Hangi kış lastiği ? Hız sembolünün önemi ?

conqueror16

New member
Merhabalar;

205 55 r16 kış lastiği bakıyorum. Markalar arasında gidip gelirken Continental, Michelin, Good Year arasında kaldım. Büyük ihtimalle Continental alacağım. Fakat bir konuda kararsız kaldım. Aracın orjinalindeki lastiklerde 91V yazıyor. Bu da araştırdığım kadarıyla 240 km hıza kadar kullanılabilir demek. Alacağım lastiğin 91H veya 91T olmasının bir sakıncası var mı? Sonuçta 200 km hızı nadiren geçiyorum özellikle kışın 190 km'ye ulaşacağımı pek sanmıyorum. Ama araştırma yaparken tesadüfen şöyle bir yazıya denk geldim: http://www.halaogullari.com/tekbil.html ve kafam iyice karıştı. 91T veya 91H lastiğin gerçekten zararı olabilir mi? Bu arada 205 55 r16 kış lastiği için Adac testini de ekliyorum, farklı bir önerisi olan varsa memnun olurum.
Ekli dosyayı görüntüle 1903

Hasan

New member
Bazilari h ve t li lastiklerin yol sesini arttirdiginisa soyluyor.

Hasan

New member
2 yildir Nokian kullaniyorum yol sesini azaltti. Youtubede videolar var mazda 6 ile, etkilenmemek elde degil.

conqueror16

New member
Peki benim asıl öğrenmek istediğim lastiğinizin üstünde 91H mı 91V mi yazıyor? Aracın orjinal lastikleri 91V ama kullanma kılavuzunda bu konuyla ilgili açıklayıcı bişey yazmıyor.

atalay83

New member
Petlas nasıl,önerir misiniz?

amorusso

New member
2 farkli aracimda nokian var, çok memnumum , wr d2 ve wr a3 kullaniyorum

Berkan

New member
Petlas nasıl,önerir misiniz?
fiyat performansına göre gayet başarılı lastik ben kullanıyorm uludağa bile cıktım banamasın demedi fren dur kalk derin karın arasına bile daldm :) (snowmaster w651 205-55-16). bosnada 40-50 cm karın icinde yasayan arkadasn tavsiye etti bende aldım gayet uygun 4 tanesi 600-650 arasında.nokiana denecek laf yok tabiki işin mercedes bmwsi ama hem iskandinav ülkesinde yasamıyoruz hemde 3 ay icin onu almak yerine gayet yeterli olan petlası tavsiye ederim

atalay83

New member
fiyat performansına göre gayet başarılı lastik ben kullanıyorm uludağa bile cıktım banamasın demedi fren dur kalk derin karın arasına bile daldm :) (snowmaster w651 205-55-16). bosnada 40-50 cm karın icinde yasayan arkadasn tavsiye etti bende aldım gayet uygun 4 tanesi 600-650 arasında.nokiana denecek laf yok tabiki işin mercedes bmwsi ama hem iskandinav ülkesinde yasamıyoruz hemde 3 ay icin onu almak yerine gayet yeterli olan petlası tavsiye ederim
Fiyatıda uygun, peki yol sesi , yakıt vs durumu nasıl?

Berkan

New member
Fiyatıda uygun, peki yol sesi , yakıt vs durumu nasıl?
yol sesine cok dikkat etmiyorum ama aşırı değil etiket değerindende anlayabilirisiniz..tüketim için bişey diyemiyorum cünkü kış lastigini takmam aracı bayiden cıkardıktan 8-10 gün içinde oldu 1000km bile degildi ama .bugun 45lt mazotla 700-720 km yapıyorum yazında böyledi gecen kışta 650-680 arasıydı. tam net deger aralıktan sonra verebilirim

omurkadir

New member
[h=1]NOKIAN 195/65 R15 91T Nokian WR D3[/h]
ben de bundan aldım hepsiburada dan.
ilk kez kış lastiği takacağım aracıma, 470tl gibi rakama geldi bana.
İnşallah memnun kalırız.

BerkayKRC

Moderator
NOKIAN 195/65 R15 91T Nokian WR D3

ben de bundan aldım hepsiburada dan.
ilk kez kış lastiği takacağım aracıma, 470tl gibi rakama geldi bana.
İnşallah memnun kalırız.
Ooo hayırlı olsun ömür şimdi kartepenin karlı yolları düşünsün :)

slhyldz

New member
OTOMOBL LASTKLER

Bu sitede sorduğun sorunun detaylı cevabını bulacaksın.

Özetle;

Evet, Hız sembolü, bir lastiğin yük indeksi ile belirtilen azami yükte yapabileceği maksimum hızı ifade eden bir kodlamadır.

Unutulmaması gereken ise ;
Orijinal lastik; araç ve lastik üreticisi firmaların ortaklaşa çalışarak, tüm koşullarda, araçtan en iyi performansı aldıkları lastiktir. Orijinal lastik; yolda mükemmel tutunma sağlayarak, aracın tasarım hızına ve yükün hareket halinde araç üzerindeki dağılımına en iyi uyum sağlayan lastiktir. Daha düşük servis tanımlamalarına sahip lastiğin kullanımı, aşağıdaki olumsuzlukları doğurur:

Araca daha düşük hız sembolüne sahip bir lastik takıldıysa, termo-mekanik baskı arttığından lastik daha fazla ısınır ve lastiğin yapısındaki karışımların bozulmasına neden olur. En tehlikelisi ise; sürücü, bu tür bozulmaların farkına varamaz ve lastiğin performansına ihtiyaç duyduğu bir tehlike anında, ölümle sonuçlanabilecek kaza ile karşı karşıya kalabilir.

Sonuç olarak takma bence.

Merhabalar;

205 55 r16 kış lastiği bakıyorum. Markalar arasında gidip gelirken Continental, Michelin, Good Year arasında kaldım. Büyük ihtimalle Continental alacağım. Fakat bir konuda kararsız kaldım. Aracın orjinalindeki lastiklerde 91V yazıyor. Bu da araştırdığım kadarıyla 240 km hıza kadar kullanılabilir demek. Alacağım lastiğin 91H veya 91T olmasının bir sakıncası var mı? Sonuçta 200 km hızı nadiren geçiyorum özellikle kışın 190 km'ye ulaşacağımı pek sanmıyorum. Ama araştırma yaparken tesadüfen şöyle bir yazıya denk geldim: http://www.halaogullari.com/tekbil.html ve kafam iyice karıştı. 91T veya 91H lastiğin gerçekten zararı olabilir mi? Bu arada 205 55 r16 kış lastiği için Adac testini de ekliyorum, farklı bir önerisi olan varsa memnun olurum.
Ekli dosyayı görüntüle 1903