2013 Cee'd Manuel Motor Freninde Yakıt Yakma Sorunu

ozgurserin

New member
Arkadaşlar merhaba,

Kasım 2013'de Kia'nın Başayar şubesinden aldığımız Kia Cee'd Concept modelinde en başından beri araç motor frenindeyken yakıt yakma sorunu var (anlık göstergede motor devrine bağlı olarak 2-5 litre civarında). Tam bu sorunun gerçekleştiği esnada aracı kapatıp stop ettirdiğimizde, motordan kötü ve yanık kokusuna benzer bir koku geliyor. Aynı zamanda araba ciddi derecede olmasa da tekliyor. Arada bir ama sıklıkla gerçekleşen bu arıza genel yakıt ortalamasını 0.5-0.8 litre arttırıyor. 15.000 bakımında (araç şuan 18.800 km'de) Başayar'daki yetkili servisine götürdüğümüzde, oradaki ustaya durumu anlattım ama anlam veremedi. Bilgisayara bağladık arızalı bir durumla karşılaşmadıklarını söyledi. Benim düşüncem yakıt valflerinde ayağımı gazdan çektiğim anda kapanmama (ya da sızdırma) sorunu olabileceği. Eğer daha önce böyle bir sorunla karşılaşan ya da öneride bulunabilecek olan varsa çok sevinirim.

Teşekkürler...

rayen

Super Moderator
Enjektörler kontrol edildi mi? Edilmedi ise bu sefer opal'e gidin.

ozgurserin

New member
Sanırım sadece bilgisayara bağlayıp genel bakım yapıldı. Olmazsa öyle yapabiliriz, teşekkürler.

slhyldz

New member
Arkadaşlar merhaba,

Kasım 2013'de Kia'nın Başayar şubesinden aldığımız Kia Cee'd Concept modelinde en başından beri araç motor frenindeyken yakıt yakma sorunu var (anlık göstergede motor devrine bağlı olarak 2-5 litre civarında). Tam bu sorunun gerçekleştiği esnada aracı kapatıp stop ettirdiğimizde, motordan kötü ve yanık kokusuna benzer bir koku geliyor. Aynı zamanda araba ciddi derecede olmasa da tekliyor. Arada bir ama sıklıkla gerçekleşen bu arıza genel yakıt ortalamasını 0.5-0.8 litre arttırıyor. 15.000 bakımında (araç şuan 18.800 km'de) Başayar'daki yetkili servisine götürdüğümüzde, oradaki ustaya durumu anlattım ama anlam veremedi. Bilgisayara bağladık arızalı bir durumla karşılaşmadıklarını söyledi. Benim düşüncem yakıt valflerinde ayağımı gazdan çektiğim anda kapanmama (ya da sızdırma) sorunu olabileceği. Eğer daha önce böyle bir sorunla karşılaşan ya da öneride bulunabilecek olan varsa çok sevinirim.

Teşekkürler...
Selam;
Bildiğim kadarı ile yokuş aşağı hızla inen araba, ayağınızı gazdan çektiğinizde ECU ayağın tamamen gazdan çekildiğini görür ve enjektörlere yakıt akışını sağlatan elektrik sinyallerini tamamen keser. Enjektörler, üzerine akım gelmediği sürece, ki bu akımı ECU gönderir, yakıt püskürtmez. Enjektör bozuk değilse, akım 0 ise yakıt da sıfırdır. Motorun yakıt yakmaması lastikten aldığı güçle motor pistonlarını çevirmesinden kaynaklanır. Yani yol enerjisi.
Sizin araçtaki arızayı hiç duymadım ama enjektör, beyin, gaz pedalı vs. bu döngü içinde herhangi biri olabilir. Diğer şikayetlerinizde olduğu halde, Servisin sizi bu şekilde yollaması çok ilginç olmuş. Bence kia genel merkeze bu durumu bildirin.

olugenu

New member
Ynt: 2013 Cee'd Manuel Motor Freninde Yakıt Yakma Sorunu

Bence de yakmaması gerekiyor bunu zaten defalarca söyledim.
Çünkü bizim araclarda da yakmiyor ki sonucta aynı motor var. Bu yüzden problem oldugu düşünülebilir.
Ama senin araç özel yapım galiba ortalama 3.8 lt/100km yapıyor ama yokuş aşağı yakıyor :D

ozgurserin

New member
Teşekkür ederim Salih bey önerilerinizi göz önünde bulunduracağım.

Berkan

New member
belirli bir devrin altında kalırsa benzin işemeye devam eder tam .emin degilim ama 1500/1250 altında olması lazımdı

pepe

Active member
Arkadaşlar merhaba,

Teşekkürler...

Bahsettiğiniz durumla ben de ara ara karşılaşıyorum ancak her zaman değil. Araç viteste iken ayağımı tamamen gazdan çekmeme rağmen göstergede aracın yakıt tükettiğini görüyorum nadiren. Dediğiniz aralıklarda 2-5 lt arası bir tüketim gözüküyor ama dediğim gibi çok nadir yaşadım ben bu durumu. Ama yanık kokusu gibi birşey almıyorum ben hiç.

