IPhone 5

c@n

Super Moderator
Merakla beklenen Iphone 5 en sonunda tanıtımı yapıldı, aysonuna doğru piyasalarda gözükmeye başlayacak. 4S den daha ince, daha hafif ve daha büyük.... Herkesin beklediği gibi oldu...

Yeni ‘mücevher’ iPhone 5 ince, hafif ve 2 kat hızlı
Apple merakla beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 5’i tanıttı. Geniş ekranıyla dikkat çeken telefon daha ince, daha hafif ve yeni çipiyle iki kat hızlı. Yeni telefonun fiyatı iPhone 4S ile aynı olacak...

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone 5 devrimini başlattı. Apple CEO’su Tim Cook dün merakla beklenen yeni akıllı telefon iPhone 5’i dünyaya tanıttı. iPhone 5 için San Francisco kentindeki Yerba Buena Center’da düzenlenen tanıtım toplantısına dünyanın dört bir yanından basın mensupları ve teknoloji sektöründen isimler katıldı.
Yeni iPhone’un en dikkat çeken özelliği geniş ekranı. Telefonun ekranı yaklaşık 9.4 santimetreden 10.1 santimetreye büyüdü. Yüzde 80 daha küçük bir şarj girişine sahip olan iPhone 5, henüz Türkiye’de olmayan ultra hızlı internet şebekesi LTE’yi destekliyor. Bu sistem ABD’nin dışında, Kanada, Güney Kore, Avustralya, Singapur ve Almanya gibi ülkelerde de var.

Sadece cam ve alüminyum
Tim Cook’un ardından sahneye çıkan Apple Başkan Yardımcısı Phil Schiller, "Yeni iPhone tam bir mücevher. Tamamen cam ve alüminyumdan yapıldı" dedi. iPhone 4S’ten daha ince ve daha hafif olan iPhone 5, 7.6 milimetre kalınlığında. Yeni telefon iPhone 4S’ten yüzde 18 daha ince ve 112 gramlık ağırlığıyla yüzde 20 daha hafif. Geniş ekran yardımıyla Apple uygulamaları 5 satıra yayılabilecek.

8 saat konuşturacak
iPhone 5, A6 adlı yeni bir çipe sahip. A5 işlemcinin yerini alan bu çiple yeni telefondaki grafikler iki kat hızlı işlenecek.
Yeni telefonun bataryası da daha güçlü olacak. Dolu bataryayla 8 saat boyunca konuşmak ve 3G ya da LTE internette gezmek mümkün. Telefonun bataryası stand - by’da ise 225 saat dayanacak. iPhone 4S’te olduğu gibi 8 megapiksel olan fotoğraf makinesi düşük ışıkta ve hızlı görüntüleri de yakalamak üzere tasarlandı. Ayrıca yeni kamera yüzleri tanıyacak, yüksek çözünürlüklü panaromik fotoğraflar çekebilecek. Video çekerken aynı anda fotoğraf almak da mümkün olacak.

Yeni telefonun fiyatı iPhone 4S ile aynı tutuldu. Buna göre 2 yıllık GSM aboneliğiyle 16 GB’lik iPhone 5 199 dolar, 32 GB 299 dolar ve 64 GB 399 dolar olacak. Telefon 21 Eylül’de ABD dahil birçok ülkede satışa sunulacak. Yıl sonuna kadar 100 ülkede raflarda olacak.

‘Rakip ürünler çekmecede’
Tim Cook, Apple’ın şu an 12 ülkede 380 mağazası olduğunu ve her mağazanın günde 1 milyon kişi tarafından ziyaret edildiği bilgisini de verdi. Apple’ın bugüne kadar 84 milyon iPad sattığını söyleyen Cook, tablet bilgisayarda pazar paylarının yüzde 68’i bulduğunu, kullanımda ise yüzde 91 paya sahip olduklarını belirterek, "Pekiyi piyasadaki diğer tablet bilgisayarlar ne yapıyor? Ya raftalar ya da çekmecenin en altında" diyerek rakiplerine gönderme yaptı. Tanıtımı izleyen teknoloji meraklıları arasında ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore da vardı. Apple’ın ekimde de ucuz tablet bilgisayarı iPad mini’yi tanıtması bekleniyor. ABD’li yatırım bankası JP Morgan’ın başekonomisti Michael Feroli, iPhone 5 satışlarının 4. çeyrekte ABD’nin gayrisafi milli hasılasına 0.25 - 0.5 puan arasında katkıda bulunmasını bekliyor.

