Eco mod hakkında acil bilgi

43YD620

New member
Arkadaşlar merhaba,
ceed concept plus crdi otomatik arabam ile cumartesi uzun yola çıkacağım. uzun süre eco modda gitmek araca bir zarar verir mi bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum. teşekkürler

c@n

Super Moderator
Hic bir zarari olmaz...

TeamPASAOGLU

Bocek06

New member
Gönül rahatlığıyla kullana bilirsin.

orhanocal

New member
Merhaba,
2012 Ağustos tarihinde aldığım Ceed'im. Ersu yurttan çıkmadan eco modu anlatmışlardı o zaman açmıştım halen aktif :eek:

43YD620

New member
Çok teşekkür ediyorum sağolasınız

hakan078

New member
Ben bisey sormak istiyorum daha oncede dizel arac kullandim benim bildigim dizel motorlarda benzinliye gore yuksek devirde daha az yakit harcar ve yuksek devirde kullanmak gerekir. Az once eve gelirlen eco modunu actim 60 km hiza geldim 6. Vitese atti arac ,yakit hicte ekonomik olmaz diye dusunuyorum ama bilen arkadaslar aydinlatirsa sevinirim

Serkan OĞUZ

New member
Eco modunu birkaç defa kullandım aracın çekişinin düşmesi dışında bir etkisi olduğuna inanmıyorum hatta eminim.Özellikle şehir içinde eco modunun faydasını net şekilde görmek çok zor.Nihayetinde aracın kendini kaldırıp ani hızlanma ihtiyacı hissettiğinizde gaza daha fazla bastığınız için yakıt miktarı yine artıyor.Acımasız olmak istemiyorum ama olsa olsa maksimum 1Lt farkeder diyeceğim ama ona bile ihtimal vermiyorum.Belki uzun yolda işe yarar ancak ayağınızın ayarı iyi ise eco modda yaktığınız yakıt miktarını zaten ayağınız ile rahat şekilde tutturursunuz.Biraz daha az yakacak diye zevkle kullanacağınız aracı kısır kullanmak o torku hissetmeden kullanmak şahsımca zevk vermeyecektir.

hakan078

New member
Eco modunu birkaç defa kullandım aracın çekişinin düşmesi dışında bir etkisi olduğuna inanmıyorum hatta eminim.Özellikle şehir içinde eco modunun faydasını net şekilde görmek çok zor.Nihayetinde aracın kendini kaldırıp ani hızlanma ihtiyacı hissettiğinizde gaza daha fazla bastığınız için yakıt miktarı yine artıyor.Acımasız olmak istemiyorum ama olsa olsa maksimum 1Lt farkeder diyeceğim ama ona bile ihtimal vermiyorum.Belki uzun yolda işe yarar ancak ayağınızın ayarı iyi ise eco modda yaktığınız yakıt miktarını zaten ayağınız ile rahat şekilde tutturursunuz.Biraz daha az yakacak diye zevkle kullanacağınız aracı kısır kullanmak o torku hissetmeden kullanmak şahsımca zevk vermeyecektir.
+1 kesinlikle katılıyorum

zfrgll

New member
Adamın dibisin Serkan abi :D

43YD620

New member
Yalan değilmiş uzun yolu yaptım ve şehiriçine göre tüketim yarı yarıya azaldı nerdeyse :eek:

Serkan OĞUZ

New member
Eco moddan çıkıp aynı hassasiyet ile kullanın yine aynı sonuca ulaştığınızı göreceksiniz:)

akrepkral86

New member
Benim bildiğim arkadaşlar eco modda vites değişimleri daha alt devirlerde gerçekleşiyor ayrıca bu modda araç ancak gaza sonuna kadar basınca çabuk hızlanabiliyor yani aracın gücü daha azalıyor ama eco mod'u kapatınca araç her devirde gaza basınca hemen tepki veriyor ve anında hızlanmaya başlıyor yakıta gelince eco modda ben çok fazla yakıt düştüğünü farketmedim belki biraz etki ediyordur yakıta ama çok az belki 1lt bile farketmez tüketimde yani çok bir esprisi yok eco mod'un

43YD620

New member
mutlaka deneme yapcam çok teşekkürler Serkan OĞUZ :)

43YD620

New member
Arkadaşlar aynı yolu ayın 21inde de gideceğim bu sefer eco modu kullanmayıp farkı göreceğim burdan tekrar yazarım

Serkan OĞUZ

New member
mutlaka deneme yapcam çok teşekkürler Serkan OĞUZ :)
Rica ederim:) Kullanımdan kullanıma fark oluyordur muhakkak ama ben açıkçası sabit sürat ile giderken eco modunun açık kalması durumunda zaten minimum değerde giden yakıt sarfiyatının daha düşeceğini sanmıyorum.Sarfiyatı etkilerse azda olsa şehiriçi kullanımda etkilemesini beklerim.Genelde şehiriçi gaz pedalı ile daha haşır neşir olduğumuz için orda gücü kısması sonucu az bir etki yapması daha muhtemel.Deneme sonucunu merakla bekliyorum.

ceronimo1978

New member
Arkadaşlar günaydın. Serkan hocamın da paylaştığı üzere eğer şehir içi kullanımda km'de 1-2 litre faydası olacaksa eco-mod kullanılabilir. Ancak ben bu denemelerimde herhangi bir sonuç alamadım. Kaldı ki eco mod tuşu aktifken araç inanılmaz çekişten düşüyor ve agresifliğini yitiriyor. Yakıtta ise herhangi bir düşüş yaşanmıyor. Dolayısıyla genelde şehir içi kullanan biri olarak eco mod butonu benim araçta hemen hemen hiç kullanılmayan bir buton olacak. Ayrıca kesinlikle şahsi fikrim şu ki;araçta olması gereken az yakan ve genel olarak tatmin eden standart bir mod, agresif kullanma durumlarında ise daha fazla yakan spor mod. Eco mod nedir abi?