındayım harika bişii oldu.
* Primo yazılımıın geliştirilmesi. ( Tamamlanan : % 100) Tamamlandı.
* Google ve Yandex ile anlık trafik bilgilerinin navigasyon anında çevirim içi çalıştırılması. (Tamamlanan : % 95)
* Cihazda Windows CE Mobile Canlı TV programı yapımı. (Tamamlanan : % 65 )
[HR][/HR]
Cihazın kendi yazılım geliştirmeleri mi de buradan sizlere aktaracağım.

Kafanıza takılan bir sorunları bu konu altında yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

[HR][/HR]

berkan1981

New member
kadir üstad yine yapmıssın yapıcagını usta işi bilen adamın hali baska oluyor ... kadir senınkının markası ney ?

Kadir KURT

New member
Sagol Berkan
neyin markasi anlamadim, cihazi diyorsan S100 olarak geciyor
Essenin getirdigi cihaz ile ayni Esse bu cihazi getiriyor. :) sadece marka basiyor

Kadir KURT

New member
Tekkar dami??

Arzuyu biraz sıkıstır belki verir sana cihazi :)

c@n

Super Moderator
Eline saglik...

TeamPASAOGLU

huss25

New member
Kadir abi sen olmasan bu alet alınmaz anca arabada süs diye kullanılır sen olmasan ne yapardım bilmiyorum kendi adıma çok teşekkür ediyorum sadece bu alet ile ilgili değil arkadaş ve kişilik olarakta bir insan olarak nekadar yardımsever olunabilirse bir insan henüz tanıştığı bir insana nekadar iyi niyetli yaklaşabilirse fazlasını yapıyorsun Allah(cc) hz İbrahim sabrını üzerinde daim etsin yardım severliğinin karşılığını bilen insanlarla karşılaştırsın işinin gücünün arasında insanlara nekadar yardımcı olmaya çalıştığını çok iyi biliyorum hakkını helal et abi.

Kadir KURT

New member
Kadir abi sen olmasan bu alet alınmaz anca arabada süs diye kullanılır sen olmasan ne yapardım bilmiyorum kendi adıma çok teşekkür ediyorum sadece bu alet ile ilgili değil arkadaş ve kişilik olarakta bir insan olarak nekadar yardımsever olunabilirse bir insan henüz tanıştığı bir insana nekadar iyi niyetli yaklaşabilirse fazlasını yapıyorsun Allah(cc) hz İbrahim sabrını üzerinde daim etsin yardım severliğinin karşılığını bilen insanlarla karşılaştırsın işinin gücünün arasında insanlara nekadar yardımcı olmaya çalıştığını çok iyi biliyorum hakkını helal et abi.
Eyvallah kardeşim bu güzel duygu ve duan için teşekkür ederim. Ne mutlu bana.
Sizde öylesiniz. Hepimiz dostuz, arkadaşız...

Allaha Emanet.

akenatons

New member
Kadir merhaba. Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Forumda benim de necvox navigasyonla ilgili detaylı bir yazım vardı. Sanırım Kia orjinal navigasyon geitrmediği sürece biz bu sıkıntıları yaşamaya devam edeceğiz.

Kadir KURT

New member
Kadir merhaba. Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Forumda benim de necvox navigasyonla ilgili detaylı bir yazım vardı. Sanırım Kia orjinal navigasyon geitrmediği sürece biz bu sıkıntıları yaşamaya devam edeceğiz.
Orjinal gelmez gelende saglam bi sistem ile gelmedi. Ama cok kaliteli bir cihazda bu fiyata olmazdi zaten

reign

New member
kadir bey merhaba kar elektronikte bu cihazın satışını yapıyor yetkili servisteki ile farkı varmı acaba fiyat olarak hemen hemen aynı.
kar elektronik navigasyonun çalıştığını tükçe yazılımın önümüzdeki günlerde çıkacağını söyledi siz hangisini tavsiye edersiniz

Kadir KURT

New member
kadir bey merhaba kar elektronikte bu cihazın satışını yapıyor yetkili servisteki ile farkı varmı acaba fiyat olarak hemen hemen aynı.
kar elektronik navigasyonun çalıştığını tükçe yazılımın önümüzdeki günlerde çıkacağını söyledi siz hangisini tavsiye edersiniz
Ben cihazi kar elektronikten aldim gecen 1 arkadasda oradan 600$ a aldi arti kamerasida vardi
Tercih sizin navigasyon Yazılımı onlar calisan bir tane veriyorlar versiyon eski ama netten bulur guncellersiniz
olmazsa ben kendi gelistirdigim tam bittiginde veririm size onemli olan cihaxin arkasinda durmalari hangisine giderseniz onu düşünün

reign

New member
Ben cihazi kar elektronikten aldim gecen 1 arkadasda oradan 600$ a aldi arti kamerasida vardi
Tercih sizin navigasyon Yazılımı onlar calisan bir tane veriyorlar versiyon eski ama netten bulur guncellersiniz
olmazsa ben kendi gelistirdigim tam bittiginde veririm size onemli olan cihaxin arkasinda durmalari hangisine giderseniz onu düşünün
Peki bluetooth telefon gorusmesinde ayni orjinali gibi bir sikinti olmadan gorusebiliyormuyuz direksiyon uzerindeki tuslar fonksiyonunu tam olarak yerine getiriyormu
Tesekkurler...

Kadir KURT

New member
Peki bluetooth telefon gorusmesinde ayni orjinali gibi bir sikinti olmadan gorusebiliyormuyuz direksiyon uzerindeki tuslar fonksiyonunu tam olarak yerine getiriyormu
Tesekkurler...
Arkadasim cihaz bire bir ayni hic bir sorun yok direksiyonda tuslarida kullana bilirsin sorun olursa tusta programlana biliyor merak etme

HALİT

New member
Doğru diyorsunuz kadir bey bana da çok yardimci oldu , her aradiğimda sabirla dinledi ve sorunlarima çare buldu.allah kadir bey'den razi olsun. Bu mübarek ramazan ayinda dualarimiz kabul olur inşallah .

bilgin

New member
Doğru diyorsunuz kadir bey bana da çok yardimci oldu , her aradiğimda sabirla dinledi ve sorunlarima çare buldu.allah kadir bey'den razi olsun. Bu mübarek ramazan ayinda dualarimiz kabul olur inşallah .
Kesinlikle katılıyorum banada çok yardımcı oldu Kadir. Tekrar teşekkürler.

bilgin

New member
Tesekkurler...

Bluetooth ta sıkıntı yok menü ve yazılım türkçe direksiyon kumandası çalışıyor

Kadir KURT

New member
Re: Cevap: Kia ceed 2013 Navigasyon Çalışmalarım ve Merak Ettikleriniz.

Halit ve Bilgin asıl ben teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...