Google haritası gitti, Siri güçlendi

Yeni telefonda daha net ses transferi için 2 yerine 3 mikrofon monte edilmiş. Apple’ın yeni işletim sistemi IOS 6’yı kullanan iPhone 5, sesli komut sistemi Siri’yi bir üst seviyeye taşıyor. Siri kullanarak Facebook ve Twitter’a sesli talimat verilebilecek. Yeni telefon Google Maps yerine kendi harita sistemini kullanacak. iPhone 5’te online biniş kartları, sinema biletleri gibi ‘evrakı’ saklayan Passbook özelliği de var.

www.milliyet.com.tr den alıntıdır....

http://www.milliyet.com.tr/Milliyet.aspx?aType=SonDakikaGaleri&ArticleID=1595354&PAGE=1

inimicus

New member
Ynt: IPhone 5

S2 ile devam. Bir kaç ay sonra jelly bean gelince telefon iyice akar. Iphone 6 veya 7 çıkarsa alırım ancak ;)

omurkadir

New member
s3 devam ;)

Sent from my GT-I9300 using Xparent ICS Blue Tapatalk 2

BerkayKRC

Moderator
Ynt: Re: IPhone 5

[quote author=omurkadir link=topic=1692.msg45154#msg45154 date=1347537636]
s3 devam ;)

[/quote]
olanak olsaydıda audi s3 alabileydik :D

omurkadir

New member
Re: Ynt: Re: IPhone 5

[quote author=Bkny link=topic=1692.msg1#msg1 date=1347539856]
olanak olsaydıda audi s3 alabileydik :D
[/quote]

evet :) olsun bu halimize de sukur.

BerkayKRC

Moderator
Ynt: Re: Ynt: Re: IPhone 5

[quote author=omurkadir link=topic=1692.msg45156#msg45156 date=1347540147]
evet :) olsun bu halimize de sukur.

[/quote]
tabi canım amin :) zaten s3 çok yakar :D

ali gürbüz

New member

abooouuvvv millet apple saydırıyo valla ınternet sıtelerınde.

. ben pek anlamam ama nıyeyse mılletın beklentılerının çok altındaymış.

gejder

New member

Powerturk yarın 1 ad hediye etcekmis şanslı dinleyicisine

HTC Sensation XL with Beats Audio X315e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

BerkayKRC

Moderator

[quote author=gejder link=topic=1692.msg45161#msg45161 date=1347541883]
Powerturk yarın 1 ad hediye etcekmis şanslı dinleyicisine

[/quote]
şimdiden açtım radyoyu bekliyorum :D

üşüyoruz steve reizzzz :D

martinkicker

New member
Öncü yapacagını yapti taklitçiler yenilerini taklit etsin :)

Cok cok cok satacaktır
S3 culer s2 s3 e on basar :)

4s ile devam mantıklı fiyat olmadıkça :)

BerkayKRC

Moderator

[quote author=martinkicker link=topic=1692.msg45165#msg45165 date=1347543273]
Öncü yapacagını yapti taklitçiler yenilerini taklit etsin :)

Cok cok cok satacaktır
S3 culer s2 s3 e on basar :)

4s ile devam mantıklı fiyat olmadıkça :)
[/quote]
yürü muhittin kim tutar seni :D

aLi

Yönetim Ekibi

Sirf su karsilastirmalar kavgalar yuzunden telefon alamiyorum akü. Karar verinde kurtulayim su takozdan.

gejder

New member
Ynt: Ynt: IPhone 5

[quote author=aLi link=topic=1692.msg1#msg1 date=1347547261]
Sirf su karsilastirmalar kavgalar yuzunden telefon alamiyorum akü. Karar verinde kurtulayim su takozdan.
[/quote]
Samsung S3 al cik isin içinden kasma bro ;)

inimicus

New member

Ali teknoloji ile ilgilenmeyi seviyor ve telefon benim istediğim biçimde görünsün diyorsan s2 ya da s3; yok aga ben telefona dokunmayayaım; ama bir sürü özelliği de olsun diyorsan ayfon.

c@n

Super Moderator
Htc varken gerisi yalan...:):):):) hele samsung puffff.....:):):) cok sıkıcı bir arayuz....

Sent from my HTC One X using Xparent ICS Tapatalk 2

inimicus

New member

Ahahaha evet touchwiz fena sıkıcı ama yeşilcin'e girince yüzlerce tema/rom sadece s2/3 için var. Yoksa sense arayüzü sensei'dir :)

martinkicker

New member
Ahali siz hic jb İphone un neler yapabildiğini biliyormusunuz :)
Öncü her zaman öncüdur taklitler asılları yaşatır
Boynuzun kulağı geçmesi icin telefon üretenle işletim sistemi yapan aynı olmadıgı sürece hic bir marka Apple yaklaşmaz

Eğer Google motorola ya ağırlık verirse sadece motorola apple la yaklaşır gerisi hikaye
Marka fanatikligi yapmıyorum sizde yapmayın lütfen sadece objektif olun

İphone pahalı diyorsunuz evet 1-1.5 yılda bir telefon çıkarıyor diğer herkes ayda 1 model çıkarıyor s3 un bile 3 islemci çeşitli var yazılım güncelleme çalışmayınca yeni model çıkarıyor insanlar habire tüketsin yazık ya valla htc de aynı samsung da
Benim telefonum yıllardır jb li hicbir isim eksik kalmıyor her isimi yapıyorum en baba app ler İphone la baslar
En baba otomobil markaları iPod ve İphone uyumlu üretilir
Acaba neden :)

Her zaman bir Mercedes vardır ne olursa olsun her zaman Mercedes Mercedes dir
Anlayana
Gerisi teferruat.....

c@n

Super Moderator
Nercedesin yanında bmw audi de vardır ama.... Bunuda unutmamak gerek....

