karbon folyo kaplama

yalcin

New member
bu karbon fiberi iyice kafaya taktım..içime sinen biryer bulamadım ya yoğun oluyor yada farklı fiyat veriyorlar yada profosyonel değiller bende folyo siparişi verdim deneme amaçlı ayne ve iç döşemelerde çalışma yapmayı planlıyorum..tabii bu malzemeleri nasıl sökücem bilmiyorum ama yapa söke öğrenirmiş eskiler..hadi bakalım..sonuçlar güzel olursa..paylaşırım..biraz zaman alacak ama herişin başı besmeleymiş, haydi bismillah!

Berkan

New member
insallah kaliteti olandan vermissindir(3M) biraz kalkın ver dondurme kısımları ugrastırıyor. oburleride biraz uyduruk olup kotu duruyor ve daha ince gercek karbon gibi durmayabiliyor

yalcin

New member
denemek amaçlı hepsiburadadan verdim..bakalım bir gelsin desenli falan yazıyor..malzeme nasılmış..önemli olan ekipmanları sökebilmek olmazsa daha sonra daha kaliteli bir ürün bulursam ki dediğin gibi 3m en iyisi..:)

Serkan OĞUZ

New member
Kaplama işini bizzat kendim 2 ay önce denedim. İzlerken ne kadar kolay dediğim iş oldukça zor ve meşakkatli bir iş.Aynalardan tutun sis farlarına kadar kaplamayı denedim elim az çok yatkın olmasına rağmen istediğim gibi beceremedim.Berkanın dediği gibi köşe yerler çok sıkıntılı ve iki kişi yaparsanız çok daha kolay ve verimli olabilir.Zira saç kurutma makinesi yada ısıtıcı cihazı birinin tutması gerekiyor.Bu iş için ise en iyi marka dedikleri Alman malı olan Oracal markasını tavsiye ederim. Birçok kaplama ürünü var ancak araç kaplama için olanını istiyorum dediğinizde gerekli ürünü verirler.Metrekaresi oldukça pahalıydı yanlış hatırlamıyorsam 50TL gibi bir rakam çekmişlerdi. Umarım güzel sonuçlar yakalarsınız.

yalcin

New member
şuan için yalnızca yakıt depo kapağını kaplayabildim:D oda çıkmadığı için zaten ama çok hoş oldu.. ayna kapağı nasıl çıkartılır bilen varsa, anlatırsanız karbon kaplamaya devam edicem..aracın içindede düşündüğüm yerler var ama sökme montaj daha önce yapmadığım için cesaret edemiyorum şuan:(

ERGE

New member
Depo kapağı başlangıç için iyi düşünülmüş biryer:) Düz ve basit. Ama aracın bombeli yerleri uğraştırabilir diye düşünüyorum. Yanlış hatırlamıyorsam teknisyendiniz. Elinzin yatkın olduğunu düşünüyorum. sizin de dediğiniz gibi söke taka başarıya ulaşırsınız bence. Kaplama olayını çok araştırdım. İyi malzeme dediğim gibi bombeli bölgelerde sizi uğraştırmaz. serkanın dediği gibi orakal bunlardan biri. Ama ben hexes öneriyorum. Çıkartma konusuna gelince boyalı parça üzerinde folyo sökme işlemi yaparken çok çok çok dikkatli olun. Çünkü folyonun yapışkanlı tarafında aracın boyasını görme ihtimaliniz yüksek. iyice ısıttıktan sonra sökmeye başlayın. son olarak kesme işlemi yaparken maket bıçağına uyguladığınız yük önemli. fazla bastırırsanız boyayı çizersiniz. Size kolay gelsin fotoları bekliyorum.

yalcin

New member
erman bey teşekkürler. teknisyenliğimde var ama işsiz jeoloji mühendisiyim:)) bundan dolayı kafayı taktım boş olunca karbon kaplamaya merak saldım başka yapacak iş yok:D şu döşemeleri vs. nasıl sökebileceğimi bilmiyorum sadece ayna vs.. auto diye bir markası vardı ilk defa kaullandığım için bana ürün kaliteli geldi birkaç folyu yapan filmcilerede bakmıştım, onlara kıyasla daha kaliteli dokusu var en azından üzerinde aynı zamanda esneyebiliyor..fakat biraz ince yapısı..

ERGE

New member
:) valla onu bende bilmiyorum yalçın bey. Ayna kapakları tırnaklı diye tahmin ediyorum.

