Kabin hava filtresi bedava !

sinan1

New member
Kabin hava filtresi bedava ! (polen filtresi)

Yenisini almayın eskisini bedava kullanın Azıcık emek gerekiyor. 15dk sürer.

Haftasonu uzun yola çıktım. Klimayı Maksimuma ayarladım. Uzun zamandır pek soğutmuyordu. Belki klima gazı doldurmak gerek diye düşünüyordum.

Gerekirse filtresiz kullanayım dedim. filtrenin nasıl değiştiğini bilmiyordum fakat kolay olduğunu duymuştum. Yanımda takacak yeni filtre yok. torpidonun oradan itinayla filtreyi söktüm. filtresiz çalıştırdım. süper üflemeye başladı. aracı ilk aldığım zamanki gibi. Demek sorun sadece filtredeymiş

Filtreyi temizlemeye karar verdim. baktım böcekler tozlar... iyice kirlenmiş. önce hafifçe yere vurdum bayağı bir pislik toz döküldü. Bagada taşıdığım küçük sert yıkama fırçası ile kuru olarak defalarca fırçaladım. her defasında yere hafifçe vurdum. bir çok toz çıktı. 3-5 sefer tekrarladıktan sonra yerine taktım.

Mis gibi oldu. canavar gibi üflüyor. Dışarısı 30 derece iken içerisi artık soğuk bile oluyor.

Bu filtre bitecek bir şeye benzemiyor. temizleyip temizleyip kullanabiliriz.

ERGE

New member
Cevap: Kabin hava filtresi bedava ! (polen filtresi)

sinan çok iyi yapmışsında o filtre özelliğini kaybetmiştir iyice. O çok üfleyen havanın içinde milyonlarca bakteri vardır. insan sağlığı için tehlikeli yani. Bence kmsi gelince değişmek lazım

Berkan

New member
temizlenebilir tabi temizleme kitleri var onların havayı veya suyu vurmakla olmuyo Erman abinin dediği gibi hem ömrü hemde yağlanması lazım dümdüz sünger yada herneyse değiller çünkü

mesela

K&n Filtre Temizleme Ve Yağlama Kiti 17686187 - n11.com

edit: bide sizinki polen filtresi galiba onun en mantıklı ve uygunu değişmektir normal hava filtresi yine temizlenip kullanır onda cok sıkıntı olcak durum yok

rayen

Super Moderator
Ynt: Kabin hava filtresi bedava !

Polen filtresi neyse de, sakın hava filtresine aynı muameleyi yapmayın. Turboya kaçacak çok minik bir taş parçası turboyla tanışmanıza sebeb olabilir. :D

ERGE

New member
;) son derece mutsuz ve sıcak bir tanışma;)

dellobaltino

New member
internette yeni ceedler için kutu içi performans hava filtresi pek göremedim. kn yada başka bi marka performans filtresi kullanan var mı. gaz tepkimesi artıyor ama biraz da ses yapıyor diyor forumlarda. Bide filtre kara şeklinde mi yoksa simkart gibi kenarı kesik mi acaba

Berkan

New member
internette yeni ceedler için kutu içi performans hava filtresi pek göremedim. kn yada başka bi marka performans filtresi kullanan var mı. gaz tepkimesi artıyor ama biraz da ses yapıyor diyor forumlarda. Bide filtre kara şeklinde mi yoksa simkart gibi kenarı kesik mi acaba
kutu içinin sesde etkisi 0 a yakın olur dizelde ozellikle hiç fark etmez diyebilir. o yaptıgı etkiyi hiç sanmıyorm gaz tepkisi falan onu ufacık farkı hissedebilecek babayiğiide tebrik ederim neticede bir cai (cold air intake) degil hatta ve hatta benzinli değil. ama işe yararmı yarar dizele nekadar temiz hava okadar iyi

By_Cesar

Active member
Abi seninki tamamen Türk işi olmuş :) . Almışssın filtreyi vurmuşşsun yere tozlar pislikler dökülmüş filan :) ERGE'nin de dediği gibi filtre işlevini belirli bir zaman sonra yitirir ve asıl görevi olan havada yer alan toz, polen gibi partiküllerin klimadan araç içerisine geçmesini önleme işlevini yerine getiremez.
İnsan sağlığı için tehlikeli olabilecek bakterileri aracın içerisine alır. Ayrıca Klimanın verimliliğini korumak için periyodik olarak polen filtresi kontrol etmek ve değiştirme periyoduna uymak en sağlıklı olanıdır. :eek:
Onca şeye para harcayabiliyorken 40-50 tl'ye bir filtre almamak bence saçmalık olur. :cool:

sinan1

New member
Acaba yerli filtre olduğu için mi çabuk pislendi?

30bin bakımda takıldı. 40binde bitti. daha 5binkm kullanmayı umuyordum.

By_Cesar

Active member
Filtrelerin ömürleri genelde kullanım şartları yani ortamın temizliği mevsimsel etkenlerle alakalı mesela ben 15.000 kmde 2 tanr filtre değiştirdim yaşadığım yerde toprak yol cok fazla bu sebepten çok çabuk kirlenıyor filtre ve kötü koku verıyor arabanın ıcıne temizlemek care olmuyor benim için.. Her değişimde birde güzel koku sıkıyorlar filitreye uzun süre gayet güzel bir koku hakim oluyor aracımda ;)

iPhone 'den gönderildi. ;)