2012 Ceed direksiyonda takılma

Zatoichi

New member
Herkese selamlar! 2012 Ceed manuel dizel aracımın direksiyonunda bir süredir farkettiğim garip bir durum var. Bu durum elektrikli direksiyonun çalışma mantığından kaynaklanan normal bir durum mu yoksa bir problem mi tam emin değilim.

Aşırı rahatsız edici bir şey de değil ama özellikle sabit hızlarda (80-100 km) giderken direksiyonda çok ufak takılmalar olduğunu farkettim. Daha açıklayıcı bir biçimde tarif etmek gerekirse, 2-3 şeritli bir yolda 80-100 km gibi hızlarda seyrederken şeridi tam ortalamak için direksiyonu çok hafif, milimetrik kırmak istediğimde direksiyon bu ufak milimetrik dönüşü yapmakta zorlanıyor, biraz güç harcadığımda sanki bu takılma noktasını aşmış gibi kurtularak dönüyor fakat bu da genellikle istediğimden daha fazla bir dönüşe sebep oluyor. Tekrar ters yöne çok ufak çevirmek istediğimde yine aynı takılma söz konusu oluyor ve istediğim ince ayarlı döndürme hareketini yapamıyorum. Forumda aradım ama benzer bir durumla kimse karşılaşmamış sanırım. Bu konuda bilgisi olan veya daha önce başına gelen var mıdır?

Şimdiden herkese teşekkürler!

Bocek06

New member
Elektrik akımı ile ilgili arada oluyor.Arabayı kapatıp açtıktan sonra düzeliyor. Büyük olasılıkla aküden kaynaklanan bir problem.

Berkan

New member
Eps (electronic power steering) aynen üstte yazılıan gibi akü zayıflarsa işlevini yitiremeye başlamış olabilir bir kontrol ettirin derim.(yeni yeni oluşmaya başladıysa bu takıllma durumu tabi)

turkeril

New member
Ben demek istediğiniz şeyi anladım, bende ceed varken de hissettiğim bir durumdu bu. Sonra aynısını 308'de de hissedince normalmiş dedim.
Özellikle hızlı giderken çok ufak dokunuşlarda oluyor, ve normal bir şey bence.

Zatoichi

New member
Herkese teşekkürler.. Akü'yü ölçtüreyim.

Ben demek istediğiniz şeyi anladım, bende ceed varken de hissettiğim bir durumdu bu. Sonra aynısını 308'de de hissedince normalmiş dedim.
Özellikle hızlı giderken çok ufak dokunuşlarda oluyor, ve normal bir şey bence.
Ben de başlarda normal gibi algılıyordum, hatta yüksek hızlarda direksiyonun sertleşerek aracın ani sapmalar yaşamasını önlemek için alınmış bir önlem olabilir diye düşünmüştüm ama sürüş keyfini azaltan bir şey. Yani bir şeridi tam ortalayarak gitmek zorlaşıyor, sürekli takılmaları aşıp istediğiniz yönde tutmaya çalışıyorsunuz ama direksiyon ufak kademelerle döndüğü için bir türlü tam istediğiniz açıda tutturamıyorsunuz.

mtb_rider

New member
2011 model aracımızda bir süredir, direksiyonda anlık sertleşmeler fark ediyordum. Bana farklı geliyor galiba deyip geçiştirdim her seferinde.

Akü'yü kontrol ettireceğim bende. Bilgi veren arkadaşlara teşekkürler.

Zatoichi

New member
Benzer problemleri yaşayanlar var mı bilmiyorum ama ben direksiyon modunu sürekli değiştirdim ve zamanla bu his azaldı. Yani sürekli aynı modda kullanmıyorum, sport, comfort ve normal mod arasında geçiş yapıyorum.

Hakan3054

New member
Arkadaşlar aynı sorunu yaşıyorum ve çok rahatsız edici bir durum. İlk başta kış lastiğinden olabileceğini düşünmüştüm ama lastikleri değiştirincede fark eden bşy olmadı. Allah rızası için sorun nerden kaynaklanıyor çözmüş olan varsa yazsın

Hakan3054

New member
Akü değiştirip sorunu çözen var mı acabs

Son düzenleme:

alper_c

New member
Bazı arkadaşlarda yazmışlar, bu bahsettiğiniz durum bir arıza değil, 80km ve üzeri hızlarda direksiyon bir miktar sertleşiyor, az oynattığımızda tekrar yumuşuyor, dönüşe izin veriyor, bir süre düz gidince tekrar biraz sertleşiyor, yüksek hızlarda direksiyonun sertleşmesi kısaca, önceki araçlarım toyota ve opelde bu kadar belirgin değildi ama yinede biraz sertleşiyordu, alıştıktan sonra normal geliyor...

edonline

New member
Herkese merhaba,
Uzun yolda bende bu durumu farkettim. Evet yapıyor. Aküyü ölçtürdüm %70 olarak belirttiler. Akü değişince net sebebi belli olur umarım.

üzeyir

New member
konunun takipcisiyim bende de bu sorun var.bilmedigim icin sorun diyorum :)

nbayram

New member
Arkadaşlar aynı sorun bende de mevcut. iyice araçtan soğudum varmı bunun çözüm yolu.

kaysat

New member
Aynı problem bende de var. Direksiyon sabit hızlarda ve pürüzsüz yolda bir kaç saniye direksiyona dokunmazsam takılıyor. Çevirmeye çalıştığım zaman sanki takıldığı yerden kurtulmuş gibi oluyor. Bu problemi çözen var mıdır?

ilhanmid

New member
ARKADAŞLAR bu bir problem değil,eps içinde tork sensörü var uzun yolda ve yüksek hızlarda kolu yormaması için sürekli çalışan bir sensör ,direksiyonu sabit tutyor, haraket ettirmek istediğinizde tak diye his yaşamanız normal ,iyi liği kötülüğü tartışılır ama bu problem değil,
ceed lerin direksiyonlarında ki tek problem kaplin denilen bir parça var plastik yumşakça ,zamanla deforme olup direksiyonu çevirince tık tık ses yapıyor,şimdiye kadar şahit olduğum tek problem bu

https://www.facebook.com/groups/CeedClubTR/