Serkan OĞUZ

New member
şuan için yalnızca yakıt depo kapağını kaplayabildim:D oda çıkmadığı için zaten ama çok hoş oldu.. ayna kapağı nasıl çıkartılır bilen varsa, anlatırsanız karbon kaplamaya devam edicem..aracın içindede düşündüğüm yerler var ama sökme montaj daha önce yapmadığım için cesaret edemiyorum şuan:(
Yalçın bey şimdiden başarılar ancak lütfen dikkatli olun çünkü malzeme kalitesi kesinlikle elle hissedilir bir durum değil çünkü ısıyı görünce herşey ortaya çıkıyor.Renk değişimi olabiliyor yırtılabiliyor vs vs.Bu işi çokkkk çok iyi yapan İzmirin en Prof kaplamacılarından birisi benim yaklaşık 14 yıllık arkadaşım ve ne kadar meşakkatli ve kaliteli bir malzeme gerektiğini bu tarz işlemleri yaparken gördüm.Ayna konusuna gelince aslında el alışkanlığı olsa çok rahat çıkarılıyor.Ben aynaları kaplamak istediğimde boyasız göçük düzelten arkadaşımdan çıkarmasını rica ettim tık tık 10 saniye sürmedi ikisi.Ayna kapağının tırnakları var dikkatli şekilde iki parça arasına özel kalın ama esnek plastik bu tarz işleri yapmak için 3-4 farklı tarzda alet var.Çok rahat çıkıyor ve çok rahat takılıyor ve şunu söyleyebilirim çok kaliteli ve sağlam bir malzeme çok beğendim.Görmeniz açısından birkaç örnek çalışmasını ekliyorum.

yalcin

New member
uzun bekleyişten sonra ayna kapaklarını çıkarabildim nihayet hemde tırnaklar yerinde duruyor halaEkli dosyayı görüntüle 1605
Ekli dosyayı görüntüle 1606işte malzemeler iki adet ayna kapağı-maket pıçağı-makas-tornavida ve camsille iyice sildim..tabii karbon folyoda hemen üstte görünüyor..
Ekli dosyayı görüntüle 1607 uygulama öncesi ve sonrası-ama siz siz olun bukadar uğraşmayın verin 50-100 strese değmez kardeşlerim;) ne zor işmiş be arkadaş ya:)) kavisli olduğu için kenarları katlı oldu bazı yerlerde..
Ekli dosyayı görüntüle 1608 şekilde görüldüğü üzere aynalar karbn kaplanmış oldu depo kapağıda arkada görünüyor sanırım..değdimi diye soracak olursanız benceee değdi en azından kendim yaptım işte..tabii kapaklar düşmezse, tırnakları kırılmadı ama tamda oturmadı olmazsa birara açıp folyoları iyice sıyırmak lazım..sanırım.. dışarda yaptırsaydım içimde kalırdı ya böyle olacaktı yada daha iyisi olacaktı ama en azından ben yaptım derim ya boşver..
sırada logolar var..

Serkan OĞUZ

New member
İlk deneme için bence çok güzel olmuş elinize sağlık güle güle kullanın. Folyo yüzüne tam oturmamış olabilir.

yalcin

New member
evet folyodan dolayı oturmadı olmazsa başka birgün çıkarıp kenarlarını sıyırmak lazım..bu haliyle su alırmı acaba? o aklıma takıldı şimdi..alt dişleri tam oturdu tık diye ses geliyor ama hepsi oturmadı fakat sallanmıyor, düşecek gibide değil sadece diş oturmadı işte;) su alırmı acaba??

Serkan OĞUZ

New member
Valla Yalçın bey görmek lazım görebilirsem fikir verebilirdim ama aklınıza gelen olasılık oldukça yüksek. Nerdeyse çıtlayacak konuma gelip çıtlamadıysa sorun olmayabilir ama hiç oturmamış gibiyse işinizi şansa bırakmayın.Bir anda giderken kurtulup çıkar düşerse astarı yüzünden pahalıya gelmesin birde kapak almak zorunda kalmayın.

c@n

Super Moderator
Karbon folyo kalin oldugu icin daha zor yapilmasi... Ilk deneme icin guzel diyebiliriz...:)

TeamPASAOGLU

yalcin

New member
şimdi sırada kaput var, gri renkte çok güzel duruyor tam siyah olmadığı için ışıkla birlikte tonları açılıyor kaputta güzel olacağını düşünüyorum.

slhyldz

New member
İnsanın emek verdiği herşey güzeldir. Güle güle kullan.

atilyo

New member
güzel olmuş ellerinize sağlık :)