Ben de durumu servise bildirmeyi düşünüyorum...

ozgurserin

New member
Bahsettiğiniz durumla ben de ara ara karşılaşıyorum ancak her zaman değil. Araç viteste iken ayağımı tamamen gazdan çekmeme rağmen göstergede aracın yakıt tükettiğini görüyorum nadiren. Dediğiniz aralıklarda 2-5 lt arası bir tüketim gözüküyor ama dediğim gibi çok nadir yaşadım ben bu durumu. Ama yanık kokusu gibi birşey almıyorum ben hiç.

Ben de durumu servise bildirmeyi düşünüyorum...
Biz arabayla haftalık olarak ortalama 500 km civarında yapıyoruz. Arabayı en çok kullanan şoför olarak, özellikle sabit hızlarda giderken (90 km civarı) haftada 3-4 defa başıma geldiğini söyleyebilirim. İlk aldığımızda bizimde çok nadir oluyordu ancak sonradan bu durum sıklaştı. İlk zamanlar göstergede bozukluk olarak düşünmüştüm ama o kokuyu alınca başka bir şey olduğunu anladım. Koku çok yoğun veya rahatsız edici olmuyor, ben de tam bu durum esnasında arabayı stop ettirip başka bir amaçla motor kapağını açtığım sırada fark etmiştim. Kısa süre sonra koku etkisini kaybetmişti. Sonra birkaç kez daha kendim özellikle baktığımda yine aynı kokuyla karşılaştım.

ozgurserin

New member
belirli bir devrin altında kalırsa benzin işemeye devam eder tam .emin degilim ama 1500/1250 altında olması lazımdı
Berkan bey sizin bahsettiğiniz durum sanırım araç düşük devirlerdeyken stop etmemesi için otomatik gaz vermesi. Öyle durumlarda araç aldığı yakıt sayesinde otomatik olarak hızlanıyor da. Ancak bizim durum sadece düşük devirlerde değil yüksek devirlerde de karşımıza çıkıyor (2500-3000 gibi). Araç 100 km hızla giderken gazı kestiğimizde yakıt yakıyor olarak gösteriyor ve o yakıtla beraber herhangi bir ivmelenme olmuyor araçta.

slhyldz

New member
Cep telefonunuzla bu durumu kaydedip veri olarak saklayın bence. Servise gittiğinizde gösterirsiniz.

pepe

Active member
Berkan bey sizin bahsettiğiniz durum sanırım araç düşük devirlerdeyken stop etmemesi için otomatik gaz vermesi. Öyle durumlarda araç aldığı yakıt sayesinde otomatik olarak hızlanıyor da. Ancak bizim durum sadece düşük devirlerde değil yüksek devirlerde de karşımıza çıkıyor (2500-3000 gibi). Araç 100 km hızla giderken gazı kestiğimizde yakıt yakıyor olarak gösteriyor ve o yakıtla beraber herhangi bir ivmelenme olmuyor araçta.
Ne yaptınız aracı servise götürdünüz mü merak ettim?

Serkan OĞUZ

New member
Aynı durumu bende yaşıyorum, otomatik araçlarda durana kadar araç hep yükte olduğu için aracı diri tutmak adına anlık yakıt sıfıra düşmüyor ancak manuel araçta böyle olması gerçekten ilginç.

pepe

Active member
Araç boştayken anlayabiliyorum. Her araç boştayken rolanti kadar yakar ki bu bizim araçlarda da biraz fazla...

Asıl mevzu araç vitesteyken de 1-1,5 bazen 3-4 lt kadar yakıt sarfiyatının gözükmesi araçta. Uzun süreli değil belki 3 belki 5 saniye kadar sürüyor sonra sıfırlanıyor.

Ben dediğim gibi bu olayı arkadaş gibi çok yaşamadım, nadiren başıma geldi. Acaba cidden belirli bir devir aralığında mı yapıyor bunu araç hız kesmesin diye yoksa bir kusur mu bilemedim...

ilhanmid

New member
arkadaşlar aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum.denildiği gibi ara sıra yapıyor,bazen aracı stop edip çalıştırınca geçiyor bazen geçmiyor.olay sadece göstergede değil araç gerçekten o yakıtı tüketiyor.
bu olay beni çok sıkıyor.aracı satmayı bile düşündüm ama aracımı seviyorum.
bu sıkıntıya bir çözüm bulan varmı acaba??

ilhanmid

New member
arkadaşlar , olay tamamen dizel partikül filitresinin (DPF)çalışmasıyla ilgili.ECU filitreyi temizlemek için DPF ye fazladan yakıt gönderip partikülleri yakıyor.genelde belli bir devirin üstüne çıktığınızda filitrenin temizlenmesi gerekiyorsa bu oluyor.bazen 15-20 dk sürebiliyor.filitre temizlendiğinde kendiliğinden sonlanıyor.yapacağınız en iyi şey 2500-3000 devir arası kullanıp işlemi hızlandırmak.