Fanatiklik benim kitabımda olmaz, ama işimi gören ve beğendiğim hangisi ise onu alırım.... Android bana her turlu iphone dan daha uygun, çünkü daha iyi işimi görüyor.... Ve hatta hala ekran olarak 5 beni tatmin etmedi.... Bana göre ufak.... Şöyle 4.3 veya 4.5 olsaydı guzel olurdu ama 4 inch beni kesmez...

Iphone kotumudur hayır, ama bu demek değildir otekileride kötü....

Benim tek karşı çıktığım, taklitci denmesi... Su durumda samsung icin bu ibare kullanılır, en azından mahkeme kararı var, ama bunu genele yaymak bence yanlış... Şimdi htc demi taklitci, ya da motorola ya da androidli başka telefonlar.. Hayır....

Her firmanın politakasi farklı kimisi yılda bir model cikariri kimisi yılda beş... Beş model cikaranda satıyor, bir modelde... Tüketici bu durumdan memnun... Tamamen şirket stratejisi bunlar, yargılamak bence dogru değil....

Küçümsenen samsung bugün sadece s3 modelinden milyonlar satıyor.. birşeyi varki bu kadar satıyor diyorum, taklitcilik ile bu kadar satılmaz...

Bu ince bir çizgi, bu ayrımı iyi yapmak lazım....

Sent from my HTC One X using Xparent ICS Tapatalk 2

akenatons

New member
Merhaba arkadaşlar. Belekten hepinize selamlar ;)

Bir iphone kullanıcısı olarak bende 12 eylülü merakla bekledim. Sanırım beklentisi yüksek olan grupta yer aldığım için iphone 5 bende de hayal kırıklığı yarattı.

Dünkü lansmandan sonra nostalji yapip 2007 yılında ilk iphone lansmaninin videosunu buldum. Steve jobs telefonu tanitirken şöyle diyordu: 1984 de machintosh pc yi yarattik ve bilgisayar endüstrisi bir devrim yasadi, 2001 de ipod u urettik ve muzik dunyasinda hersey degisti, simdi de sizlere iphone u tanitiyoruz.

Lutfen herkes o videoyu izlesin. Dusunun fazla degil 5 yil once bir telefonla en cok resim cekebilen ve mesaj atabilen insanlar daha ilk show da kaydirmali tuş kilidini gorunce "heooooooowwwww" diye bagirip alkislamaya basliyorlar. Sonra jobs pinch hareketiyle fotograflari buyultup, kucultuyor, millet yine sokta, ipodda parmaginizi sertce kaydiriyorsunuz ve liste hizla asagiya iniyor, 2 mp kamera ve telefonu cevirdiginizde ekranin donmesi milleti cildirtiyor.

Tum bunlari niye yazdim, cunku 2007 de iphone uretildi ve telefon dunyasi bir devrim yasadi.

Ben bile ilk iphone u gorduğumde ya iphone alirim ya da iphone alirim diyordum. O gunden sonra hersey agirlikli olarak hardware guncellemesi olarak karsimiza cikti. Bu da normal, ancak hepimiz hâla her iphone modelinde ilkinde olduğu gibi, uzaydan düşmüş izlenimi veren bir cihaz bekliyoruz. Ama bu artik kolay kolay gerceklesmeyecek.

Şunu da belirtmek lazim, bu gune kadar cikan tum telefonlar iphone modellerine cevap niteligindeydi.

Ancak ben de iphone 5 in htc ve s3 e cevap niteliginde oldugunu dusunenlerdenim. Dolayisiyla ipler yavaş yavaş apple in elinden cikiyor. Bunda bence en temel etken iphone un pekçok onemli parçasini (mikro çipler ekran ve hafiza birimleri) apple in kanli bıçaklı olduğu samsung tarafindan uretiliyor olmasi.

Hal boyle olunca apple firması teknolojik know how unu korumakta zorlaniyor.

Son olarak Alicim sözlerim sana:) ister iphone, ister htc, ister sony, istersen samsung al. Çok fark yok. Ama sakın nokia alma!!!!

Çünkü bir akıllı telefonu akıllı telefon yapan şey, yüklenenilecek uygulama zenginliğidir. Her ne kadar apple store daki uygulama sayisi, android marketten %7 fazla olsada bu cok onemli bir fark degil ve artik uygulama sağlayicilar androide uygulama cikarmak icin eskisi gibi beklemiyorlar.

Ancak nokia ceo yu degistirmesine ragmen bu gercegi goremedigi icin windows mobile kullaniyor ve daha yuksek megapikselli kameranin telefonu sattiracagini dusunuyor.

ceedorf

New member
4s devam.
Ali Erricson 388 al hala cok akıllı :)

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk